Рішення № 85421554, 06.11.2019, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.11.2019
Номер справи
300/1975/19
Номер документу
85421554
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" листопада 2019 р. справа № 300/1975/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Матуляка Я.П., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області, в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання відповіді на звернення позивача від 29.06.2019 в частині переадресованого територіальним управлінням Державного бюро розслідувань розташованого у місті Львові питання надання оцінки діям службових осіб слідчого відділу Рогатинського ВП Тисменицького ВП ГУ НП в Івано-Франківській області та зобов`язати відповідача об`єктивно та всебічно перевірити звернення ОСОБА_1 від 29.06.2019 та надати вмотивовану відповідь відповідно до вимог Закону України "Про звернення громадян".

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач в порушення вимог Закону України "Про звернення громадян" не надав обґрунтованої відповіді на звернення позивача від 29.06.2019 в частині переадресованого територіальним управлінням Державного бюро розслідувань розташованого у місті Львові питання надання оцінки діям службових осіб слідчого відділу Рогатинського ВП Тисменицького ВП ГУ НП в Івано-Франківській області.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.10.2019 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Зазначеною ухвалою також задоволено клопотання позивач та звільнено його від сплати судового збору за подання позову до суду.

Відповідач у встановлений судом строк подав суду відзив на позовну заяву позивача. Із заявленим позовом не погоджується у повному обсязі. Вважає, що надана ним відповідь є обґрунтованою та такою, що відповідає суті самого звернення і вимогам чинного законодавства. З цих підстав просив в задоволенні позову відмовити (а.с.29, 30).

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, зазначає наступне.

Закон України "Про звернення громадян" регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об`єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.

Статтею 1 Закону визначено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Відповідно до статті 3 даного Закону під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги. Пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства. Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо. Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об`єднань громадян, посадових осіб.

Порядок звернення громадян передбачений статтею 5 Закону України "Про звернення громадян", відповідно до якої звернення адресуються органам державної влади і місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форм власності, об`єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.

29.06.2019 позивач звернувся до територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові із заявою про вчинення кримінального правопорушення заступником начальника, начальником слідчого відділу, керівником органу досудового розслідування Рогатинського відділення Тисменицького відділу ГУ Національної поліції в Івано-Франківській області ОСОБА_3 (а.с.9, 10).

У своїй заяві позивач просив відкрити кримінальне провадження відносно ОСОБА_3 , відомості внести до ЄРДР, розпочати досудове слідство; визнати його та ОСОБА_4 , ОСОБА_1 потерпілими; проводити реальні слідчі дії спрямовані на перевірку доводів та встановлення істини.

Приписами статті 7 Закон України "Про звернення громадян" передбачено, що звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю та розгляду. Забороняється відмова в прийнятті та розгляді звернення з посиланням на політичні погляди, партійну належність, стать, вік, віросповідання, національність громадянина, незнання мови звернення. Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п`яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення.

02.07.2019 територіальне управління Державного бюро розслідувань, розташоване у місті Львові листом за №Ж-7/1-19 повідомило ОСОБА_1 про відсутність підстав для реєстрації в ЄРДР відомостей щодо вчинення службовими особами слідчого відділу Рогатинського ВП Тисменицького ВП ГУ НП в Івано-Франківській області кримінальних правопорушень. В той же час, повідомлено позивача про те, що заява від 29.06.2019 скерована до СУ ГУ НП в Івано-Франківській області для надання оцінки діям службових осіб слідчого відділу Рогатинського ВП Тисменицького ВП ГУ НП в Івано-Франківській області (а.с.14, 15).

Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 18 Закону України "Про звернення громадян" громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги.

Згідно статті 20 Закону України "Про звернення громадян" звернення розглядається і вирішується у термін не більше одного місяця від дня його надходження. Проте якщо питання у ньому не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо у місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів.

Листом від 17.07.2019 ГУ НП в Івано-Франківській області повідомлено ОСОБА_1 , що його звернення розглянуто та зазначено наступне: "За фактами, зазначеними у Вашому зверненні, керівництвом ГУНП призначено відповідне службове розслідування. Установлено, що СВ Рогатинського ВП за вказаним вище фактом 02.07.2019 розпочато кримінальне провадження №12019090210000162 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.129 КК України (погроза вбивством). З метою забезпечення повного й неупередженого дослідження всіх обставин учиненого кримінального правопорушення та прийняття законного процесуального рішення, у зазначеному кримінальному провадженні надано вказівки в порядку ст. 39 Кримінального процесуального кодексу України, виконання яких взято на контроль керівництвом слідчого управління ГУНП. Станом на сьогодні у зазначеному кримінальному провадженні у межах кримінального процесуального законодавства України, проводяться слідчі дії, направлені на встановлення всіх обставин вчинення кримінального правопорушення та притягнення до передбаченої Законом відповідальності винуватої особи. У подальшому, після проведення необхідних слідчих дій та з урахуванням зібраних доказів, Рогатинським ВП у кримінальному провадженні №12019090210000162 прийматимуться відповідні процесуальні рішення згідно з вимогами ст. 283 КПК України, про які його учасників буде проінформовано у порядку, визначеному кримінальним процесуальним законодавством" (а.с. 11,12).

Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що відповідачем надано повну і вмотивовану відповідь на звернення позивача в частині поставлених питань, які врегульовані Законом України "Про звернення громадян".

Окрім того, проінформовано позивача й щодо дій проведених в межах кримінального провадження розпочатого за фактом викладеним позивачем у скарзі від 29.06.2019.

Згідно статті 12 Закону України "Про звернення громадян" дія цього Закону не поширюється на порядок розгляду заяв і скарг громадян, встановлений кримінальним процесуальним, цивільно-процесуальним, трудовим законодавством, законодавством про захист економічної конкуренції, законами України "Про судоустрій і статус суддів" та "Про доступ до судових рішень", Кодексом адміністративного судочинства України, законами України "Про засади запобігання і протидії корупції" та "Про виконавче провадження".

Відповідно до частини 1 статті 55 КПК України потерпілим у кримінальному провадженні може бути фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди.

Частиною 2 статті 56 КПК України визначено, що права і обов`язки потерпілого виникають в особи з моменту подання заяви про вчинення щодо неї кримінального правопорушення або заяви про залучення її до провадження як потерпілого.

Відповідно до пункту 11 частини 1 статті 56 КПК України протягом кримінального провадження потерпілий має право знайомитися з матеріалами, які безпосередньо стосуються вчиненого щодо нього кримінального правопорушення, в порядку, передбаченому цим Кодексом, у тому числі після відкриття матеріалів згідно зі статтею 290 цього Кодексу, а також знайомитися з матеріалами кримінального провадження, які безпосередньо стосуються вчиненого щодо нього кримінального правопорушення, у випадку закриття цього провадження.

Згідно пунктів 4, 5 частини 2 статті 56 КПК України під час досудового розслідування потерпілий має право знайомитися з протоколами слідчих (розшукових) та інших процесуальних дій, виконаних за його участі, та отримувати копії матеріалів, які безпосередньо стосуються вчиненого щодо нього кримінального правопорушення, після закінчення досудового розслідування.

Відповідно до частини 1 статті 221 КПК України слідчий, прокурор зобов`язаний за клопотанням сторони захисту, потерпілого, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, надати їм матеріали досудового розслідування для ознайомлення, за виключенням матеріалів про застосування заходів безпеки щодо осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві, а також тих матеріалів, ознайомлення з якими на цій стадії кримінального провадження може зашкодити досудовому розслідуванню. Відмова у наданні для ознайомлення загальнодоступного документа, оригінал якого знаходиться в матеріалах досудового розслідування, не допускається.

Згідно до частини 2 статті 221 КПК України під час ознайомлення з матеріалами досудового розслідування особа, що його здійснює, має право робити необхідні виписки та копії.

У відповіді наданій на звернення позивача, відповідачем роз`яснено, що в подальшому, після проведення необхідних слідчих дій та з урахуванням зібраних доказів, Рогатинським ВП у кримінальному провадженні №12019090210000162 прийматимуться відповідні процесуальні рішення згідно з вимогами ст. 283 КПК України, про які його учасників буде проінформовано у порядку, визначеному кримінальним процесуальним законодавством.

Відтак, питання порушені позивачем у заяві (зверненні) від 29.06.2019, які стосуються безпосередньо дій відповідача в межах кримінального провадження (порушеного на момент надання відповіді), є відомостями здобутими в ході досудового розслідування та у відповідності до вимог статті 12 Закону України "Про звернення громадян" та статтей 8, 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" підлягають вирішенню в порядку встановленому кримінально-процесуальним законодавством.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України (пункт 1); обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) (пункт 3); безсторонньо (пункт 4); добросовісно (пункт 5); з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації (пункт 7); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) (пункт 8); своєчасно, тобто протягом розумного строку (пункт 10).

За змістом статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Підсумовуючи все вищевикладене, суд приходить до висновку, що у задоволенні позову ОСОБА_1 , слід відмовити.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 40108798, вул. Академіка Сахарова, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Матуляк Я.П.