Рішення № 85421548, 05.11.2019, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.11.2019
Номер справи
300/296/19
Номер документу
85421548
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" листопада 2019 р. справа № 300/296/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Тимощука О.Л., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовною заявою ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області

про визнання протиправною бездіяльності, що полягала в не проведенні перерахунку пенсійного забезпечення, як військовослужбовцю Збройних Сил України в розмірі 90% грошового забезпечення, яке нараховане на час звільнення в 1999 році, зобов`язання провести перерахунок пенсійного забезпечення як військовослужбовцю Збройних Сил України в розмірі 90% грошового забезпечення з урахуванням всіх складових, станом на час звільнення в 1999 році, яке зменшено з 01.01.2018 та зобов`язання виплатити заборгованість з моменту порушення права, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі, також - позивач, ОСОБА_1 ), 11.02.2019 звернувся в суд з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі, також - відповідач) про визнання протиправною бездіяльності, що полягала в не проведенні перерахунку пенсійного забезпечення, як військовослужбовцю Збройних Сил України в розмірі 90% грошового забезпечення, яке нараховане на час звільнення в 1999 році, зобов`язання провести перерахунок пенсійного забезпечення як військовослужбовцю Збройних Сил України в розмірі 90% грошового забезпечення, яке зменшено з 01.01.2018 та зобов`язання виплатити заборгованість з моменту порушення права.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем протиправно, із помилковим застосуванням статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", проведено перерахунок пенсії за вислугу років, зменшивши розмір процентної складової грошового забезпечення із 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, що призвело до невірного визначення розміру пенсії позивачу, та окрім цього, на переконання позивача усі види грошового забезпечення, що були встановлені у 1999 році, у разі проведення його перерахунку залишаються та перерахунок проводиться лише в частині зміни в 2018 році. Тобто, при перерахунку пенсійного забезпечення, з 01.01.2018 залишають додаткові види грошового забезпечення, а саме: надбавка за класну кваліфікацію; надбавка за умови режимних обмежень; надбавка за особливо важливі завдання; надбавка за особливі умови служби; премія, та перераховується пенсійне забезпечення в зв`язку зі збільшенням розміру посадового окладу, окладу за військове звання та процентної надбавки за вислугу років. Таким чином, на переконання позивача, його правомірні очікування були грубо порушені.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.02.2019 позовну заяву залишено без руху, надано позивачу десятиденний строк з дня вручення ухвали для усунення недоліків (а.с.10-12). Окрім цього, ухвалою суду запропоновано позивачу уточнити позовні вимоги, а саме конкретизувати, які саме складові грошового забезпечення повинні бути включені судом в обрахунок пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90% грошового забезпечення з 01.01.2018.

Позивачем, у межах строку, встановленого судом, недоліки позовної заяви усунуто, відтак, ухвалою суду від 14.03.2019 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, відповідно до статті 263 КАС України (а.с.1-2).

Також, у заяві про усунення недоліків позивач вказав, що в разі задоволення позовних вимог просить зобов`язати відповідача провести нарахування пенсійного забезпечення в розмірі 90% від суми грошового забезпечення з урахуванням всіх його видів, тобто, як це було вчинено при первинному нарахуванні пенсійного забезпечення при звільненні позивача в 1999 році (а.с.22).

До суду, 01.04.2019, від відповідача надійшло клопотання №4844/06 від 29.03.2019 із проханням зупинити провадження у справі до набрання чинності рішення суду у справі №240/5401/18, провадження №Пз/9901/58/18 (а.с.27-28).

Ухвалою суду від 02.04.2019 клопотання представника відповідача задоволено, зупинено провадження у даній адміністративній справі до набрання чинності рішенням Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у зразковій справі №240/5401/18 (Пз/9901/58/18), ухваленим 04.02.2019 (а.с.44-46). Судом встановлено, що адміністративна справа №300/296/19 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області є типовою справою по відношенню до зразкової справи, рішення по якій ухвалено Верховним Судом 04.02.2019.

Разом із клопотанням про зупинення провадження у справі представником відповідача 01.04.2019 подано до суду відзив на позовну заяву від 28.03.2019 №4781/06 (а.с.30-34). У відзиві представник Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області вказав, що на час призначення пенсії позивачу максимальний загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", становив 85% відповідних сум грошового забезпечення. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011, Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014, на момент проведення перерахунку пенсії позивачу, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" становив 70% відповідних сум грошового забезпечення. А тому, враховуючи наведені зміни у Законі, відповідачем правомірно здійснено перерахування пенсії позивачу в розмірі 70 відсотків сум грошового забезпечення. При цьому, відповідач зауважив, що зміни в законодавстві щодо зменшення відсоткового розміру пенсії не призвели до зниження розміру останньої, що спростовує факт звуження прав позивача на пенсійне забезпечення. Стосовно вимоги позивача включити у грошове забезпечення додаткові його види, відповідач вказав, що пенсія перерахована відповідно до вимог чинного законодавства на підставі довідки Івано-Франківського облвійськкомату про розмір грошового забезпечення без врахування додаткових видів (премії та надбавок), як це передбачено п. 1 постанови КМУ №103 то п. Порядку №45, і для перегляду правомірності її призначення немає підстав. Щодо призначення пенсії позивача з 01.01.2018 року зазначив про порушення останнім шестимісячного строку звернення до суду з цією позовною вимогою, а тому в частині пропущеного строку вони підлягають залишенню без розгляду.

Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру судових рішень судом встановлено, що рішення Верховного Суду у зразковій справі №240/5401/18 (Пз/9901/58/18) від 04.02.2019, за результатами апеляційного перегляду Великою Палатою Верховного Суду, постановою від 16.10.2019 залишене без змін, що свідчить про усунення обставин, які слугували підставою для зупинення провадження у справі. Відтак, судом постановлено ухвалу від 28.10.2019 про поновлення провадження у справі (а.с.55-56).

Вирішуючи даний спір, на переконання суду, необхідним є застосування правової позиції викладеної у рішенні Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 04.02.2019 та постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 в зразковій справі №240/5401/18 (провадження №Пз/9901/58/18 та №11-198заі19).

Розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності позовну заяву, відзив на позов, письмові докази, наявні в матеріалах даної адміністративної справи, судом встановлено такі обставини.

На підставі заяви позивача про призначення пенсії від 15.07.1999 (а.с.36) та розрахунку на пенсію за вислугу років від 22.07.1999 (а.с.35), якою визначено призначення пенсії з 04.07.1999 у розмірі 85% відсотків окладів, ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років, норма пенсії 85%, що підтверджується копією пенсійного листа 184484 номер ХД-16218 з 04.07.1999 по життєво (а.с.37).

У подальшому, 01.01.2003, позивачу перераховано пенсію у розмірі 90% грошового забезпечення.

Надалі, керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом видано довідку №ХД 16218 від 17.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України (а.с.38). Вказаною довідкою визначено грошове забезпечення ОСОБА_1 в загальному розмірі - 11310,00 грн, в тому числі посадовий оклад - 6 060 грн, надбавка за військовим званням - 1480 грн, надбавка за вислугу років (50%) - 3770 грн. Інших складових грошового забезпечення зазначеною довідкою не визначено.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на підставі вищевказаної довідки з 01.04.2018 проведено позивачу перерахунок пенсії починаючи з 01.04.2018 (а.с.39). При цьому, відповідач застосував новий максимальний розмір грошового забезпечення - 70%, який визначений частиною 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", в редакції станом на момент здійснення перерахунку, та відповідно до пункту 23 розділу ІІ Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-7.

Також, позивачу здійснено доплату до пенсії за січень - березень 2018 року, що підтверджується копією розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії, за пенсійною справою №ХД 16218 (а.с.40).

Не погоджуючись із застосованим обмеженням щодо максимального розміру пенсії, в результаті проведеного перерахунку та вважаючи, що пенсійний орган повинен враховувати додаткові види грошового забезпечення, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою від 15.01.2019, у якій висловив прохання здійснити перерахунок пенсії із застосуванням 90-відсоткового максимального розміру грошового забезпечення та із врахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення (а.с.8).

У відповідь на це звернення відповідачем направлено позивачу листа від 21.01.2019 №54/Б-15, у якому зазначено те, що відповідно до змін внесених до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" Законами України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" та "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", при здійсненні перерахунку розмір пенсії за вислугу років не може перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення, а тому розмір пенсії позивача встановлено саме в такому розмірі. Щодо проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018 із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення відповідач повідомив, що з 01.01.2007 здійснює функції призначення (перерахунку) та виплати пенсії військовослужбовцям на підставі документів, поданих уповноваженими структурними підрозділами, тобто - Івано-Франківським облвійськкоматом. Таким чином, підстав для перегляду розміру грошового забезпечення у відповідача немає (а.с.9).

Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії, звернувся до суду, з метою захисту свого порушеного права.

Надаючи правову оцінку спірним публічно-правовим відносинам, суд виходить із приписів законодавства та мотивів, зазначених нижче.

У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.

Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа військовослужбовців, визначено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-ХІІ (надалі, також - Закон №2262-ХІІ).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII (в редакції чинній на момент останнього перерахунку пенсії) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону №2262-XII, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", згідно з пунктом 1 якої, чинної на момент виникнення спірних правовідносин, постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374).

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року за №393" (надалі, також - Порядок №45), яка набрала чинності 20.02.2008.

Відповідно до пунктів 1, 2 та 3, 5 Порядку №45, пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Виходячи із вищенаведених норм законодавства, суд зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не є тим органом, який здійснює встановлення складових грошового забезпечення при перерахунку пенсії, а тому позовні вимоги позивача про нарахування пенсії з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, які були призначені у 1999 році є необґрунтованими та задоволенню не підлягають, оскільки перерахунок пенсії здійснювався на підставі довідки Івано-Франківського обласного військового комісаріату ХД16218 від 17.03.2018 (а.с.38).

Натомість належним органом, уповноваженим визначати складові грошового забезпечення позивача при перерахунку його пенсії є Івано-Франківський обласний військовий комісаріат. Суд принагідно зазначає, що правовідносини стосовно нескладання довідки для призначення пенсії були предметом розгляду в зразковій справі №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18).

Як встановлено судом в результаті дослідження матеріалів справи, відповідачем на підставі Постанови №103 та довідки Івано-Франківського обласного військового комісаріату проведено позивачу перерахунок пенсії з 01.01.2018 (а.с.39)

При проведенні такого перерахунку відповідачем застосовано максимальний розмір грошового забезпечення - 70% відповідних сум грошового забезпечення, при цьому правомірність своїх дій Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області обґрунтовує необхідністю застосування основного розміру пенсії у відсотках від грошового забезпечення, встановленого законодавством на момент проведення чергового перерахунку пенсії, що в даному випадку становить саме 70%, як це передбачено частиною 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Суд не погоджується з такими доводами відповідача і відповідно обґрунтуванням правомірності своїх дій, з огляду на такі обставини.

Згідно з пунктом "а" частини 1 статті 13 Закону №2262-ХІІ (в редакції на час призначення позивачу пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Абзацом 5 вказаної статті встановлено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.

Надалі, до частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ внесено зміни, на підставі Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" від 04.07.2002 №51-IV: цифру "85" замінено відповідно цифрою "90"; на підставі Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI: цифри "90" замінено цифрами "80"; на підставі Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VII цифри "80" замінено цифрами "70".

Так, на момент виникнення спірних правовідносин максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Таким чином, відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на момент призначення пенсії, а розміри її складових визначаються Кабінетом Міністрів України.

Як вбачається із наведених норм, складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.

Разом з тим відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.

Застосування відповідачем 70% цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.

Порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка змін не зазнавала, а також нормами постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, а тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Таким чином, при перерахунку пенсії позивача змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Така позиція суду відповідає висновкам Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у рішенні від 04.02.2019 та Великої Палати Верховного Суду у постанові від 16.10.2019 в зразковій справі №240/5401/18 (провадження №Пз/9901/58/18 та №11-198заі19).

Враховуючи наведені обставини та висновки суду, при здійсненні позивачу перерахунку пенсії за вислугу років, відповідно до Постанови №103, відповідачем протиправно застосовано розмір процентної складової грошового забезпечення, що становить 70% відповідних сум грошового забезпечення, а відтак, позовні вимоги ОСОБА_1 у частині визнання протиправної бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області є підставним та обґрунтованими.

Водночас ОСОБА_1 у позовній заяві помилково просить здійснити йому перерахунок пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення, адже первинне призначення пенсії позивачу здійснювалось у редакції закону з граничним розміром грошового забезпечення 85%. Такий ж відсоток грошового забезпечення визначений у документах пенсійної справи позивача (а.с.35, 36). Таким чином, виходячи із позиції Верховного Суду в зразковій справі, позивачу необхідно перерахувати пенсію із застосуванням 85% відповідних сум грошового забезпечення. Суд зазначає, що керуючись принципом незворотності нормативно-правових актів у часі відповідно до статті 58 Конституції України, суд немає правових підстав застосовувати помилковий перерахунок пенсії позивачу Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в розмірі 70% його грошового забезпечення.

Суд також не погоджується із доводами представника відповідача щодо пропущеного позивачем шестимісячного строку звернення до суду, та зазначає, що відповідно до частини 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Аналіз даної статті дає підстави дійти до висновку, що, за загальним правилом, не існує строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала з вини відповідного суб`єкта владних повноважень.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 25 травня 2016 року у справі № 164/1904/14-ц, у постановах Верховного Суду, зокрема, від 30 жовтня 2018 року у справі № 493/1867/17, від 19 березня 2019 року у справі № 806/1952/18.

Відтак, враховуючи висновок суду про безпідставну та неправомірну бездіяльність відповідача, що полягала у не проведенні перерахунку пенсії позивача виходячи із 85-відсоткового її розміру, підстав для обмеження будь-яким строком права позивача на перерахунок пенсії немає.

Згідно із статтею 1 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI, судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Згідно з квитанцією №0.0.1291155200.1 від 11.03.2019 позивачем сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн (а.с.3). Доказів про понесення ОСОБА_1 інших витрат, пов`язаних із розглядом справи суду не надано. Відтак, враховуючи наявність підстав для часткового задоволення позову, стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає половина сплаченого позивачем судового збору.

Враховуючи наведене, на підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статями 139, 241-246, 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, яка полягала у неперерахунку з 01.01.2018 пенсії ОСОБА_1 в розмірі 85% сум грошового забезпечення на підставі довідки Івано-Франківського обласного військового комісаріату № ХД16218 від 17.03.2018.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , починаючи з 01.01.2018 із застосуванням 85% відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідки Івано-Франківського обласного військового комісаріату №ХД16218 від 17.03.2018, з урахуванням виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ - 20551088) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору в розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) гривні 20 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ;

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, адреса: вул. Січових Стрільців, буд. 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ - 20551088.

Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.