Рішення № 85421390, 04.11.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.11.2019
Номер справи
280/4456/19
Номер документу
85421390
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2019 року Справа № 280/4456/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Новікової І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру МВС в Запорізькій області в особі Територіального сервісного центру №2341, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, ОСОБА_2 , про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

11 вересня 2019 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Регіонального сервісного центру МВС в Запорізькій області в особі Територіального сервісного центру №2341 (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, ОСОБА_2 (далі - третя особа), в якому позивач просить суд:

визнати протиправною відмову Регіонального сервісного центру МВС в Запорізькій області в особі Територіального сервісного центру №2341 в перезакріпленні номерного знаку НОМЕР_1 за транспортним засобом марки BMW, моделі Х5, 2010 року випуску, сірого кольору, номеру кузова НОМЕР_2 , що належить ОСОБА_2 ;

зобов`язати Регіонального сервісного центру МВС в Запорізькій області в особі Територіального сервісного центру №2341 безоплатно закріпити номерні знаки НОМЕР_1 за транспортним засобом марки BMW, моделі Х5, 2010 року випуску, сірого кольору, номеру кузова НОМЕР_2 , що належить ОСОБА_2 .

Ухвалою суду від 16.09.2019 відкрито спрощене позовне провадження у справі, розгляд справи призначення без виклику учасників справи.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що йому на праві власності належав автомобіль Volkswagen Passat, 2006 року випуску, за яким було закріплено номерний знак НОМЕР_1 . Вказує, що після продажу вищезазначеного транспортного засобу номерний знак НОМЕР_1 було передано на платне зберігання до Територіального сервісного центру №2341. Зазначає, що у серпні місяці 2019 року позивач звернувся до сервісного центру з заявою про перезакріплення номерного знаку за автомобілем, який належить ОСОБА_2 , а також разом із заявою було подано заяву про перереєстрацію та заміну номерного знаку транспортного засобу належного ОСОБА_2 . Проте, відповідачем у задоволенні заяви було відмовлено, з посиланням на пункт 42 постанови Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 №1388. Позивач вважає таку відмову безпідставною, оскільки пунктом 3.5 глави 3 Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів номерних знаків на них, передбачено, за зверненням власника номерних знаків, можливість їх перезакріплення за транспортними засобами інших власників. Просить задовольнити позовні вимоги.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень зазначено про те, що відповідно до абзацу 7 пункту 42 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, номерні знаки із перереєстрованих або знятих з обліку транспортних засобів за умови їх відповідності стандартам перезакріплюються за зверненням власників за іншими придбаними ними транспортними засобами. Відповідач вважає, що відповідно до положень зазначеного Порядку номерний знак може бути перезакріплений виключно за зверненням власника номерного знаку за іншим придбаним ним транспортним засобом, перезакріплення номерного знаку за третьою особою Порядком не передбачено. Також, відповідач вважає безпідставними посилання позивача на положення Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, оскільки зазначена інструкції була затверджена для застосування підрозділами Державтоінспекції МВС, а відповідач не є правонаступником зазначених підрозділів. Крім того, відповідач вказував і на те, що номерний знак НОМЕР_1 не відповідає державним стандартам, зокрема ДСТУ 4278:2012 «Дорожній транспорт. Знаки номерні транспортних засобів. Загальні вимоги. Правила застосування», ДСТУ 3650:2012 «Дорожній транспорт. Знаки номерні транспортних засобів. Загальні технічні умови» (з урахуванням зміни №1 ДСТУ 4278:2012 та зміни №1 ДСТУ 3650:2012), які набули чинності з 01.03.2015. За вказаних обставин, відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Від третьої особи до суду надійшли письмові пояснення, в яких третя особа вказала на те, що відповідачем під час відмови у перезакріпленні номерного знаку порушено вимоги Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, а тому позовні вимоги, на думку третьої особи, підлягають задоволенню.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв`язок у сукупності, встановив наступні обставини.

З матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 був власником транспортного засобу Volkswagen Passat, 2006 року випуску, за яким було закріплено державний номерний знак НОМЕР_1 , що підтверджується копією про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 .

25.09.2019 між позивачем та ОСОБА_3 укладено договір купівлі-продажу транспортного засобу №2341/2019/1490572, відповідно до умов якого до громадянина ОСОБА_3 перейшло право власності на автомобіль Volkswagen Passat, 2006 року випуску, а державний номерний знак, що був закріплений за вказаним автомобілем передано на платне зберігання до Територіального сервісного центру №2314 Регіонального сервісного центру МВС України в Запорізькій області.

З наданих до матеріалів адміністративної справи копії квитанцій встановлено, що позивачем здійснювались щомісячні платежі за зберігання ТСЦ № 2314 номерного знаку НОМЕР_1 .

22.08.2019 позивач звернувся до ТСЦ №2314 з заявою, в якій просив номерні знаки НОМЕР_1 , які належать позивачу, передати для реєстрації його онуку - ОСОБА_2 .

Крім того, 22.08.2019 громадянином ОСОБА_2 до зазначеного сервісного центру подано заяву №243487360, в якому заявник просив провести операцію «410-Перереєстрація при заміні номерного знаку» щодо автомобіля марки BMW, модель Х5, 2010 року випуску.

Листом ТСЦ №2341 від 23.08.2019 №31/8/2341-0-209 позивача повідомлено про те, що за результатами розгляду заяви про передачу номерних знаків НОМЕР_1, заяву залишено без задоволення, згідно пункту 42 ПКМУ 1388 від 07.09.1998 «Номерні знаки із перереєстрованих або знятих з обліку транспортних засобів за умови їх відповідності стандартам перезакріплюються за зверненням власників за іншими придбаними ними транспортними засобами».

Позивач не погодившись з правомірністю відмови у перезакріпленні номерного знаку, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Закон України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 №3353-ХІІ (далі - Закон №3353-ХІІ) регулює суспільні відносини у сфері дорожнього руху та його безпеки, визначає права, обов`язки і відповідальність суб`єктів - учасників дорожнього руху, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, об`єднань, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та господарювання (далі - міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та об`єднань).

Відповідно до статті 34 Закону №3353-ХІІ, державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов`язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, а також відсутності будь-яких обтяжень, у тому числі за даними Державного реєстру обтяжень рухомого майна, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.

Державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників.

Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 №1388 встановлюється єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.

Державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов`язкових платежів) (пункт 3 Порядку №1388).

Пунктом 8 Порядку №1388, встановлено, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов`язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортних засобів, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.

Відповідно до абзацу 1 пункту 16 Порядку №1388 номерний знак видається на зареєстровані в уповноважених органах МВС транспортні засоби.

Пунктом 33 Порядку №1388 передбачено, що перереєстрація транспортних засобів проводиться у разі, зокрема, зміни їх власників. При перереєстрації транспортних засобів у разі зміни їх власників зняття з обліку таких транспортних засобів не проводиться.

Згідно абзацу сьомого пункту 42 Порядку №1388, номерні знаки із перереєстрованих або знятих з обліку транспортних засобів за умови їх відповідності стандартам перезакріплюються за зверненням власників за іншими придбаними ними транспортними засобами.

Відповідно до статей 34, 52-1 Закону №3353-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 07.09.98 №1388 «Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів» (із змінами) та з метою впорядкування роботи підрозділів Державтоінспекції МВС з питань видачі реєстраційних документів і номерних знаків затверджено «Інструкцію про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них», затверджену наказом МВС від 11.08.2010 № 379 (далі - Інструкція № 379).

Пунктом 1.1. зазначено, що Інструкція №379 (яка є чинною і на сьогоднішній день) встановлює порядок здійснення центрами надання послуг, пов`язаних з використанням автотранспортних засобів (далі - Центри), державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів (далі - ТЗ), оформлення і видачі свідоцтв про реєстрацію ТЗ, тимчасових реєстраційних талонів (далі - реєстраційні документи) та номерних знаків на ТЗ.

Тобто, зазначена інструкції повинна застосовуватись не лише підрозділами Державтоінспекції МВС, як помилково вважає відповідач, а всіма суб`єктами, які на законних підставах надають послуги пов`язані з використанням автотранспортних засобів, державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів, оформлення і видачі свідоцтв про реєстрацію ТЗ, тимчасових реєстраційних талонів та номерних знаків на ТЗ, на даний час сервісні центри МВС, як суб`єкти публічного-права.

Абзацом 1 пункту 4.1. Інструкції №379 передбачено, що у разі заміни номерних знаків (крім випадків їх втрати або викрадення) проводиться перереєстрація ТЗ із заміною свідоцтва про реєстрацію ТЗ (технічного паспорта). При цьому попередньо видані номерні знаки вилучаються. На заяві обов`язково проставляються відмітка про їх вилучення із зазначенням дати вилучення та підпис уповноваженої посадової особи. Вилучені номерні знаки оприбутковуються як такі, що вже були в користуванні, і при їх відповідності встановленим вимогам можуть видаватися для повторного використання або знищуватися в установленому порядку.

За приписами пункту 5.2 Інструкції №379 номерні знаки, які були закріплені за ТЗ, вилучаються, про що робиться відповідна відмітка на заяві.

За письмовою заявою власника ТЗ (додаток 12) або уповноваженої ним особи на вказаний у заяві термін номерні знаки, які були закріплені за цим ТЗ і відповідають діючим стандартам, приймаються на зберігання Центром, який проводив зняття з обліку ТЗ, за умови внесення плати за їх зберігання відповідно до вимог пункту 3.5 глави 3 цієї Інструкції. Зазначені номерні знаки за зверненням їх власника перезакріплюються за іншими придбаними ними транспортними засобами або за транспортними засобами інших власників.

За відсутності такої заяви або після закінчення зазначеного в заяві терміну вилучені номерні знаки оприбутковуються як такі, що були в користуванні, і при їх відповідності чинним стандартам можуть видаватися для повторного використання або знищуються в установленому порядку.

З нормативного тлумачення пункту 5.2 Інструкції №379 вбачається, що номерні знаки, які зберігаються за письмовою заявою власника ТЗ або уповноваженої ним особи у Центрі, який проводив зняття з обліку цього ТЗ, за умови внесення плати за їх зберігання, за заявою власника номерних знаків перезакріплюються за іншими придбаними ним транспортними засобами або за транспортними засобами інших власників.

І лише у разі відсутності заяви про зберігання номерних знаків, які мають комбінацію з чотирьох однакових цифр і в межах від 0001 до 0009, вони знищуються в установленому законодавством порядку, а в разі надходження заяви про отримання такого номерного знака від іншого власника транспортного засобу виготовляються як нові та видаються відповідно до вимог чинного законодавства.

Аналогічна правова позиція щодо перезакріплення номерного знаку викладена у постановах Верховного Суду від 26.09.2018 року у справі №808/1340/17 (адміністративне провадження № К/9901/15618/18), від 20.03.2019 року у справі №214/3586/16-а (2-а/214/106/16) (провадження № К/9901/22464/18).

При цьому, суд не приймає до уваги доводи відповідача щодо унеможливлення перезакріплення номерного знаку НОМЕР_1 за іншим транспортним засобом з підстав їх невідповідності діючим вимогам ДСТУ, у зв`язку зі змінами в символіці, оскільки вказані обставини в розумінні пункту 5.2 Інструкції №379 не можуть бути підставою для відмови в задоволенні заяви позивача.

Також, до матеріалів адміністративної справи не надано доказів на підтвердження того, що номерний знак НОМЕР_1 знищено, в тому числі і у зв`язку із його невідповідністю ДСТУ, або видано для повторного користування, а тому Територіальний сервісний центр №2341 Регіонального сервісного центру МВС в Запорізькій області протиправно відмовив позивачу у перезакріплені номерного знаку НОМЕР_1 за іншою особою.

За таких обставин суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов`язання відповідача вчинити дії щодо перезакріплення номерного знаку НОМЕР_1 за транспортним засобом марки BMW, моделі Х5, 2010 року випуску, сірого кольору, номеру кузова НОМЕР_2 , що належить ОСОБА_2 .

Щодо вимоги про проведення безоплатного перезакріплення номерного знаку, суд зазначає, що зазначені позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки є передчасними з огляду на те, що питання вартості такої послуги, на момент виникнення спірних правовідносин, не виникало та не було підставою для відмови у перезакріпленні номерних знаків.

Також, суд звертає увагу і на ту обставину, що оплата послуг за перереєстрацією транспортного засобу (в т.ч. за видачу нового свідоцтва про реєстрацію ТЗ), у зв`язку із зміною номерних знаків повинна здійснюється особою, якій на праві власності належить транспортний засіб та за яким закріплюються нові номерні знаки, а не позивачем, що свідчить про необґрунтованість такої вимоги.

В свою чергу, у разі якщо ОСОБА_2 буде вважати, що сервісним центром було необґрунтовано виставлено вимогу про сплату грошових коштів, то відповідно матиме право на судовий захист порушеного права.

Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору в силу положень Закону України «Про судовий збір», то судові витрати на користь позивача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_5 ) до Регіонального сервісного центру МВС в Запорізькій області в особі Територіального сервісного центру №2341 (69035, м.Запоріжжя, вул.Незалежної України, буд.57, код ЄДРПОУ 40112207), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_6 ), про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Регіонального сервісного центру МВС в Запорізькій області в особі Територіального сервісного центру №2341 в перезакріпленні номерного знаку НОМЕР_1 за транспортним засобом марки BMW, моделі Х5, 2010 року випуску, сірого кольору, номеру кузова НОМЕР_2 , що належить ОСОБА_2 .

Зобов`язати Регіональний сервісний центр МВС в Запорізькій області в особі Територіального сервісного центру №2341 вчинити дії щодо перезакріплення номерного знаку НОМЕР_1 за транспортним засобом марки BMW, моделі Х5, 2010 року випуску, сірого кольору, номеру кузова НОМЕР_2 , що належить ОСОБА_2 .

В задоволені решти вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя І.В. Новікова