
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 листопада 2019 року м. Житомир справа № 240/10915/19
категорія 105000000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лавренчук О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області про визнання протиправною та скасування постанови,
встановив:
Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області звернулось до суду з позовом до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області в якому просило визнати протиправною та скасувати постанову про стягнення виконавчого збору Старшого державного виконавця Дідківського А.С. відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області від 19.09.2019.
В обґрунтування позову вказує, що 22.06.2018 постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області відкрито виконавче провадження ВП 56655829. Зазначає, що постанова про стягнення виконавчого збору, якими зобов`язано Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області сплатити виконавчий збір від 19.09.2019 підлягає скасуванню.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 08.10.2019 позовну заяву залишено без руху.
На виконання вимог ухвали суду від 08.10.2019, Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області 21.10.2019 подало до суду клопотання про усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою суду від 25.10.2019 відкрито спрощене позовне провадження та призначено відкрите судове засідання у справі з викликом сторін на 05 листопада 2019 року 11:00. Зобов`язано Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області надати до суду у термін до 31 жовтня 2019 року належним чином завірені копії матеріалів виконавчого провадження 56655829. Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов до 31 жовтня 2019 року.
На електронну адресу суду 31.10.2019 надійшов відзив на позовну заяву до якої додано копії матеріалів виконавчого провадження.
У відзиві відповідач просить відмовити у задоволенні позову та вказує, що у разі повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених пунктами 1, 3, 4, 6 частини першої статті 37 цього Закону, закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4, 6, 9 (крім випадку, передбаченого частиною дев`ятою статті 27 цього Закону), 11, 14 і 15 частини першої статті 39 цього Закону, якщо виконавчий збір не стягнуто, державний виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня повернення виконавчого документа (закінчення виконавчого провадження) виносить постанову про стягнення виконавчого збору, яку виконує в порядку, встановленому цим Законом. Вказує, що позивачем рішення суду виконано після відкриття виконавчого провадження, про що свідчить лист від 06.07.2018.
Представник позивача прибула у судове засідання та подала заяву про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Представник відповідача до суду не прибув. У п. 2 прохальної частини відзиві просить справу розглядати без участі представника Управління ДВС.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за таких підстав.
Встановлено, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 16.11.17 у справі №806/2746/17 зобов`язано Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 04 вересня 2017 у відповідності до вимог Земельного кодексу України.
Житомирським окружним адміністративним судом 17.05.2018 видано виконавчий лист №806/2746/17.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 подав до відділу примусового виконання рішень Управління ДВС Головного ТУЮ у Житомирській області заяву про прийняття до примусового виконання виконавчого листа Житомирського окружного адміністративного суду від 17.05.2018 у справі №806/2746/17.
Постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області від 22.06.2018 відкрито виконавче провадження ВП 56655829. У постанові вказано: боржнику необхідно виконати рішення суду протягом 10 робочих днів; Стягнути з боржника виконавчий збір у розмірі 14892 грн (а.с. 64).
З матеріалів справи вбачається, що Головне управлінням Держгеокадастру у Житомирській області на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 16.11.2017 у справі №806/2746/17 повторно розглянуло заву ОСОБА_1 від 29.09.2017 та листом №Г-13249/0-469/6-18 від 21.03.2019 повідомлено ОСОБА_1 про неможливість її задоволення (а.с. 67).
Листом №Г-13249/0-3860/0/22-18 від 06.07.2018 Головне управлінням Держгеокадастру у Житомирській області повідомило Головієнка П.П. про описку у третьому та четвертому рядку першого абзацу листа №Г-13249/0-469/6-18 від 21.03.2019 та повторно відмовляють у задоволенні заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою (а.с. 68-69).
Відповідно до відмітки на супровідному листі, 24 вересня 2019 року Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області отримано постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області від 19 вересня 2019 року про стягнення виконавчого збору в сумі 16992,00 грн у виконавчому провадженні ВП56655829.
Вважаючи таку постанову необґрунтованою та протиправною, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.
Статтею 1 Закону України, від 02.06.2016, №1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - Закон, в редакції станом на виникнення спірних правовідносин) визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно п. 1 та п. 5 ч. 1. ст. 3 Закону, відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України; постанов державних виконавців про стягнення виконавчого збору, постанов державних виконавців чи приватних виконавців про стягнення витрат виконавчого провадження, про накладення штрафу, постанов приватних виконавців про стягнення основної винагороди.
Приписами п. ч.1. ст. 26 Закону визначено, що виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Під час розгляду адміністративної справи встановлено, що стягувачем було подано до примусового виконання заяву та виконавчий лист.
Відповідно до вимог ч. 5 ст. 26 Закону, (в редакції, чинній станом на день відкриття виконавчого провадження №56655829), виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.
У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.
Частиною 3 ст. 27 Закону визначено, що за примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.
Згідно вимог ч. 6 ст. 26 Закону (в редакції, чинній станом на день відкриття виконавчого провадження №56844800) за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).
Розглянувши заяву стягувача про відкриття виконавчого провадження, старший державний виконавець відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області прийняв постанову від 22.07.2018 про відкриття виконавчого провадження ВП №56655829 з примусового виконання виконавчого листа №806/2746/17 виданого 17.05.2018 Житомирським окружним адміністративним судом. Стягувач - ОСОБА_1 , боржник - Головне управлінням Держгеокадастру у Житомирській області.
Судом досліджено наявну в матеріалах адміністративної справи копію постанови від 22.06.2018 про відкриття виконавчого провадження ВП №56655829 (а.с. 64) та встановлено, що нею постановлено:
1. Відкрити виконавче провадження з виконання виконавчого листа №806/2746/17, виданого 17.05.2018 Житомирським окружним адміністративним судом.
2. Боржнику необхідно виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.
3. Стягнути з боржника виконавчий збір у розмірі 3. Стягнути з боржника виконавчий збір у розмірі 14892 грн. 14892 грн.
Відповідно до Журналу реєстрації вихідної кореспонденції за 22.06.2018, який надано до суду відповідачем, копію постанови про відкриття виконавчого провадження ВП56655829 направлено боржнику (а.с. 108).
Суд зазначає, що постанова від 22.06.2018 про відкриття виконавчого провадження ВП №56655829 є чинною, оскільки сторонами не надано до суду доказів її оскарження та скасування у встановленому законодавством порядку.
З матеріалів справи вбачається, що Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області направлено ОСОБА_1 лист №Г-13249/0-469/6-18 від 21.03.2018, яким повідомлено, що: "На виконання постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 16.11.2017 року по справі №806/2746/17, Головним управлінням Держгеокадастру в Житомирській області повторно розглянуло Вашу заву від 29.09.2017 за №Г-13249/0-10847/6-17 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою..." (а.с. 67).
Листом №Г-13249/0-3860/0/22-18 від 06.07.2018 Головне управлінням Держгеокадастру у Житомирській області повідомило Головієнка П.П. про описку у третьому та четвертому рядку першого абзацу листа №Г-13249/0-469/6-18 від 21.03.2019 та, повторно розглянувши заяву ОСОБА_1 від 04.09.2017, відмовляють у задоволенні заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою (а.с. 68-69).
Відповідно до ч.4 ст.19 Закону сторони зобов`язані невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після настання відповідних обставин, письмово повідомити виконавцю про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також про виникнення обставин, що обумовлюють обов`язкове зупинення вчинення виконавчих дій, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення, зміну місця проживання чи перебування (у тому числі зміну їх реєстрації) або місцезнаходження, а боржник - фізична особа - також про зміну місця роботи.
Як встановлено судом, копію Листа №Г-13249/0-3860/0/22-18 від 06.07.2018 та листа №Г-13249/0-469/6-18 від 21.03.2018 було направлено 09.07.2018 до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, що підтверджується супровідним листом №11-6-0.62-4948/2-18 (а.с. 12).
Відповідач у відзиві вказує, що лист №Г-13249/0-469/6-18 від 21.03.2018 на адресу відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області не надходив.
Матеріали виконавчого провадження, копії якого містяться в матеріалах адміністративної справи, не мастять доказів отримання відповідачем листа №Г-13249/0-469/6-18 від 21.03.2018.
Суд відмічає, що позивачем не надано до суду належних доказів направлення листа №Г-13249/0-469/6-18 від 21.03.2018 відповідачу.
Отже, станом на день відкриття виконавчого провадження ВП №56655829 у відповідача були відсутні докази добровільного виконання судового рішення боржником.
Судом досліджено копію супровідного листа №11-6-0.62-4948/2-18 від 09.07.2018 в якому вказано наступне: "На примусовому виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області перебуває виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа №806/2746/17 виданого Житомирським окружним адміністративним судом (стягувач Головієнко П.П.). Головним управлінням Держгеокадастру в Житомирській області вищезазначене рішення суду виконано в повному обсязі до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження. На підставі статті 39 Закону України "Про виконавче провадження" Головне управлінням Держгеокадастру в Житомирській області просить закінчити виконавче провадження, як повне фактичне виконання рішення суду" (а.с. 36).
Під час розгляду справи встановлено, що лист №11-6-0.62-4948/2-18 від 09.07.2018 отримано Відділом примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області 09.07.2018 (а.с. 66).
Враховуючи встановлені під час розгляду адміністративної справи обставини, суд вважає, що Головним управлінням Держгеокадастру в Житомирській області рішення суду виконано після відкриття виконавчого провадження.
З наданих до суду доказів вбачається, що про настання обставин, що зумовлюють закінчення виконавчого провадження відповідачу стало відомо 09 серпня 2018 року.
Частиною 2 статті 39 Закону встановлено, що постанова про закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених частиною першою цієї статті, виноситься в день настання відповідних обставин або в день, коли виконавцю стало відомо про такі обставини.
Постановою відповідача від 19.09.2019 закінчено виконавче провадження ВП56655829 у зв`язку з фактичним виконанням рішення. При винесенні постанови відповідач керувався п. 9 ч.1 ст. 39, ст. 40 Закону України "Про виконавче провадження" (а.с. 71) .
Суд відмічає, що згідно п. 9 ч.1 ст. 39 Закону виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Беручи до уваги те, що про настання обставин, що зумовлюють закінчення виконавчого провадження відповідачу стало відомо 09 серпня 2018 року, а постанову про закінчення виконавчого провадження ВП 56655829 з підстав фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом винесено 19.09.2019, суд вважає, що відповідач порушив вимоги ч. 2 ст. 39 Закону.
Постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області від 19 вересня 2019 року про стягнення виконавчого збору у ВП 56655829 постановлено: стягнути з боржника виконавчий збір в сумі 16992,00 грн (а.с. 76).
Відповідно до частини першої статті 27 Закону, виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.
Відповідно до пункту 8 розділу 3 Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 2 квітня 2012 року №512/5 (далі - Інструкція, в редакції, чинній на день виникнення спірних правовідносин), у разі повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених пунктами 1, 3, 4, 6 частини першої статті 37 Закону, закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4, 6, 9 (крім випадку, передбаченого частиною дев`ятою статті 27 Закону), 11, 14, 15 частини першої статті 39 Закону, якщо виконавчий збір не стягнуто, державний виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня повернення виконавчого документа (закінчення виконавчого провадження) виносить постанову про стягнення виконавчого збору, яка підлягає виконанню в порядку, встановленому Законом. Про розмір стягнутого виконавчого збору державний виконавець зазначає у виконавчому документі.
Частиною 3 ст. 40 Закону встановлено, що у разі повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених пунктами 1, 3, 4, 6 частини першої статті 37 цього Закону, закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4, 6, 9 (крім випадку, передбаченого частиною дев`ятою статті 27 цього Закону), 11, 14 і 15 частини першої статті 39 цього Закону, якщо виконавчий збір не стягнуто, державний виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня повернення виконавчого документа (закінчення виконавчого провадження) виносить постанову про стягнення виконавчого збору, яку виконує в порядку, встановленому цим Законом.
Тобто, ч.3 ст.40 Закону є спеціальною нормою, яка регулює окремі випадки стягнення виконавчого збору, а саме той випадок, коли виконавчий збір не стягнуто, державний виконавець виносить постанову про стягнення виконавчого збору.
З системного аналізу наведених правових норм вбачається, що стягнення виконавчого збору відбувається безпосередньо в процесі примусового виконання рішення. Виконавчий збір за своєю правовою природою не є санкцією, що застосовується за невиконання рішення суду, а є платою за вчинення дій, пов`язаних з примусовим виконанням виконавчого документу, що здійснюються органами державної виконавчої служби, тобто є державним збором (платою) за таку процедуру. При цьому, стягнення виконавчого збору (крім визначених законом випадків, коли виконавчий збір не стягується) пов`язується з початком примусового виконання.
Таким чином, факт початку процедури примусового виконання рішення - відкриття виконавчого провадження є достатньою підставою для подальшого стягнення з боржника виконавчого збору. Альтернативного права на стягнення виконавчого збору після відкриття виконавчого провадження, Законом України "Про виконавче провадження" - не передбачено, як і відсутня норма про надання строку на добровільне виконання судового рішення після відкриття виконавчого провадження.
Отже, підставою для винесення постанови про стягнення виконавчого збору є, зокрема, закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4, 6, 9 (крім випадку, передбаченого частиною дев`ятою статті 27 цього Закону), 11, 14 і 15 частини першої статті 39 цього Закону, якщо виконавчий збір не стягнуто.
При дослідженні матеріалів виконавчого провадження встановлено відсутність доказів сплати боржником виконавчого збору у розмірі 14892 грн згідно постанови від 22.06.2018 про відкриття виконавчого провадження ВП 56655829.
Отже, є правомірними дії відповідача щодо винесення постанови про стягнення виконавчого збору від 19.09.2019 у виконавчому провадженні ВП 56655829, однак є спірним питання щодо розміру виконавчого збору.
Так пунктом 8 розділу 3 Інструкції визначено, що стягнення виконавчого збору здійснюється у порядку, визначеному статтею 27 Закону. Про стягнення з боржника виконавчого збору та його розмір державний виконавець зазначає у постанові про відкриття виконавчого провадження.
Однак, суд звертає увагу на ту обставину, що у постанові про відкриття виконавчого провадження від 22.06.2018 розмір виконавчого збору становить 14892 грн, а у постанові від 19.09.2019 про стягнення виконавчого збору вказано суму 16992,00 грн.
Суд вважає, що відповідачем протиправно збільшено розмір виконавчого збору, який підлягає стягненню згідно постанови від 19.09.2019 про стягнення виконавчого збору у ВП 56655829, оскільки, згідно п. 8 розділу 3 Інструкції, розмір виконавчого збору визначається у постанові про відкриття виконавчого провадження від 22.06.2018 та становить 14892 грн, а не 16992,00 грн.
Крім цього, порушення відповідачем строків винесення постанови про закінчення виконавчого провадження стало наслідком збільшення суми виконавчого збору.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню лише в частині розміру виконавчого збору, а саме: 16992,00 грн. - 14892,00 грн. = 2100,00 грн., де:
- 16992,00 грн. сума виконавчого збору згідно постанови від 19.09.2019;
- 14892,00 грн. сума виконавчого збору згідно постанови від 22.06.2018.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Щодо судових витрат.
При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем сплачений судовий збір у розмірі 1921,00 грн, що підтверджується платіжним дорученням від 17.10.2019.
Частиною 3 ст. 139 КАС України визначено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Враховуючи те, що позивачем є суб`єкт владних повноважені, а судові витрати складаються виключно з витрат на сплату судового збору, суд не вбачає підстав для розподілу судових витрат між сторонами.
Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позовну заяву Головного управлінням Держгеокадастру в Житомирській області задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області від 19.09.2019 у ВП№56655829 в частині стягнення з боржника: Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області (10002, Житомирська область, місто Житомир, вулиця Довженка, 45, код ЄДРПОУ 39765513) на користь Головного територіального управління юстиції у Житомирській області Управління державної виконавчої служби Відділ примусового виконання рішень (10014, місто Житомир, Майдан Соборний, 1, код ЄДРПОУ 34900660) виконавчого збору у розмірі 2100 (дві тисячі сто) гривень 00 копійок.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Лавренчук