Рішення № 85421061, 06.11.2019, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.11.2019
Номер справи
160/7538/19
Номер документу
85421061
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2019 року Справа № 160/7538/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання рішення протиправним та спонукання вчинити певні дії, -

встановив:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 06.08.2019 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про відмову у призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах за віком відповідно до пункту «б» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з дня звернення 19.07.2019;

- зобов`язати відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах за віком відповідно до пункту «б» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» починаючи з 19.07.2019, тобто з дня звернення про призначення пенсії.

2. Ухвалою суду від 12.08.2019 прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в адміністративній справі № 160/7538/19.

3. 03.09.2019 на електронну адресу суду надійшов відзив на позовну заяву з доказом його направлення позивачу. У відзиві відповідач просив здійснювати розгляд справи за участю його представника.

4. 04.09.2019 засобами поштового зв`язку до канцелярії суду від відповідача надійшла пенсійна справа позивача.

щодо строків розгляду справи

5. У рішенні ЕСПЛ у справі «Сомор`яй проти Угорщини» (заява № 60934/13) відзначає, що пенсійні спори потребувають особливої ретельності.

6. Європейський суд з прав людини неодноразово зауважував, що обґрунтованість тривалості провадження завжди повинна оцінюватися в світлі обставин справи з посиланням на відповідні критерії.

7. Зокрема, складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади а також те, що було головним для заявника в спорі.

8. Справа є важливою для позивача та вимагала особливої ретельності, чим обумовлена тривалість її розгляду.

щодо клопотання відповідача про розгляд справи за участю представника

9. За приписами статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

10. Статтею 12 КАС України встановлено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

11. Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

12. Згідно з частиною першою статті 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

13. Відповідно до частини 6 статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складної є справи, зокрема, щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

14. Крім того, стаття 263 КАС України містить перелік справ, які розглядаються за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), зокрема:

- справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг (пункт другий частини першої статті 263 КАС України).

15. Частиною 6 статті 262 КАС України встановлено, що суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін:

1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу;

2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

16. Практика Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) з питань гарантій публічного характеру провадження у судових органах в контексті пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), свідчить про те, що публічний розгляд справи може бути виправданим не у кожному випадку (рішення від 08.12.1983 у справі «Ахеп v. Germany», заява №8273/78, рішення від 25.04.2002 «Varela Assalino contre le Portugal», заява № 64336/01). Так, y випадках, коли мають бути вирішені тільки питання права, то розгляд письмових заяв, на думку ЄСПЛ, є доцільнішим, ніж усні слухання, і розгляд справи на основі письмових доказів є достатнім. Заявник (не в одній із зазначених справ) не надав переконливих доказів на користь того, що для забезпечення справедливого судового розгляду після обміну письмовими заявами необхідно було провести також усні слухання. Зрештою, у певних випадках влада має право брати до уваги міркування ефективності й економії. Зокрема, коли фактичні обставини не є предметом спору, а питання права не становлять особливої складності, та обставина, що відкритий розгляд не проводився, не є порушенням вимоги пункту 1 статті 6 Конвенції про проведення публічного розгляду справи.

17. При цьому, положення КАС України гарантують права учасників справи безпосередньо знайомитись з матеріалами справи та надавати письмові пояснення з доказами.

18. Відповідачем не зазначено обґрунтованих підстав розгляду справи за участю його представника, відзив на адміністративний позов з витребуваними доказами надано в обсязі достатньому для розгляду справи по суті.

19. З урахуванням викладеного, суд не вбачає обґрунтованих підстав для розгляду справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

20. З 01.11.1995 по 31.12.2007 позивач працював слюсарем-ремонтником з ремонту обладнання дільниці гравітації збагачувальної фабрики управління «Мехремонт» на Вільногірському державному гірничо-металургійному комбінаті, якій був у подальшому перейменований у філію «Вільногірський ГМК» ПАТ «Кримський Титан».

21. Рішенням відділу з питань призначення та перерахунків пенсії № 5 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області від 25.07.2019 № 60 у призначенні пенсії на пільгових умовах після досягнення мною віку 56 років, було відмовлено, оскільки відповідач вважає, що стаж роботи позивача в особливо шкідливих умовах за Списком № 2 складає 5 років 9 місяців 26 днів, замість необхідних 10 років.

22. При цьому, відповідач визнав період роботи позивача за Списком № 2 тільки з 13.03.2001 по 31.12.2007, посилаючись на те, що атестація робочого місця була проведена тільки один раз 13.03.2001 (наказ № 112 від 13.03.2001), а тому період роботи з 01.11.1995 по 12.03.2001 не враховано до стажу роботи за Списком № 2.

23. Позивач вважає, що рішення відповідача про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, прийнято протиправно, а він в свою чергу має право на таку пенсію.

24. Період роботи за Списком № 2 з 01.11.1995 по 31.12.2007 у Вільногірському державному гірничо-металургійному комбінаті та «Вільногірський ГМК» ПАТ «Кримський Титан» підтверджується записами у трудовій книжці.

25. Відповідно до довідки уточнюючий особливий характер роботи, умови праці необхідних для призначення пільгової пенсії від 29.01.2008 № 19, виданої філією «Вільногірський ГМК» ЗАТ «Кримський Титан», вбачається, що атестації робочого місця слюсаря-ремонтника дільниці гравітації збагачувального виробництва за умовами праці були проведені згідно наказу від 25.01.1995 № 33, згідно наказу від 13.03.2001 № 112, згідно наказу від 07.03.2007 № 79.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

26. Відповідач проти позову заперечив у повному обсязі, зазначив, що за матеріалами відмовної пенсійної справи загальний страховий стаж ОСОБА_1 зараховано по 09.01.2009 та складає: 26 років 04 місяці 26 днів, в тому числі за Списком № 2 - 05 років 09 місяців 26 днів.

27. Періоди роботи з 01.11.1995 по 12.03.2001 на посаді «слюсаря - ремонтника дільниці гравітації збагачувального виробництва по 4-му разряду» в управлінні «Мехремонт» Верхньодніпровського гірничо-металургійного комбінату, з 13.03.2006 по 06.03.2007 на посаді «слюсаря - ремонтника дільниці гравітації збагачувального виробництва по 5-му разряду на участке по ремонту технологического оборудования металургического производства» у «филиал «Вольногорский горно-металургический комбинат» ЗАО «Крымский ТИТАН»» до пільгового стажу за Списком № 2 не зараховано, оскільки цей у період підприємством не проведено атестацію робочого місця.

28. Слід зазначити, що за даними, вказаними у трудовій книжні та даними персоніфікованого обліку осіб загальний стаж ОСОБА_1 складає 26 років 04 місяці 26 днів, а отже у ОСОБА_1 відсутнє право на пенсію за віком на пільгових умовах через відсутність необхідного страхового стажу.

29. ОСОБА_1 надав до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку від 29.01.2008 № 19, уточнюючу особливий характер робіт, умов праці, необхідний для призначення пільгової пенсії, видану філією «Вільногірський гірничо-металургійний комбінат» ПрАТ «Юкрейніан Кемікал Продактс» за періоди роботи з 01.11.1995 по 31.12.2007. У вищезазначеній довідці зазначено, що атестація робочих місць на підприємстві проводилась на підставі наказу від 25.01.1995 № 33, від 13.03.2001 № 112 та від 07.03.2007 № 79 (тобто робоче місце «слюсаря - ремонтника дільниці гравітації збагачувального виробництва» атестовано відповідно до наказів про атестацію робочих місць від 25.01.1995 № 33, від 13.03.2001 № 112, від 07.03.2007 № 79).

30. Таким чином, підстав для зарахування ОСОБА_1 періодів роботи з 01.11.1995 по 12.03.2001, з 13.03.2006 по 06.03.2007 на посаді «слюсаря - ремонтника дільниці гравітації збагачувального виробництва» до пільгового стажу за Списком № 2 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області немає, оскільки у зазначені періоди атестація вищезазначеного робочого місця у передбаченому законодавством порядку і строки підприємством не проведена.

31. У ОСОБА_1 відсутнє право на пенсію за віком на пільгових умовах через відсутність, перш за все, необхідного загального страхового стажу, а також передбаченого пільгового стажу.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

32. 19.07.2019 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (Вільногірський відділ обслуговування громадян (сервісний центр)) з заявою про призначення пенсії за віком (а.с.35).

33. До заяви позивачем додано: довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру; документ про місце проживання (реєстрації) особи; паспорт; трудову книжку; військовий квиток; довідку про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000; довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників у кількості; заяву про спосіб виплати пенсії (для виплати через банк).

34. Заяву та документи прийнято 19.07.2019 і зареєстровано за № 594 (а.с.35 звор.бік).

35. Відповідно до рішення № 04705000861 (дата-час розрахунку: 22.07.2019 11:00) страховий стаж (неповний) 26 років 4 місяців 26 днів: страховий стаж до 01.01.2004 складає 22 роки 3 місяці 6 днів, страховий стаж після 01.01.2004 складає 4 роки 1 місяць 20 днів (а.с.36).

36. Згідно з розрахунком стажу, до стажу роботи за Списком № 2 увійшли наступні періоди (а.с.36 звор.бік):

- з 13.03.2001 по 31.12.2003 (2 роки 9 місяців 19 днів);

- з 01.01.2004 по 12.03.2006 (2 роки 3 місяці 0 днів);

- з 07.03.2007 по 31.12.2007 (0 років 10 місяців 0 днів).

37. Рішенням № 60 від 25.07.2019 Відділу з питань призначення та перерахунків пенсій № 5 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії на пільгових умовах по Списку № 2 з наступних підстав (а.с.12):

- відповідно до записів в трудовій книжці, ОСОБА_1 працював в управлінні «Мехремонт» слюсарем-ремонтником по ремонту обладнання дільниці гравітації збагачувального виробництва Верхньодніпровського гірничо-металургійного комбінату надалі філія «Вільногірський гірничо-металургійний комбінат» ЗАТ «Кримський ТИТАН» з 01.11.1995 по 31.12.2007;

- атестація робочого місця слюсаря-ремонтника управління «Мехремонт» проведена 13.03.2001 відповідно до наказу № 112;

- враховуючи вищевикладене, стаж роботи ОСОБА_1 в особливо шкідливих мовах праці за списком № 2 складає 5 років 9 місяців 26 днів.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

38. Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

39. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

40. Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

41. Положенням статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) встановлено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

42. Статтею 2 Закону № 1788-XII визначені види пенсій: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.

43. Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.

44. При цьому пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується. Пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію (стаття 7 Закону № 1788-XII).

45. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV), який набрав законної сили з 01.01.2004.

46. Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

47. За правилами статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

48. До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв`язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.

49. Період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу.

50. Час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.

51. Відповідно до частини першої статті 114 Закону № 1058-ІV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

52. Відповідно до підпункту другого частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058-IV) працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

53. За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу, зокрема: з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців у чоловіків.

54. Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.

55. За правилами статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

56. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина 5 статті 45 Закону № 1058-IV).

57. Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій урегульовано «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України № 13-1 07.07.2014) (далі - Порядок № 22-1).

58. Пунктом 4.1. Порядку № 22-1 встановлено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

59. Згідно з пунктом 4.2. Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності);

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.

60. Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2. цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

61. Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов`язків) та завіряється печаткою управління (пункт 4.3. Порядку № 22-1).

62. Згідно до статті 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

63. Відповідно до пункту першого «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 637 від 12.08.1993 (далі - Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

64. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

65. Пунктом 3 Порядку № 637 встановлено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

66. Відповідно до пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств,установ, організацій або їх правонаступників

67. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

68. Відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 (далі - Порядок № 442), пенсії за віком на пільгових умовах за списками виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, а також пенсії, що можуть встановлюватися підприємствами й організаціями за рахунок власних коштів працівникам інших виробництв, професій та посад залежно від умов праці, призначаються за результатами атестації робочих місць.

69. Атестація робочих місць за умовами (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров`я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.

70. Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між роботодавцем і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

71. Згідно з пунктом 4 Порядку № 442 періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.

72. Результати атестації використовуються для розроблення заходів щодо покращення умов праці і оздоровлення працівників та під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств, установ та організацій, обґрунтування пропозицій про внесення змін до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

73. Пунктом 3 «Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 (далі - Порядок № 383) встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

74. Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 383 результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

щодо визнання протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про відмову у призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах за віком

75. Суд погоджується із доводами позивача щодо порушення його права при незарахуванні до пільгового стажу періодів роботи з 01.11.1995 по 12.03.2001 та з 13.03.2006 по 06.03.2007.

76. Невраховуючи періоди з 01.11.1995 по 12.03.2001 та з 13.03.2006 по 06.03.2007 до пільгового стажу роботи, відповідач зазначає, що у зазначені періоди не проводилась атестація робочих місць, що є обов`язковою умовою для призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 2, тому рішенням № 60 від 25.07.2019 Відділу з питань призначення та перерахунків пенсій № 5 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії на пільгових умовах по Списку № 2.

77. Суд зазначає, що Відділ з питань призначення та перерахунків пенсій № 5 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області є не окремою юридичною особою, а структурною одиницею Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

78. Своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

79. Атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку № 442 проведення атестації строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.

80. Разом з цим, якщо чергова атестація була проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку проведення атестації строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.

81. Законодавцем покладено обов`язок проведення атестації робочих місць на керівників підприємств, а тому її несвоєчасне проведення або неповне проведення не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист.

82. Відповідно до трудової книжки НОМЕР_1 ОСОБА_1 у спірний період (а.с.13, 43 звор.бік-44):

- 01.11.1995 (запис № 9) прийнятий в управління «Мехремонт» Вільногірського державного гірничо-металургійного комбінату слюсарем-ремонтником з ремонту обладнання дільниці гравітації збагачувальної фабрики по 4 розряду;

- 01.09.2001 (запис № 10) присвоєно 5 розряд слюсаря-ремонтника з ремонту обладнання дільниці гравітації збагачувальної фабрики;

- 01.08.2004 (запис № 11) переведений у збагачувальне виробництво слюсарем-ремонтником механослужби гравітаційної дільниці по 5 розряду;

- (запис № 12) Дочірнє підприємство «Вільногірський державний гірничо-металургійний комбінат» ДАК «Українські поліметали» реорганізовано у філіал «Вільногірськицй гірничо-металургійий комбінат» Закритого акціонерного товариства «Кримський ТИТАН»;

- 31.12.2007 (запис № 13) звільнений за власним бажанням, стаття 38 КЗпП України.

83. У довідці уточнюючої особливий характер роботи, умови праці необхідні для призначення пільгової пенсії № 19 від 29.01.2008, зокрема, зазначено (а.с.14, 45 звор.бік):

- з 01.11.1995 по 31.12.2007 працював у якості слюсаря-ремонтника дільниці гравітації збагачувального виробництва;

- Список № 2 розділ ІІ, позиція 2а постанови Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36;

- наказ про атестацію робочих місць від 25.01.1995 № 33, від 13.03.2001 № 112, від 07.03.2007 № 79 погоджено з Головним державним експертом області по умовам праці;

- дію наказу від 13.03.2001 № 112 продовжено до 13.03.2007 на підставі рішення Дніпропетровської обласної державної експертизи за умовами праці від 21.03.2006 № 003/07-1-103 та наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 21.08.2000 № 205.

84. Відповідно до довідки уточнюючої особливий характер роботи, умови праці необхідні для призначення пільгової пенсії № 19 від 29.01.2008 перша атестація робочих місць була проведена наказом від 25.01.1995 № 33.

85. Відповідно до пункту 4 Порядку 442 наступна атестація робочих місць провинна була бути проведена 25.01.2000.

86. Таким чином, у позивача наявний пільговий стаж за Списком № 2 за періоди з 01.11.1995 по 25.01.2000, оскільки атестація робочих місць проведена без порушень.

87. ОСОБА_1 до чергових атестацій, які проведені з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку проведення атестації строків виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2, а відтак періоди його роботи з 25.01.2000 по 12.03.2001 та з 13.03.2006 по 06.03.2007 мають бути зараховані до пільгового стажу за результатами попередніх атестацій, проведених згідно наказів від 25.01.1995 № 33, від 13.03.2001 № 112, який був продовжений до 13.03.2007.

88. Зазначена правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 16.09.2014 (справа № 21-307а14), у постановах Верховного Суду від 23.01.2018 (справа № 732/2003/14), від 10.07.2018 у справі № 227/545/17 (адміністративне провадження № К/9901/22421/18), від 01.11.2018 у справі № 455/1053/16-а (адміністративне провадження № К/9901/81/17), від 05.03.2019 у справі № 679/774/16-а (адміністративне провадження № К/9901/17523/18), від 14.03.2019 у справі № 227/2076/17 (адміністративне провадження № К/9901/44333/18).

89. Відповідно до статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

90. Частиною п`ятою вказаної норми встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

91. Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначає, що у позивача відсутнє право на пенсію за віком на пільгових умовах, оскільки його страховий стаж складає 26 років 04 місяці 26 днів замість потрібного 27 років 6 місяців.

92. Однак, оскаржуване рішення № 60 від 25.07.2019 не містить таку підставу відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 2, як відсутність страхового стажу.

щодо зобов`язання відповідача призначити пенсію

93. Згідно зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Законом № 475/97-ВР від 17.07.1997 кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

94. У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об`єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

95. Засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути «ефективним» як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).

96. Отже, «ефективний засіб правого захисту» у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.

97. З метою ефективного та повного захисту прав позивача суд зобов`язує Головне управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області включити до пільгового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з 01.11.1995 по 12.03.2001 та з 13.03.2006 по 06.03.2007 на підставі довідки уточнюючої особливий характер роботи, умови праці необхідні для призначення пільгової пенсії № 19 від 29.01.2008, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 2 та повторно розглянути заяву позивача від 19.07.2019 про призначення пенсії з урахуванням висновків суду у цій справі.

VІІ. ВИСНОВОК СУДУ

98. Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

99. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

100. Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

101. Оскільки до компетенції суду не належить здійснення призначення пенсії та первісного визначення права особи на призначення пенсії, а здійснюється лише контроль легальності рішень, дій або бездіяльності відповідача щодо вказаних питань, суд із врахуванням встановлення права позивача на включення до пільгового стажу періодів роботи з 01.11.1995 по 12.03.2001 та з 13.03.2006 по 06.03.2007, встановлює протиправність відмови у врахуванні вказаного періоду при обрахунку пільгового стажу позивача, визнаючи оскаржувану відмову передчасною та неправомірною у цілому, зобов`язує відповідача включити до пільгового стажу позивача вказані періоди та повторно розглянути заяву від 19.07.2019 про призначення пенсії із врахуванням висновків суду у цій справі.

102. З огляду на викладене позов підлягає частковому задоволенню.

103. Із врахуванням того, що судом задоволено одну основну та похідну позовні вимоги, на користь позивача підлягає стягненню сума витрат на сплату судового збору за подання позову немайнового характеру в розмірі 768,40 грн.

104. Керуючись статтями 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

105. Адміністративний позов ОСОБА_1 (код НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання рішення протиправним та спонукання вчинити певні дії - задовольнити частково.

106. Визнати протиправними та скасувати рішення Відділу з питань призначення та перерахунків пенсій № 5 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 25.07.2019 № 60, яким відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії на пільгових умовах за Списком № 2.

107. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області включити до пільгового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з 01.11.1995 по 12.03.2001 та з 13.03.2006 по 06.03.2007 на підставі довідки уточнюючої особливий характер роботи, умови праці необхідні для призначення пільгової пенсії № 19 від 29.01.2008, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 2 та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 19.07.2019 про призначення пенсії з урахуванням висновків суду у цій справі.

108. В іншій частині позовних вимог відмовити.

109. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області понесені судові витрати на сплату судового збору у розмірі 768,40 грн.

110. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

111. Повне рішення складено 06.11.2019.

Суддя І.О. Верба