Рішення № 85420947, 04.11.2019, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.11.2019
Номер справи
120/2852/19-а
Номер документу
85420947
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

04 листопада 2019 р. Справа № 120/2852/19-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дончика Віталія Володимировича, розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії

в с т а н о в и в :

05.09.2019 року ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що пенсійним фондом відмовлено йому в обрахунку пенсії із заробітної плати, згідно довідки №28 від 04.08.2004 року, виданої арбітражним керуючим Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-торгівельної фірми «Меркурій» за період роботи з 1993 по 1999 роки. Позивач вважає такі дії неправомірними та такими, що суперечать нормам чинного пенсійного законодавства та грубо порушують його права на належний соціальний захист передбачений ст. 46 Конституції України.

Зокрема посилається на п. 4.2 розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" який визначає, що при прийняті документів орган, що призначає пенсію перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності), однак, при прийнятті документів, а саме довідки про заробітну плату від 04.08.2004 року № 28, не було жодних зауважень щодо форми та змісту вказаної довідки та відповідно прийнято даний документ для призначення його пенсії.

Разом з тим, зазначає, що весь страховий стаж за час роботи на ТОВ ВТФ "Меркурій" з 1993 по 1999 рік зараховано до трудового стажу, що підтверджується копією довідки про стаж для розрахунку пенсії.

Також зазначив, що довідка видана арбітражним керуючим у 2004 році, яка, на думку відповідача, не відповідає вимогам форми, затвердженої Порядком №22-1 від 25.11.2005 року, не може бути підставою для відмови в обрахунку його пенсії, оскільки дата її видання є ранішою, ніж затверджена форма, на яку посилається пенсійний орган, у зв`язку з чим, звернувся до суд з цим позовом в якому просив:

- визнати бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці протиправною щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату від 04.08.2004 року №28;

- зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці здійснити перерахунок та виплату йому пенсії з 22.04.2019 року з урахуванням довідки про заробітну плату від 04.08.2004 року №28.

Ухвалою суду від 10.09.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, розгляд справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

26.09.2019 року на адресу суду надійшов відзив на позовну у якому відповідач зазначив, що доводи, наведені у адміністративному позові не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а тому не можуть буди задоволені. Зокрема вказує, що відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону №1058, який затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинних документів.

Відповідно до п.4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України №1058 орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємства, установ та організацій, фізичних осіб до оформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих документів, а також в разі необхідності перевіряти обґрунтованість їх видачі.

20.05.2019 року управління направило замовлення на проведення зустрічної перевірки №1314/11-30/04/2 щодо достовірності та обґрунтованості видачі довідки про заробітну плату №28 виданої ВТФ «Меркурій», для призначення пенсії.

20.06.2019 року надійшла відповідь №311/10-1-45 про неможливість здійснення зустрічної перевірки достовірності видачі довідки про заробітну плату №28.

Відповідно до вищевказаного, довідку, яку надав позивач не відповідає встановленому зразку Порядку №22-1 та не може бути взята до уваги при призначенні пенсії, так як неможливо провести зустрічну перевірку первинних документів підтверджуючих суми заробітної плати, які зазначені у довідці №28 від 04.08.2004 року, для обчислення пенсії позивачу, за період роботи з квітня 1993 року по червень 1999 року.

Оскільки, в управління відсутні правові підстави для врахування довідки про заробітну плату від 04.08.2004 року №28 при призначені пенсії ОСОБА_1 , просили відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обся`зі.

26.09.2019 року на адресу суду надійшло клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про заміну сторони правонаступником.

Ухвалою суду від 10.10.2019 року замінено відповідача у справі Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці, його правонаступником - Головним управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області. Одночасно, витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області додаткові докази по справі.

28.10.2019 року на виконання ухвали суду від 10.10.2019 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області надано витребувані документи.

Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що ОСОБА_1 з 22.04.2019 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в місті Вінниці та отримує пенсію за віком, згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

До заяви про призначення пенсії від 14.05.2019 року позивачем було подано документи, серед яких довідка про заробітну плату від 04.08.2004 року №28, видана арбітражним керуючим ТОВ виробничо-торгівельної фірми «Меркурій» за період роботи з квітня 1993 по червень 1999 року.

Згідно розписки-повідомлення, виданої спеціалістом Управління, заява та документи ОСОБА_1 прийнято 14.05.2019 року і зареєстровано за №4380.

20.05.2019 року управління направило замовлення на проведення зустрічної перевірки №1314/11-30/04/2 щодо достовірності та обґрунтованості видачі довідки про заробітну плату №28, виданої ТОВ ВТФ «Меркурій» для призначення пенсії.

Одночасно, 22.05.2019 року Управлінням ПФУ в місті Вінниці прийнято рішення 023830005722 про призначення пенсії ОСОБА_1 за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", без врахування довідки від 04.08.2004 року №28.

20.06.2019 року за результатом розгляду замовлення від 20.05.2019 року, надійшла відповідь №311/10-1-45, про неможливість здійснення зустрічної перевірки достовірності видачі довідки про заробітну плату №28 від 04.08.2004 року виданої ОСОБА_1 , за період роботи з квітня 1993 по червень 1999 року, оскільки адресат за даною адресою відсутній.

16.07.2019 року позивач звернувся із заявою до відповідача, у якій просив надати роз`яснення на якій підставі не була врахована довідка про заробітну плату від 04.08.2019 року №28.

18.07.2019 року, за результатом розгляду заяви від 16.07.2019 року, Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повідомило позивача, що довідка від 04.08.2004 року № 28 не відповідає встановленому зразку Порядку №22-1, та не може бути взята до уваги при призначенні пенсії.

Не погоджуючись з такими діями відповідача щодо відмови йому в обрахунку пенсії із заробітної плати, згідно довідки №28 від 04.08.2004 року, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.

Відповідно до ч. 1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 1 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV (далі Закон №1058-IV) встановлено, що пенсія це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.

Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Водночас, частиною 1 статті 9 Закону №1058-IV передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються, в тому числі, пенсія за віком.

Частина 1 статті 26 Закону №1058-IV визначає, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Згідно із статтею 64 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсії обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, що визначається відповідно до статей 65-67 цього Закону, який громадяни одержували перед зверненням за пенсією.

Статтею 65 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено загальний порядок визначення середньомісячного заробітку для обчислення пенсій, згідно якого середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи, починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.

Разом з тим, згідно частини першої статті 40 Закону № 1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

Таким чином, вищезазначена норма є диспозитивною і надає пенсіонерам право вибору різних періодів нарахування заробітної плати для обчислення пенсії на умовах, визначених чинним законодавством.

Згідно з частиною 1 статті 44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058-IV врегульовано Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку), затвердженого Постановою правління ПФУ від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок №22-1).

Нормами п.п. 3 п. 2.1 Порядку № 22-1 передбачено, що за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

У відповідності до п. 2.10 Порядку № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Проаналізувавши наведені норми матеріального права, суд дійшов висновку, що обов`язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами. Іншого чинним законодавством не передбачено.

Пунктом 4.1. Порядку № 22-1 визначено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

З урахуванням п. 4.2. цього Порядку, при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Пункт 4.3 Порядку№ 22-1 визначає що, не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Оцінюючи довідку №28 від 04.08.2004 року, що надана органу пенсійного фонду, суд вказує, що така не містить інформації щодо місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту такої (довідки) первинним документа, натомість, лише у графі основа для видачі довідок зазначено "розрахункові відомості". За відсутності місцезнаходження та адреси первинних документів, управління позбавлено можливості перевірити зміст та достовірність даної довідки.

Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ТОВ виробничо-торгівельної фірми "Меркурій" не виявлено.

Проте, з метою підтвердження достовірності та обґрунтованості видачі довідки про заробітну плату №28 від 04.08.2004 року, пенсійним фондом здійснювалися дії передбачені ч.3 ст.44 Закону України №1058-IV, однак, в зв`язку з відсутністю адресата, підтвердити достовірність та обґрунтованість даної довідки, в ході зустрічної перевірки не вдалось.

За сукупністю наведених обставин, беручи до уваги, що довідка №28 від 04.08.2004 року не підтверджена первинними документами, та не відповідає встановленому зразку Порядку 22-1 (додаток 1), суд доходить висновку, що відповідач діяв правомірно не беручи до уваги документ, який не відповідає вимогам чинного законодавства, а відтак підстави для перерахування пенсії згідно такої довідки відсутні.

Оцінюючи вимогу позивача про визнання бездіяльності протиправною щодо відмови у перерахунку пенсії з урахуванням довідки №28 від 04.08.2004 року, суд вказує на наступне.

Як вже зазначалось вище, саме орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою, за наслідком чого приймає відповідне рішення (про призначення або про відмову у призначені пенсії), яке може бути оскаржено.

Судом встановлено, що Пенсійним фондом прийнято рішення 023830005722 про призначення пенсії ОСОБА_1 за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", без врахування довідки від 04.08.2004 року №28, достовірність змісту якої не підтверджена первинними документами. Отже, відповідач не врахувавши довідку, на переконання суду, діяв виключно в межах та в спосіб визначений Порядком №22-1 та Законом України №1058-IV.

За таких обставин позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

За змістом статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вище наведене, на думку суду, відповідач діяв в межах та у спосіб визначений чинним законодавством.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши надані докази суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини не підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

Додатково, суд вважає за необхідне роз`яснити позивачу, що відповідно до абзацу 2 Порядку № 22-1 заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів, тобто, у разі підтвердження довідки №28 від 04.08.2004 року первинними документами, позивач не позбавлений права звернення до пенсійного органу щодо перерахунку пенсії з урахуванням відповідної довідки.

Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

в и р і ш и в :

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 );

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 37979905)

Суддя Дончик Віталій Володимирович