
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 жовтня 2019 року Справа № 926/1950/19
Господарський суд Чернівецької області у складі головуючого судді Миронюка С.О., за участю секретаря судового засідання Панкратова Р.П. розглянув справу
за позовом Приватного підприємства “Мега-Крокус”
до Відділу освіти, молоді та спорту Заставнівської районної державної адміністрації
про стягнення заборгованості в сумі 254155,0 грн
Представники сторін:
Від позивача – Пацарнюк Л.В. – представник. Пацарнюк В.В. – керівник.
Від відповідача – Давидова Н.В. – представник.
В С Т А Н О В И В:
Приватне підприємство “Мега-Крокус” звернулося з позовом до Відділу освіти, молоді та спорту Заставнівської районної державної адміністрації про стягнення заборгованості за надані послуги за договором № 68 від 03.05.2018 року про організацію гарячого харчування дітей шкільного та дошкільного віку в сумі 254 155,0 грн.
Позов обґрунтований тим, що бюджетом Заставнівського району на 2019 рік, затвердженим Рішенням II пленарного засідання XXX сесії Заставнівської районної ради УII скликання № 303-30/2018 від 22.12.2018 року передбачені видатки на харчування пільгової категорії дітей з розрахунку 20.00 грн. на 1 учня та 40.00 грн. на дитину дошкільного віку.
Проте, в порушення вимог ч. 3 ст. 23 Бюджетного Кодексу України Рішенням XXXI сесії УІІ скликання Заставнівської районної ради від 07.02.2019 року № 308-31/2019 «Про затвердження Порядку організації харчування дітей у закладах освіти району на 2019 рік, які утримуються з районного бюджету» без внесення змін до рішення про затвердження районного бюджету на 2019 рік в частині зменшення бюджетних асигнувань на фінансування цільової бюджетної Програми «Надання загальної середньої освіти загальноосвітніми навчальними закладами» по видатках на харчування пільгової категорії дітей з розрахунку 20.00 грн. на 1 учня та 40.00 грн. на дитину дошкільного віку, зменшено з 01.01.2019 року вартість харчування з розрахунку на одну дитину, а саме 15.00 грн. на одноразове харчування одного учня та 30.00 грн. триразове харчування на дитину дошкільною віку.
Таке порушення порядку виконання бюджету з боку Заставнівської районної ради надало відповідачу підстав для ухилення від виконання бюджетних зобов`язань по оплаті послуг з харчування дітей в навчальних закладах.
Оскільки відповідач надані послуги за період з 01.01.2018 року по 08.02.2019 року у сумі 254 155.0 грн. не оплатив, а тому вказану суму позивач просить стягнути з відповідача.
Ухвалою суду від 20.08.2019 р. відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 19.09.2019 р.
В судовому засіданні 19.09.2019 р. оголошено перерву до 26.09.2019 р. для подачі додаткових доказів по справі.
24.09.2019 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги визнає частково в сумі 192 075,00 грн. мотивуючи тим, що рішенням сесії Заставнівської районної ради від 07.02.2019 року № 308-312019 «Про затвердження Порядку організації харчування дітей у закладах освіти району на 2019 рік, які утримуються з районного бюджету», вартість харчування дітей залишена на рівні минулого року: одноразове харчування у 2019 році на одного учня у закладах загальної середньої освіти - 15,00 грн. на день; триразове харчування на одну дитину у закладах дошкільної освіти – 30 грн. на день. У зв`язку з цими стандартами у вартості харчування, а також, оскільки фактично договірні стосунки по організації харчування дітей припинені, Відділом освіти, молоді та спорту Заставнівської районної державної адміністрації з метою ліквідації заборгованості були оформлені звернення до ПП «Мега-Крокус» з проханням підписати додаткову угоду № 3 на зміну суми договору у межах 292020 грн. і додаткову угоду № 4 про припинення договірних стосунків. Однак, дані угоди ПП «Мега-Крокус» не були підписані, а тому можливості ліквідувати борг у заявленій сумі, не було.
В судовому засіданні 26.09.2019 р. відповідачем подано докази отримання позивачем відзиву на позов.
Ухвалою суду від 26.09.2019 р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 08.10.2019 р.
Представник позивача в судовому засіданні 08.10.2019 року позовні вимоги підтримав та просив задовольнити позов.
Представник відповідача у судовому засіданні 08.10.2019 року позов визнав частково в сумі 192 075,00 грн. з підстав зазначених у відзиві на позов.
08.10.2019 р. оголошено перерву до 28.10.2019 р.
28.10.2019 р. відповідачем подано заяву про розгляд справи без участі представника відповідача.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини справи, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, що регулює спірні правовідносини між сторонами, суд
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Заставнівської районної ради від 22.12.2017 року № 200-21/2017 сесії затверджений бюджет району на 2018 рік. Згідно пояснювальної записки до проекту бюджету Відділу освіти молоді та спорту районної державної адміністрації передбачено видатки за бюджетною Програмою «Надання загальної середньої освіти загальноосвітніми навчальними закладами» передбачено видатки на харчування пільгової категорії дітей з розрахунку 15.00 грн. на 1 учня та 30.00 гри. на дитину дошкільного віку.
Рішенням XXII позачергової сесії УІІ скликання Заставнівської районної ради Чернівецької області № 213-22/2018 від 29.01.2018 року на виконання районного бюджету на 2018 рік затверджений Порядок організації харчування дітей у закладах освіти району на 2018 рік, які утримуються з районного бюджету.
Пунктом 2 Порядку визначена вартість одноразового харчування з 01.01.2018 року на одного учня у закладах загальної середньої освіти в сумі 15.00 грн. на день.
Пунктом 3 вказаного Порядку з 01.01.2018 року встановлена вартість триразового харчування на одну дитину у закладах дошкільної освіти у сумі 30.00 грн. на день.
На виконання вказаного рішення відповідачем була проведена процедура закупівлі послуги код ДК 021-2015 55320000-9 - Послуги з організації харчування.
За наслідками торгів між позивачем (Учасник) та відповідачем (Замовник) укладений Договір № 68 віл 03.05.2018 року про організацію гарячого харчування дітей шкільного та дошкільною віку.
Вказаний Договір діяв з моменту підписання по 31.12.2018 року (п.10.1 Договору).
Згідно пункту 2.1. Договору позивач зобов`язаний надати відповідачу послуги по харчуванню дітей в закладах загальної середньої освіти та закладах дошкільної освіти Заставнівського району, що підпорядковані Відділу освіти відповідно до Порядку організації харчування дітей у закладах освіти району на 2018 рік, які утримуються з районного бюджету, затвердженого рішенням Заставнівської районної ради.
Сума Договору становить 5610255,00 грн. (пункт 3.1. Договору).
Пунктом 10.3 Договору передбачена можливість продовження строку його дії на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20% від суми Договору.
03.05.2018 року до вказаного Договору були внесені зміни та підписано додаткову угоду № 1, відповідно до яких в пункт 3.1 були внесені зміни, зменшено вартість закупівлі послуг до 4 624 220,00 грн. Решта умов Договору не змінювалась.
29.12.2018 року до Договору № 68 від 03.05.2018 року були внесені зміни та підписано Додаткову угоду № 2/312.
Згідно п.1 Додаткової угоди № 2/312 дію Договору № 68 від 03.05.2018 року продовжено на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року, в обсязі, що не перевищує 20% суми, визначеної в Основному Договорі.
Пунктом 2 цієї Додаткової угоди визначено суму закупівлі – 924844,00 грн.
Пунктом 3.1. Додаткової угоди № 2 з переліку навчальних закладів, в яких здійснюється харчування за умовами Договору №68 від 03.05.2018 року виключено декілька навчальних закладів.
Рішенням II пленарного засідання XXX сесії Заставнівської районної ради УІІ скликання № 303-30/2018 від 22.12.2018 року затверджений бюджет Заставнівського району на 2019 рік.
Відповідно до пояснювальної записки до районного бюджету Заставнівського району на 2019 рік Відділу освіти молоді та спорту районної державної адміністрації передбачено в бюджеті видатки за бюджетною програмою «Надання дошкільної освіти» та заплановано видатки на харчування дітей пільгової категорії за рахунок коштів місцевого бюджету з розрахунку 40.00 грн. на 1 дитину 550 000.0 грн.
За бюджетною Програмою «Надання загальної середньої освіти загальноосвітніми навчальними закладами» передбачено видатки на харчування пільгової категорії дітей з розрахунку 20,00 грн. на 1 учня та 40.00 грн. на дитину дошкільного віку.
Відповідно до ст. 20 Бюджетного Кодексу України особливими складовими програмно-цільового методу у бюджетному процесі є бюджеті програми, відповідальні виконавці бюджетних програм, паспорти бюджетних програм, результативні показники бюджетних програм.
Відповідальний виконавець бюджетних програм у процесі їх виконання забезпечує цільове та ефективне використання бюджетних коштів протягом усього строку реалізації відповідних бюджетних програм у межах, визначених бюджетних призначень (ч. 3 ст. 20 БК України).
Зміни до місцевого бюджету в частині видатків на фінансування бюджетної програми «Надання дошкільної освіти» по видатках на харчування дітей пільгової категорії за рахунок коштів місцевого бюджету не вносились.
Судом встановлено, що на підставі наведених вище документів ПП «Мега-Крокус» в період з січня по 08.02.2019 року здійснював надання послуг з організації гарячого харчування дітей шкільного та дошкільного віку в навчальних закладах, зазначених в додатку до Договору № 68 від 03.05.2018 року в редакції Додаткової угоди № 2 від 29.12.2018 року, що підтверджується первинними бухгалтерськими документами, актами приймання передачі наданих послуг №№ 1.2.3 від 14.02.2019 року та № 4 від 15.02.2019 року, накладними на харчування дітей по конкретних навчальних закладах Заставнівського району.
Загальна вартість наданих послуг за період з 01.01.2019 року по 08.02.2019 року включно становить 254155,00 грн. Вартість наданих послуг визначалась виходячи з розрахунку сум бюджетних призначень, затверджених Рішенням про затвердження бюджету району на 2019 рік, а саме: видатки на харчування пільгової категорії дітей з розрахунку 20.00 грн. на 1 учня та 40.00 грн. на дитину дошкільного віку.
Станом на дату звернення з позовом надані позивачем послуги з організації харчування в навчальних закладах району у сумі 254 155,00 грн. не оплачені.
01.07.2019 року позивач звернувся до відповідача з письмовим запитом з проханням надати інформацію щодо підписання актів виконаних робіт за Договором № 68 від 03.05.2018 року або причин, за яких вони не підписані.
Листом 09.07.2019 року № 505 відповідач повідомив, що на підставі рішення XXXI сесії УІІ скликання Заставнівської районної ради № 308-31/2019 від 09.02.2019 року «Про затвердження Порядку організації харчування дітей у закладах освіти району на 2019 рік, які утримуються з районного бюджету» визначено витрати на харчування дітей у 2019 році з розрахунку: одноразове харчування на одного учня у закладах загальної середньої освіти в сумі 15.00 грн. на день, триразове харчування на одну дитину у закладах дошкільної освіти у сумі 30.00 грн. на день, тобто на рівні цін 2018 року. Оскільки вартість наданих послуг за актами виконаних робіт №№ 1.2.3.4 від 14.02.2019 р. та 15.02.2019 року сформована виходячи з ціни одноразового харчування 20.00 грн. на 1 учня та триразового харчування – 40.00 грн. на дитину дошкільного віку. Відділ освіти не має коштів.
Згідно ст. 626, 629 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Оскільки харчування в навчальних закладах відбувається за рахунок місцевого бюджету в межах затверджених сум видатків по цільовій програмі, правовідносини між відповідачем та позивачем відносяться до відносин, пов`язаних із виконанням бюджету та повинні регулюватися нормами Бюджетного кодексу, як нормами спеціального законодавства.
Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 2 Бюджетного Кодексу України видатки бюджету це кошти, спрямовані на здійснення програм і заходів, передбачених відповідним бюджетом.
Згідно ст. 23 Бюджетного Кодексу України будь-які бюджеті зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим кодексом.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.2 Бюджетного Кодексу України бюджетне призначення - повноваження головного розпорядника бюджетних коштів надане цим Кодексом, Законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), яке має кількісні, часові і цільові обмеження та дозволяє надавати бюджетні асигнування.
Отже, бюджетом Заставнівського району на 2019 рік, затвердженим Рішенням II пленарного засідання XXX сесії Заставнівської районної ради УII скликання № 303-30/2018 від 22.12.2018 року передбачені видатки на харчування пільгової категорії дітей з розрахунку 20.00 грн. на 1 учня та 40.00 грн. на дитину дошкільного віку.
В порушення вимог ч. 3 ст. 23 Бюджетного Кодексу України Рішенням XXXI сесії УІІ скликання Заставнівської районної ради від 07.02.2019 року № 308-31/2019 «Про затвердження Порядку організації харчування дітей у закладах освіти району на 2019 рік, які утримуються з районного бюджету» без внесення змін до рішення про затвердження районного бюджету на 2019 рік в частині зменшення бюджетних асигнувань на фінансування цільової бюджетної Програми «Надання загальної середньої освіти загальноосвітніми навчальними закладами» по видатках на харчування пільгової категорії дітей з розрахунку 20.00 грн. на 1 учня та 40.00 грн. на дитину дошкільного віку програми, було зменшено з 01.01.2019 року вартість харчування з розрахунку на одну дитину, а саме 15.00 грн. на одноразове харчування одного учня та 30.00 грн. триразове харчування на дитину дошкільною віку.
Таке порушення порядку виконання бюджету з боку Заставнівської районної ради надало відповідачу підстав для ухилення від виконання бюджетних зобов`язань по оплаті послуг з харчування дітей в навчальних закладах.
Відповідно до ст. 648 ЦК України зміст договору, укладеного на підставі правового акту органу державної влади, місцевого самоврядування обов`язкового для сторін, має відповідати цьому акту.
Статтею 901 ЦК України передбачено, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовник) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Згідно статті 903 ЦК України якщо договором передбачено надання послуги за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Оскільки відповідач надані послуги за період з 01.01.2018 року по 08.02.2019 року включно у сумі 254 155.0 грн. не оплатив, вказану суму слід стягнути з відповідача.
Згідно п. 4 частини третьої статті 129 Конституції України та ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, відповідач не надав доказів зменшення або погашення суми заборгованості.
За приписами статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. (ст. 77 Господарського процесуального кодексу України).
Згідно ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює доказ за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
З огляду на вказані обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судові витрати віднести на відповідача, з вини якого спір безпідставно доведено до розгляду судом.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 4, 5, 129, 130, 194, 196, 219, 222, 232, 233, 236, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Відділу освіти, молоді та спорту Заставнівської районної державної адміністрації (м. Заставна, вул. Незалежності, 88 код 36752460) на користь Приватного підприємства “Мега-Крокус” (м. Заставна, вул. Довбуша, 7 код 35221117) заборгованість в сумі 254 155,00 грн. та 3812,33 грн. судового збору.
3. З набранням судовим рішенням законної сили видати наказ.
У судовому засіданні 28.10.2019 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повне рішення складено та підписано 06.11.2019 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів до Львівського апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://cv.arbitr.gov.ua/sud5027/.
Суддя С.О. Миронюк