Рішення № 85409991, 05.11.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
05.11.2019
Номер справи
640/1693/19
Номер документу
85409991
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

05 листопада 2019 року № 640/1693/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників (у письмовому провадженні) адміністративну справу:

за позовом:ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києвіпровизнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код: НОМЕР_1 ) звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд:

визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в м. Києві щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу з врахуванням заробітної плати, визначеної в довідках від 26.11.2018 № 554 про заробітну плату за період з січня 1998 року по квітень 2000 року та від 31.10.2018 № 522 про заробітну плату за період з лютого 1996 року по квітень 2000 року, які видані ТОВ «Видавництво Генеза» з 01.12.2018;

зобов`язати відповідача провести перерахунок пенсії позивачу з врахуванням заробітної плати, визначеної в довідках від 26.11.2018 № 554 про заробітну плату за період з січня 1998 року по квітень 2000 року та від 31.10.2018 № 522 про заробітну плату за період з лютого 1996 року по квітень 2000 року, які видані ТОВ «Видавництво Генеза» з 01.12.2018.

Позиція позивача.

Позивач зазначає, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві.

Зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Позивач звернувся до відповідача із заявою від 30.11.2018, до якої залучена довідка № 554 від 26.11.2018 про заробітну плату за період з січня 1998 по квітень 2000 та № 552 від 31.10.2018 про заробітну плату за період з лютого 1996 по квітень 2000 для обчислення пенсії, які видані ТОВ «Видавництво ГЕНЕЗА».

Позивач зазначає, що у вказані періоди перебував в трудових відносинах з ТОВ «Видавництво «ГЕНЕЗА», що підтверджується трудовою книжкою.

Позивач звертає увагу, що зазначені довідки відповідають формі, встановленій додатком № 1 Порядку, затвердженого постановою правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1.

Крім того, позивач звертає увагу, що відповідно до ч. 1 ст. 44 зазначеного Закону заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Позивач зазначає, що до зазначеної вище заяви, поданої до ГУ ПФУ, додано і копію довіреності, що підтверджує повноваження представника позивача.

У взаємозв`язку з наведеним, позивач додає, що частиною 5 ст. 45 закону встановлено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. При цьому, відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки, зокрема: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Однак, як зазначається у позові, листом від 26.12.2018 відповідач відмовив в проведенні перерахунку з формальних підстав, оскільки вважає, що право подачі заяви про перерахунок пенсії має виключно позивач або його законний представник.

Позивач вважає таку відмову протиправною і наполягає, що має право на перерахунок пенсії в зв`язку з поданою заявою та заробітною платою, визначеною в довідках.

Позиція відповідача.

Відповідач просить відмовити у задоволенні позову.

Зазначає, що позивач перебуває в ГУ ПФУ на обліку та отримує пенсію за віком з 14.07.2008 року.

Звертає увагу, що відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 2.1 постанови правління ПФУ № 22-1 від 25.11.2005 (Порядку) подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам. У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 1).

Зазначається також, що відповідно до п. 1.5. зазначеного Порядку заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім`ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.

Звертає увагу, що законним представником є батьки, опікуни, усиновлювачі, піклувальники або інші законні представники для осіб, які не досягли 16-річного віку, осіб, які визнані судом обмежено дієздатними або недієздатними.

Відповідач зазначає, що особою, яка підписала заяву про перерахунок є ОСОБА_2 , який є уповноваженою особою, а не законним представником.

Звертає також увагу, що відповідно до ч. 2 ст. 5 Закону № 1058 виключно цим законом визначаються умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат. У зв`язку з цим звертається увага на розбіжності у довідках: видані за один період, нараховані суми є різними. У зв`язку з чим відсутні підстави для перерахунку.

Процесуальні дії, вчинені у справі.

Ухвалою від 19.02.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено розглядати справу за правилами ст. 263 КАС України, тобто за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідно до ч. 3 ст. 263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив. Між тим, позивачем подано відповідь на відзив, в якому наполягав на своїх доводах, викладених у позовній заяві.

Встановлені судом обставини.

Так, станом на 30.11.2018 від імені позивача сформована заява до ГУ ПФУ в м. Києві із зазначенням підписантом заяви - «представник ОСОБА_5. ». Заявником також зазначено « ОСОБА_5 в інтересах ОСОБА_1 »

У заяві зазначено прохання залучити оригінали довідок та провести на її підставі перерахунок пенсії.

У відповіді від 26.12.2018 відповідач повідомив особу, яка підписала заяву ( ОСОБА_5 ), що відповідно до п. 1.5. Порядку № 22-1 від 25.11.2005 заява подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності посвідченої нотаріально. Запропоновано для перерахунку пенсії звернутися особисто (через законного представника), або надіслати поштою заяву, яка передбачена додатком № 2 до постанови правління ПФУ № 22-1 від 25.11.2005.

З наведеного у сукупності вбачається, що відповідач не розглядав по суті заяву, подану із зазначенням, що вона подана представником позивача, вважаючи, що заяву подано неналежною особою. Відповідно, відповідач не приймав рішення по суті вимог, визначених у вказаній заяві.

Вирішуючи спір по суті, слід зазначити наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі також Закон № 1058-IV ) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Що стосується наявності підстав для розгляду вищезгаданої заяви, слід зазначити, що відповідно до ч. 1 ст. 44 зазначеного Закону заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Форма довіреності визначена Додатком 3 до вищезгаданого Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

З наведеного вбачається пряма норма Закону, яка регламентує вимоги до подання заяви, а саме: заява може бути подана через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, що посвідчена нотаріально. На чому наголошує і відповідач в абзаці другому своєї відповіді позивачу.

Закон не містить інших вимог щодо подання заяви через представника, зокрема, вимог щодо строку дії довіреності або вимоги щодо подання

Зазначення іншого в підзаконних актів не створює будь-яких правових наслідків, не підлягає застосування оскільки суперечить прямій нормі Закону.

У даному випадку відповідачем у відзиві на позов визнається, що ОСОБА_5 є уповноваженою особою заявника, а відтак, в силу вимог ч. 1 ст. 44 Закону № 1058-IV, вимога про подання у даному випадку заяви через законного представника, як і відмова з наведених підстав від розгляду заяви позивача по суті є протиправною.

Що стосується окремих недоліків заяви від 30.11.2018, а саме: щодо відсутності деяких ідентифікуючих даних, суд враховує, що до заяви додано матеріали, які містять р.н.о.к.п.п. заявника, що за даними персоніфікованого обліку надає можливість у повній мірі ідентифікувати особу заявника та не вважає ці незначні недоліки перешкодою для розгляду заяви по суті. Відмова у розгляді заяви по суті із цих підстав є надмірним формалізмом.

Між тим, у позовній заяві позивач просить визнати протиправною відмову у проведенні перерахунку пенсії з врахуванням заробітної плати згідно вищезгаданих довідок та просить зобов`язати здійснити перерахунок пенсії з врахуванням заробітної плати, визначеної у довідках.

Однак, як вже зазначалося, відповідач з формальних підстав не розглядав заяву позивача по суті та не надавав у своїй відповіді будь-якої оцінки доданим до заяви довідкам.

У той же час, в силу вимог ч. 5 ст. 45 Закону № 1058-IV (документи про перерахунок пенсії розглядає територіальний орган ПФУ та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку пенсії) розгляд такої заяви по суті та прийняття відповідного рішення є повноваженням та функцією відповідного органу ПФУ та суд не може втручатися у сферу виключної компетенції відповідного органу, розглядаючи замість нього відповідну заяву та приймаючи замість нього рішення. Судовий контроль у даному випадку можливий лише за результатами розгляду відповідачем по суті заяви позивача та прийняття відповідного рішення, законність і обґрунтованість якого може бути перевірена судом.

Відтак, заявлені позивачем вимоги є такими, що зумовлюють не передбачене законодавством втручання суду у сферу виключної компетенції УПФУ щодо розгляду заяви та прийняття рішення, а відтак не можуть бути задоволені, у т.ч. в частині зобов`язання вчинити дії - як передчасно заявлені (до розгляду заяви по суті та до прийняття рішення за результатами розгляду заяви по суті).

Між тим, суд враховую, що відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне на підставі ч. 2 ст. 9 КАС України вийти за межі позовних вимог та з метою ефективного захисту прав позивача, відносно встановлених судом обставин, визнати протиправною відмову відповідача щодо розгляду вищезгаданої заяви та зобов`язати відповідача відповідно до ч. 5 ст. 45 Закону розглянути заяву позивача по суті та прийняти рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 30.11.2018 (вх. № 78784) та доданих до неї документів, поданої через представника ОСОБА_5 .

Відтак, позов підлягає частковому задоволенню - як зазначено вище. Що стосується судового збору, то слід зазначити, що у задоволенні вимог, які заявлені позивачем - відмовлено судом, у зв`язку з чим та враховуючи положення ст. 139 КАС України судовий збір не підлягає відшкодуванню.

На підставі вищевикладеного та керуючись положеннями ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 251, 263, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368) у розгляду по суті заяви ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) від 30.11.2018 (вх. № 78784) та доданих до неї документів, поданих через представника ОСОБА_5 .

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368) розглянути по суті заяву ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) від 30.11.2018 (вх. № 78784) та додані до неї документів, поданих через представника ОСОБА_5 , та за результатами розгляду зазначеної заяви та доданих до неї документів по суті прийняти рішення відповідно до ч. 5 ст. 45 Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

4. У задоволенні заявлених позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням положень п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону № 2147-VIII).

Суддя О.А. Кармазін