Рішення № 85409802, 04.11.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
04.11.2019
Номер справи
826/24752/15
Номер документу
85409802
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

04 листопада 2019 року № 826/24752/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Маруліної Л.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомПублічного акціонерного товариства «Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз»до Міжрегіонального головного управління ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників Державне підприємство «Український науково-дослідний інститут зв`язку», Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві, Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у м. Києві про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії,- ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз» (далі також - позивач, Товариство) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Міжрегіонального головного управління ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників, Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві, в якому з урахуванням заяви про зміну позовних вимог просить:

- визнати протиправною бездіяльність Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків в частині неприйняття рішення щодо списання безнадійного податкового боргу в сумі 30 691 379,53 грн.

- зобов`язати Міжрегіональне головне управління ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників податків прийняти рішення щодо списання безнадійного податкового боргу «Державного акціонерного товариства «Чорноморнафтогаз» в сумі 30 691 379,53 грн.

Позовну заяву обґрунтовано тим, що внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин), які виникли з 27.02.2014 року у зв`язку із подіями на території АР Крим та засвідчені сертифікатом Торгово-промислової палати України (далі - ТПП України), Товариство позбавлено можливості належно виконувати свої податкові зобов`язання у зв`язку з чим, звернулось до органу доходів і зборів за місцем обліку із заявою про списання безнадійного податкового боргу у розмірі 115 126 239,43 грн., однак всупереч положенням статті 101 Податкового кодексу України (далі - ПК України) та Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 року №577 (далі - Порядок №577), рішення про списання безнадійного податкового боргу у розмірі 30691379,53 грн. прийнято не було.

Окрім того, позивач стверджує, що у відповідності до пункту 15.1 статті 15 Закону України від 12.08.2014 року №1636-VII «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» будь-якій юридичній особі - резиденту України, яка змінює (змінила) своє місцезнаходження з тимчасово окупованої території на іншу територію України списується податковий борг.

Вважає, що наведені обставини свідчать про допущення Міжрегіональним головним управлінням ДФС - Центральним офісом з обслуговування великих платників протиправної бездіяльності та є підставою для зобов`язання Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві, до якої перейшло на облік Товариство, прийняти відповідне рішення.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.09.2016 року позов задоволено повністю. Визнано протиправною бездіяльність Міжрегіонального головного управління ДФС Центрального офісу з обслуговування великих платників у частині неприйняття рішення щодо списання безнадійного податкового боргу публічного акціонерного товариства «Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз» (код ЄДРПОУ 00153117) у розмірі 30 691 379, 53 грн. (тридцять мільйонів шістсот дев`яносто одна тисяча триста сімдесят дев`ять гривень п`ятдесят три копійки). Зобов`язано державну податкову інспекцію у Шевченківському районі Головного управління ДФС у місті Києві прийняти рішення про списання безнадійного податковою боргу публічного акціонерного товариства «Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз» (код ЄДРПОУ 00153117) у розмірі 30 691 379, 53 гри. (тридцять мільйонів шістсот дев`яносто одна тисяча триста сімдесят дев`ять гривень п`ятдесят три копійки).

Ухвалюючи рішення, суд першої інстанції виходив з того, що податковий борг Товариства по податку на прибуток підприємства за 2013 рік та по платі за користування надрами за січень 2014 року у загальному розмірі 30 691 379, 53 грн. виник після дати настання форс-мажорних обставин, встановленої у сертифікаті ТПП України, а тому такий борг вважається безнадійним та підлягає списанню у відповідності до положень статті 101 ПК України та Порядку №577.

13.10.2016 року представником Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби - правонаступником Міжрегіонального головного управління ДФС Центрального офісу з обслуговування великих платників, подано апеляційну скаргу на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.10.2016 року.

20.10.2016 року представником Державної податкової інспекції у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві подано апеляційну скаргу на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.09.2016 року.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 14.12.2016 року апеляційні скарги Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби та Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві - задоволено. Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 30.09.2016 року - скасовано. У задоволенні адміністративного позову публічного акціонерного товариства «Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - відмовлено.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що правовою підставою для списання безнадійного податкового боргу платника податків у зв`язку з настанням форс-мажорних обставин є одночасна наявність таких умов: грошові зобов`язання виникли в період, на який припадає дата, зазначена в сертифікаті ТПП України; борг виник за граничним терміном погашення вказаних зобов`язань. Відтак, за висновком суду апеляційної інстанції, оскільки грошові зобов`язання позивача по податку на прибуток підприємства за 2013 рік та по платі за користування надрами за січень 2014 року у загальному розмірі 30 691 379, 53 грн. виникли до дати настання форс-мажорних обставин (27.02.2014 року), встановленої у сертифікаті ТПП України, податкова заборгованість по ним не відповідає визначеним умовах й не підлягає списанню в порядку статті 101 ПК України.

Постановою Верхового Суду від 14.11.2018 року касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз» задоволено частково; постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.10.2016 року та Київського апеляційного адміністративного суду від 14.12.2016 року скасовано, справу передано на новий розгляд до суду першої інстанції.

Ухвалюючи таке судове рішення Верховним Судом зауважено, що судами попередніх інстанцій залишено поза увагою особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованих територіях України, що свідчить про передчасність висновку судів про поширення на спірні відносини положень статті 101 ПК України та Порядку №577.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20.12.2018 року визначено суддю Маруліну Л.О. для розгляду адміністративної справи № 826/24752/15.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.01.2019 року прийнято справу до провадження та ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами загального провадження. Підготовче засідання призначено на 04.03.2019 року.

Через канцелярію суду 01.02.2019 року Офісом великих платників податків ДФС (далі також - ОВПП ДФС, відповідач - 1) подано відзив на позовну заяву.

Так, ОВВП ДФС заперечує проти позовних вимог посилаючись на статтю 101 ПК України.

Щодо позиції ОВВП ДФС з урахуванням висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 14.11.2018 року, відповідачем - 1 зазначено, що на момент видачі сертифікату ТПП, спірна сума, яку позивач вважає безнадійним податковим боргом, не набула цього статусу, оскільки податкові зобов`язання ПАТ «ДАТ «Черноморнафтогаз» не набули статусу узгоджених, а тому у ОВВП ДФС відсутні підстави для списання зазначеного податкового боргу як безнадійного.

Враховуючи викладене, ОВВП ДФС просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до Довідки секретаря судового засідання від 04.03.2019 року у зв`язку з перебування головуючого судді на лікарняному, справи, зокрема, справу №826/24752/15, знято з розгляду.

Про дату наступного підготовчого засідання 15.04.2019 року сторін повідомлено у порядку статті 124 КАС України.

Через канцелярію суду 01.03.2019 року Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві (далі також - ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві, відповідач - 2) подано клопотання про заміну неналежної сторони.

Через канцелярію суду 20.03.2019 року позивачем подано клопотання про залучення до участі у справі співвідповідачів Головне управління ДФС у м. Києві та Державну фіскальну службу України.

Через канцелярію суду 12.04.2019 року Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві подано відзив на позовну заяву.

У відзиві відповідачем - 2 повідомлено, що відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 року №296 «Про реформування територіальних органів Державної фіскальної служби» реорганізовано Державні податкові інспекції шляхом їх приєднання як структурного підрозділу до відповідного територіального органу, а саме, Головного управління ДФС у м. Києві, з огляду на що, відповідача-2 позбавлено можливості виконувати будь-які функції та дії щодо списання коштів.

Враховуючи викладене, не зазначивши у відзиві позиції по суті позовних вимог, відповідач-2 просить відмовити у задоволенні позову.

Відповідно до Довідки секретаря судового засідання від 15.04.2019 року у зв`язку з перебування головуючого судді на лікарняному, справи, зокрема, справу №826/24752/15, знято з розгляду.

Про дату наступного підготовчого засідання 23.05.2019 року сторін повідомлено у порядку статті 124 КАС України.

У підготовче засідання 23.05.2019 року прибули представники позивача та відповідачів.

Судом відмовлено у задоволенні клопотання ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві про заміну неналежного відповідача та задоволено клопотання про залучення співвідповідачів - Головне управління ДФС у м. Києві (далі також - ГУ ДФС у м. Києві, співвідповідач - 1) та Державну фіскальну службу України (далі також - ДФС України, співвідповідач - 2) до участі у справі в повному обсязі, з огляду на що, відкладено підготовче засідання на 12.06.2019 року.

Через канцелярію суду 07.06.2019 року ГУ ДФС у м. Києві подано відзив на позовну заяву.

Співвідповідач - 1 проти позовних вимог заперечує посилаючись на те, що списанню підлягає тільки той податковий борг, який виник у зв`язку з несплатою узгоджених грошових зобов`язань за період, починаючи із лютого 2014 року.

ГУ ДФС у м. Києві звернуто увагу на те, що судами встановлено, що сума податкового боргу, заявлена позивачем до списання, складається із заборгованості з грошових зобов`язань за 2013 рік (7 650 856, 80 грн.) та за січень 2014 року (23 040 522, 73 грн.), в той час, як датою настання форс-мажорних обставин у сертифікаті ТПП України від 25.11.2014 року №2018 вказано 27.02.2014 року.

Таким чином, співвідповідач - 1 вважає, що вказані грошові зобов`язання виникли до дати настання форс-мажорних обставин, визначеної у ТПП України, а отже, податкова заборгованість по них не відповідає визначеним умовам Порядку №577 та не підлягає списанню в порядку статті 101 ПК України.

Підготовче засідання 12.06.2019 року прибули представники позивача та відповідачів, окрім представника співвідповідача Державної фіскальної служби України, повідомленого належним чином про дату, час та місце проведення підготовчого засідання.

Судом поставлено на обговорення питання про закінчення підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду. Присутні в засіданні представники сторін проти закінчення підготовчого провадження не заперечували.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.06.2019 року закрито підготовче провадження. Призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 31.07.2019 року.

Через канцелярію суду 17.07.2019 року позивачем подано заяву про вжиття судом заходів процесуального реагування шляхом винесення окремої ухвали Державній фіскальній службі України.

Судом ухвалено вирішити її за результатами розгляду справи.

У судове засідання 31.07.2019 року прибули усі представники сторін, окрім належним чином повідомленого про дату, час та місце розгляду справи, представника Державної фіскальної служби України.

Відповідно до частини третьої статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України судом ухвалено продовжити розгляд справи у порядку письмового провадження.

Через канцелярію суду 01.11.2019 року представником позивача подано клопотання про заміну відповідачів їх правонаступниками.

Клопотання обґрунтовано реорганізацією шляхом поділу органів фіскальної служби на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 року №1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України".

З огляду на те, що у зв`язку з прийняттям розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року №682-р "Питання Державної податкової служби" Державною податковою службою України розпочато свою роботу, позивач просить суд здійснити процесуальне правонаступництво відповідачів, а саме Державну фіскальну службу України замінити на Державну податкову службу України, Головне управління Державної фіскальної служби у м. Києві та ДПІ у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві замінити на Головне у правління Державної податкової служби у м. Києві.

Також, представник позивача просить здійснити процесуальне правонаступництво Офісу великих платників податків ДФС шляхом заміни на Офіс великих платників податків ДПС у зв`язку з тим, що 30.07.2019 року відбулася державна реєстрація юридичної особи Офісу великих платників податків ДПС (код ЄДРПОУ 4311471), яка є правонаступником Офісу великих платників податків ДФС.

Вирішуючи клопотання представника позивача, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.

Згідно з відомостями Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Державна фіскальна служба України (код ЄДРПОУ 39292197) з 17.05.2019 року перебуває у стані припинення.

На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 року №1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України" зареєстровано юридичну особу 17.05.2019 року, номер запису: 1 074 135 0000 085321, Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393).

Відповідно до абзацу 4 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 року №1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України" Державна податкова служба України та Державна митна служби України є правонаступниками прав та обов`язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.

На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.09.2011 року №981 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» утворено Державну податкову інспекцію у Шевченківському районі Державної податкової служби.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 року №229 «Про утворення територіальних органів Міністерства доходів і зборів» Державну податкову інспекцію у Шевченківському районі Державної податкової служби реорганізовано шляхом приєднання до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 року № 311 «Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України» та додатків №1 та №2 до постанови «Перелік територіальних органів Міндоходів, які реорганізуються» утворено Державну податкову інспекцію у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві, реорганізовано Державну податкову інспекцію у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів шляхом приєднання до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві

Постанова Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 року №311 набрала чинності 12.08.2014 року

З інформації, розмішеної на офіційної сайті Міністерства юстиції України, відомості про припинення юридичної особи - Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань 11 січня 2016 року, номер запису 10741120008045796, (код ЄДРПОУ 38728711), Державна податкова інспекція у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві зареєстрована як юридична особа у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань 23.12.2014 року, номер запису 1 074 102 0000 052337, підстава створення юридичної особи постанова Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 року № 311, код ЄДРПОУ 39561761.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 року № 296 «Про реформування територіальних органів Державної фіскальної служби», наказу Державної фіскальної служби України від 10.05.2018 року №286 «Про реорганізацію територіальних органів ДФС у м. Києві» Державну податкову інспекцію у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві реорганізовано шляхом приєднання як структурного підрозділу до Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві.

Згідно з відомостями Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Головне управління Державної фіскальної служби у м. Києві (код ЄДРПОУ 39439980) з 17.05.2019 року перебуває у стані припинення.

На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 року №537 зареєстровано юридичну особу 30.07.2019 року, номер запису: 1 074 102 0000 086626, Головне управління Державної податкової служби у м. Києві (код ЄДРПОУ 43141267).

Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 року №537 утворено 30.07.2019 року за номером 1 074 102 0000 086628 здійснено державну реєстрацію Офісу великих платників податків ДПС.

Згідно з наказом Офісу великих платників податків ДПС від 29.08.2019 року №9 «Про початок діяльності Офісу великих платників податків ДПС» розпочато виконання Офісом великих платників податків ДПС повноважень Офісу великих платників податків ДФС.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про задоволення клопотання представника позивача про заміну відповідачів правонаступниками.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Товариство є юридичною особою, яке здійснювало основну господарську діяльність на території АР Крим та м. Севастополя.

На момент розгляду справи Товариство зареєстровано за адресою: м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 26, оф. 505.

За результатами розгляду звернення позивача ТПП України 03.12.2014 року видано сертифікат №2018, яким засвідчено настання для Товариства обставин непереборної сили з 27.02.2014 року, що тривають на момент видачі даного сертифікату і дату закінчення яких встановити неможливо.

27.08.2015 року позивач звернувся до відповідача-1 із заявою, в якій просить списати безнадійний податковий борг у розмірі 115 126 239,43 грн. відповідно до таблиці із податковими зобов`язаннями, складеною головним бухгалтером Товариства. До заяви також долучено сертифікат ТПП України від 03.12.2014 року №2018.

Згідно з зазначеною таблицею, станом на 01.08.2015 року за кодом класифікації 11021000 Податок на прибуток по декларації за 2013 рік основна сума заборгованості по розрахунках з бюджетом («-» борг) складає -7 650 856, 80 (примітка: відповідно до статті 57 ПК України термін оплати 10 календарних днів після дати подання податкової декларації, тобто 11.03.2014 року); за кодом класифікації 11024000 Авансові внески з податку на прибуток основна сума заборгованості по розрахунках з бюджетом («-» борг) складає -58 333 010,36, донарахована пеня на 01.08.2015 року -1 815 343,59 (примітка: статті 57 ПК України авансові платежі згідно з декларацією на 2012 рік сплачуються 1/12 щомісяця з березня 2013 року по лютий 2014 року, термін сплати - остання дата місяця, заборгованість за лютий 2014 року - 28.02.2014 року, березень 2014 року - 31.03.2014 року); код класифікації 13030400 Плата за користування надрами континентального шельфу і межах виключної (морської) економічної зони основна сума заборгованості по розрахунках з бюджетом («-» борг) складає -47 285 924,66, донарахована пеня -21 758,48 (примітка: звіт за лютий 2014 року зданий 17.02.2014 року -23 040 522,73 грн., термін оплати до 02.03.2014 року; звіт за березень 2014 року зданий 20.03.2014 року -24 245 401,93 грн. термін оплати до 30.03.2014 року); код класифікації 17060100 Збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу за природний газ для споживання усіх форм власності основна сума заборгованості по розрахунках з бюджетом («-» борг) складає -19 345,54 (примітка: 01.04.2014 року). Всього основної суми заборгованості по розрахунках з бюджетом («-» борг) -113 289 137,36; донарахована пеня на 01.08.2015 року -1 837 102,07. Всього разом: -115 126 239,43 грн.

13.11.2015 року відповідачем-1 прийнято рішення про списання безнадійного податкового боргу Товариства лише у розмірі 84 434 859,90 грн. Решта боргу, яка залишилася не списаною, становить 30 691 379,53 грн.

Відсутність підстав для списання суми податкового боргу у розмірі 30 691 379,53 грн. відповідачем-1 обґрунтовано тим, що списанню підлягає тільки той податковий борг, який виник у зв`язку з несплатою узгоджених грошових зобов`язань за період, починаючи із лютого 2014 року. Поряд з цим залишок податкового боргу з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 7 650 856,80 грн. виник згідно податкової декларації з податку на прибуток за 2013 рік, а залишок податкового боргу по сплаті за користування надрами у розмірі 23040522,73 грн. - у зв`язку з несплатою самостійно задекларованих грошових зобов`язань за січень 2014 року (лист від 13 листопада 2015 року №25365/10/28-10-23-26).

Вважаючи, що відповідачем-1 протиправно не приймається рішення про списання податкового боргу в розмірі 30 691 379,53 грн., позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, заперечення, відзиви та пояснення, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, з урахуванням висновків Верховного Суду, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 року № 2755-VI (із змінами і доповненнями) (далі також - ПК України), яким, зокрема, встановлено вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Суд зауважує, що нормативно - правові та інші акти застосовуються у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.

За правилами підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно з пунктом 36.1 статті 36 ПК України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

У відповідності з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.

Отже невиконання платником податку обов`язку зі сплати узгодженого податкового зобов`язання призводить до набуття таким зобов`язанням статусу податкового боргу, процедура стягнення якого визначається законом.

Проте за наявності певних обставин, визначених законодавством, податковий борг може бути визнаний безнадійним та списаний.

Правила списання безнадійного податкового боргу врегульовані статтею 101 ПК України, у відповідності до пункту 101.1 якої списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг.

У пункті 101.2 вказаної статті наведено перелік ознак, що дозволяють відрізнити податковий борг від безнадійного податкового боргу.

Так, під терміном «безнадійний» розуміється, окрім іншого, податковий борг платника податків, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) (підпункт 101.2.4).

Контролюючі органи щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику (пункт 101.5 статті 101 ПК України).

Механізм списання безнадійного податкового боргу визначає Порядок списання безнадійного податкового боргу платників податків №577, який розроблений відповідно до статті 101 ПК України.

Отже, зміст наведених положень законодавства дає підстави стверджувати, що безнадійним визнається податковий борг, який, окрім іншого, виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин), тобто не з вини платника податків, які неможливо попередити своїми заходами за умови, що дані обставини безпосередньо вплинули на своєчасне виконання податкових зобов`язань. Ці умови можна охарактеризувати як ознаки, що дозволяють віднести податковий борг до категорії «безнадійного».

Разом з тим, Законом України від 12.08.2014 року №1636-VII «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» (далі також - Закон №1636), положення якого набрали чинності 27.09.2014 року, підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнено пунктом 26 такого змісту: «На період дії Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» цей Кодекс застосовується з урахуванням особливостей, визначених Законом України «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України».

Пунктом 1 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 15.04.2014 року №1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (далі також - Закон №1207-VII), який набрав чинності з 27.04.2014 року, установлено, що цей Закон втрачає чинність з моменту повернення тимчасово окупованої території під загальну юрисдикцію України за умови попереднього і повного відшкодування збитків, нанесених внаслідок такої тимчасової окупації, у тому числі моральних збитків примусово переміщених осіб, або з дня прийняття Верховною Радою України рішення про визнання цього Закону таким, що втратив чинність.

За змістом частини другої статті 2 Закону №1207-VII датою початку тимчасової окупації є 20.02.2014 року.

У відповідності до положень підпункту 12 пункту 12.3 статті 12 Закону №1636 під час тимчасової окупації справляння податків і зборів, єдиного соціального внеску та застосування реєстраторів розрахункових операцій відносно території ВЕЗ «Крим» діють з урахуванням того, що зупиняється застосування до платників податків із місцезнаходженням на території ВЕЗ «Крим» норм статей 59, 60, 87 - 101, 124, 126 і 129 ПК України.

При цьому пунктом 15.1 статті 15 Закону №1636 визначено, що будь-якій юридичній особі - резиденту України, яка змінює (змінила) своє місцезнаходження з тимчасово окупованої території на іншу територію України списується податковий борг, суми розстрочених (відстрочених) грошових зобов`язань за будь-якими податками (зборами, обов`язковими платежами), що виникли з моменту тимчасової окупації.

Отже, враховуючи викладене, до спірних правовідносин не може бути застосовано положення статті 101 ПК України, на які посилаються відповідачі у відзивах та запереченнях, та що слугувало підставою у відмови позивачу у списанні оспорюваної суми.

Водночас, з аналізу спеціального законодавства наведеного вище, судом висновується, що списання податкового боргу як безнадійного передбачено лише у разі, якщо таке грошове зобов`язання виникло з моменту тимчасової окупації, дату якого визначено 20.02.2014 року.

Дослідивши матеріали справи судом встановлено, що заявлена позивачем до списання як безнадійного податкового боргу у цьому судовому процесі, є частиною узгодженого податкового зобов`язання у розмірі 115 126 239,43 грн., проте, з цієї суми відповідачем-1 списано безнадійного податкового боргу у розмірі 84 434 859,90 грн.

Так, решта боргу, яка становить 30 691 379,53 грн.: у розмірі 7 650 856,80 грн. виникла згідно податкової декларації з податку на прибуток за 2013 рік, а залишок податкового боргу по сплаті за користування надрами у розмірі 23 040 522,73 грн. - у зв`язку з несплатою самостійно задекларованих грошових зобов`язань за січень 2014 року, тобто до моменту тимчасової окупації - 20.02.2014 року.

Таким чином, податкова заборгованість у розмірі 30 691 379,57 грн. не підлягає списанню в порядку пункту 15.1 статті 15 Закону №1636.

Згідно з пунктом 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27.09.2001 року, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя.

Крім того, судом враховується, що згідно з пунктом 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського Суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та ґрунтовного аналізу законодавства, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 6, 9, 73-80, 241, 245, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства «Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз» відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими статтями 293, 294, 296, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно з частиною шостою статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України. апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених цією статтею можуть бути подані протягом десяти днів з дня їх проголошення.

У відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Відповідно до пункту 4 частини п`ятої 246 Кодексу адміністративного судочинства України:

Позивач: Публічне акціонерне товариство «Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз» (01030, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 26, офіс 505, код ЄДРПОУ 00153117);

Відповідач - 1: Офіс великих платників податків ДПС (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 1-Г, код ЄДРПОУ 43141471);

Відповідач - 2: Головне управління Державної податкової служби у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 43141267);

Співвідповідач - 1: Головне управління Державної податкової служби у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 43141267);

Співвідповідач - 2: Державна податкова служба України (04053, м. Київ, Львівська пл., 8, код ЄДРПОУ 43005393).

Повне рішення складено 04.11.2019 року.

Суддя Л.О. Маруліна