Рішення № 8540688, 24.11.2009, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
24.11.2009
Номер справи
8/210-09
Номер документу
8540688
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

01033 м. Київ, вул. Комінтерну,16 т. 230-31-77

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"24" листопада 2009 р. Справа №8/210-09

За позовом Міжрайонного природоохоронного прокурора Київської області, м. Київ в інтересах держави в особі:

1.          Державної екологічної інспекції у Київській області, м. Київ

2.          Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, с. Забір‘я, Києво-Святошинський район

до відповідача Комунального підприємства «Оберіг», с. Забір‘я, Києво-Святошинський район

про стягнення 45179,80грн.,

Суддя Чорна Л.В.

Представники:

від позивача 1.: Карнаух О.В. –довір. №4102/02-13 від 10.11.2009р. - представник;

від позивача 2.:не з‘явився;

від відповідача: Совенко П.Н. –доруч. №130 від 24.11.2009р. –представник;

від прокуратури:Івашин О.Є. –посв. №60 від 11.04.2008р. – ст. пом. прокурора.

суть спору:

Прокурором заявлено позов про стягнення 45 179грн. 80коп. шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок видобування підземних водних ресурсів без спеціального дозволу.

Від 2-го позивача надійшли письмові пояснення, згідно яких 2-ий відповідач просить суд відмінити позов прокурора у зв‘язку із важким матеріально-фінансовим станом відповідача.

Також 2-ий позивач повідомив суд про те, що водонапірні скважини в 2003р. передавались відповідачу без будь-якої належної документації, в аварійному стані, без водохімчистки, проведення відповідачем ремонтно-аварійних робіт по покращенню водозабезпечення жителів с. Забір‘я, приведення в належний стан скважин і санітарної зони, отримання відповідачем у 2009р. дозволу.

Письмові пояснення 2-го відповідача документально не обґрунтовані.

Відповідач позов не визнає, посилаючись на не проведення 1-им позивачем жодної перевірки до 19.02.2009р., звітування перед статуправлінням і ДПІ у Києво-Святошинському районі, добування і постачання води для потреб населення с. Забір‘я, відсутність документації при передачі водопостачання на баланс відповідача в 2003р., отримання дозволу на спецводокористання 21.05.2009р. за №73/716, рішення Києво-Святошинського райсуду в Київській області №1/335 від 25.06.2009р., справи господарського суду Київської області №02-03/1061/6 від 02.06.2009р., №02-03/1234/18 від 10.09.2009р., №18/197-09.

Також відповідач повідомив суд, про те що на даний час знаходиться на межі банкрутства у зв‘язку із великими матеріально-технічними витратами, пов‘язаними з використанням енергоносіїв (електрики, газу, палива).

Позов підлягає задоволенню.

судом встановлено:

Позов заявлено прокурором в порядку ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру».

У відповідності до ст.ст. 47, 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»шкода, завдана порушенням природоохоронного законодавства підлягає стягненню та зарахуванню на спеціальні рахунки місцевого бюджету.

Згідно Положення про державну екологічну інспекцію в областях, місті Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006р. за №548 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.02.2007р. за №120/13387, державна екологічна інспекція в областях є спеціальним підрозділом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України і в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів на відповідній території.

1-им позивачем за дорученням міжрайонної природоохоронної прокуратури Київської області та згідно з наказом Держекоінспекції Київської області №95 від 13.02.2009р. проведено планову перевірку дотримання вимог водного законодавства в діяльності відповідача, за результатами якої встановлено, що на балансі відповідача є дві діючі свердловини та одна резервна. Водне обладнання не працює, облік використаної води ведеться згідно журналу використаної електроенергії. Дозвіл на спец водокористування відсутній, що є порушенням ст.ст. 48, 49, 110 Водного кодексу України. Водовідведення здійснюється на очисні споруди, загальною площею 0,8га, на яких розміщено три озера накопичувача. Очисні знаходяться в аварійному стані, очистка каналізаційно стічних вод не проводиться, правоустановчі документи та проектно-технічна документація відсутня. На балансі підприємства функціонує дві котельні для опалення школи, лікарні, дитячого садку, дозвіл на викиди забруднюючих речовим в атмосферне повітря відсутні, що є порушенням ст.ст. 10, 11 Закону України «Про атмосферне повітря».

Підприємством заключна угода №163 від 01.10.2008р. про надання послуг із збиранням та вивезенням ТПВ та рідких нечистот з ТОВ «Києво-Святошинське ККП».

Зазначене відображене в акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 19.02.2009р., який складено у присутності директора відповідача.

На підставі результатів перевірки відповідачу була нарахована сума збитків згідно методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затверджена наказом Державного комітету України по водному господарству 29.12.2001р. за №290 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 18.01.2002р. за №44/6332.

Відповідно до ст. 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Відповідно до ст. 49 Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.

Дозвіл на спеціальне водокористування видається: державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення; Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими Радами за погодженням з державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів місцевого значення.

Видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обґрунтуванням потреби у воді, погодженим з державними органами водного господарства, - в разі використання поверхневих вод, державними органами геології - в разі використання підземних вод та державними органами охорони здоров'я - в разі використання водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних.

Порядок погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування затверджується Кабінетом Міністрів України.

У дозволі на спеціальне водокористування встановлюються ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин. У разі настання маловоддя ці ліміти можуть бути зменшені спеціально уповноваженими державними органами без коригування дозволу на спеціальне водокористування.

Спеціальне водокористування є платним.

Відповідно до ст. 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України.

Водокористувачі звільняються від відповідальності за порушення водного законодавства, якщо вони виникли внаслідок дії непереборних сил природи чи воєнних дій.

Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у:

1) самовільному захопленні водних об'єктів;

2) забрудненні та засміченні вод;

3) порушенні режиму господарської діяльності у водоохоронних зонах та на землях водного фонду;

4) руйнуванні русел річок, струмків та водотоків або порушенні природних умов поверхневого стоку під час будівництва і експлуатації автошляхів, залізниць та інших інженерних комунікацій;

5) введенні в експлуатацію підприємств, комунальних та інших об'єктів без очисних споруд чи пристроїв належної потужності;

6) недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування;

7) самовільному проведенні гідротехнічних робіт (будівництво ставків, дамб, каналів, свердловин);

8) порушенні правил ведення державного обліку вод або перекрученні чи внесенні недостовірних відомостей в документи державної статистичної звітності;

9) пошкодженні водогосподарських та гідрометричних споруд і пристроїв, порушенні правил експлуатації та встановлених режимів їх роботи;

10) незаконному створенні систем скидання зворотних вод у водні об'єкти, міську каналізаційну мережу або зливну каналізацію та несанкціонованому скиданні зворотних вод;

11) використанні земель водного фонду не за призначенням;

12) неповідомленні (приховуванні) відомостей про аварійні ситуації на водних об'єктах;

13) відмові від надання (приховуванні) проектної документації та висновків щодо якості проектів підприємств, споруд та інших об'єктів, що можуть впливати на стан вод, а також актів і висновків комісій, які приймали об'єкт в експлуатацію;

14) порушенні правил охорони внутрішніх морських вод та територіального моря від забруднення та засмічення.

Законодавством України може бути встановлено відповідальність і за інші правопорушення щодо використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів.

Відповідно до ст. 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Відшкодування збитків, завданих внаслідок порушень водного законодавства, не звільняє винних від збору за спеціальне водокористування, а також від необхідності здійснення заходів щодо ліквідації шкідливих наслідків.

Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» завданням законодавства про охорону навколишнього природного середовища є регулювання відносин у галузі охорони, використання і відтворення природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки, запобігання і ліквідації негативного впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище, збереження природних ресурсів, генетичного фонду живої природи, ландшафтів та інших природних комплексів, унікальних територій та природних об'єктів, пов'язаних з історико-культурною спадщиною.

Відповідно до ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного навколишнього середовища»шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Відповідно до ст. 37 зазначеного Закону нагляд за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища здійснює Генеральний прокурор України та підпорядковані йому органи прокуратури.

При здійсненні нагляду органи прокуратури застосовують надані їм законодавством України права, включаючи звернення до судів з позовами про відшкодування шкоди, заподіяної в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, та про припинення екологічно небезпечної діяльності.

Доказів оплати до суду не подано.

За таких обставин вимоги обґрунтовані, матеріалами справи доведені, підлягають задоволенню.

Щодо заперечень відповідача, то зазначене документально не підтверджене та спростовується вищевикладеним.

Зважаючи на викладене, керуючись ст. ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

вирішив:

Стягнути з комунального підприємства «Оберіг»(код ЄДРПОУ 32445998, 08145, вул. Гончаренка, 12, с. Забір‘я, Києво-Святошинський район, Київська область) на користь місцевого фонду охорони навколишнього природного середовища Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області (код ЄДРПОУ 04358543, 08145, вул. Гончаренка, 12, с. Забір‘я, Києво-Святошинський район, Київська область) 45 179(сорок п‘ять тисяч сто сімдесят дев‘ять)грн. 80коп. штрафу.

Стягнути з комунального підприємства «Оберіг»(код ЄДРПОУ 32445998, 08145, вул. Гончаренка, 12, с. Забір‘я, Києво-Святошинський район, Київська область) в доход державного бюджету 451(чотириста п‘ятдесят одна)грн. 79коп. державного мита та 236(двісті тридцять шість)грн. 00коп. інформаційних.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення вступає в законну силу після закінчення десятиденного строку з дня його належного оформлення і підписання, і може бути оскаржено в апеляційному або касаційному порядку.

Суддя                                                                                Чорна Л.В.