
Справа № 643/11804/19
Провадження № 1-кс/643/4588/19
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.07.2019 слідчий суддя Московського районного суду м. Харкова Скотар А.Ю., при секретарі Ширіній Я.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові клопотання прокурора відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням злочинів у сфері службової діяльності та корупції, яке здійснюється слідчими територіального управління Державного бьро розслідувань, розташованого у м. Полтава Калмикова О.А. про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні № 42019220000000245 від 03.04.2019 за ч. 1 ст. 368 КК України,-
ВСТАНОВИВ:
З представлених суду матеріалів вбачається, що територіальним управлінням Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтава, проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42019220000000245 від 03.04.2019 за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 368 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що службовими особами правоохоронних органів в Харківській області вчинено кримінальне правопорушення, а саме прохання у наданні неправомірної вигоди за вчинення чи не вчинення на користь особи, що надає таку вигоду дії, із використанням свого службового становища.
Допитаний свідок ОСОБА_1 пояснив, що 29.01.2019 співробітниками Харківської митниці ДФС (далі – Митниця), в митному режимі ІМ 40 забезпечено електронне декларування товарів за кодами УКТЗЕД – 56075011 та 83014011, що надійшли на адресу ТОВ «Канкорд–С» в особі директора – громадянина ОСОБА_1 від Виробничого-торгівельного унітарного підприємства «АзотХімфортіс» (Республіка Білорусь) за результатами чого оформлено декларації типу «ІМ40ДЕ» за №№ UА807170/2019/004487, UА807170/2019/004496 за формою МД-2 з довідковими номерами в графі 7 – Вн.№ 2633 та Вн.№ НОМЕР_1 .
Під час оформлення зазначених митних декларацій, будь-яких порушень митних правил співробітниками митних органів не встановлювалося, а товар набув статусу Українського та був випущений у вільний обіг.
За ініціативою СУ ГУ НП Харківської області Національної поліції України в зоні митного контролю за участю співробітників правоохоронних органів ОСОБА_2 та ОСОБА_3 здійснено огляд вищевказаного вантажу.
Згідно отриманої 15.02.2019 від Митниці інформації, вих. №- 872/Адв.20-76-61 від 08.02.2019, стало відомо, що 29.01.2019 з метою відпрацювання Доручень про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 28.01.2019 №№-2024/1/19-21-2019, 2120/119-24-2019, отриманих від слідчого управління Головного управління Національної поліції в Харківській області здійснено огляд товарів та транспортного засобу у присутності старшого уповноваженого в ОВС ОУ ГУ ДФС в Харківській області полковника податкової міліції ОСОБА_3 та о/у ОУ ГУ ДФС в Харківській області лейтенанта податкової поліції ОСОБА_2 . Допуск до зони митного контролю вказаних посадових осіб ОВС ОУ ГУ ДФС в Харківській області здійснено відповідно до вимог ст. 332 Митого кодексу України.
За результатами здійснення огляду складено Акти про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу №№ UA807170/2019/004487, UA807170/2019/004496, форма яких затверджена наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 за № 636 «Про затвердження форми Акту про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу» зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.06.2012 за №-1004/21316.
Відповідно до вимог ч. 5 ст. 338 Митного кодексу України - крім випадків, зазначених у частинах другій - четвертій цієї статті, огляд (переогляд) товарів, транспортних засобів комерційного призначення може проводитися за наявності достатніх підстав вважати, що переміщення цих товарів, транспортних засобів через митний кордон України здійснюється поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю, у тому числі в разі отримання відповідної офіційної інформації від правоохоронних органів. Вичерпний перелік відповідних підстав визначається Кабінетом Міністрів України. З метою проведення огляду (переогляду) товарів посадові особи органів доходів і зборів самостійно вживають заходів, передбачених цим Кодексом, на всій митній території України, включаючи зупинення транспортних засобів для проведення їх огляду (переогляду), в межах контрольованого прикордонного району та прикордонної смуги. Такий огляд (переогляд) проводиться за рахунок органу, з ініціативи або на підставі інформації якого прийнято рішення про його проведення. Якщо в результаті проведення огляду (переогляду) виявлено факт незаконного переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, витрати, пов`язані з проведенням огляду (переогляду), відшкодовуються власником зазначених товарів, транспортних засобів або уповноваженою ним особою.
Слід зазначити, що фактів незаконного переміщення товарів, а також будь-яких порушень вимог чинного законодавства власником товару ТОВ «Канкорд-С» в особі директора ОСОБА_1 вищевказаним оглядом не встановлено.
Згідно вимог п.14 ПКМУ №467 від 23.05.2012 «Про затвердження вичерпного переліку підстав, за наявності яких може проводитись огляд (переогляд) товарів, транспортних засобів комерційного призначення органами доходів і зборів України» - огляд (переогляд) товарів може проводитись після одержання в установлених законодавством випадках від правоохоронних органів письмових доручень за формою згідно з додатком у рамках кримінального провадження.
Такі доручення обов`язково повинні містити інформацію про підстави їх надсилання, номер відповідного провадження (справи), строк виконання, відомості про товари, осіб, які їх переміщують, та/або про транспортні засоби комерційного призначення, з використанням яких можуть бути вчинені порушення законодавства з питань державної митної справи.
Отримавши в установленому порядку та проаналізувавши вищевказані доручення СУ ГУ НП Харківської області від 28.01.2019 №№-2024/1/19-21-2019, 2120/119-24-2019 є очевидним, що підставою для проведення огляду стали фактично вказані доручення про проведення огляду у кримінальному провадженні №12018220000000734 від 12.07.2018 внесені до ЄРДР з ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 366, ч. 3 ст. 191 КК України №-2024/1/19-21-2019 та 2120/119-24-2019, які, на думку ОСОБА_1 , винесено незаконно, оскільки вони не відповідають вимогам КПК України.
В даному випадку ініційований СУ ГУНП Харківської області огляд товару, що є володінням ТОВ «Канкорд С» в особі директора – громадянина ОСОБА_1 , проведено в рамках досудового розслідування кримінального провадження №12018220000000734.
ТОВ «Канкорд С» в особі директора – громадянина ОСОБА_1 на теперішній час не володіє жодною інформацією про те, що правоохоронними органами внесені відомості до ЄРДР та ведеться досудове розслідування щодо будь-якої господарської діяльності підприємства, а тим паче в кримінальному провадженні №12018220000000734.
Крім того, на даний час є достатньо підстав вважати, що вказаний огляд, ініційований СУ ГУ НП Харківської області, проведено в рамках досудового розслідування кримінального провадження, що жодним чином не має відношення до діяльності ТОВ «Канкорд С».
Відповідно до вимог п.14 Постанови КМУ №467 від 23.05.2018 у разі отримання доручення слідчого про проведення огляду митний орган повинен прийняти відповідне рішення щодо здійснення огляду або ні. Відповідно до наданої офіційної інформації від митниці таке рішення відсутнє.
Крім того, вказані письмові доручення правоохоронних органів у кримінальних провадженнях відповідно до вимог п.14 зазначеної Постанови КМУ повинні відповідати за формою згідно із додатком. Відповідно до вказаного додатку на проведення огляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення підставою для проведення огляду є: 1. Реквізити письмового доручення слідчого; 2. Вказівки прокурора; 3. Ухвали слідчого судді. А не номер кримінального провадження, зазначений у дорученні слідчого Зайця К.Д.
У ході досудового розслідування по кримінальному провадженню №42019220000000245 прокурором відділу прокуратури Харківської області надіслано запит від 29.05.2019 до Харківської митниці ДФС з метою отримання інформації:
1.Як саме, відповідно до вимог ст.332 МК України оформлено допуск до зони митного контролю посадових осіб ОВС ОУ ГУ ДФС в Харківській області 29.01.2019 з метою відпрацювання доручень старшого слідчого СУ ГУНП в Харківській області про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів комерційного призначення, які задекларовані ТОВ «Канкорд-С», від 28.01.2019 №№2024/1/19-21-2019, 2120/119-24-2019? Якою посадовою особою надано вказаний допуск? Надати належним чином завірені копії документів які підтверджують надання вищезазначеного допуску.
2.Ким складено Акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу, які задекларовані ТОВ «Канкорд-С» (код ЄДРПОУ 41887024), що переміщуються до України за ВМД UA807170/2019/004487 від 28.01.2019? У відповіді вказати ПІБ та посаду службової особи.
3.Ким складено Акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу, які задекларовані ТОВ «Канкорд-С» (код ЄДРПОУ 41887024), що переміщуються до України за ВМД UA807170/2019/004496 від 29.01.2019? У відповіді вказати ПІБ та посаду службової особи.
4.Ким прийнято рішення про проведення огляду (переогляду) товарів та транспортних засобів на підставі доручення старшого слідчого СУ ГУНП в Харківській області про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 28.01.2019 №№2024/1/19-21-2019, 2120/119-24-2019? У якій формі прийнято зазначене рішення? У відповіді надати належним чином завірені копії рішення.
Слід зазначити, що у відповіді на запит, яка надійшла 13.06.2019 містилось наступне: «29.01.2019 допуск до зони митного контролю старшим уповноваженим в ОВС ОУ ГУ ДФС в Харківській області полковнику податкової міліції ОСОБА_4 В та лейтенанту податкової міліції ОСОБА_5 М.О. з метою відпрацювання Доручень про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 28.01.2019 №№2024/1/19-21-2019, 2120/119-24-2019, отриманих від слідчого управління Головного управління Національної поліції в Харківській області надано шляхом накладення відповідної резолюції заступником начальника митного посту «Харків-центральний» ОСОБА_6
Акти про проведення митного огляду товарів №UA807170/2019/004487 та №UA807170/2019/004496 складені головним державним інспектором митного посту «Харків-центральний» ОСОБА_7
Рішення про проведення зазначених митних оглядів прийняті заступником начальника митного посту «Харків-центральний» ОСОБА_6 шляхом проставлення в автоматизованій системі митного оформлення відмітки щодо проведення огляду».
Однак у своїй відповіді Харківською митницею ДФС не надано жодної належним чином завіреної копії запрошуваних документів, а також зазначено про необхідність, відповідно до ст. 159 КПК України, звернення до суду із метою отримання ухвали про дозвіл на проведення тимчасового доступу до речей та документів.
Крім того, в ході досудового розслідування по кримінальному провадженню №42019220000000245 прокурором відділу прокуратури Харківської області надіслано запит від 03.06.2019 до Харківської митниці ДФС з метою отримання інформації щодо: кількості проведених оглядів за дорученнями слідчих СУ ГУНП у Харківській області про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів комерційного призначення слідчих за період часу 2018 – 2019 рр. та надіслати належним чином завірені копії усіх таких доручень; чи було відшкодовано протягом 2018-2019 років державі витрати, пов`язані з проведенням огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів комерційного призначення на підставі доручення слідчого про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів комерційного призначення? Якщо так, то у відповіді вказати випадки у яких відбувалось відшкодування із зазначенням суми, яка була перерахована щодо кожного випадку.
Слід зазначити, що у відповіді на запит, яка надійшла 29.06.2019 не містилось жодної відповіді на поставленні запитання та жодної належним чином завіреної копії документів.
Прокурор звернувся до суду з клопотанням про надання тимчасового доступ, зазначивши, що вищевказана інформація може бути використана як докази стороною обвинувачення, для проведення інших слідчих дій, встановлення винних осіб, доведення винуватості осіб та інших обставин, визначених ст. 91 КПК України. Іншим способом, у том числі шляхом витребування та проведенням інших слідчих дій, довести ці обставини неможливо. Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а також, враховуючи, що неможливо отримати вказані відомості в інший спосіб.
Прокурор в судове засідання не з`явився, але подав заяву про розгляд клопотання за його відсутності та наполіг на його задоволенні.
Розглянувши клопотання, дослідивши матеріали кримінального провадження, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання є обґрунтованим і підлягає задоволенню, так як викладені в ньому обставини підтверджуються матеріалами кримінального провадження.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 163-166 КПК України, -
УХВАЛИВ:
Клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів задовольнити.
Надати слідчим Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві які здійснюють досудове розслідування: Маслову Денису Борисовичу, Момот Валерії Олексіївні, Алехіній Катерині Олегівні, Либаню Антону Михайловичу, Папу Віктору Васильовичу, Шеремету Роману Руслановичу, прокурорам, які здійснюють процесуальне керівництво: Калмикову Олексію Антоновичу, Хольченкову Артему Олександровичу дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, з можливістю вилучення оригіналів документів, які перебувають у володінні Харківської митниці ДФС, що зареєстроване за адресою: м. Харків, вул. Короленка, 16-Б, а саме: документу, яким надано допуск до зони митного контролю старшому уповноваженому в ОВС ОУ ГУ ДФС в Харківській області полковнику податкової міліції ОСОБА_4 В та лейтенанту податкової міліції ОСОБА_5 М ОСОБА_8 О., які були присутні під час проведення митного огляду, на підставі Доручень про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 28.01.2019 за №№2024/1/19-21-2019, 2120/119-24-2019, отриманих від слідчого управління Головного управління Національної поліції в Харківській області; актів про проведення митного огляду товарів за №UA807170/2019/004487 від 29.01.2018 та №UA807170/2019/004496 від 29.01.2018, які складено головним державним інспектором митного посту «Харків-центральний» ОСОБА_7 ; доручень слідчих СУ ГУНП у Харківській області, що були підставою проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів комерційного призначення за період часу 2018 – 2019 рр. та Актів, складених у подальшому за результатами проведення таких оглядів.
Строк дії ухвали до 29.08.2019.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала остаточна і оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя А.Ю. Скотар