Рішення № 85396837, 28.10.2019, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.10.2019
Номер справи
620/2353/19
Номер документу
85396837
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 жовтня 2019 року Чернігів Справа № 620/2353/19

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі

головуючої судді Ткаченко О.Є.,

за участю секретаря Скиди В.А.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «НіжинТеплоМережі» до Виконавчого комітету Ніжинської міської ради, треті особи на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - Акціонерне товариство «Оператор газоразподільної системи «Чернігівгаз» та Акціонерне товариство «Чернігівобленерго», треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , Управління житлово-комунального господарства та будівництва Ніжинської міської ради Чернігівської області, про визнання протиправним рішення в частині

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «НіжинТеплоМережі» звернулося до суду із зазначеним позовом до Виконавчого комітету Ніжинської міської ради, в якому просить:

- визнати протиправним частково п. 1 рішення Виконавчого комітету Ніжинської міської ради від 11 липня 2019 року № 217 «Про надання дозволу мешканцям міста на відключення квартир від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання та виготовлення проектно-кошторисної документації для встановлення індивідуального опалення» в частині надання дозволу на виготовлення за власні кошти проектно - кошторисної документації для встановлення індивідуального опалення, враховуючи дотримання ними технічних умов для: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ; ОСОБА_2 , АДРЕСА_2 ; ОСОБА_3 , АДРЕСА_3 ; ОСОБА_4 , АДРЕСА_4 ;

- визнати протиправним пункт 2 рішення Виконавчого комітету Ніжинської міської ради від 11 липня 2019 року № 217 «Про надання дозволу мешканцям міста на відключення квартир від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання та виготовлення проектно-кошторисної документації для встановлення індивідуальног опалення» щодо пропозиції Ніжинському відділенню публічного акціонерного товариства «Чернігівгаз», Товариству з обмеженою відповідальністю «НіжинТеплоМережі» та Ніжинському району електричних мереж Публічного акціонерного товариства «Чернігівобленерго» видати технічні умови вищезазначеним мешканцям міста для встановлення індивідуального опалення.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 12.09.2019 позовна заява залишена без руху. У встановлений строк вимоги ухвали виконані, а провадження у справі відкрито 29.08.2019 та залучено треті особи на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - Акціонерне товариство «Оператор газоразподільної системи «Чернігівгаз» та Акціонерне товариство «Чернігівобленерго».

В обґрунтування позовних вимог ТОВ «НіжинТеплоМережі» посилається на те, що законодавством врегульовані спірні правовідносини таким чином, що дозволяється відключити мережі теплопостачання лише цілим будинком, а можливість відключення окремої квартири (приміщення) виключена, тому оскаржуване рішення прийнято не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, і суперечить статті 19 Конституції України, законам України «Про теплопостачання» та «Про місцеве самоврядування в Україні», Правилам надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води і водовідведення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630, наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України «Про затвердження Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання» від 22.11.2005 № 4 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.12.2005 р. за № 1478/11758 (наказ втратив чинність згідно з наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26 липня 2019 року № 169).

Ухвалою суду від 18.09.2019, занесеною секретарем судового засідання в протокол судового засідання, залучено до участі у справі треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , Управління житлово-комунального господарства та будівництва Ніжинської міської ради Чернігівської області.

Частиною 4 статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами відповідно до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідачем відзив на позов не подано.

Сторони в судове засідання не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Представник позивача надав заяву про розгляд справи у його відсутності. Відповідач та треті особи причини неявки суду не повідомили, тому справу вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, не здійснювалося.

Дослідивши усі докази по справі і оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов висновку, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про теплопостачання» споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

Однак зазначений Закон безпосередньо не регулює питання про порядок відключення окремих житлових будинків або приміщень від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання.

Вказаний Закон лише декларує право споживача на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій та за умови, якщо це можливо за існуючими технічними умовами та можливість споживача відмовитись від користування послугою, а безпосередньо процедура відключення регламентується саме Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 22.11.2005р. № 4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.12.2005 за № 1478/11758 (чинним на час прийняття оскаржуваного рішення) (далі -Порядок).

Згідно пункту 24 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630, споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

Відповідно до пункту 25 Правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.

Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення (пункт 26 Правил).

На виконання пункту 25 Правил відповідно до абзацу першого пункту 1.2 Порядку для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО (далі -Комісія), призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу комісії.

Для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку (пункт 2.1 Порядку).

Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації. При цьому обов`язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання. Комісією, у разі необхідності, можуть розглядатися питання збільшення потужностей та можуть розроблятися пропозиції щодо їх фінансування, а також заміни систем внутрішньоквартальних, а в деяких випадках і магістральних мереж газо-, водо-, теплопостачання. Засідання Комісії відбувається за участю заявника або його уповноваженого представника. Рішення Комісії оформляється протоколом, витяг з якого у десятиденний строк надається заявникові (пункт 2.2 Порядку).

Підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО є невиконання умов, визначених у пунктах 2.1 та 2.2 Порядку (абзац перший підпункту 2.2.2 Порядку).

Якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку (підпункт 2.2.3 Порядку).

Отже, зміни, внесені постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2008 № 1268 до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, спрямовані на впорядкування питань, що виникають під час надання дозволів на влаштування індивідуального опалення, запобігання виникненню надзвичайних ситуацій у житловому фонді, припинення практики хаотичного відключення окремих квартир у житлових будинках та прийняття, у разі потреби, рішень про відключення систем централізованого теплопостачання лише житлових будинків у цілому.

У даному випадку відповідачем не були враховані ні вимоги Порядку, ні вимоги Правил, ні умови, які визначені у пунктах 2.1 та 2.2 Порядку та всупереч законодавству прийнято рішення від 11 липня 2019 року № 217 «Про надання дозволу мешканцям міста на відключення квартир від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання та виготовлення проектно-кошторисної документації для встановлення індивідуального опалення» для надання дозволу на виготовлення за власні кошти проектно - кошторисної документації для встановлення індивідуального опалення, враховуючи дотримання ними технічних умов для: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 .

Отже, влаштування індивідуального опалення без дотримання вище згаданого Порядку є незаконним.

Крім того, відповідно до п. 9.26 Державних будівельних норм 2.5-20:2018 в житлових будинках, що проектуються, допускається передбачати встановлення газовикористовуючого обладнання для поквартирного опалення та гарячого водопостачання при висоті будинків до трьох поверхів включно. З введенням вказаних ДБН навіть в новобудовах, що вище 3-х поверхів заборонено встановлення індивідуальної поквартирної системи опалення. Будинки за адресами в АДРЕСА_5 , мають більшу кількість поверхів ніж триповерховість (а.с.74-77).

Відповідно до вказаних державних актів відключення від ЦО та ГВП з метою облаштування індивідуального опалення можливе тільки за умови відключення від мереж ЦО та ГВП одночасно всього будинку та за умови наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку системи теплопостачання населеного пункту.

Відповідно до пунктів 10, 12 статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до повноваження органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить здійснення контролю за дотриманням законодавства у сфері захисту прав споживачів у сфері житлово-комунальних послуг та вирішення інших питань у цій сфері відповідно до законів.

Відповідно до вимог статті 13 Закону України «Про теплопостачання» до основних повноважень органів місцевого самоврядування відноситься затвердження місцевих програм розвитку у сфері теплопостачання, участь у розробці та впровадженні державних і регіональних програм у цій сфері; затвердження з урахуванням вимог законодавства у сфері теплопостачання проектів містобудівних програм, генеральних планів забудови населених пунктів, схем теплопостачання та іншої містобудівної документації.

Отже, при проектуванні будинку закладається і засіб теплопостачання централізоване теплопостачання, згідно з вимогами відповідних будівельних норм щодо питань влаштування системи опалення, всі стояки та внутрішні розподільчі мережі при проектуванні гідравлічно ув`язані для забезпечення стабільної роботи системи опалення будинку.

До технічного обладнання в будинку відносяться інженерні комунікації та технічні пристрої, які забезпечують санітарно-гігієнічні умови та безпечну експлуатацію квартир (загальні будинкові мережі тепло-, водо-, газо-, електропостачання, бойлерні та елеваторні вузли, обладнання протипожежної безпеки, вентиляційні канали та канали для домовидалення, ліфти, центральні розподільчі щити електропостачання, а також елементи благоустрою прибудинкової території).

Система опалення відноситься до сантехнічного обладнання, власник квартири не має права самовільно змінювати систему опалення та здійснювати відключення від мереж централізованого опалення. Опалення є системою, яка гідравлічно та теплотехнічно об`єднує всі квартири.

Відключення окремих квартир по стояку чи окремого під`їзду призводить до розбалансування гідравлічного режиму роботи внутрішньобудинкової системи опалення, перерозподілу теплоносія, що є причиною зменшення подачі теплоносія на інші стояки.

Відповідно до частин 2 статті 383 Цивільного кодексу України власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.

Будь-яке втручання в систему опалення шляхом зміни гідравлічного опору (від`єднання від системи централізованого опалення) порушує права інших мешканців багатоквартирного будинку, тобто здійснення власником квартири своїх прав обмежується правами власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та санітарно-технічними вимогам і правилам експлуатації будинку.

Зміни до постанови № 630 та наказу № 4 внесені з метою впорядкування питань, що виникають під час надання дозволів на влаштування індивідуального опалення, та з метою запобігання виникнення надзвичайних ситуацій у житловому фонді.

Таким чином, відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення при відмові споживачів від централізованого теплопостачання проводиться у разі:

згоди всіх власників житлового будинку, а такої згоди не має;

затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту, однак за інформацією відповідача оптимізована схема перспективного розвитку систем теплопостачання міста Ніжина розроблена, але станом на 22.10.2019 року Ніжинською міською радою не затверджена;

технічної можливості влаштування індивідуального опалення, а такої можливості на даний час не існує;

якщо проект індивідуального (автономного) теплопостачання відповідає вимогам чинних нормативних документів, однак такого проекта не надано, а навпаки, представником позивача доведено, що вказані будинки не запроектовано під облаштування індивідуального опалення.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Належних і достатніх доказів, які б спростували доводи позивача, відповідач не надав.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 139,241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «НіжинТеплоТережі» до Виконавчого комітету Ніжинської міської ради, треті особи на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - Акціонерне товариство «Оператор газоразподільної системи «Чернігівгаз» та Акціонерне товариство «Чернігівобленерго», треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , Управління житлово-комунального господарства та будівництва Ніжинської міської ради Чернігівської області, про визнання протиправним рішення в частині - задовольнити повністю.

Визнати протиправним пункт 1 рішення Виконавчого комітету Ніжинської міської ради від 11.07.2019 № 217 «Про надання дозволу мешканцям міста на відключення квартир від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання та виготовлення проектно-кошторисної документації для встановлення індивідуального опалення» в частині надання дозволу на виготовлення за власні кошти проектно-кошторисної документації для встановлення індивідуального опалення, враховуючи дотримання ними технічних умов для: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ; ОСОБА_2 , АДРЕСА_2 ; ОСОБА_3 , АДРЕСА_3 ; ОСОБА_4 , АДРЕСА_4 .

Визнати протиправним пункт 2 рішення Виконавчого комітету Ніжинської міської ради від 11.07.2019 № 217 «Про надання дозволу мешканцям міста на відключення квартир від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання та виготовлення проектно-кошторисної документації для встановлення індивідуального опалення» щодо пропозиції Ніжинському відділенню публічного акціонерного товариства «Чернігівгаз», Товариству з обмеженою відповідальністю «НіжинТеплоМережі» та Ніжинському району електричних мереж Публічного акціонерного товариства «Чернігівобленерго» видати технічні умови для: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ; ОСОБА_2 , АДРЕСА_2 ; ОСОБА_3 , АДРЕСА_3 ; ОСОБА_4 , АДРЕСА_4 для встановлення індивідуального опалення.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Ніжинської міської ради Чернігівської області (пл. І. Франка, 1, м. Ніжин, Чернігівська область, 16600, код ЄДРПОУ 04061783) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «НіжинТеплоМережі» (вул. Глібова, буд. 1, м. Ніжин, Чернігівська область, 16600, код ЄДРПОУ 32750668) судові витрати в сумі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повне рішення складено 04 листопада 2019 року.

Суддя О.Є. Ткаченко