
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 жовтня 2019 року Чернігів Справа № 620/2993/19
Чернігівський окружний адміністративний суду складі:
головуючого судді Клопота С.Л.,
за участю секретаря Шевченко А.В,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ніжинської міської ради Чернігівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Департамент з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Ніжинської міської ради Чернігівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Департамент з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації та просить:
1. Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Ніжинської міської ради Чернігівської області щодо відмови ОСОБА_1 у встановленні статусу та видачі посвідчення інваліда війни.
2. Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Ніжинської міської ради Чернігівської області (ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - 03196216) встановити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) статус інваліда війні та видати відповідне посвідчення.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що у період з 4.09.1987 по 1.10.1987 він приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі Цивільної оборони. Йому присвоєна 2 група інвалідності по захворюванню пов`язаному з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС. За таких підстав, відмова відповідача у встановленні йому статусу інваліда війни та видачі відповідного посвідчення, суперечить приписам ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», що порушує його права та охоронювані законом інтереси.
Позивач в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. В позовній заяві позивач просив розглядати справу у його відсутності. Також, до суду надійшла заява, в якій він просив розглядати справу за відсутності позивача.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. До суду від відповідача, надійшов відзив, в якому він просить відмовити в задоволенні позову та заява, в якій просить розглядати справу за відсутності його представника.
Представник третьої особи в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. До суду від третьої особи, надійшли пояснення по справі.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності сторін за наявними в матеріалах справи доказами.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснювалося.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд вважає позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Закон № 796-ХІІ) учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.
Правовий статус ветеранів війни визначає Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі Закон № 3551-XII).
Стаття 4 Закону № 3551-ХІІ ветеранами війни визначає осіб, які брали участь у захисті Батьківщини чи бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.
Статтею 7 Закону № 3551-ХІІ регламентовано умови та підстави встановлення статусу інваліда війни.
Законом № 1770-ІV від 15.06.2004 частину другу статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 3551-ХІІ від 22.10.1993 було доповнено пунктом 9. Відповідно до цих змін, особи, залучені до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов`язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, належать до інвалідів війни.
Зазначені зміни були прийняті з метою віднесення до інвалідів війни вузької категорії осіб, які з перших днів аварії разом з військовослужбовцями при виконанні робіт у 30 кілометровій зоні найвищого радіоактивного забруднення були залучені до мобільних загонів спецзахисту формувань Цивільної оборони Чернігівської, Житомирської та Київської областей, що перебували у складі військових формувань, підпорядкованих Міністерству оборони колишнього Союзу РСР, діяли за його статутом та підпорядковувалися військовому командуванню.
Відповідно до пункту 9 частини другої статті 7 Закону № 3551-ХІІ до інвалідів війни належать також інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов`язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Отже, з числа осіб, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, до інвалідів війни належать інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов`язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Порядок надання статусу інваліда війни відповідно до Закону визначає Кабінет Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року № 302 (з наступними змінами та доповненнями) визначено, що документом, що підтверджує статус ветеранів війни та інших осіб, на яких поширюється чинність Закону, є посвідчення, на основі котрого надаються відповідні пільги і компенсації.
Згідно з пунктом 10 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 р. № 302, «Посвідчення інваліда війни» видаються органами праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності. Іншого чинними нормативно-правовими документами не передбачено.
Отже, обов`язковою і єдиною умовою віднесення особи до інваліда війни за пунктом 9 частини другої статті 7 Закону №3551-ХІІ є наявність у особи інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи у складі формувань Цивільної оборони.
Натомість, з копії довідки МСЕ-ЧНВ № 354802 від 23.04.2008 вбачається, що ОСОБА_1 визнаний інвалідом другої групи внаслідок захворювання, пов`язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Подання інших додаткових документів для встановлення статусу інваліда війни чинними нормативно-правовими актами не передбачено.
Тобто, Управління, не вимагаючи жодних додаткових документів, має видати посвідчення на підставі Закону та пункту 10 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою КМУ від 12 травня 1994 р. №302, маючи лише копію довідки МСЕК, де чітко та конкретно зазначена причина інвалідності.
Оскільки, ОСОБА_1 не представив доказів того, що він отримав інвалідність, пов`язану із роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС саме у складі формувань Цивільної оборони, відповідач правомірно відмовив йому у видачі посвідчення інваліда війни.
Надані позивачем копія листа Департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної від 04.09.2019 № 01.1-14/1069, копія експертного висновку від 23.12.1996 № 10/96, копія довідки Ніжинського АТП-17455, копія довідки від 25.09.92 № 05-684, копія довідки Ніжинського АТП-17455 від 17.09.1999, копія акту Ніжинського УСЗН, копія маршрутного листа від 13.09.1999 № 78 не підтверджують безпосередньої участі позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС саме у складі формувань Цивільної оборони, що є обов`язковою умовою для встановлення статусу інваліда війни згідно п.9 ч.2 статті 7 Закону № 3551-ХІІ, а вказують лише на те, що ОСОБА_1 працював водієм в Ніжинському АТП-17455, був направлений для вивезення оснащення із 30-км зони Чорнобильської АЕС, що для відповідача не є законною підставою для видачі посвідчення.
Тобто, наявними в матеріалах справи документами підтверджується участь позивача в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та встановленім йому у зв`язку з цим групи інвалідності, що у свою чергу є підставою для надання пільг та компенсацій, передбачених Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи».
При цьому вказані документи не підтверджують його участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС саме у складі формувань Цивільної оборони, що є обов`язковою передумовою для встановлення статусу інваліда війни та видачі відповідного посвідчення для даної категорії осіб.
Окрім того, суд зазначає, що Положенням про Цивільну оборону СРСР, затвердженим постановою ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР від 18 березня 1976 року № 1111, та Положенням про невоєнізовані формування ЦО СРСР, затвердженим наказом начальника ІДО СРСР від 06 червня 1975 року № 90, формування ЦО, в тому числі і невоєнізовані, створювались для виконання заходів по ліквідації аварій, катастроф, стихійних лих, великих пожеж, та їх наслідків, а також при ліквідації аварій, катастроф, стихійних сил, великих пожеж, та їх наслідків, а також при застосуванні засобів масового ураження (у воєнний час), захисту і організації життєзабезпечення населення. Виконання завдань виробничого характеру на них не покладалось. Отже, крім формувань Цивільної оборони, у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС брали участь інші формування, які створювались в іншому порядку ніж невоєнізовані формування цивільної оборони та направлялись у райони виконання робіт згідно розпорядження керівників відповідних органів, відомств, організацій, установ та підприємств.
Крім того, слід зазначити, що за змістом цих нормативно-правових актів, чинних на час виникнення аварії, формування цивільної оборони створювались саме з метою виконання робіт з ліквідації наслідків аварій, катастроф і стихійних лих.
Участь їх у виконанні завдань виробничого характеру у звичайному режимі роботи не передбачалось.
Лист Департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації від 04.09.2019 № 01.1-14/1069 не повинен враховуватись відповідачем для встановлення статусу інваліда війни та видачі посвідчення згідно з постановою КМУ від 12 травня 1994 р. № 302.
Враховуючи вищевикладене, в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 необхідно відмовити.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Ніжинської міської ради Чернігівської області (вул.Гоголя,6, м.Ніжин,Чернігівська область,16600), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Департамент з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації (вул.Вишгородська, 21, м. Київ, 04074) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 05 листопада 2019 року.
Суддя С.Л. Клопот