
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 жовтня 2019 року м. Чернігів Справа № 620/2990/19
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Клопота С.Л.,
за участю секретаря Шевченко А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом заступника керівника Чернігівської місцевої прокуратури в інтересах держави до Відділу освіти, сім`ї, молоді та спорту Чернігівської районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Мньовська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Чернігівської районної ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
Заступник керівника Чернігівської місцевої прокуратури в інтересах держави звернувся до суду з адміністративним позовом до Відділу освіти, сім`ї, молоді та спорту Чернігівської районної державної адміністрації та просить: визнати бездіяльність відділу освіти, сім`ї, молоді та спорту Чернігівської районної державної адміністрації щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлями та спорудами Мньовської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Чернігівської районної ради протиправною, зобов`язавши відділ освіти, сім`ї, молоді та спорту Чернігівської районної державної адміністрації вчинити дії, спрямовані на оформлення правовстаповлюючих документів на земельну ділянку під Мньовською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів Чернігівської районної ради, площею 2,20 га, що розташована в межах населеного пункту с.Мньов Чернігівського району Чернігівської області.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що відділ освіти, сім`ї, молоді та спорту Чернігівської райдержадміністрації здійснює управління Мньовською ЗОШ, відповідає за її матеріально - технічне забезпечення, виконує повноваження у сфері освіти, не виконав покладені на нього обов`язки щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлями та спорудами Мньовської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, не вжив жодних заходів, спрямованих на належне оформлення права постійного користування земельною ділянкою, на якій знаходиться вказаний навчальний заклад. Тим самим вчинив протиправну бездіяльність щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під Мньовською ЗОШ.
Від позивача до суду надійшла заява, в якій він просить розглядати справу без участі його представника.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. До суду від відповідача надійшла заява, в якій він визнає позовні вимоги та просить розглядати справу у відсутності його представника.
Представник третьої особи в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Причини неявки суду не повідомив.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності сторін за наявними в матеріалах справи доказами.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснювалося.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Виходячи зі змісту ч.1 ст.8 Конституції України, охоронюваний законом інтерес перебуває під захистом не тільки закону, а й об`єктивного права в цілому, що панує у суспільстві, зокрема, справедливості, оскільки інтерес у вузькому розумінні зумовлюється загальним змістом такого права та є його складовою.
Згідно ст.170 ЦК України держава набуває і здійснює цивільні права та обов`язки через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом.
Згідно зі ст. 5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» здійснення державного контролю за використанням та охороною земель усіх категорій та форми власності покладено на центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2016 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міиісгрів України» повноваження щодо державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів покладено на Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру.
Відповідно до підп. 25.1 п. 4 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого Постановою КМУ від 14.01.2015 № 15, Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань організовує та здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі за дотриманням органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування вимог земельного законодавства з питань передачі земель у власність та надання у користування.
Таким чином, орган, уповноважений державою у сфері земельних відносин - Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру. Однак, у нього відсутні повноваження щодо захисту порушених інтересів держави у даних правовідносинах у судовому випадку, а саме звернення до адміністративного суду з даним позовом, а тому прокурор подає даний позов та виступає у якості позивача.
З огляду на викладене, заступник керівника Чернігівської місцевої прокуратури, реалізуючи надані законом представницькі повноваження, з метою захисту інтересів держави у сфері охорони дитинства, комунальної власності та земельних відносин, і звертається до суду з адміністративним позовом про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання відділ освіти, сім`ї, молоді та спорту Чернігівської райдержадміністрації вчинити певні дії, та реалізує покладені від імені держави повноваження по захисту державних інтересів і, відповідно до ст. 53 КАС України, є позивачем у справі.
В даному випадку порушення інтересів держави та необхідність їх захисту полягають у наступному.
Вивченням Чернігівською місцевою прокуратурою стану додержання вимог законодавства відділом освіти, сім`ї, молоді та спорту Чернігівської райдержадміністрації установлено порушення вимог законодавства щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, яка перебуває в користуванні Мньовської ЗОШ І-ІІІ ступенів Чернігівської районної ради, що можуть негативно вплинути на організацію належного утримання, раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд, здійснення освітнього процесу, а відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку під дошкільним навчальним закладом створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування загальноосвітнього навчального закладу та виховного процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей на освіту.
Бездіяльність відповідача полягає в тому, що відділом освіти, сім`ї, молоді та спорту Чернігівської райдержадміністрації заходи, спрямовані на оформлення правовстановлюючих документів на вищезазначену земельну ділянку, не здійснюються.
Згідно ст. 4 Конвенції про права дитини від 20.11.1989, яка ратифікована Україною 27.02.1991, держави-учасниці Конвенції вживають всіх необхідних законодавчих, адміністративних та інших заходів для здійснення прав, визнаних у цій Конвенції. Щодо економічних, соціальних і культурних прав Держави-учасниці вживають таких заходів у максимальних рамках наявних у них ресурсів і при необхідності в рамках міжнародного співробітництва.
Статтею 28 Конвенції про права дитини визначено, що держави-учасниці визнають право дитини на освіту, і з метою поступового досягнення здійснення цього права на підставі рівних можливостей вони, поміж іншим вводять безоплатну й обов`язкову початкову освіту; сприяють розвиткові різних форм освіти,, забезпечують її доступність для всіх дітей.
У свою чергу, ст. 53 Конституції України гарантовані доступність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання.
Статтею 80 Закону України «Про освіту» від 05.09.2017 передбачено, що до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать, зокрема земельні ділянки. Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до приписів ч.1,2 ст. 116 Земельного кодексу України юридичні особи набувають права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень. Набуття права на землю юридичними особами здійснюється шляхом надання їх у користування.
Порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України.
Відповідно до ст. 35 Закону України «Про загальну середню освіту» в редакції від 28.09.2017, управління системою загальної середньої освіти здійснюється, зокрема районними державними адміністраціями.
Відповідно до ст., ст. 1, 13, 18, 39, 47 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. До її повноважень належить вирішення питань забезпечення законності, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян; соціально-економічного розвитку відповідних територій; бюджету, фінансів та обліку; науки, освіти, тощо. Місцеві державні адміністрації виступають розпорядниками коштів відповідних державних адміністрацій в межах затверджених бюджетів. Фінансове забезпечення місцевих державних адміністрацій здійснюється за рахунок Державного бюджету України.
Відповідно до ст., ст. 1, 13, 18, 39, 47 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. До її повноважень належить вирішення питань забезпечення законності, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян; соціально-економічного розвитку відповідних територій; бюджету, фінансів та обліку; науки, освіти, тощо. Місцеві державні адміністрації виступають розпорядниками коштів відповідних державних адміністрацій в межах затверджених бюджетів. Фінансове забезпечення місцевих державних адміністрацій здійснюється за рахунок Державного бюджету України.
Згідно п. 1 Розділу І Положення про відділ освіти, сім`ї, молоді та спорту Чернігівської райдержадміністрації, затвердженого головою Чернігівської райдержадміністрації 26.11.2018 за №1809 (далі - Положення), відділ освіти, сім`ї, молоді та спорту Чернігівської райдержадміністрації є структурним підрозділом Чернігівської райдержадміністрації, який утворюється головою і підпорядковується голові райдержадміністрації та/або заступнику голови райдержадміністрації згідно розподілу обов`язків.
Відповідно до п. 1.1. Розділу 11 Положення основним завданням відділу освіти, сім`ї, молоді та спорту є реалізація державної політики в галузі освіти, сім`ї, наукової, науково-технічної, інноваційної діяльності дітей, молоді, фізичної культури та спорту з урахуванням особливостей соціально- культурного середовища району.
Рішенням сесії Чернігівської районної ради від 26.03.2002 «Про прийняття-передачу об`єктів комунальної власності» Мньовська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Чернігівської районної ради (далі - Мньовська ЗОШ) прийнята до районної комунальної власності та передана в управління Чернігівській РДА.
На виконання вказаного рішення розпорядженням голови Чернігівської РДА від 30.04.2002 №235 «Про прийняття-передачу об`єктів комунальної власності» Мньовська ЗОШ прийнята до районної комунальної власності та передана в управління відділу освіти Чернігівської РДА.
Будівлі вказаного навчального закладу на даний час перебувають на балансі та в оперативному управлінні відділу освіти, сім`ї, молоді та спорту Чернігівської райдержадміністрації.
Відповідно до п., п. 1.1.-1.4. Статуту Мньовської ЗОШ, затвердженого наказом відділу освіти Чернігівської РДА від 24.11.2006 №226 (далі - Статут) Мньовська ЗОШ створена відділом освіти, Чернігівської райдержадміністрації і знаходиться у комунальній власності згідно рішення 19 сесії 23 скликання Чернігівської районної ради від 23.03.2002. Засновником навчального закладу є Чернігівська районна рада Чернігівської області.
Головною метою навчального закладу є забезпечення реалізації прав громадян на здобуття повної загальної середньої освіти, (п. 1.5. Статуту).
Згідно інформаційних даних ЄДРПОУ дата державної реєстрації Мньовської ЗОШ 30.12.2003 (дата запису 22.02.2005);
Згідно п., п. 5.1-5.6 Статуту матеріально-технічна база навчального закладу включає будівлі, споруди, землю, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло, інші матеріальні цінності, вартість яких відображено у балансі навчального закладу. Майно навчального закладу належить йому на правах власності, повного господарського відання або оперативного управління відповідно до чинного законодавства, рішення про заснування і статуту навчального закладу та укладених ним угод. Навчальний заклад відповідно до чинного законодавства користується землею, іншими природними ресурсами і несе відповідальність за дотримання вимог та норм їх охорони.
За п., п. 6.1.-6.2. Статуту фінансова-господарська діяльність навчального закладу здійснюється на основі його кошторису. Джерелами формування кошторису навчального закладу є кошти засновника, кошти державного та місцевого бюджетів, тощо.
Згідно п. 1.2. Статуту приміщення Мньовської ЗОШ знаходиться за адресою: вул. Миру, буд. 9, с. Мньов, Чернігівський район. Чернігівська область.
Відповідно до інформації відділу освіти, сім`ї, молоді та спорту Чернігівської райдержадміністрації №01-15/879 від 18.09.2019 правовстановлюючі документи на земельну ділянку, на якій розташована Мньовська ЗОШ, не виготовлялися.
Згідно довідки міжрайонного управління у Ріпкинському та Чернігівського районах управління Держгеокадастру у Чернігівській області №10-25-0.212-1323/118-19 від 13.09.2019 земельна ділянка, яка знаходиться за адресою: вул. Миру, буд. 9, с. Мньов, Чернігівського району. Чернігівської області, не сформована та не зареєстрована в державному земельному кадастрі. Орієнтовний розмір вказаної земельної ділянки становить 2,20 га, вартістю 1 млн. 166,4 тис. грн. (53,02 грн. за 1 кв. м.).
Згідно ст. 92 Земельного кодексу України визначено, що право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
Згідно зі ст., ст. 125, 126 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою виникає з моменту державної реєстрації цих прав. Так, відповідно до ст., ст. 3, 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» право постійного користування земельною ділянкою підлягає обов`язковій державній реєстрації.
Кабінетом Міністрів України 17.10.2012 прийнято розпорядження № 802-р "Про здійснення протягом 2012 і 2013 років заходів, пов`язаних з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади", яким зобов`язано органи виконавчої влади, у підпорядкуванні яких перебувають дошкільні, загальноосвітні навчальні заклади, здійснити протягом 2012 та 2013 років заходи, пов`язані з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади.
Отже, необхідність оформлення відповідачем правовстановлюючих документів на земельні ділянки під навчальними закладами прямо передбачено розпорядженням Уряду від 17.0.2012 № 802-р.
Однак, в порушення вимог земельного законодавства та положень Закону України «Про освіту», правовстановлюючі документи на земельну ділянку, яку використовує Мньовська ЗОШ, не оформлено, державну реєстрацію права постійного користування не проведено.
Статтею 12 Земельного кодексу України визначені повноваження сільських, селищних міських рад у галузі земельних відносин, до яких віднесено розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності та інші.
Згідно ст. 20 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення», органи виконавчої влади, адміністрації навчально-виховних закладів, які організовують або забезпечують навчальний та виховний процеси зобов`язані забезпечити при цьому умови, які відповідають вимогам санітарних норм.
Положеннями Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально- виховного процесу ДСанПіН 5.5.2.008-01 (затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України № 63 від 14.08.2001), встановлені основні вимоги щодо утримання приміщень загальноосвітніх навчальних закладів.
Відповідно до пункту 2.3 Державних санітарних правил, передбачені вимоги щодо дотриманням санітарних норм щодо відстані земельних ділянок під навчальними закладами від джерел викидів шкідливих речовин, шуму, вібрації, електромагнітних та іонізуючих випромінювань. Не допускається їх розміщення в санітарно - захисних зонах промислових підприємств та інших об`єктів, що є джерелами забруднення довкілля небезпечними факторами, тощо. Отже, правилами передбачені вимоги щодо розміщення земельної ділянки, її характеристик, тощо.
Отже, вищевказані норми вказують на те, що земельні ділянки під навчальними закладами мають бути належним чином оформлені та використовуватися у порядку, встановленому законодавством, інакше, це призведе до негативних наслідків та порушення прав дітей.
Відсутність правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких знаходяться навчальні заклади, може призвести до надання їх іншим особам, зокрема, для цілей, не пов`язаних із навчально-виховним процесом, що є порушенням ст. 80 Закону України «Про освіту» від 05.09.2017.
У зв`язку із цим, діяльність навчальних закладів підлягає приведенню у відповідність до законодавства. Крім того, наявність акту на право постійного користування земельною ділянкою дозволить покращити роботу навчального закладу, привести її до вимог діючого законодавства.
Згідно інформації відділу освіти, сім`ї, молоді та спорту Чернігівської райдержадміністрації №01-15/879 від 18.09.2019 відповідні кошти на оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку піл Мньовською ЗОШ упродовж 2017-2019 років відділом освіти, сім`ї, молоді та спорту Чернігівської райдержадміністрації не виділялися.
Таким чином, відділ освіти, сім`ї, молоді та спорту Чернігівської райдержадміністрації, який здійснює управління Мньовською ЗОШ, відповідає за її матеріально - технічне забезпечення, викопує повноваження у сфері освіти, не виконав покладені на нього вищезазначеними нормами повноваження, не вжив жодних заходів, спрямованих на належне оформлення права постійного користування земельною ділянкою, на якій знаходиться вказаний навчальний заклад. Вище вказане свідчить про бездіяльність з боку відділу освіти, сім`ї, молоді та спорту Чернігівської райдержадміністрації щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під Мньовською ЗОШ.
Крім цього, не може бути правомірним обґрунтування використання земельної ділянки без належного оформлення права користування, невиконання відповідачем своїх зобов`язань щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій розташована Мньовська ЗОШ, відсутність коштів на здійснення вказаних дій.
При цьому, відсутність бюджетних асигнувань та відсутність коштів,, як причина невиконання своїх зобов`язань, не можуть бути підставою для невиконання вимог закону.
Оскільки, відділом освіти, сім`ї, молоді та спорту Чернігівської райдержадміністрації упродовж тривалого часу не здійснено належних та достатніх дій і заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій знаходиться Мньовська ЗОШ, що свідчить про бездіяльність відповідача з цього питання та яке підлягає вирішенню у судовому порядку, шляхом зобов`язання вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під вказаним закладом освіти.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій та рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов підлягає задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають. Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов заступника керівника Чернігівської місцевої прокуратури в інтересах держави (вул. Шевченка, 1, м.Чернігів,14000) до Відділу освіти, сім`ї, молоді та спорту Чернігівської районної державної адміністрації (вул.Шевченка, буд.48, Чернігів, 14027), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Мньовська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Чернігівської районної ради (вул. Миру, буд. 9 с.Мньов, Чернігівського району, Чернігівської області, 15540) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.
Визнати бездіяльність Відділу освіти, сім`ї, молоді та спорту Чернігівської районної державної адміністрації щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлями та спорудами Мньовської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Чернігівської районної ради протиправною.
Зобов`язати Відділ освіти, сім`ї, молоді та спорту Чернігівської районної державної адміністрації вчинити дії, спрямовані на оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під Мньовською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів Чернігівської районної ради, площею 2,20 га, що розташована в межах населеного пункту с.Мньов Чернігівського району Чернігівської області.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 05 листопада 2019 року.
Суддя С.Л. Клопот