
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 листопада 2019 року Чернігів Справа № 620/2625/19
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю. О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 до Державної архітектурно-будівельної інспекції Українипро визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні діїУ С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (надалі також - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України (надалі також - ДАБІ України, відповідач), в якому просить:
зобов`язати комісію із соціального страхування Державної архітектурно-будівельної інспекції України надати листок непрацездатності серії АДЧ № 919399;
визнати бездіяльність Державної архітектурно-будівельної інспекції України щодо невиплати лікарняних згідно з листком непрацездатності серії АДЧ № 919399 протиправною;
зобов`язати Державну архітектурно-будівельну інспекцію України виплатити ОСОБА_1. лікарняні згідно з листком непрацездатності серії АДЧ № 919399.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 вказує на відсутність у Державної архітектурно-будівельної інспекції України повноважень щодо вимагання акта за формою Н-1, а відтак відповідач зобов`язаний здійснити виплати згідно з листком непрацездатності.
Відповідачем подано відзив, в якому Державна архітектурно-будівельна інспекція України просить відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог, оскільки відповідач не проводив розслідування з приводу отриманих позивачем травм, адже ці події сталися під час виконання останнім службових обов`язків при проходженні служби в Чернігівському міському відділі УМВС України в Чернігівській області.
Позивачем подано відповідь на відзив, в якій ОСОБА_1 вказує, що не погоджується з доводами, викладеними відповідачем у відзиві; просить задовольнити позовні вимоги, посилаючи на обставини, викладені в позовній заяві.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 06.09.2019 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 з 02.06.2015 по 18.06.2019 працював на посаді завідувача сектору правової роботи Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Чернігівській області.
Позивач надав Управлінню Державної архітектурно-будівельної інспекції у Чернігівській області листок непрацездатності серії АДЧ № 919399, в якому було вказано 4 причину непрацездатності: нещасний випадок на виробництві та його наслідки.
ОСОБА_1 25.07.2019 звернувся до Державної архітектурно-будівельної інспекції України із заявою, в якій просив повідомити підстави невиплати грошових коштів за листком непрацездатності (а. с. 8).
Листом Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 02.08.2019 № 40-602-(90-9)/5749-19 позивача повідомлено про те, що допомога за листком непрацездатності серії АДЧ № 919399 із захворюванням за кодом 4 не може бути нарахована до надання акта за формою Н-1 (а. с. 9).
Вважаючи бездіяльність відповідача протиправною, ОСОБА_1 звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 23.09.2019 № 1105-XIV (надалі також - Закон України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування») Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.
Згідно зі ст. 9 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» основними завданнями Фонду та його робочих органів є: реалізація державної політики у сферах соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, медичного страхування; надання матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг відповідно до цього Закону; профілактика нещасних випадків; здійснення перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам, у тому числі на підставі інформації з електронного реєстру листків непрацездатності; здійснення контролю за використанням роботодавцями та застрахованими особами коштів Фонду; аналіз та прогнозування надходження коштів від сплати єдиного внеску.
Відповідно до ч. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності. У разі роботи за сумісництвом, за трудовим договором (контрактом) одночасно із здійсненням підприємницької чи іншої діяльності підставою для призначення допомоги є копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою (за наявності) за основним місцем роботи. Для застрахованих осіб, які одночасно здійснюють підприємницьку та іншу діяльність і не працюють на умовах трудового договору (контракту), копію листка непрацездатності засвідчує установа охорони здоров`я, яка його видає. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, за погодженням з Фондом.
Як встановлено судом, позивач надав Управлінню Державної архітектурно-будівельної інспекції у Чернігівській області листок непрацездатності серії АДЧ № 919399, в якому було вказано 4 причину непрацездатності: нещасний випадок на виробництві та його наслідки.
Відповідно до п. 2.2 Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2019 № 11 (надалі також - Порядок призначення, перерахування та проведення страхових виплат) підставою для оплати перших п`яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів страхувальника та надання допомоги, пов`язаної з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням за рахунок коштів Фонду, є виданий в установленому порядку листок непрацездатності та наявність акта розслідування нещасного випадку, пов`язаного з виробництвом, або акта розслідування хронічного професійного захворювання (отруєння) за встановленими формами.
Згідно з п. 2.6 Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат для виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності добровільно застрахованій особі (потерпілому) до управління (відділення) Фонду подаються: листок непрацездатності; копія договору про добровільне страхування.
У разі проведення виплати допомоги по тимчасовій втраті працездатності добровільно застрахованій особі в управлінні (відділенні) Фонду не за місцем реєстрації страхового випадку, до документів додається копія акта розслідування нещасного випадку, пов`язаного з виробництвом, або акта розслідування хронічного професійного захворювання (отруєння) за встановленими формами, засвідчена працівником управління (відділення) Фонду, за умови надання оригіналу документа.
Отже, перелік документів, що подаються до Фонду соціального страхування України є вичерпним.
Враховуючи викладене, в разі відсутності акта про розслідування нещасного випадку, пов`язаного з виробництвом, підстави для оплати листка непрацездатності, де причиною непрацездатності є нещасний випадок на виробництві та його наслідки, відсутні.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, на підставі зібраних та досліджених доказів, аналізу чинного законодавства, суд дійшов висновку, що відповідачем як суб`єктом владних повноважень доведено правомірність своїх дій, у той час як позивач не навів достатньо обставин на підтвердження позовних вимог, а відтак у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 необхідно відмовити.
Відповідно до вимог ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати позивача відшкодуванню не підлягають, оскільки суд відмовляє у задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст. 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач: Державна архітектурно-будівельна інспекція України, бульвар Лесі Українки, 26, м. Київ, 01133, код ЄДРПОУ 37471912.
Дата складення повного рішення суду - 04.11.2019.
Суддя Ю. О. Скалозуб