
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 жовтня 2019 р. м. Чернівці cправа № 824/636/18-а
Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Левицького В.К.
за участю секретаря судового засідання Сулима М.П.
сторін:
представника позивача - Іванюка О.О.
представника відповідача - Ахтемійчук О.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1
до Головного управління ДПС у Чернівецькій області
про скасування податкових повідомлень-рішень.
В С Т А Н О В И В:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області, в якому просив скасувати винесене Головним управлінням ДФС у Чернівецькій області податкове-повідомлення рішення № 0009041304 від 11.06.2018 р. в частині застосування до нього штрафних (фінансових) санкцій, як таке що не відповідає вимогам Податкового кодексу України та іншим актам законодавства.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 25.07.2018 р. відкрито провадження в адміністративній справі № 824/636/18-а за вказаним позовом та призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області, в якому просив скасувати винесене Кіцманською об`єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Чернівецькій області, податкове повідомлення- рішення № 0064305102 від 02.07.2018 р. щодо застосування до нього штрафних (фінансових) санкцій.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 03.09.2018 р. відкрито провадження в адміністративній справі № 824/685/18-а за вказаним позовом та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області, в якому просив скасувати винесене Кіцманським управлінням ГУ ДФС у Чернівецькій області податкове повідомлення-рішення № 0069945102 від 09.08.2018 р. щодо застосування до нього, фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 33730,12 грн, як таке, що не відповідає вимогам Податкового кодексу України та іншим актам законодавства.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 12.09.2018 р. відкрито провадження в адміністративній справі № 824/868/18-а за вказаним позовом та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 14.09.2018 р. об`єднано для спільного розгляду і вирішення в одному провадженні адміністративні справи № 824/636/18-а, № 824/685/18-а та № 824/868/18-а. Присвоєно об`єднаним справам загальний № 824/636/18-а. Розгляд справи продовжено за правилами загального позовного провадження.
В обґрунтування позовних вимог фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач) вказував, що ним частково оскаржується податкове повідомлення-рішення від 11.06.2018 року №0009041304 в частині застосування до нього штрафних санкцій в розмірі 957215,35 грн., як таке, що не відповідає вимогам Податкового кодексу України та іншим актам законодавства.
Поряд з цим, позивач вказує, що частина незареєстрованих податкових накладних не підлягала реєстрації, оскільки санкція, передбачена п. 120-1.2 ст. 120-1 Податкового кодексу (далі - ПК України) не стосується реєстрації щодо тих накладних, що не надаються отримувачу (покупцю), а тому штрафні санкції є протиправними та підлягають скасуванню.
Окрім цього, вважає, що податкові повідомлення-рішення №0009041304 від 11.06.2018 року, №0064305102 від 02.07.2018 року та №0069945102 від 09.08.2018 р. є незаконними і необґрунтованими, та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства, а тому підлягають скасуванню.
ГУ ДФС у Чернівецькій області (далі - відповідач) подано до суду відзив на позовну заяву щодо оскарження податкового-повідомлення рішення № 0009041304 від 11.06.2018 р., в якому вказував, що позовні вимоги є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню, з наступних підстав.
В ході документальної планової перевірки контролюючим органом встановлено відсутність реєстрації податкових накладних при реалізації товарно-матеріальних цінностей в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) за 2017 рік на суму - 13 328 873 грн., сума ПДВ - 2 221 479 грн., чим порушено п.201.10 ст.201 ПК України.
За результатами перевірки складено акт та на підставі п. 120-1.2 ст. 120-1 ПК України, у зв`язку з відсутністю реєстрації податкових накладних в ЄРПН, відповідачем правомірно винесено податкове повідомлення-рішення від 11.06.2018 р. №0009041304, яким до позивача застосовано штрафні санкції з податку на додану вартість на загальну суму 1110739,50 грн. Таким чином, оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 11.06.2018 р. №0009041304 є законним і обґрунтованим, прийнятим контролюючим органом в межах наданих повноважень і дотримуючись покладених законом обов`язків та є таким, що відповідає вимогам чинного законодавства, а тому не підлягає скасуванню.
Крім того, відповідач зазначав, що під час здійснення камеральних перевірок виявлено порушення вимог п.201.10 ст.201 ПК України в частині недодержання термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунків самозайнятою особою ОСОБА_1 , про що зафіксовано в актах № 1029/2413-51-02/2638711614 від 14.06.2018 р. та № 1146/2413-51-02/2638711614 від 19.07.2018 р. Відтак, на підставі виявлених порушень винесені оскаржувані податкові повідомлення - рішення №0064305102 від 02.07.2018 р. та №0069945102 від 09.08.2018 р.
За наведених обставин, винесені оскаржувані податкові повідомлення - рішення № 0064305102 від 02.07.2018 р. та № 0069945102 від 09.08.2018 р. є законними і обґрунтованими, прийнятими контролюючим органом в межах наданих повноважень.
Враховуючи вищезазначене, відповідач просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 26.11.2018 р. відмовлено в задоволенні клопотання позивача про призначення у справі лінгвістичної семантико - текстуальної експертизу писемного мовлення.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду, занесеною до протоколу судового засідання від 21.12.2018 р. у задоволенні клопотання представника позивача про виклик в якості свідків головного державного ревізора - інспектора ГУ ДФС у Чернівецькій області Пилипця М.М., головного державного ревізора - інспектора ГУ ДФС у Чернівецькій області Булавку О.О., - відмовлено.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 28.12.2018 р. клопотання позивача задоволено та призначено в адміністративній справі судову економічну експертизу, проведення якої доручено судовому експерту Перепелюк Світлані Миколаївні. Попереджено експерта про кримінальну відповідальність, передбачену ст. 384 та ст. 385 Кримінального кодексу України за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від покладених на нього обов`язків.
На вирішення перед експертом винесено наступні питання:
- чи підтверджується документально висновки акту від 29.05.2018 р. №64/24-13-13-04-18/2638711614 документальної планової виїзної перевірки самозайнятої особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р., дотримання норм законодавства щодо ввезення, виробництва чи реалізації підакцизних товарів за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р., дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р. щодо відсутності реєстрації податкових накладних при реалізації ТМЦ в Єдиному реєстрі податкових накладних за 2017 рік на суму - 13328873,00 грн, сума ПДВ - 2221479,00 грн, чим порушено п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України;
- чи підтверджується документально висновки акту камеральної перевірки термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних від 14.06.2018 р. №1029/2413-51-02/2638711614 фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 за звітний податковий період: січень 2018 р., лютий 2018 р., березень 2018 р., квітень 2018 р. щодо порушення фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України в частині несвоєчасного проведення реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за січень 2018 р., лютий 2018 р., березень 2018 р., квітень 2018 р. на суму ПДВ 703193,64 грн;
- чи підтверджується документально висновки акту камеральної перевірки термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних від 19.07.2018 р. №1146/2413-51-02/2638711614 фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 за звітний податковий період: січень 2018 р., лютий 2018 р., березень 2018 р., квітень 2018 р., травень 2018 р. щодо порушення фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 п. 201.10 ст.201 Податкового кодексу України в частині несвоєчасного проведення реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за січень 2018 р., лютий 2018 р., березень 2018 р., квітень 2018 р. травень 2018 р. на суму ПДВ 471819,39 грн.
Провадження в адміністративній справі зупинено до одержання висновку експертизи.
22.07.2019 р. судовим експертом Перепелюк С.М. подано до суду висновок № 34 судово-економічної експертизи по матеріалах адміністративної справи № 824/636/18-а разом з матеріалами адміністративної справи (Т. 3 а.с. 20, 21 - 32).
У висновку № 34 від 08.07.2019 р. судово-економічної експертизи по адміністративній справі №824/636/18-а експертом зроблено наступні висновки:
- дослідженням поданих документів встановлено, що документально підтверджуються висновки акту від 29.05.2018 р. № 64/24-13-13-04-18/2638711614 документальної планової виїзної перевірки самозайнятої особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р., дотримання норм законодавства щодо ввезення, виробництва чи реалізації підакцизних товарів за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р., дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р. щодо відсутності реєстрації податкових накладних при реалізації ТМЦ в Єдиному реєстрі податкових накладних за 2017 рік на суму - 13 328 873,00грн., сума ПДВ - 2 221 479,00грн., чим порушено п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України;
- дослідженням наданих документів, встановлено, що документально підтверджуються висновки акту камеральної перевірки термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних від 14.06.2018 р. №1029/2413-51-02/2638711614 фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за звітний податковий період: січень 2018 р., лютий 2018 р., березень 2018 р., квітень 2018 р. щодо порушення фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України в частині несвоєчасного проведення реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за січень 2018 р., лютий 2018 р., березень 2018 р., квітень 2018 р. на суму ПДВ 703 193,64грн.;
- дослідженням наданих документів, встановлено, що документально підтверджуються висновки акту камеральної перевірки термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних від 19.07.2018 р. № 1146/2413-51-02/2638711614 фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 за звітний податковий період: січень 2018 р., лютий 2018 р., березень 2018 р., квітень 2018 р., травень 2018 р. щодо порушення фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України в частині несвоєчасного проведення реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за січень 2018 р., лютий 2018 р., березень 2018 р., квітень 2018 р., травень 2018 р. на суму ПДВ 471819,39 грн.
У зв`язку з надходженням висновку експертизи, ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 23.07.2019 р. провадження в справі поновлено та призначено до розгляду у підготовчому судовому засіданні.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 25.09.2019 р. клопотання відповідача про заміну сторони задоволено. Замінено відповідача по справі Головне управління ДФС у Чернівецькій області (вулиця Героїв Майдану, 200-А, місто Чернівці, код ЄДРПОУ 30392513) на його правонаступника - Головне управління ДПС у Чернівецькій області (вулиця Героїв Майдану, 200-А, місто Чернівці, код ЄДРПОУ 43143196).
У підготовчому засіданні 25.09.2019 р. представником позивача надано відповідь на відзив та заяву про зміну (доповнення) підстав позову по справі.
У заяві про зміну (доповнення) підстав позову позивач вказував, що він має граничне право реєстрації всіх податкових накладних та/або розрахунків коригування за період січень 2017 р. - грудень 2017 р. протягом 1095 днів в залежності від дати складення. Відтак, вважає, що у відповідача немає обґрунтованих підстав стверджувати про факт відсутності реєстрації з боку позивача податкових накладних та/або розрахунків коригувань за 2017 рік не раніше моменту втрати платником податку граничного права на реєстрацію податкової документації. Отже, станом на дату проведення перевірки з 27.04.2018 р. по 21.05.2018 р., позивач ще мав право зареєструвати податкові накладні в ЄРПН, тобто станом на день проведення перевірки факт відсутності реєстрації податкових накладних не є незворотнім та об`єктивно доведеним.
З огляду на наведене, застосування відповідачем штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних за період січень 2017 р. - грудень 2017 р. згідно податкового повідомлення - рішення № 0009041204 від 11.06.2018 на підставі ст. 120-1.2 ст. 120-1 ПК України, на думку позивача, є протиправним та підлягає скасуванню в частині нарахування 957215,35 грн. штрафу.
Аналогічну позицію позивачем викладено у відповіді на відзив.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 03.10.2019 р., занесеною до протоколу судового засідання в задоволенні клопотання позивача про виклик та допит в якості свідка судового експерта Перепелюк Світлану Миколаївну, - відмовлено.
У підготовчому судовому засіданні 03.10.2019 р. відповідачем подано заперечення, в яких зазначено, що він не погоджується з аргументами, наведеними позивачем у відповіді на відзив та заяві про зміну підстав позову, вважає їх безпідставними, а позов таким, що не підлягає задоволенню. Оскільки, під час проведення контролюючим органом документальної планової перевірки суб`єкта господарювання ОСОБА_1 встановлено саме факт відсутності реєстрації податкових накладних і як наслідок - у відповідності до вимог закону контролюючим органом застосовані штрафні санкції передбачені п. 120-1.2 ст. 120-1 ПК України (податкове повідомлення - рішення № 000904134 від 11.06.2018 р.). Окрім цього, наголошує, що обґрунтування позивача стосовно того, що він має право зареєструвати податкові накладні протягом 1095 календарних днів з дати їх складання, а тому штрафні санкції до нього не підлягають застосуванню, такі висновкипредставника позивача є помилковими, оскільки його позиція, викладена у відповіді на відзив та у заяві про зміну підстав позову, ґрунтується на загальній теорії права та на нормах Податкового кодексу України, які мають диспозитивний характер, що наділяють платників податків правом (тобто на власний розсуд), реєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних, зокрема: у граничні терміни чи на свій страх і ризик, з порушенням норм закону, поза їх межами. Дані норми не встановлюють обов`язкових граничних строків та не передбачають відповідальності за їх порушення, а також не можуть звільняти від відповідальності за порушення імперативних норм.
За наведених обставин, відповідач вважає, що податкові повідомлення-рішення №0009041304 від 11.06.2018 р., №0064305102 від 02.07.2018 р. та №0069945102 від 09.08.2018 р. є законними і обґрунтованими, прийнятими контролюючим органом в межах наданих повноважень і дотримуючись покладених законом обов`язків та є таким, що відповідають вимогам чинного законодавства, а тому не підлягає скасуванню.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 03.10.2019 р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 17.10.2019 р.
Під час розгляду справи по суті представник позивача позов підтримав повністю, посилаючись на обставини викладені в позові та заяві про зміну (доповнення) підстав позову, просив суд задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача проти позовних вимог заперечував та наполягав на відсутності підстав для задоволення позову.
Заслухавши вступне слово учасників справи, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) зареєстрований як фізична особа-підприємець 04.07.2001 р. та взятий на податковий облік 04.07.2001 р. (Т. 1 а.с. 69-70, 158-160).
Позивач зареєстрований як платник податку на додану вартість, що підтверджується свідоцтвом № 85649739 від 12.12.2005 р. виданим ДПІ у Кіцманському районі Чернівецької області.
Згідно відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, основними видами діяльності позивача є: код КВЕД 45.20 технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів; код КВЕД 45.32 роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів; код КВЕД 77.31 надання в оренду сільськогосподарських машин і устаткування; код КВЕД 77.32 надання в оренду будівельних машин і устаткування; код КВЕД 77.33 надання в оренду офісних машин і устаткування, у тому числі комп`ютери; код КВЕД 77.34 надання в оренду водних транспортних засобів; код КВЕД 77.35 надання в оренду повітряних транспортних засобів; код КВЕД 77.39 надання в оренду інших машин, устаткування та товарів. н. в. і. у.; код КВЕД 46.71 оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами; код КВЕД 47.11 роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; код КВЕД 47.19 інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах; код КВЕД 47.30 роздрібна торгівля пальним (основний); код КВЕД 49.41 вантажний автомобільний транспорт; код КВЕД 68.20 надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; код КВЕД 77.11 надання в оренду автомобілів і легкових автотранспортних засобів; код КВЕД 77.12 надання в оренду вантажних автомобілів
На підставі наказу ГУ ДФС у Чернівецькій області № 261 від 17.04.2018 р., направлень № 712, № 713, № 714, № 715 від 17.04.2018 р. відповідно до плану-графіку проведення документальних планових перевірок суб`єктів господарювання на II квартал 2018 р., посадовими особами відповідача проведена документальна планова виїзна перевірка фінансово - господарської діяльності самозайнятої особи ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне страхування, дотримання норм законодавства щодо ввезення, виробництва чи реалізації підакцизних товарів, вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р. (Т. 1 а.с. 188, 189, 190, 191, 198 - 240).
З матеріалів справи видно, що з наказом та направленнями ознайомлено позивача, що підтверджується його підписами та не заперечувалося сторонами під час розгляду справи по суті.
За результатами проведеної документальної планової виїзної перевірки складено акт № 64/24-13-13-04-18/2638711614 від 29.05.2018 р., в якому посадовими особами ГУ ДФС у Чернівецькій області зроблено висновок про порушення позивачем вимог Податкового кодексу України. Зокрема, перевіркою встановлено відсутність реєстрації податкових накладних при реалізації ТМЦ в Єдиному реєстрі податкових накладних за 2017 р. на суму 13328873 грн, сума ПДВ - 2221479 грн., чим порушено п. 201.10 ст.201 Податкового кодексу України.
З матеріалів справи видно, що позивача ознайомлено з актом документальної планової виїзної перевірки та вручено один примірник акту 29.05.2018 р., що підтверджується його підписами, зробленими в акті (Т. 1 а.с. 240).
На підставі висновків акту документальної планової виїзної перевірки, ГУ ДФС України в Чернівецькій області винесено податкове повідомлення-рішення № 0009041304 від 11.06.2018 р., яким застосовано до позивача штраф у сумі 1110739,50 грн (Т. 1 а.с. 181-182).
Як зазначав позивач у позові, не заперечувалося відповідачем та підтверджується матеріалами справи, вказане податкове повідомлення-рішення отримано позивачем 20.06.2018 р.
Не погоджуючись із вказаним податковим повідомленням - рішенням частково, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.
Позивач вважає, що податкове повідомлення-рішення від 11.06.2018 р. № 0009041304 в частині застосування до нього штрафних санкцій підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Так, наявні у складеному акті про результати документальної планової виїзної перевірки № 64/24-13-13-04-18/2638711614 від 29.05.2018 р. висновки щодо порушення ФОП ОСОБА_1 вимог п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України в частині не реєстрації податкових накладних при реалізації ТМЦ в єдиному реєстрі податкових накладних за 2017 рік на суму 13328873 грн. (сума ПДВ 2221479 грн), а саме не реєстрації в ЄРПН податкових накладних, які не надаються покупцю, а також податкових накладних, складених за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, - частково не відповідають дійсності.
Позивач вказує, що в акті відображено розбіжність між сумами податкових зобов`язань по ПДВ згідно декларацій ФОП ОСОБА_1 за 2017 рік та і сумами податкових зобов`язань згідно податкових накладних зареєстрованих у 2017 році в ЄРПН складає 2221478,81 грн та утворилася внаслідок не реєстрації виключно ПН/РК, які не надаються покупцю, а також податкових накладних, складених за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування.
Зокрема, в період з 01.01.2017 р. по 31.12.2017 р. включно ФОП ОСОБА_1 допущено окремі випадки не реєстрації податкових накладних, які складені для покупців - платників ПДВ, що помилково не було відображено органом контролю в акті перевірки. Сума не зареєстрованих ФОП ОСОБА_1 в ЄРПН податкових зобов`язань на покупця - платника ПДВ за ПН/РК, які надаються отримувачу (покупцю), за період 2017 р. склала 307048,12 грн.
Таким чином, сума штрафу, який підлягає нарахуванню ФОП ОСОБА_1 , на думку позивача, відповідно до пункту 120-1.2 ст. 120 Податкового Кодексу України складає 153524,06 грн.
Судом встановлено, що кошти в сумі 153524,06 грн сплачено позивачем добровільно, що підтверджується платіжним дорученням № 95 від 26.06.2018 р. (Т.1 а.с. 76).
Відповідно до п.п. 19-1.1.1. п.п.19-1.1.2 п.19-1 ст.19-1, п.п. 20.1.4, п.п. 20.1.19 п.20.1 ст. 20, п.п. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, відповідачем проведено камеральну перевірку термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ФОП ОСОБА_1 за звітний податковий період: січень 2018 р., лютий 2018 р., березень 2018 р., квітень 2018 р.
За результатами проведення камеральної перевірки складено акт № 1029/2413-51-02/2638711614 від 14.06.2018 р., в якому посадовими особами ГУ ДФС у Чернівецькій області зроблено висновок про порушення позивачем п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України в частині своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за січень - квітень 2018 р. на загальну суму 703193,64 грн (Т. 2 а.с. 189).
15.06.2018 р. відповідач направив на адресу позивача акт камеральної, який отримано останнім 21.06.2018 р., що підтверджується відміткою про вручення рекомендованого поштового відправлення (Т. 2 а.с. 188).
На підставі висновків акту камеральної перевірки, ГУ ДФС України в Чернівецькій області винесено наступні податкові повідомлення-рішення:
- № 0064305102 від 02.07.2018 р., яким застосовано до позивача штраф на загальну суму 210940,08 грн (Т. 2 а.с. 191);
- № 0064295102 від 02.07.2018 р., яким застосовано до позивача штраф на загальну суму 1543,06 грн (Т. 2 а.с. 16);
Вказані податкові повідомлення-рішення вручено позивачу 04.07.2018 р., що підтверджується відміткою про вручення рекомендованого поштового відправлення та не заперечувалося сторонами в судовому засіданні (Т. 3 а.с. 190).
З матеріалів справи видно, що штраф визначений податковим повідомленням-рішенням № 0064295102 від 02.07.2018 р. у сумі 1543,06 грн позивачем добровільно сплачено, що підтверджується платіжним доручення № 133 від 16.07.2018 р. (Т. 2 а.с. 17).
Не погоджуючись із податковим повідомленням - рішенням № 0064305102 від 02.07.2018 р., позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Відповідно до п.п. 19-1.1.1. п.п. 19-1.1.2 п. 19-1 ст.19-1, п.п. 20.1.4, п.п. 20.1.19 п. 20.1 ст. 20, п.п. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, відповідачем проведено камеральну перевірку термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ФОП ОСОБА_1 за звітний податковий період: січень 2018 р., лютий 2018 р., березень 2018 р., квітень 2018 р., травень 2018 р.
За результатами проведення камеральної перевірки складено акт № 1146/2413-51-02/2638711614 від 19.07.2018 р., в якому посадовими особами ГУ ДФС у Чернівецькій області зроблено висновок про порушення позивачем п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України в частині своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за січень - травень 2018 р. на загальну суму 471819,39 грн (Т. 2 а.с. 194).
Вказаний акт вручено уповноваженій особі позивача 31.07.2018 р., що підтверджується відміткою про вручення рекомендованого поштового відправлення та не заперечувалося сторонами в судовому засіданні (Т. 2 а.с. 193).
На підставі висновків акту камеральної перевірки, ГУ ДФС України в Чернівецькій області винесено наступні податкові повідомлення-рішення:
№ 0069945102 від 09.08.2018 р., яким застосовано до позивача штраф на загальну суму 33730,12 грн (Т. 3 а.с. 196);
№ 0069935102 від 09.08.2018 р., яким застосовано до позивача штраф на загальну суму 95448,39 грн (Т. 3 а.с. 80);
Вказані податкові повідомлення-рішення направлено на адресу позивача, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення та не заперечувалося позивачем про їх отримання 22.08.2018 р.
З матеріалів справи видно, що штраф визначений податковим повідомленням-рішенням № 0069935102 від 09.08.2018 р. у сумі 95448,39 грн, позивачем добровільно сплачено, що підтверджується платіжним доручення № 194 від 23.08.2018 р. (Т. 2 а.с. 84).
Не погоджуючись із податковим повідомленням - рішенням № 0069945102 від 09.08.2018 р., позивач звернувся до суду з позовом.
Розглянувши матеріали справи, повно та всебічно з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши письмові докази по справі, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
Статтями 67 та 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платники податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України від 02.12.2010 р. № 2755- IV (далі - ПК України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Контролюючі органи здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків. Контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбачених законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів платежів (п.п. 19-1.1.1, п.п. 19-1.1.2, п.п. 19-1.1 ст. 19-1 ПК України).
Відповідно до п.п. 20.1.4 п.20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Судовим розглядом встановлено, що на підставі наказу ГУ ДФС у Чернівецькій області № 261 від 17.04.2018 р., направлень № 712, № 713, № 714, № 715 від 17.04.2018 р. відповідно до плану-графіку проведення документальних планових перевірок суб`єктів господарювання на II квартал 2018 р., посадовими особами відповідача проведена документальна планова виїзна перевірка фінансово-господарської діяльності самозайнятої особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), ( с . АДРЕСА_1 ) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне страхування, дотримання норм законодавства щодо ввезення, виробництва чи реалізації підакцизних товарів, вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р. (Т. 1 а.с. 188, 189, 190, 191, 198 - 240).
За результатами проведеної документальної планової виїзної перевірки складено акт № 64/24-13-13-04-18/2638711614 від 29.05.2018 р., в якому посадовими особами ГУ ДФС у Чернівецькій області зроблено висновок про порушення позивачем вимог Податкового кодексу України. Зокрема, перевіркою встановлено відсутність реєстрації податкових накладних при реалізації ТМЦ в єдиному реєстрі податкових накладних за 2017 р. на суму 13328873 грн, сума ПДВ - 2221479 грн., чим порушено п. 201.10.ст.201 Податкового кодексу України.
В акті документальної планової виїзної перевірки від 29.05.2018 р. зазначено, що платник ПДВ суб`єкт підприємницької діяльності ОСОБА_1 зареєстрований в Кіцманській ОДПІ ГУ ДФС у Чернівецькій області. Свідоцтво платника податку ПДВ від 12.12.2005 р. № 85640739 видане ДПІ у Кіцманському районі відповідно до заяви суб`єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 .
Судовим розглядом встановлено та зафіксовано в акті перевірки, що впродовж звітного періоду самозайнята особа ОСОБА_1 звітував з податку на додану вартість з визначенням податкового (звітного) періоду, що дорівнює календарному місяцю та подавав податкові накладні з податку на додану вартість за повною формою, а також здійснював оподатковувані операції на митній території України. Експортні операції та операції, що оподатковуються за 0 % ставкою не проводились.
За результатами перевірки фактичний обсяг операцій, що оподатковуються за ставкою 20% встановлено згідно даних РРО, виписок з банківських рахунків, даних ЦБД ДРФО відповідно до ст. 187 розділу V Податкового кодексу України.
В п. 2.6.3.1 акту перевірки № 64/24-13-13-04-18/2638711614 від 29.05.2018 р. наведено інформацію щодо встановлення порушень реєстрації (відсутності реєстрації) податкових накладних/розрахунків коригувань до податкових накладних в ЄРПН та/або щодо виявлених помилок при зазначенні обов`язкових реквізитів податкових накладних.
Зокрема, перевіркою встановлено відсутність реєстрації податкових накладних при реалізації ТМЦ в ЄРПН за 2017 р. на суму 13328873,00 грн, сума ПДВ - 2221479,00 грн.
Обсяги реалізації ТМЦ, по яких не здійснено реєстрацію податкових накладних в ЄРПН ФОП ОСОБА_1 наведено в таблиці № 1.
Згідно зведених даних, наведених в таблиці видно, що за 2017 р. позивачем в податкових деклараціях було задекларовано податкове зобов`язання з ПДВ на загальну суму 3491698,00 грн, а саме: січень 2017 р. - 190028,00 грн; лютий 2017 р. - 165459,00 грн; березень 2017 р. - 220936,00 грн; квітень 2017 р. - 276911,00 грн; травень 2017 р. - 261331,00 грн; червень 2017 р. - 256060,00 грн; липень 2017 р. - 245379,00 грн; серпень 2017 р. - 312191,00 грн; вересень 2017 р. - 281536,00 грн; жовтень 2017 р. - 408427,00 грн; листопад 2017 р. - 467033,00 грн; грудень 2017 р. - 406407,00 грн.
Водночас, згідно сум податкових зобов`язань зареєстрованих в Єдиного реєстру податкових накладних, позивачем за період січень - грудень 2017 р. зареєстровано податкові накладні на загальну суму 1270219,00 грн, а саме: січень 2017 р. - 36270,89 грн; лютий 2017 р. - 51080,18 грн.; березень 2017 р. - 29157,81 грн; квітень 2017 р. - 93717,86 грн; травень 2017 р. - 77329,96 грн; червень 2017 р. - 109845,07 грн; липень 2017 р. - 77941,25 грн, серпень 2017 р. - 114439,03 грн; вересень 2017 р. - 124602,90 грн, жовтень 2017 р. - 150140,46 грн; листопад 2017 р. - 267640,60 грн; грудень 2017 р. - 138053,18 грн.
Отже, різниця між сумами податкового зобов`язання задекларованого позивачем, відповідно до даних податкових декларацій по ПДВ та сумами податкового зобов`язання відображеного ним, в Єдиному реєстрі податкових накладних становить 2221478,81 грн, а саме: січень 2017 р. - 153757,11 грн; лютий 2017 р. - 114378,82 грн; березень 2017 р. - 191778,19 грн; квітень 2017 р. - 183193,14 грн; травень 2017 р. - 184001,04 грн, червень 2017 р. - 146214,93 грн; липень 2017 р. - 167437,75 грн, серпень 2017 р. - 197751,97 грн; вересень 2017 р. - 156933,10 грн; жовтень 2017 р. - 258286,64 грн; листопад 2017 р. - 199392,40 грн; грудень 2017 р. - 268353,82 грн.
Дослідженням висновку судово-економічної експертизи № 34 від 08.07.2019 р. встановлено, що в наданих на дослідження матеріалах справи знаходиться податкові декларації з податку на додану вартість ФОП ОСОБА_1 за 2017 р., відповідно до записів яких ФОП ОСОБА_1 за період січень - грудень 2017 р., було задекларовано податкове зобов`язання з ПДВ на загальну суму 3491698,00 грн, а саме: січень 2017 р. - 190028,00 грн; лютий 2017 р. - 165459,00 грн; березень 2017 р. - 220936,00 грн; квітень 2017 р. - 276911,00 грн; травень 2017 р. - 261331,00 грн; червень 2017 р. - 256060,00 грн; липень 2017 р. - 245379,00 грн; серпень 2017 р. - 312191,00 грн; вересень 2017 р. - 281536,00 грн; жовтень 2017 р. - 408427,00 грн; листопад 2017 р. - 467033,00 грн; грудень 2017 р. - 406407,00 грн.
У висновку судово-економічної експертизи № 34 від 08.07.2019 р. також зазначено, що в наданих на дослідження матеріалах справи знаходиться Витяг з Єдиного реєстру податкових накладних зареєстрованих ФОП ОСОБА_1 , за період січень - грудень 2017 р., відповідно до записів якого ФОП ОСОБА_1 за період січень - грудень 2017 р. було зареєстровано податкових накладних на загальну суму 1270219,19 грн, а саме: січень 2017 р. - 36270,89 грн; лютий 2017 р. - 51080,18 грн.; березень 2017 р. - 29157,81 грн; квітень 2017 р. - 93717,86 грн; травень 2017 р. - 77329,96 грн; червень 2017 р. - 109845,07 грн; липень 2017 р. - 77941,25 грн, серпень 2017 р. - 114439,03 грн; вересень 2017 р. - 124602,90 грн, жовтень 2017 р. - 150140,46 грн; листопад 2017 р. - 267640,60 грн; грудень 2017 р. - 138053,18 грн.
Враховуючи наведене, судовим експертом у висновку судово-економічної експертизи № 34 від 08.07.2019 р. зазначено, що різниця між сумами податкового зобов`язання задекларованого ФОП ОСОБА_1 , відповідно до даних податкових декларацій по ПДВ та сумами податкового зобов`язання відображеного ним в Єдиному реєстрі податкових накладних становить 2221478,81 грн, а саме: січень 2017 р. - 153757,11 грн; лютий 2017 р. - 114378,82 грн; березень 2017 р. - 191778,19 грн; квітень 2017 р. - 183193,14 грн; травень 2017 р. - 184001,04 грн, червень 2017 р. - 146214,93 грн; липень 2017 р. - 167437,75 грн, серпень 2017 р. - 197751,97 грн; вересень 2017 р. - 156933,10 грн; жовтень 2017 р. - 257286,64 грн; листопад 2017 р. - 199392,40 грн; грудень 2017 р. - 268353,82 грн.
Крім того, у висновку судово-економічної експертизи № 34 від 08.07.2019 р. зазначено, що в наданих на дослідження документах знаходяться податкові накладні за 2017 р., що виписані неплатникам ПДВ на суму ПДВ 1914430,82 грн та платникам ПДВ на суму ПДВ 307048,12 грн, які не були зареєстровані позивачем в Єдиному реєстрі податкових накладних з дотриманням строків реєстрації. Вказані податкові накладні були зареєстровані позивачем в Єдиному реєстрі податкових накладних у липні, вересні, жовтні та листопаді 2018 р., що підтверджується наданими на дослідження квитанціями.
З огляду на наведене, судовим експертом у висновку судово-економічної експертизи № 34 від 08.07.2019 р. зроблено висновок, що висновки акту камеральної перевірки термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних від 19.07.2018 р. №1146/2413-51-02/2638711614 фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за звітний податковий період: січень 2018 р., лютий 2018 р., березень 2018 р., квітень 2018 р., травень 2018 р. щодо порушення фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України в частині несвоєчасного проведення реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за січень 2018 р., лютий 2018 р., березень 2018 р., квітень 2018 р., травень 2018 р. на суму ПДВ 471819,39 грн, документально підтверджуються.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Пунктом 201.1 ст.201 ПК України встановлено, платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов`язкові реквізити:
а) порядковий номер податкової накладної;
б) дата складання податкової накладної;
в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг;
г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу);
д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг;
є) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку;
ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні;
з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку;
і) код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду;
Відповідно до п. 201.2 ст. 201 ПК України форма та порядок заповнення податкової накладної затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
У відповідності до п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійснення операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Згідно п. 120-1.2 ст. 120-1 ПК України відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою), що зазначена у податковому повідомленні - рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов`язань з податку на додану вартість, зазначеної у такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено. У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття відповідного рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу.
Виключенням, передбаченим п. 120-1.2 ст. 120-1 ПК є сукупність таких обставин як: а) отримувач податкової накладної не являється платником податку; б) операції щодо якої складено податкову накладну звільнено від оподаткування, або які оподатковуються за нульовою ставкою.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 11.12.2018 р. по справі № 807/68/18, адміністративне провадження № К/9901/63488/18.
Судовим розглядом встановлено, підтверджується матеріалами справи та не заперечувалося учасниками справи, що податкові накладні виписані позивачем в 2017 р. на загальну суму 2221478,81 грн були зареєстровані ним в Єдиному реєстрі податкових накладних тільки у липні, вересні, жовтні та листопаді 2018 р., тобто після проведення документальної планової виїзної перевірки.
Таким чином, у зв`язку із відсутності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідачем, відповідно до положень п. 120-1.2 ст. 120-1 ПК України, до позивача застосовано штраф у розмірі 1110739,50 грн. (2221479,0 грн. х 50%), що підтверджується розрахунком штрафних (фінансових) санкцій (Т. 1 а.с. 183).
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Суд вважає, що постачальник товарів (робіт, послуг) має обов`язок провести реєстрацію у межах визначених законом строків у Єдиному реєстрі податкових накладних і тих податкових накладних, котрі не надаються покупцю, і тих податкових накладних, котрі складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування.
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Реєстрації піддягають усі податкові накладні та/або розрахунки коригування (далі - ПН та/або РК), складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми ПДВ в одній ПН/РК. Внесення відомостей, що містяться у ПН та/або РК до ЄРПН, здійснюється відповідно до Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних № 1246, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Відповідно до абз. 17 п. 201.10 ст. 201 ПК України у разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних. Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов`язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов`язань за відповідний звітний період.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні та/або розрахунки коригування, за виключенням податкових накладних, що не надаються отримувачу (покупцю), складені на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.
В акті документальної планової виїзної перевірки від 29.05.2018 р. зафіксовано, що за звітний період самозайнята особа ОСОБА_1 звітував з податку на додану вартість з визначенням податкового (звітного) періоду, що дорівнює календарному місяцю та подавав податкові накладні з податку на додану вартість за повною формою, а також здійснювались оподатковувані операції на митній території України. Експортні операції та операції, що оподатковуються за 0 % ставкою не проводились. За результатами перевірки фактичний обсяг операцій, що оподатковуються за ставкою 20% встановлено згідно даних РРО, виписок з банківських рахунків, даних ЦБД ДРФО відповідно до ст. 187 розділу V Податкового кодексу України.
Судом встановлено, що складені позивачем податкові накладні за спірний період на постачання ТМЦ не були звільнені від оподаткування та не оподатковувались за нульовою ставкою.
За наведених обставин, суд погоджуються з висновками експерта та доводами відповідача щодо відсутності реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Заперечуючи висновки експерта в цій частині, представник позивача посилався на сумніви щодо її правильності та повноти, водночас не скористався правом, передбаченим ст. 111 КАС України щодо заявлення клопотань про призначення додаткової або повторної експертизи.
Як видно з матеріалів справи, для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 11.06.2018 р. № 0009041304, слугував висновок відповідача про відсутність реєстрації податкових накладних при реалізації ТМЦ в Єдиному реєстрі податкових накладних за 2017 р.
Оскільки матеріалами справи підтверджено, що податкові накладні, які зазначені в акті перевірки не зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних та операції щодо яких складено податкові накладні не належать до тих, які звільнені від оподаткування, або які оподатковуються за нульовою ставкою, суд вважає, що відповідачем з дотримання вимог ПК України правомірно винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 11.06.2018 р. № 0009041304.
Таким чином, податкове повідомлення-рішення № 000904134 від 11.06.2018 р. прийняте контролюючим органом в межах повноважень та у відповідності до закону, відтак позов в цій частині задоволенню не підлягає.
Стосовно позовних вимог позивача щодо скасування податкових повідомлень-рішень № 0064305102 від 02.07.2018 р. та № 0069945102 від 09.08.2018 р., суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що за результатами проведення камеральної перевірки складено акт № 1029/2413-51-02/2638711614 від 14.06.2018 р., в якому посадовими особами ГУ ДФС у Чернівецькій області зроблено висновок про порушення позивачем п. 201.10 ст. 201 ПК України в частині своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за січень - квітень 2018 р. на загальну суму 703193,64 грн (Т. 2 а.с. 189).
У висновку судово-економічної експертизи № 34 від 08.07.2019 р. зазначено, що в наданих на дослідження матеріалах справи знаходяться податкові накладні № 29 від 31.01.2018 р., № 30 від 31.01.2018 р., № 63 від 28.02.2018 р., № 64 від 28.02.2018 р., № 112 від 31.03.2018 р., № 113 від 31.03.2018 р., № 155 від 30.04.2018 р., № 157 від 30.04.2018 р., № 158 від 30.04.2018 р., квитанції, що підтверджують реєстрацію даних накладних в ЄРПН та Витяг ЄРПН зареєстрованих ФОП ОСОБА_1 за період січень-червень 2018 р., відповідно до записів яких ФОМ Марчуком І.І ., вищевказані податкові накладні, було зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних, на загальну суму ПДВ в розмірі 703193,64 грн, з порушенням термінів реєстрації, а саме:
- податкова накладна № 29 від 31.01.2018 р., дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН - 01.06.2018 р., кількість днів на, які порушено термін реєстрації - 106, сума ПДВ зазначена в податковій накладній - 63316,92 грн;
- податкова накладна № 30 від 31.01.2018 р., дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН - 01.06.2018 р., кількість днів на, які порушено термін реєстрації - 106, сума ПДВ зазначена в податковій накладній 116685,76 грн;
- податкова накладна № 63 від 28.02.2018 р., дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН - 01.06.2018 р., кількість днів на, які порушено термін реєстрації - 78, сума ПДВ зазначена в податковій накладній - 66534,82 грн;
- податкова накладна № 64 від 28.02.2018 р., дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН - 01.06.2018 р., кількість днів на, які порушено термін реєстрації - 78, сума ПДВ зазначена в податковій накладній - 111369,55 грн;
- податкова накладна № 112 від 31.03.2018 р., дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН - 01.06.2018р., кількість днів на які порушено термін реєстрації - 47, сума ПДВ зазначена в податковій накладній - 68423,31 грн;
- податкова накладна № 113 від 31.03.2018 р., дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН - 01.06.2018 р., кількість днів на які порушено термін реєстрації - 47, сума ПДВ зазначена в податковій накладній - 101677,33 грн;
- податкова накладна № 155 від 30.04.2018 р., дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН - 16.05.2018 р., кількість днів на які порушено термін реєстрації - 1, сума ПДВ зазначена в податковій накладній - 101950,87 грн;
- податкова накладна № 157 від 30.04.2018 р., дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН - 16.05.2018 р, кількість днів на які порушено термін реєстрації - 1, сума ПДВ зазначена в податковій накладній - 65519,76 грн;
- податкова накладна № 158 від 31.01.2018 р., дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН - 07.06.2018 р, кількість днів на які порушено термін реєстрації - 23, сума ПДВ зазначена в податковій накладній - 7715,32 грн.
Враховуючи вищевикладене, судовим експертом у висновку судово-економічної експертизи № 34 від 08.07.2019 р. зазначено, що висновки акту камеральної перевірки термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних від 14.06.2018 р. №1029/2413-51-02/2638711614 фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за звітний податковий період: січень 2018 р., лютий 2018 р., березень 2018 р., квітень 2018 р. щодо порушення фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України в частині несвоєчасного проведення реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за січень 2018 р., лютий 2018 р., березень 2018 р., квітень 2018 р. на суму ПДВ - 703193,64 грн., документально підтверджуються.
Вищенаведені обставини також підтверджуються матеріалами справи.
З огляду на наведене, суд вважає, що відповідачем обґрунтовано зроблено висновок про порушення позивачем п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України в частині несвоєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за січень - квітень 2018 р. на загальну суму 703193,64 грн.
Суд зазначає, що наведені податкові накладні зареєстровані з порушенням терміну реєстрації, що підтверджуються квитанціями про реєстрацію даних податкових накладних в ЄРПН та витягом з Єдиного реєстру податкових накладних зареєстрованих ФОП ОСОБА_1 за період січень - квітень 2018 р.
Як видно із матеріалів справи, на підставі висновків, викладених в акті камеральної перевірки від 14.06.2018 р., ГУ ДФС у Чернівецькій області винесено податкове повідомлення - рішення № 0064305102 від 02.07.2018 р., яким до позивача за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних та за затримку реєстрації податкових накладних /розрахунків коригування до податкових накладних застосовано штраф на загальну суму 210940,08 грн, а саме:
- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму по податку на додану вартість 167470,63 грн застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 16747,07 грн;
- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 31 до 60 календарних днів на суму податку на додану вартість 170100,64 грн застосовано штраф у розмірі 30% у сумі 51030,19 грн;
- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 61 і більше календарних днів на суму податку на додану вартість 357907,05 грн застосовано штраф у розмірі 40% у сумі 143162,82 грн (Т. 2 а.с. 191).
Згідно розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄДРПН до акту камеральної перевірки від 14.06.2018 р., загальна сума штрафу склала 212483,14 грн, в т.ч. 210940,08 грн по оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні № 0064305102 від 02.07.2018 р. та 1543,06 грн по податковому повідомленні-рішенні № 0064295102 від 02.07.2018 р., яку добровільно сплачено позивачем (Т. 2 а.с. 192).
Судом також встановлено, що за результатами проведення камеральної перевірки складено акт № 1146/2413-51-02/2638711614 від 19.07.2018 р., в якому посадовими особами ГУ ДФС у Чернівецькій області зроблено висновок про порушення позивачем п. 201.10 ст. 201 ПК України в частині своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за січень - травень 2018 р. на загальну суму 471819,39 грн (Т. 2 а.с. 194).
У висновку судово-економічної експертизи № 34 від 08.07.2019 р. зазначено, що в наданих на дослідження матеріалах справи знаходяться податкові накладні № 193 від 31.01.2018 р., № 196 від 31.03.2018 р., № 196 від 28.02.2018 р., № 197 від 30.04.2018 р., № 199 від 31.05.2018 р., № 182 від 10.05.2018 р., № 189 від 31.01.2018 р., № 190 від 28.02.2018 р., № 191 від 31.03.2018 р., № 192 від 30.04.2018 р., № 130 від 31.03.2018 р., № 178 від 31.01.2018 р., № 179 від 28.02.2018 р., № 180 від 31.03.2018 р., № 181 від 30.04.2018 р., № 181 від 01.05.2018 р., №179 від 15.05.2018 р., квитанції, що підтверджують реєстрацію даних накладних в ЄРПН та Витяг ЄРПН зареєстрованих ФОП ОСОБА_1 за період січень-червень 2018 р., відповідно до записів яких ФОМ ОСОБА_1, вищевказані податкові накладні, було зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних, на загальну суму ПДВ в розмірі 471819,39 грн, з порушенням термінів реєстрації, а саме:
- податкова накладна № 193 від 31.01.2018 р., дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН - 15.06.2018 р., кількість днів на, які порушено термін реєстрації - 120, сума ПДВ зазначена в податковій накладній - 15035,02 грн.;
- податкова накладна № 196 від 31.03.2018 р., дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН - 15.06.2018 р., кількість днів на, які порушено термін реєстрації - 61, сума ПДВ зазначена в податковій накладній - 17079,83 грн.;
- податкова накладна № 196 від 28.02.2018 р., дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН - 15.06.2018 р., кількість днів на, які порушено термін реєстрації - 92, сума ПДВ зазначена в податковій накладній - 15357,76 грн.;
- податкова накладна № 197 від 30.04.2018 р., дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН - 15.06.2018 р., кількість днів на, які порушено термін реєстрації - 31, сума ПДВ зазначена в податковій накладній - 19741,36 грн.;
- податкова накладна № 199 від 31.05.2018 р., дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН - 19.06.2018 р., кількість днів на, які порушено термін реєстрації - 4, сума ПДВ зазначена в податковій накладній - 88186,66 грн.;
- податкова накладна № 182 від 10.05.2018 р., дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН - 15.06.2018 р., кількість днів на, які порушено термін реєстрації - 15, сума ПДВ зазначена в податковій накладній - 8027,16 грн;
- податкова накладна № 189 від 31.01.2018р., дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН - 15.06.2018 р., кількість днів на, які порушено термін реєстрації - 120, сума ПДВ зазначена в податковій накладній - 14920,71 грн;
- податкова накладна № 190 від 28.02.2018р., дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН - 15.06.2018 р., кількість днів на, які порушено термін реєстрації - 92, сума ПДВ зазначена в податковій накладній - 28411,68 грн;
- податкова накладна № 191 від 31.03.2018 р., дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН - 15.06.2018 р., кількість днів на, які порушено термін реєстрації - 61, сума ПДВ зазначена в податковій накладній - 30693,20 грн;
податкова накладна № 192 від 30.04.2018 р., дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН - 15.06.2018 р., кількість днів на, які порушено термін реєстрації - 31, сума ПДВ зазначена в податковій накладній - 26609,12 грн;
податкова накладна № 130 від 31.03.2018 р., дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН - 18.04.2018 р., кількість днів на, які порушено термін реєстрації - 3, сума ПДВ зазначена в податковій накладній - 4977,94 грн;
податкова накладна № 178 від 31.01.2018 р., дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН - 15.06.2018 р., кількість днів на, які порушено термін реєстрації - 120, сума ПДВ зазначена в податковій накладній - 33585,26 грн;
податкова накладна № 179 від 28.02.2018 р., дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН - 15.06.2018 р., кількість днів на, які порушено термін реєстрації - 92, сума ПДВ зазначена в податковій накладній - 32418,90 грн;
податкова накладна № 180 від 31.03.2018 р., дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН - 15.06.2018 р., кількість днів на, які порушено термін реєстрації - 61, сума ПДВ зазначена в податковій накладній - 34282,09 грн;
податкова накладна № 181 від 30.04.2018 р., дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН - 15.06.2018 р., кількість днів на, які порушено термін реєстрації - 31, сума ПДВ зазначена в податковій накладній - 33444,68 грн;
податкова накладна № 181 від 01.05.2018 р., дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН - 15.06.2018 р., кількість днів на, які порушено термін реєстрації - 15, сума ПДВ зазначена в податковій накладній - 63214,69 грн;
податкова накладна № 179 від 15.05.2018 р., дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН - 14.06.2018 р., кількість днів на, які порушено термін реєстрації - 14, сума ПДВ зазначена в податковій накладній - 5833,33 грн.
На підставі наведеного, судовим експертом у висновку судово-економічної експертизи № 34 від 08.07.2019 р. зазначено, що висновки акту камеральної перевірки термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних від 19.07.2018 р. №1146/2413-51-02/2638711614 фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за звітний податковий період: січень 2018 р., лютий 2018 р., березень 2018 р., квітень 2018 р., травень 2018 р. щодо порушення фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України в частині несвоєчасного проведення реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за січень 2018 р., лютий 2018 р., березень 2018 р., квітень 2018 р., травень 2018 р. на суму ПДВ 471819,39 грн., документально підтверджуються.
Вищенаведені обставини також підтверджуються матеріалами справи.
З огляду на наведене, суд вважає, що відповідачем обґрунтовано зроблено висновок про порушення позивачем п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України в частині своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за січень - квітень 2018 р. на загальну суму 471819,39 грн.
Суд зазначає, що наведені податкові накладні зареєстровані з порушенням терміну реєстрації, що підтверджуються квитанціями про реєстрацію даних податкових накладних в ЄРПН та витягом з Єдиного реєстру податкових накладних зареєстрованих ФОП ОСОБА_1 за період січень-червень 2018 р.
На підставі висновків акту камеральної перевірки, ГУ ДФС України в Чернівецькій області винесено в т.ч.: податкові повідомлення-рішення № 0069945102 від 09.08.2018 р., яким до позивача за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних та за затримку реєстрації податкових накладних /розрахунків коригування до податкових накладних застосовано штраф на загальну суму 33730,12 грн, а саме:
- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму по податку на додану вартість 88186,66 грн застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 8818,67 грн;
- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 31 до 60 календарних днів на суму податку на додану вартість 19741,36 грн застосовано штраф у розмірі 30% у сумі 5922,41 грн;
- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 61 і більше календарних днів на суму податку на додану вартість 47472,61 грн застосовано штраф у розмірі 40% у сумі 18989,04 грн (Т. 2 а.с. 196);
Згідно розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄДРПН до акту камеральної перевірки від 19.07.2018 р., загальна сума штрафу склала 129178,51 грн, в т.ч. 33730,12 грн по оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні № 0069945102 від 09.08.2018 р. та 95448,39 грн по податковому повідомленні-рішенні № 00669935102 від 09.08.2018 р., яку добровільно сплачено позивачем (Т. 2 а.с. 197).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Пунктом 201.1 ст. 201 ПК України встановлено, що платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до п. 201.2 ст. 201 ПК України форма та порядок заповнення податкової накладної затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
У відповідності до п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійснення операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
У відповідності до п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України, порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку па додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Отже, враховуючи вищевикладене, реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні та/або розрахунки коригування, за виключенням податкових накладних, що не надаються отримувачу (покупцю), складені на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.
Дослідженням податкових накладних у спірних правовідносинах судом встановлено, що позивач не проводились операції, що оподатковуються за нульовою ставкою та не здійснювалося постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування.
За наведених обставин, суд погоджуються з висновками експерта та доводами відповідача щодо несвоєчаної реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Заперечуючи висновки експерта в цій частині, представник позивач посилався на сумніви щодо її правильності та повноти, водночас не скористався правом, передбаченим ст. 111 КАС України щодо заявлення клопотань про призначення додаткової або повторної експертизи.
Враховуючи встановлені по справі обставини та наведені норми матеріального права, суд приходить до висновку, що позивачем в порушення п.201.10 ст. 201 ПК України не своєчасно проведено реєстрацію податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Оскільки матеріалами справи підтверджено, що податкові накладні, які зазначені в актах камеральної перевірки від 14.06.2018 р. та від 19.07.2018 р. зареєстровані з порушенням строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд вважає, що відповідачем з дотримання вимог ПК України правомірно винесено оскаржувані податкові повідомлення - рішення № 0064305102 від 02.07.2018 р. та № 0069945102 від 09.08.2018 р.
Таким чином, оскаржувані податкові повідомлення - рішення № 0064305102 від 02.07.2018 р. та № 0069945102 від 09.08.2018 р. прийняті контролюючим органом в межах повноважень та у відповідності до закону, відтак позов в цій частині також не підлягає задоволенню.
Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на вищевстановлені обставини справи та наведені норми матеріального права, суд приходить до висновку, що відповідач під час прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений чинним законодавством України.
Згідно ст. 129 Конституції України однією із основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 2 ст. 9 КАС України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Статтею 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
У відповідності до ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Згідно ч. 1 ст. 101 КАС України висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені перед експертом, складений у порядку, визначеному законодавством.
Згідно ст. 108 КАС України висновок експерта для суду не має заздалегідь встановленої сили і оцінюється судом разом із іншими доказами за правилами, встановленими статтею 90 цього Кодексу. Відхилення судом висновку експерта повинно бути мотивованим у судовому рішенні.
Судом досліджено висновок експерта за результатами проведеної судової економічної експертизи у справі, підстави для його відхилення судом не встановлені.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Позивач під час судового розгляду справи, не довів належними засобами доказування обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, натомість відповідач, як суб`єкт владних повноважень, довів належними засобами доказування правомірність та обґрунтованість прийнятих ним рішень (оскаржуваних податкових повідомлень - рішень).
Відтак позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Стосовно позиції позивача щодо звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію/нереєстрацію податкових накладних, суд зазначає наступне.
Так, відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Таким чином, постачальник товарів (робіт, послуг) має обов`язок провести реєстрацію у межах визначених законом строків у Єдиному реєстрі податкових накладних і тих податкових накладних, котрі не надаються покупцю, і тих податкових накладних, котрі складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування.
Відтак, позивачем невірно трактується норма Податкового кодексу України, яка встановлює санкцію за відсутність реєстрації протягом граничного строку податкової накладної та/або розрахунку коригування, що призводить до хибних висновків про те, що_за не реєстрацію податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю) податковим законодавством відповідальність не передбачена.
Так, відповідно до п. 120-1.2 ст. 120 ПК України відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою), що зазначена у податковому повідомленні -рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов`язань з податку на додану вартість, зазначеної у такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено.
Таким чином, зі змісту вищевказаної статті ПК України випливає, що за порушення термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН або відсутність реєстрації податкової накладної в ЄРПН штрафні санкції, визначені Кодексом, не застосовуються виключно до податкових накладних, що не надаються отримувачу (покупцю) та складені на постачання товарів/послуг для операцій, які:
- звільнені від оподаткування;
- оподатковуються за нульовою ставкою.
Статтею 195 ПК України визначено перелік операцій, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою, а перелік операцій, звільнених від оподаткування, - статтею 197 ПК України та підрозділом 2 розділу XX ПК України.
Таким чином, той факт, що податкова накладна не надається отримувачу (покупцю) не є підставою для звільнення позивача від відповідальності, передбаченої п. 120-1.2 ст. 120-1 ПК України.
Отже, жодної неоднозначності трактування п. 120-1.2 ст. 120-1 ПК України не має місця в даній ситуації, оскільки вказана норма носить імперативних характер та містить чітко регламентовані приписи щодо видів податкових накладних, за несвоєчасну реєстрацію/відсутність реєстрації яких законодавець передбачив застосування штрафу. Так само однозначно виокремлені в цій нормі й виключення з неї.
Аналогічна позиція викладена в постановах Верховного Суду від 04.09.2018 р. у справі № 816/1488/17 та від 07.02.2019 р. у справі № 808/3250/17.
Суд також звертає увагу, що згідно абз. 7 п. 120-1 ст. 120-1 ПК України у разі реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до податкової накладної до початку проведення перевірки, предметом якої є дотримання вимог цього Кодексу щодо своєчасності реєстрації таких документів в Єдиному реєстрі податкових накладних, штрафні санкції, передбачені пунктом 120-1.2 цієї статті, не застосовуються.
З наведеної норми видно, що у разі якщо податкові накладні будуть зареєстровані до початку проведення перевірки, навіть з порушенням граничного строку реєстрації, то штрафні санкції, передбачені п. 120-1.2 ст. 120-1 ПК України, не підлягають застосуванню. Водночас, у разі встановлення факту відсутності реєстрації податкових накладних, на момент проведення контролюючим органом документальної планової перевірки, незалежно від кількості днів порушення граничного строку, то в такому випадку застосовуються штрафні санкції передбачені п. 120-1.2 ст. 120-1 ПК України.
Під час проведення відповідачем документальної планової перевірки позивача було встановлено саме факт відсутності реєстрації податкових накладних в ЄРПН, відтак, відповідач правомірно прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 11.06.2018 р. № 0009041304 та застосовано штрафні санкції передбачені п. 120-1.2 ст. 120-1 ПК України.
З матеріалів справи видно, що податкові накладні виписані позивачем в 2017 р. на загальну суму 2221478,81 грн були зареєстровані ним в Єдиному реєстрі податкових накладних тільки у липні, вересні, жовтні та листопаді 2018 р., тобто після проведення документальної планової виїзної перевірки.
Стосовно практики Європейського суду з прав людини, на яку посилається позивач у своєму позові, необхідно зазначити, що вона не стосується предмету даної справи та не характеризує вказані правовідносини. Таким чином, зазначені посилання є недоцільними та необґрунтованими.
Суд не бере до уваги також доводи позивача, що він має право зареєструвати податкові накладні протягом 1095 календарних днів з дати їх складання, а тому штрафні санкції до нього не підлягають застосуванню, виходячи з наступного.
Як зазначалося вище, граничні строки протягом, яких повинна здійснюватися реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних встановлено п.201.10 ст.201 ПК України.
Відповідно до абз. 17 п.201.10 ст.201 ПК України у разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом, тобто, штрафні санкції застосовуються у разі порушення саме граничних строків реєстрації податкових накладних абз.15-16 п.201.10 ст.201 ПК України, а не будь-яких інших строків.
Отже, вказані норми носять імперативний характер та містять чітко регламентовані приписи щодо строків реєстрації податкових накладних за несвоєчасну реєстрацію/відсутність реєстрації яких законодавець передбачив застосування штрафу.
Позицію позивача щодо поширення на спірні правовідносини положень Господарського кодексу України стосовно застосування адміністративно-господарських санкцій, суд відхиляє, оскільки згідно ч. 2 ст. 250 цього Кодексу адміністративно-господарські санкції не поширюються на штрафні санкції, розмір і порядок стягнення яких визначені Податковим кодексом України.
Інші доводи позивача щодо протиправності оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, суд відхиляє, оскільки вони спростовуються матеріалами справи.
Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Частиною 5 ст. 139 КАС України встановлено, що у разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, або залишення позовної заяви без розгляду чи закриття провадження у справі, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Оскільки, у задоволенні позову позивачу відмовлено повністю, та за відсутності понесення відповідачем судових витрат, судом розподіл судових витрат не проводиться.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст. ст. 72, 73, 77, 90, 139, 241-243, 246, 287 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернівецькій області про скасування податкових повідомлень-рішень, - відмовити повністю.
Згідно ст. 255 КАС України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до ст. ст. 293, 295 КАС України рішення суду першої інстанції може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 04.11.2019 р., враховуючи час перебування судді у відпустці та відгулах.
Повне найменування сторін:
позивач - фізична особа - підприємець ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач - Головне управління ДПС у Чернівецькій області (вулиця Героїв Майдану, 200-А, місто Чернівці, код ЄДРПОУ 43143196).
Суддя В.К. Левицький