Рішення № 85396688, 05.11.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.11.2019
Номер справи
2240/2901/18
Номер документу
85396688
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2240/2901/18

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

іменем України

05 листопада 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М. розглянувши у письмовому провадженні питання про ухвалення додаткового судового рішення по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , Донецького прикордонного загону Донецько - Луганського регіонального управління Державної прикордонної служби України , Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Донецького прикордонного загону Донецько - Луганського регіонального управління Державної прикордонної служби України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Донецького прикордонного загону Донецько-Луганського регіонального управління Державної прикордонної служби України (військова частина №9937) щодо оформлення та подання до Головного управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області документів для призначення пенсії ОСОБА_1 , щодо невнесення у довідку про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби: премія заохочення - 400 гривень, премія - 1000 гривень, премії до дня 9 травня - 2120,00 гри, грошова допомога на оздоровлення в сумі -16592,86 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань в сумі - 1185 грн., одноразова грошова допомога при звільненні в сумі - 109792,87 гривень, винагорода АТО - 60645,05 грн., індексації грошового забезпечення - 21401,15 грн., винагорода відповідно Постанови Кабінету Міністрів України №889 - 91395,70 грн. для нарахування пенсії з 02.08.2017 року;

- визнати протиправною бездіяльність Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо подання до Головного управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області документів для призначення пенсії ОСОБА_1 , щодо невнесення у довідку про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби: премія заохочення - 400 гривень, премія - 1000 гривень, премії до дня 9 травня -2120,00 грн., грошова допомога на оздоровлення в сумі - 16592,86 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань в сумі - 1185 грн., одноразова грошова допомога при звільненні в сумі - 109792,87 гривень, винагорода АТО - 60645,05 грн., індексації грошового забезпечення - 21401,15 грн, винагорода відповідно Постанови Кабінету Міністрів України №889 - 91395,70 грн, надбавки за виконання особливо важливих завдань - 42606 грн, надбавки за кваліфікацію 1 та "майстер" - 1513,27 грн, надбавки за особливі умови служби - ризик для життя в сумі 4266,00 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень - 2161,03 грн. для перерахунку пенсії з 01.01.2018 року;

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області щодо неврахування додаткових видів грошового забезпечення з 02.08.2017 року по 01.01.2018 року: премії заохочення - 400 гривень, премії - 1000 гривень, премії до дня 9 травня - 2120,00 гри, грошової допомоги на оздоровлення в сумі -16592,86 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в сумі - 1185 грн., одноразової грошової допомоги при звільненні в сумі - 109792,87 гривень, винагороди АТО - 60645,05 грн., індексації грошового забезпечення - 21401,15 грн., винагороди відповідно Постанови Кабінету Міністрів України №889 - 91395,70 грн. у розмір пенсії та відмову у перерахунку пенсії з 01.01.2018 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення премії заохочення - 400 гривень, премії - 1000 гривень, премії до дня 9 травня - 2120,00 грн, грошової допомоги на оздоровлення в сумі -16592,86 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в сумі - 1185 грн., одноразової грошової допомоги при звільненні в сумі - 109792,87 гривень, винагороди АТО - 60645,05 грн., індексації грошового забезпечення - 21401,15 грн., винагороди відповідно Постанови Кабінету Міністрів України №889 - 91395,70 грн та надбавки за виконання особливо важливих завдань - 42606 грн, надбавки за кваліфікацію 1 та "майстер" - 1513,27 грн, надбавки за особливі умови служби - ризик для життя в сумі 4266,00 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень - 2161,03 грн. та виплаті ОСОБА_1 пенсії не у повному розмірі протиправними;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 02 серпня 2017 року, виходячи з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням відповідно до вимог ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", враховуючи виплачене грошове забезпечення за 24 місяці перед звільненням зі служби: премії заохочення - 400 гривень, премії - 1000 гривень, премії до дня 9 травня - 2120,00 гри, грошової допомоги на оздоровлення в сумі -16592,86 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в сумі - 1185 грн., одноразової грошової допомоги при звільненні в сумі - 109792,87 гривень, винагороди АТО - 60645,05 грн., індексації грошового забезпечення - 21401,15 грн., винагороди відповідно Постанови Кабінету Міністрів України №889 - 91395,70 грн у розмірі пенсії та з 01.01.2018 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення премії заохочення -400 гривень, премії - 1000 гривень, премії до дня 9 травня - 2120,00 грн, грошової допомоги на оздоровлення в сумі - 16592,86 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в сумі - 1185 грн., одноразової грошової допомоги при звільненні в сумі - 109792,87 гривень, винагороди АТО - 60645,05 грн., індексації грошового забезпечення - 21401,15 грн., винагороди відповідно Постанови Кабінету Міністрів України №889 - 91395,70 грн та надбавки за виконання особливо важливих завдань - 42606 грн, надбавки за кваліфікацію 1 та "майстер" - 1513,27 грн, надбавки за особливі умови служби - ризик для життя в сумі 4266,00 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень - 2161,03 грн., провести виплату різниці між фактично отриманим та перерахованим розміром пенсії.

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області подати протягом 15 днів, з дня набрання судовим рішенням законної сили, звіт про виконання судового рішення.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.11.2019 року адміністративний позов адміністративний позов задоволено частково. Вирішено визнати протиправною бездіяльність Донецького прикордонного загону Донецько - Луганського регіонального управління Державної прикордонної служби України, Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо невнесення у довідку від 31 березня 2018 року №11/7182 додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 і щомісячну додаткову грошову винагороду, які він отримував під час проходження військової служби. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо неврахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії з 02.08.2017 року по 01.01.2018 рік в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування при призначенні пенсії ОСОБА_1 . Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 02.08.2017 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за останньою штатною посадою перед звільненням відповідно до вимог ч.3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі довідки Військової частини 9937 Державної прикордонної служби України від 08.07.2019 року №157 із включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Проте, судом не ухвалено рішення щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, а саме про перерахунок та виплату пенсії з урахуванням індексації.

Відповідно до положень статті 252 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: 1) щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення; 2) суд, вирішивши питання про право, не визначив способу виконання судового рішення; 3) судом не вирішено питання про судові витрати.

Отже, виходячи з вимог ст. 252 КАС України встановлено вичерпний перелік підстав для винесення додаткового рішення у справі.

Суд зазначає, що додаткове судове рішення є засобом усунення неповноти судового рішення (постанови чи ухвали), внаслідок якої залишилися не вирішені певні вимоги особи, яка бере участь у справі.

Судом встановлено, що однією з позовних вимог у вказаній справі було зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 02 серпня 2017 року з урахуванням індексації.

Щодо вказаної позовної вимоги суд зазначає наступне.

Статтею 18 Закону України від 05 жовтня 2000 року № 2017-ІІІ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (далі - Закон № 2017-ІІІ) визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина друга статті 19 Закону № 2017-ІІІ).

Статтею 9 Закону № 2011-XII передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-ХІІ).

Згідно статті 1 вказаного Закону індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 цього Закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого стаття 9 Закону №2011-ХІІ містить відсилочну норму, суд дійшов висновку, що механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону № 2011-XII або Закону № 2262-ХІІ.

Статтею 6 Закону № 1282-ХІІ встановлено, що у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів: заробітної плати; пенсій; державної соціальної допомоги; стипендій, що виплачуються студентам державних та комунальних вищих навчальних закладів. Перегляд зазначених у частині першій цієї статті гарантій здійснюється у розмірах, що визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Згідно зі статтею 4 вказаного Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Пунктом 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (далі - Порядок № 1078), передбачено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Слід зазначити, що правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють повторне виникнення права на отримання індексації.

Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону № 2262-ХІІ та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема Закону № 2011-ХІІ, яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону № 2017-ІІІ, Закону № 1282-ХІІ, та Порядку № 1078.

Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.

Аналогічний правовий підхід викладено в постанові Верховного Суду від 25.09.2019 року у справі №642/7685/16-а.

Отже, з урахуванням зазначених обставин суд дійшов висновку про необхідність зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 02.08.2017 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за останньою штатною посадою перед звільненням відповідно до вимог ч.3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі довідки Військової частини 9937 Державної прикордонної служби України від 08.07.2019 року №157 із включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), індексації, та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

На підставі вище викладеного, керуючись ст.ст. 243, 252 КАС України, суд ,-

ВИРІШИВ:

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 02.08.2017 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за останньою штатною посадою перед звільненням відповідно до вимог ч.3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі довідки Військової частини 9937 Державної прикордонної служби України від 08.07.2019 року №157 із включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), індексації, та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 05 листопада 2019 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідачі:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350) Донецький прикордонний загін Донецько - Луганського регіонального управління Державної прикордонної служби України (вул. Гагаріна, 150-а, м. Маріуполь, Донецька область, 87521 , код ЄДРПОУ - 41777533) Адміністрація Державної прикордонної служби України (вул. Володимирська, 26, м. Київ, 01034 , код ЄДРПОУ - 00034039)

Головуючий суддя П.М. Майстер