
Справа № 560/2638/19
РІШЕННЯ
іменем України
05 листопада 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, у якому просить визнати протиправною відмову надати згоду на розробку технічної документації із інвентаризації земельної ділянки площею 11,2200 га, яка розташована за межами населених пунктів Грузевицької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області. Також просить зобов`язати відповідача надати йому згоду на розробку технічної документації із інвентаризації земельної ділянки.
В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що відповідач протиправно листом від 15.08.2019 року відмовив в наданні такої згоди, зазначивши, що площа та конфігурація земельної ділянки, зазначеної позивачем на графічному матеріалі, не відповідає аналогічним показникам, які визначені Державним актом на право постійного користування землею від 17.04.1995 року, відтак підстави для задоволення клопотання відсутні.
Позивач вважає, що відповідач, приймаючи рішення про відмову, діяв безпідставно та порушив норми чинного законодавства.
02 вересня 2019 року відкрите провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
16 вересня 2019 року надійшов відзив, у якому зазначено, що позивачу на підставі рішень Грузевицької сільської та Хмельницької районної рад народних депутатів від 19.03.1993 року № 3 та від 01.04.1994 року № 16 надана у постійне користування земельна ділянка площею 25,0000 га, що підтверджується Державним актом на право постійного користування землею серії ХМ від 17.04.1995 року.
В результаті розпаювання вказаної земельної ділянки її частина у вигляді окремих земельних ділянок була передана у приватну власність громадянам.
Позивач звернувся із заявою щодо проведення інвентаризації земельної ділянки площею 11,2200 га., на що отримав відмову у надані згоди на розробку технічної документації із інвентаризації земельної ділянки, оскільки площа та конфігурація земельної ділянки, зазначеної у заяві, не відповідала площі та конфігурації земельної ділянки, яка вказана у Державному акті.
Дослідивши обставини справи, перевіривши їх доказами, суд виходить з наступного.
Судом встановлено, що позивачу рішеннями Грузевицької сільської та Хмельницької районної Рад народних депутатів Хмельницької області від 19.03.1993 року № 3 та від 01.04.1994 року № 16 надана у постійне користування земельна ділянка площею 25,0000 га, що підтверджується Державним актом на право постійного користування землею серії ХМ від 17.04.1995 року.
Позивач 18.07.2019 звернувся із заявою до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про надання згоди на розробку технічної документації із інвентаризації земельної ділянки площею 11,2200 га, яка розташована за межами населених пунктів Грузевицької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.
Земельна ділянка площею 11,2200 га., щодо якої звернувся позивач, належить до державної власності та перебуває у складі вищезазначеної земельної ділянки, наданої відповідно до Державного акту, використовується фермерським господарством «ОСОБА_1», засновником якого є позивач. Решта земель перебувають у приватній власності громадян.
Листом № К-8186/0-3937/0/95-19 від 15.08.2019 року відповідачем відмовлено в наданні згоди на розробку технічної документації із інвентаризації земельної ділянки у зв`язку з тим, що площа ( 11,2200 га ) та конфігурація земельної ділянки, зазначеної на графічному матеріалі, не відповідає аналогічним показникам, які визначені Державним актом.
Дослідивши підстави відмови, суд враховує наступне.
Відповідно до пункту «в» статті 57 Закону України «Про землеустрій» технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель включає, зокрема, рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про інвентаризацію земель (у разі якщо інвентаризація земель проводиться щодо земель державної чи комунальної власності)
Відтак, для проведення інвентаризації земельної ділянки, щодо якої звернувся позивач, необхідне відповідне рішення ГУ Держгеокадастру, оскільки земельна ділянка відноситься до земель державної власності.
Статтею 35 Закону України «Про землеустрій» № 858-IV від 22 травня 2003 року (далі - Закон № 858-IV ) встановлено, що інвентаризація земель проводиться з метою встановлення місця розташування об`єктів землеустрою, їх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
У разі виявлення при проведенні інвентаризації земель державної та комунальної власності земель, не віднесених до тієї чи іншої категорії, віднесення таких земель до відповідної категорії здійснюється органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування на підставі відповідної документації із землеустрою, погодженої та затвердженої в установленому законом порядку.
За змістом п.8 Порядку проведення інвентаризації земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 2019 р. № 476, підставою для проведення інвентаризації земель є рішення відповідного органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування щодо виконання відповідних робіт, договори, укладені між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками технічної документації, судові рішення.
Підставою для проведення інвентаризації масиву земель сільськогосподарського призначення є для земель державної власності рішення органу виконавчої влади, уповноваженого здійснювати розпорядження земельною ділянкою, у інших випадках - рішення місцевої ради, на території якої розташований масив.
Проведення державної інвентаризації земель забезпечує Держгеокадастр або його територіальний орган шляхом прийняття наказу про проведення державної інвентаризації земель.
Згідно з пунктом 9 Порядку № 476, замовниками технічної документації можуть бути органи державної влади, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі.
Суд звертає увагу на те, що чинним законодавством України не передбачено конкретних підстав для відмови у наданні дозволу землекористувачу на проведення інвентаризації земельної ділянки, а також перелік конкретних обставин, які перешкоджають інвентаризації.
Інвентаризація земельної ділянки відповідно до статті 35 Закону України «Про землеустрій» не змінює, не встановлює і не відновлює право власності або право користування щодо земельних ділянок, а спрямована на упорядкування відомостей про земельну ділянку, її розмір, конфігурацію, інші властивості та особливості в документах, реєстрах та на місцевості.
Судом встановлено, що у відзиві на позов відповідач покликається на те, що частина земельної ділянки площею 25,000 га, яка надана позивачу в користування згідно з Державним актом, пізніше була надана окремим громадянам у власність відповідними окремими ділянками.
Зазначене дійсно вбачалось з наданих заявником документів, але у листі - відмові відповідач на ці обставини не посилається, як і не посилається на те, що підставою для відмови могло бути невнесення відповідних змін до Державного акту щодо площі земель.
Відтак, зазначені у відзиві обставини не були покладені в основу рішення і у ньому не відображені.
Також відповідач у відмові не обґрунтував, яким чином встановлення вищевказаної розбіжності перешкоджає наданню дозволу на інвентаризацію земельної ділянки відповідно до закону, оскільки саме по собі порівняння площ земельних масивів, яке було зроблене відповідачем, ще не свідчить про протиправність вимог землекористувача, позаяк будь-які об`єктивні законні підстави для відмови судом не встановлені, а відповідачем у рішенні не наведені.
Отже, відмова Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області щодо надання згоди на розробку технічної документації із інвентаризації земельної ділянки є необґрунтованою.
Що стосується позовної вимоги про зобов`язання надати згоду на розробку технічної документації із інвентаризації земельної ділянки, суд виходить з того, що відповідач недостатнім чином дослідив подані позивачем документи, необхідні для прийняття рішення щодо інвентаризації, що призвело до необґрунтованої відмови.
Однак, оскільки вирішення цього питання належить до дискреційних повноважень відповідача, належним способом захисту прав та інтересів позивача є зобов`язання суб`єкта владних повноважень повторно розглянути заяву позивача, всебічно дослідити надані ним документи та прийняти законне і обґрунтоване рішення з урахуванням висновків суду.
Таким чином, позов підлягає частковому задоволенню, зважаючи на що судові витрати також підлягають стягненню в частковому розмірі.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задоволити частково.
Визнати необґрунтованою відмову Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області у наданні ОСОБА_1 згоди на розробку технічної документації із інвентаризації земельної ділянки площею 11,2200 га, яка розташована за межами населених пунктів Грузевицької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.
Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про розробку технічної документації із інвентаризації земельної ділянки площею 11,2200 га, яка розташована за межами населених пунктів Грузевицької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, дослідити надані ним документи та прийняти законне і обґрунтоване рішення з урахуванням висновків суду.
В решті вимог позову - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в сумі 400 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 05 листопада 2019 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інститутська, 4/1,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 39767479)
Головуючий суддя І.С. Козачок