
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 жовтня 2019 року ЛуцькСправа № 803/162/17
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Димарчук Т.М.,
за участю секретаря судового засідання Шевчика Ю.В.,
представника позивача Ткачука О .В.,
представника відповідача Виш А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернулася з адміністративним позовом до Ковельської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області (Ковельська ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 30.06.2016 року №164938-03.
Постановою Верховного Суду від 24.07.2019 скасовано постанову Волинського окружного адміністративного суду від 03.03.2017 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 20.06.2017 у даній справі, а справу направлено на новий розгляд до Волинського окружного адміністративного суду.
16.09.2019 вказана справа надійшла до Волинського окружного адміністративного суду та автоматизованою системою документообігу суду визначено головуючого суддю для її розгляду Димарчук Т . М .
Ухвалою суду від 20.09.2019 прийнято до провадження дану адміністративну справу та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням (викликом) учасників справи.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 04.10.2019 у справі допущено заміну первісного відповідача Ковельської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області на його правонаступника - Головне управління ДФС у Волинській області.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 28.10.2019 у справі допущено заміну відповідача Головного управління ДФС у Волинській області на його правонаступника - Головне управління ДПС у Волинській області.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Ковельською ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області було прийняте податкове повідомлення-рішення від 30.06.2016 року №164938-03, яким позивачу визначено суму податкового зобов`язання за платежем "транспортний податок з фізичних осіб" у розмірі 25000,00 грн. Об`єктом оподаткування є належний позивачу транспортний засіб марки TOYOTA, модель HIGHLANDER, 2014 року випуску, з об`ємом двигуна 3456 куб. см.
Позивач не погоджується із вказаним податковим повідомленням-рішенням, зокрема, з тих підстав, що всупереч вимогам підпункту 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України (далі - ПК України) транспортний податок на 2016 рік не був встановлений рішенням місцевої ради до 15 липня 2015 року, а тому такий податок підлягає сплаті вже наступному бюджетному періоді, де 2016 рік є плановим періодом, а 2017 рік - бюджетним.
Згідно з методикою визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 №66, та згідно даних Мінекономрозвитку, середня ринкова вартість належного позивачу автомобіля, який став об`єктом оподаткування, становить 785372,60 грн, тобто є меншою ніж 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року, у зв`язку з чим такий транспортний засіб не підлягає оподаткуванню транспортним податком. Також позивач вказує на те, що під час вирішення цього спору необхідно також виходити із таких принципів податкового законодавства України, як стабільність та презумпція правомірності рішень платника податків, які були порушені відповідачем.
На підставі наведеного позивач просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Ковельської ОДПІ від 30.06.2016 №164938-03.
Представник відповідача у відзиві на позов (а.с.134-136) просить відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" встановлено транспортний податок з фізичних осіб з 2015 року, який є місцевим податком.
Турійською селищною радою прийнято рішення №6/7 від 25.12.2015 року "Про встановлення транспортного податку", яким встановлено транспортний податок на 2016 рік та затверджено Положення про транспортний податок.
Ставка вказаного податку встановлена відповідно до статті 267 ПК України. Так, відповідно до пункту 267.4 статті 267 ПК України ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об`єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України.
Відповідач звертає увагу на те, що відповідно до ч.4 розділу ІІ Прикінцеві положення Закону України від 24 грудня 2015 року №909-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" встановлено, що в 2016 році до прийнятих рішень органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків і зборів на 2016 рік не застосовуються вимоги, встановлені підпунктом 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 ПК України та Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Обґрунтовуючи правомірність оскаржуваного рішення зазначає, що об`єктом оподаткування у 2016 році стали легкові автомобілі, середньоринкова вартість яких становить понад 1 033 500,00 грн та з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно). Ковельською ОДПІ засобами електрокомунікаційного зв`язку через Інформаційну систему "Податковий блок" отримано з ДФС України перелік фізичних осіб платників транспортного податку на 2016 рік. До вказаного переліку платників транспортного податку на 2016 рік включено ОСОБА_2 , яка є власником легкового автомобіля марки TOYOTA, модель HIGHLANDER, 2014 року випуску, з об`ємом двигуна 3456 куб. см. та який Мінекономрозвитку включено до переліку автомобілів які є об`єктом оподаткування в 2016 році.
Відповідач зазначає, що правові норми податкового законодавства, на які посилається позивач як на підстави скасування податкового повідомлення-рішення, фактично стосуються чинності рішення Турійської селищної ради №6/7 від 25.12.2015 року, однак, враховуючи норми ч.4 розділу ІІ Прикінцеві положення Закону України від 24 грудня 2015 року №909-VIII, транспортний податок на 2016 рік правомірно встановлений, а дане рішення не скасоване та є чинним.
Щодо вартості автомобіля TOYOTA HIGHLANDER, 2014 року випуску, то відповідач вказує, що вартість даного автомобіля визначена центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об`єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті.
ДФС України, отримавши інформацію про автомобілі, які є об`єктом оподаткування транспортним податком, скеровує її для прийняття рішення територіальним органам державної фіскальної служби. Оскільки Ковельська ОДПІ отримала інформацію від ДФС України про визначення автомобіля TOYOTA HIGHLANDER, який належить ОСОБА_5 та є об`єктом оподаткування транспортним податком, тому відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення від 30.06.2016 №164938-03 про визначення податкового зобов`язання з транспортного податку з фізичних осіб в розмірі 25000,00 грн.
З наведених підстав просить відмовити у задоволенні позову.
В судовому засіданні представник позивача просив позов задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечила проти позову та просила відмовити у його задоволенні з підстав, зазначених в заявах, поданих по суті справи.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю, з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 є власником легкового автомобіля марки TOYOTA, модель HIGHLANDER, 2014 року випуску, з об`ємом двигуна 3456 куб. см, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_1 (а.с.10).
Згідно наявної в матеріалах справи фотокопії спідометра, пробіг легкового автомобіля марки TOYOTA, модель HIGHLANDER, 2014 року випуску, з об`ємом двигуна 3456 куб. см становить 13 974 км (а.с.29).
Турійською селищною радою Волинської області прийнято рішення від 25.12.2015 року №6/7 "Про встановлення транспортного податку", яким затверджено Положення про транспортний податок у смт. Турійськ (а.с.22-25). Відповідно до підпункту 1.1 пункту 1 цього Положення платниками транспортного податку у смт. Турійськ є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до Податкового кодексу України є об`єктом оподаткування. Пунктом 2.1 зазначеного Положення передбачено, що об`єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об`єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті.
30.06.2016 Ковельська ОДПІ прийняла податкове повідомлення-рішення №164938-03 за формою "Ф", яким позивачу визначено податкове зобов`язання з транспортного податку з фізичних осіб за 2016 рік в розмірі 25000,00 грн. (а.с.9).
Позивач не погоджуючись з оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірному податковому повідомленню-рішенню, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (стаття 1 ПК України).
01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 року №71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", яким згідно зі статтею 267 ПК України введено новий транспортний податок.
Відповідно до пункту 10.2 статті 10 ПК України місцеві ради обов`язково установлюють єдиний податок та податок на майно (в частині транспортного податку та плати за землю).
Відповідно до підпункту 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об`єктами оподаткування.
Підпунктом 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 цього ж Кодексу передбачено, що об`єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об`єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.
Відповідно до підпункту 267.3.1 пункту 267.3, пункту 267.4 статті 267 ПК України базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об`єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Пунктом 267.4 статті 267 ПК України встановлено, що ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об`єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Як передбачено підпунктом 267.5.1 пункту 267.5 статті 267 цього ж Кодексу, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Згідно підпунктами 267.6.1, 267.6.2 пункту 267.6 статті 267 ПК України обчислення суми податку з об`єкта/об`єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку. Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).
Транспортний податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (підпункт 267.8.1 пункту 267.8 статті 267 ПК України).
В подальшому, 01.01.2016 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" від 24.12.2015 №909-VІІІ (далі - Закон № 909-VІІІ), згідно з яким підпункт 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України викладено у такій редакції: "Об`єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об`єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті".
Станом на 01.01.2016 року мінімальна заробітна плата установлена в розмірі 1 378 грн. (стаття 8 Закону України "Про державний бюджет України на 2016 рік"). Отже, 750 розмірів мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2016 року складали 1 033 500 гривень.
Відтак, об`єктом оподаткування у 2016 році стали легкові автомобілі, середньоринкова вартість яких становить понад 1 033 500 грн. та з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно).
Як було встановлено судом, Турійська селищна рада Волинської області прийняла рішення від 25.12.2015 року №6/7 "Про встановлення транспортного податку", яким затверджено Положення про транспортний податок у смт. Турійськ (а.с.22-25). Відповідно до підпункту 1.1 пункту 1 цього Положення платниками транспортного податку у смт. Турійськ є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до Податкового кодексу України є об`єктом оподаткування. Пунктом 2.1 зазначеного Положення передбачено, що об`єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об`єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті.
Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі згідно діючого законодавства за кожен легковий автомобіль, що є об`єктом оподаткування відповідно до Податкового кодексу України (п.4.1 Положення).
Середньоринкова вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об`єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті (абзац 2 підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України).
Методика визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 №66, відповідно до положень пункту 2 якої середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за формулою, визначеною у пункті 3 Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.04.2013 №403, де за ціну нового транспортного засобу (Ц н) береться ціна нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, типу двигуна, об`єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач.
Пунктом 3 Порядку №403 встановлено, що середньоринкова вартість транспортного засобу розраховується за методом аналогії цін ідентичних транспортних засобів за такою формулою: С ср = Ц н х (Г / 100) х (1 ± (Г к / 100), де Ц н - ціна нового транспортного засобу в Україні; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від строку експлуатації згідно з додатком 1; Г к - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від пробігу згідно з додатком 2.
Джерелом інформації про ціни нових транспортних засобів в Україні є офіційні прайс-листи виробників (дилерів) або довідкові дані про ціни щодо ідентичних або аналогічних нових транспортних засобів в Україні чи країнах-виробниках (експортерах) з урахуванням податків та зборів, що визначаються відповідно до законодавства (пункт 4 Порядку №403).
Згідно з пунктом 5 Методики, ідентичними є автомобілі, в яких збігаються такі ознаки і параметри:марка;країна-виробник;тип кузова (седан, універсал тощо); модель; конструкція привода тягових коліс;тип та робочий об`єм двигуна;потужність двигуна; тип коробки переключення передач та інших складників силової передачі; габаритні розміри; рік випуску; комплектація. Розбіжності можуть стосуватися комплектації, пробігу та технічного стану.
Мінекономрозвитку відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого базового податкового (звітного) періоду подає ДФС інформацію про автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (пункт 13 Методики в редакції чинній на час спірних правовідносин).
Мінекономрозвитку забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, тип двигуна, об`єм циліндрів двигуна, тип коробки переключення передач та пробіг (пункт 14 Методики в редакції чинній на час спірних правовідносин).
Аналіз наведених положень Методики та Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів свідчить про врахування при розрахунку цієї вартості певних ознак, параметрів і характеристик транспортного засобу.
Обов`язок щодо визначення середньоринкової вартості транспортного засобу законодавець покладає на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку. Межі повноважень податкового органу полягають виключно у прийнятті податкового повідомлення-рішення на підставі отриманої від Мінекономрозвитку інформації про автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Положення пункту 13 Методики передбачають, що середньоринкову вартість автомобіля розраховує Мінекономрозвитку та щороку до 1 лютого базового податкового (звітного) періоду подає ДФС інформацію про автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Відтак, при прийнятті податкового повідомлення-рішення податковим органом використовується інформація про автомобілі, яка отримана від Мінекономрозвитку до 1 лютого базового податкового (звітного) періоду.
Отже, підставою для прийняття відповідачем податкового повідомлення-рішення є отримана від Мінекономрозвитку інформація про автомобіль позивача. Вказаної інформації матеріали справи не містять. Ковельською ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення не було перевірено середньоринкову вартість транспортного засобу позивача відповідно до методики визнання середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 №66.
Ухвалою суду від 04.10.2019 витребувано у Міністерства економічного розвитку і торгівлі України повний розрахунок середньоринкової вартості автомобіля марки TOYOTA, модель HIGHLANDER, 2014 року випуску, з об`ємом двигуна 3456 куб. см., з пробігом 13 000 км, тип палива - бензин станом на 01.01.2016 року.
21.10.2019 до суду надійшов лист від Міністерства економічного розвитку і торгівлі України №3805-05/42295-05 від 15.10.2019 "Щодо середньо ринкової вартості легкового автомобіля". На виконання ухвали суду від 04.10.2019 Мінекономрозвитку вказало, що розрахована у 2016 році згідно з Методикою середньоринкова вартість автомобіля TOYOTA, модель HIGHLANDER, 2014 року випуску, з об`ємом двигуна 3456 куб. см, з пробігом 13 000 км, тип палива - бензин становила 880 753,77 гривень (з ПДВ).
Таким чином, суд дійшов висновку, що Ковельською ОДПІ не вживалися будь-які заходи для проведення звірки даних щодо вказаного об`єкта оподаткування, який перебуває у власності ОСОБА_2 , що у свою чергу потягло за собою невірне визначення середньоринкової вартості легкового автомобіля.
Виходячи з вищевказаного, належний позивачу автомобіль не є об`єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України, а відтак сума транспортного податку оскаржуваним податковим повідомленням рішенням визначена позивачу неправомірно.
Аналізуючи досліджені в судовому засіданні докази, суд дійшов висновку, що відповідач не надав суду достатніх, належних та допустимих доказів в підтвердження обґрунтованості та правомірності винесеного податкового повідомлення-рішення від 30.06.2016 №164938-03, а тому позов слід задовольнити повністю.
Керуючись статтями 139, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Ковельської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області (Турійське відділення) від 30 червня 2016 року №164938-03.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, встановленого статтею 295 КАС України, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 04 листопада 2019 року.
Головуючий-суддя Т.М. Димарчук