
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
м. Вінниця
05 листопада 2019 р. Справа № 120/3546/19-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Поліщук Ірина Миколаївна, розглянувши матеріали позовної заяви:
за позовом: ОСОБА_1 ,
до: Державної казначейської служби України, Держави України в особі Управління Державної казначейської служби України у місті Вінниці Вінницької області,
про: визнання дій протиправними, стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Державної казначейської служби України, Держави України в особі Управління Державної казначейської служби України у місті Вінниці Вінницької області про визнання дій протиправними, стягнення коштів.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з таких підстав.
Згідно з п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Однак, всупереч викладеним вище вимогам, у позовній заяві не зазначено реєстраційний номер облікової картки позивача за його наявності або номер і серія паспорту.
Крім того, положеннями ч. 1 ст. 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Відповідно до п. 5 ч. 5 КАС України, в позовній заяві зазначається виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
В даному ж випадку, заявляючи вимоги про визнання протиправними дій Державної казначейської служби України та Держави України в особі Управління Державної казначейської служби України у місті Вінниці Вінницької області, позивач не конкретизує які саме дії відповідачів він просить визнати протиправними та у чому саме полягає їх протиправність.
Крім того, відповідно до п. 4 ч. 5 КАС України, в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Як слідує із прохальної частини позовної заяви, окрім вимог щодо визнання протиправними дій відповідачів, позивач також просить суд стягнути з Державного бюджету України шляхом безспірного списання з відповідного рахунку Державної казначейської служби України за рахунок бюджетної програми КПКВК 3504030 матеріальну шкоду, завдану Законом, що визнаний неконституційним.
При цьому, положеннями ч. 5 ст. 21 КАС України визначено, що вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб`єктів публічно-правових відносин, або вимоги про витребування майна, вилученого на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір.
В даному ж випадку, заявляючи вимоги стягнення матеріальної шкоди, позивач не наводить жодних обставин та не надає доказів, які б свідчили про існування публічно-правового спору між ним та суб`єктами владних повноважень, які визначені ним в якості відповідачів за даним позовом, що згідно положень ч. 5 ст. 21 КАС України є необхідною умовою для розгляду справи адміністративним судом.
Крім того, згідно матеріалів позову позивач визначає в якості третьої особи - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, при цьому не надавши обґрунтованого клопотання про залучення вказаної особи до участі у справі.
Так, в силу частини другої статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи.
Частиною четвертою даної норми визначено, що у заявах про залучення третіх осіб зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Отже, як слідує із зазначених норм, позивач має подати відповідне клопотання/заяву, обґрунтувавши та вказавши підстави для залучення третіх осіб до участі у справі. При цьому вказати їх статус, оскільки треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, за приписами ст. 49 КАС України, можуть вступати у справу як на стороні позивача так і на стороні відповідача.
Зазначені вище недоліки свідчать про невідповідність поданої позивачем позовної заяви вимогам, встановленим статтею 160 цього Кодексу.
За правилами, визначеними частиною 1 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до частини 2 статті 169 КАС України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене вважаю, що дану позовну заяву необхідно залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків шляхом:
- зазначення реєстраційного номеру облікової картки позивача за його наявності або номер і серії паспорту;
- уточнення змісту заявлених позовних вимог та викладу обставин, якими вони обґрунтовуються (в частині вимог про визнання протиправними дій відповідачів), шляхом конкретизації дій, які є предметом оскарження в межах даної справи, а також зазначення обставин, які свідчать про їх протиправність;
- зазначення обставин та надання доказів на підтвердження існування публічно-правового спору між позивачем та суб`єктами владних повноважень, які визначені ним в якості відповідачів за даним позовом;
- надання обґрунтованого клопотання про залучення до участі у справі третьої особи (в разі необхідності залучення).
Керуючись ст. 169 КАС України, -
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Державної казначейської служби України, Держави України в особі Управління Державної казначейської служби України у місті Вінниці Вінницької області про визнання дій протиправними, стягнення коштів, залишити без руху.
2. Запропонувати позивачу у 5-денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки позовної заяви, зазначені в мотивувальній частині ухвали суду, шляхом:
- зазначення реєстраційного номеру облікової картки позивача за його наявності або номер і серії паспорту;
- уточнення змісту заявлених позовних вимог та викладу обставин, якими вони обґрунтовуються (в частині вимог про визнання протиправними дій відповідачів), шляхом конкретизації дій, які є предметом оскарження в межах даної справи, а також зазначення обставин, які свідчать про їх протиправність;
- зазначення обставин та надання доказів на підтвердження існування публічно-правового спору між позивачем та суб`єктами владних повноважень, які визначені ним в якості відповідачів за даним позовом;
- надання обґрунтованого клопотання про залучення до участі у справі третьої особи (в разі необхідності залучення).
3. Дану ухвалу направити позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ч. 3 ст. 293 КАС України, заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Поліщук Ірина Миколаївна