
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
вул.В`ячеслава Чорновола, 29/32, м.Кропивницький, Україна, 25022,
тел/факс: 22-09-70/24-09-91 E-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 жовтня 2019 рокуСправа № 912/2217/19 Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Коваленко Н.М.
при секретарі судового засідання Перепічай В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу №912/2217/19 від 16.08.2019
за позовом: Долинської міської ради Кіровоградської області, код ЄДР 04055222, 28500, Кіровоградська обл., Долинський район, місто Долинська, вул. Соборності України, буд. 50
до відповідача Державного підприємства "Дирекція Криворізького гірничо-збагачувального комбінату окислених руд" (далі - ДП "ДИРЕКЦІЯ КГЗКОР"), код ЄДР 04853709, 28500, Кіровоградська обл., Долинський район, місто Долинська, ПРОММАЙДАНЧИК
про зобов`язання вчинити певні дії
ПРЕДСТАВНИКИ:
від позивача - Дубровська Т.А., довіреність №01-19/5/1 від 21.01.2019;
від відповідача - керуючий санацією, арбітражний керуючий Биковський М.Ю., ухвала суду від 16.06.2017 у справі №05-01/184/6-12а/10.
В засіданні суду 15.10.2019 оголошено перерву до 11:30 - 29.10.2019.
В засіданні суду оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
До господарського суду 29.07.2019 звернувся позивач з позовом до ДП "ДИРЕКЦІЯ КГЗКОР" про зобов`язання вчинити певні дії з вимогою:
- Зобов`язати Державне підприємство "Дирекція Криворізького гірничо-збагачувального комбінату окислених руд" вчинити певні дії, а саме: виконати п. 3 рішення виконавчого комітету Долинської міської ради №41 від 28.02.2018 "Про встановлення для ДП "Дирекція КГЗКОР" тарифів на виробництво послуг з централізованого водопостачання та водовідведення" та рішення Долинської міської ради №992 від 28.02.2019 "Про коригування ДП "Дирекція КГЗКОР" тарифів на виробництво послуги з централізованого водопостачання та водовідведення", а саме подати на розгляд виконавчого комітету Долинської міської ради відповідний пакет документів для здійснення коригування тарифів на виробництво послуги з централізованого водопостачання та водовідведення і здійснити перерахунок нарахувань за надані послуги у 2018 році.
Вказаний позов обґрунтований порушенням відповідачем ст. 144 Конституції України, за якою органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території та ч. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", яка передбачає, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Ухвалою від 16.08.2019 господарський суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі №912/2217/19 за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначив на 13.09.2019. Встановив сторонам строк для подання заяв по суті справи.
02.09.2019 до господарського суду надійшло клопотання №2431-05/338 від 27.08.2019 Міністерства економічного розвитку і торгівлі України з вимогами залучити Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (вул. Грушевського, 12/2, м. Київ, 01008) до участі у справі №912/2217/19 на стороні відповідача, третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, про що постановити відповідну ухвалу; справу №912/2217/19 розглядати в межах справи №05-01/184/6-12а/10 про банкрутство ДП "Дирекція КГЗКОР"; про дату, час та місце наступного судового засідання завчасно повідомити Мінекономрозвитку, шляхом направлення ухвали та процесуальні документи направляти на адресу Мінекономрозвитку: вул. М. Грушевського, 12/2, м. Київ, 01008.
Оскільки, на підставі наказу в.о. голови Господарського суду Кіровоградської області №217 від 02.08.2019, в період з 19.08.2019 по 18.09.2019 включно суддя Коваленко Н.М., в провадженні якої знаходиться справа №912/2217/19, перебувала у щорічній основній відпустці, підготовче засідання у справі №912/2217/19, призначене на 13.09.2019, не відбулося.
Ухвалою від 20.09.2019 господарський суд підготовче засідання призначив на 01.10.2019 на 11:00. Сторонам до дати підготовчого засідання ухвалив надати господарському суду письмово викладену позицію щодо клопотання №2431-05/338 від 27.08.2019 Міністерства економічного розвитку і торгівлі України.
До господарського суду 06.09.2019 надійшов відзив №02-18/686 від 04.09.2019 відповідача на позовну заяву.
30.09.2019 до господарського суду надійшло заперечення №02-18/749 від 24.09.2019 відповідача на відповідь на відзив. Дане заперечення направлено відповідачем позивачу та суду засобами поштового зв`язку 26.09.2019, в той час коли 5-денний строк з дня отримання відповідачем відповіді на відзив, в який останній мав право подати таке заперечення, сплинув 18.09.2019.
До господарського суду 30.09.2019 надійшло клопотання №02-18/717 від 12.09.2019 відповідача про залучення додаткового представника для участі у розгляді справи з вимогами:
1. Залучити до участі у справі представника по довіреності ОСОБА_1 , начальника відділу планування та управління витратами ДП “Дирекція КГЗКОР”.
2. Залучити до участі у справі представника по довіреності КОВАЛЕНКА Віктора Михайловича, головного інженера ДП “Дирекція КГЗКОР”.
В засіданні суду 01.10.2019 повноважним представником позивача подано клопотання №01-08/129/1 від 01.10.2019 про витребування доказів.
Крім цього, в засіданні суду 01.10.2019 повноважним представником позивача подано до суду заяву №01-08/128/1 від 01.10.2019 про залучення до справи третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.
Ухвалою від 01.10.2019 господарський суд встановлений судом відповідачу процесуальний строк для подання відзиву на позовну заяву продовжив до дати фактичного подання такого відзиву. Клопотання №2431-05/338 від 27.08.2019 Міністерства економічного розвитку і торгівлі України залишив без задоволення. Клопотання №02-18/717 від 12.09.2019 відповідача про залучення додаткового представника для участі у розгляді справи залишив без задоволення. Заперечення №02-18/746 від 24.09.2019 відповідача на відповідь на відзив залишив без розгляду. Заяву №01-08/128/1 від 01.10.2019 позивача про залучення до справи третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача залишив без задоволення. Клопотання №01-08/129/1 від 01.10.2019 позивача про витребування доказів залишив без задоволення. Закрив підготовче провадження та призначив справу №912/2217/19 до судового розгляду по суті на 15.10.2019.
Сторони належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши повноважних представників сторін, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
У 2017 році Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП), передано ліцензійну справу ДП "Дирекція "КГЗКОР" до Кіровоградської обласної державної адміністрації, у зв`язку з чим підприємство звернулося до виконавчого комітету Долинської міської ради про затвердження тарифів на виробництво послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.
Частиною 2 ст. 14 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 24.06.2004 №1875-IV визначено, що ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються центральними органами виконавчої влади, національними комісіями, що здійснюють державне регулювання у відповідних сферах, та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом.
Відповідно до підпункту 2 п. "а" ст. 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: встановлення в порядку і межах, визначених законом, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронения побутових відходів, послуги з Централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з Централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), транспортні та інші послуги.
Таким чином виконавчий комітет Долинської міської ради у відповідності до власних повноважень прийняв до розгляду подані розрахунки.
Основними (головними) статтями витрат у структурі тарифу на зазначені послуги є електроенергія та заробітна плата. Так як кошти виділені з Державного бюджету України (23,8 млн. грн.), за поясненнями розробника проекту тарифів ДП "Дирекція КГЗКОР" покривають лише на 46,2 % витрати на виплату заробітної плати працівникам енергосилового цеху (виробник послуг), а витрат на електроенергію не покривають зовсім, тому і відбулося зростання у 3,5 рази.
У підсумку, розроблений ДП "Дирекція КГЗКОР" та затверджений рішенням виконкому тариф складався з 53,8 % витрат на заробітну плату, 100% витрат на електроенергію та з інших витрат.
Таким чином економічно обґрунтований тариф затверджений рішенням виконкому з урахуванням бюджетного фінансування (23,8 млн. грн.) повністю покривав собівартість виробництва зазначених послуг від ДП "Дирекція КГЗКОР". Проте у грудні 2018 року з державного бюджету відповідачу надійшло додаткове фінансування в розмірі 37 млн. грн., основними статтями витрати з яких були: заробітна плата, електроенергія, податки.
Тобто фінансування ДП "Дирекція КГЗКОР" у 2018 році здійснювалось з 3-х джерел: основне фінансування - з держбюджету, за рахунок тарифу та за рахунок додаткового фінансування у грудні.
28.02.2018 рішенням виконавчого комітету Долинської міської ради №41, враховуючи ситуацію, що склалася, затверджено тарифи на виробництво послуг з централізованого водопостачання та водовідведення в загальному розмірі 27,6 грн (з ПДВ). Одночасно, з метою недопущення подвійного фінансування, пунктом 3 вказаного рішення було доручено ДП "Дирекція КГЗКОР", в разі зміни протягом року обсягів фінансування з державного бюджету, виконати коригування тарифів на виробництво послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, при необхідності здійснити перерахунок нарахувань за надані послуги. Присутні на засіданні виконавчого комітету представники ДП "Дирекція КГЗКОР" запевнили членів виконкому про здійснення коригування тарифу у разі виділення з Державного бюджету додаткових, порівняно з виділеними на момент розгляду тарифу, коштів.
У грудні 2018 року ДП "Дирекція КГЗКОР" виділене додаткове фінансування з Державного бюджету в сумі 37 млн. грн. Зазначені кошти були спрямовані, в тому числі, на статті витрат підприємства на оплату праці та енергоносії за 2018 рік, які в свою чергу є основними складовими структури тарифу.
ДП "Дирекція КГЗКОР" згідно договору від 10.02.2016 №07/13 є постачальником послуг з водопостачання та водовідведення для Комунального підприємства "Координаційний центр по обслуговуванню населення" при Долинській міській раді (далі - КП "Центр"), яке в свою чергу надає зазначені вище комунальні послуги на території м. Долинська, у тому числі населенню, бюджетним та іншим споживачам. Таким чином вартість послуг ДП "Дирекція КГЗКОР" прямо впливає на розмір тарифів на послуги КП "Центр" для кінцевих споживачів.
У зв`язку зі зміною обсягів фінансування, Долинська міська рада, як орган, який представляє інтереси територіальної громади, неодноразово зверталася до ДП "Дирекція КГЗКОР" відносно підготовки відповідних матеріалів і проведення перерахунку нарахувань за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення. Однак позитивного результату це не дало.
Так як ніяких звернень щодо коригування тарифу не надійшло, 28.02.2019 на черговому засіданні сесії Долинської міської ради було розглянуто питання щодо необхідності проведення перерахунків за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення. Так, враховуючи Постанову НКРЕКП від 22.03.2017 №307 "Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення", рішення виконавчого комітету міської ради від 28 лютого 2018 року №41 "Про встановлення для ДП "Дирекція КГЗКОР" тарифів на виробництво послуг з централізованого водопостачання та водовідведення”, зміни обсягів фінансування ДП "Дирекція КГЗКОР" у 2018 році, у зв`язку з ухиленням ДП "Дирекція КГЗКОР" від виконання пункту 3 рішення виконавчого комітету міської ради від 28 лютого 2018 року №41, з метою виключення перехресного субсидіювання, міська рада прийняла рішення №992, яким було доручено ДП "Дирекція КГЗКОР" до 06 березня 2019 року здійснити коригування тарифів на виробництво послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, здійснити перерахунок нарахувань за надані послуги у 2018 році, у зв`язку зі зміною обсягів фінансування підприємства у 2018 році на 37 млн. грн.
Рішення виконавчого комітету №41 від 28.02.2018, ні рішення Долинської міської ради №992 від 28.02.2019 ДП "Дирекція КГЗКОР" не виконані.
20.03.2019 міська рада звернулася до ДП "Дирекція КГЗКОР", в рамках досудового врегулювання спору з письмовою претензією, однак задоволена вона не була.
Заперечуючи вимоги позивача, відповідач у відзиві на позов, зокрема, зазначив, що вважає зазначену позивачем інформацію некоректною та такою, що не має достатнього законодавчого обґрунтування, а також є прямим втручанням у господарську діяльність державного підприємства.
Відповідач здійснює ліцензійну діяльність з виробництва послуг водопостачання та водовідведення на підставі ліцензії серії АГ №500059 від 23.04.2012, виданої Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг (термін дії ліцензії з 17.04.2012 по 16.04.2017) та яка переоформлена у безстрокову на підставі постанови НКРЕКП від 05 січня 2017 року №13.
Відповідач є єдиним виробником послуг з водопостачання та водовідведення, забезпечує питною водою та проводить очищення біозливів для споживачів міста Долинської. Зазначені послуги надаються відповідачем комунальному підприємству "Координаційний центр по обслуговуванню населення" при Долинській міській раді (Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог) на підставі укладених договорів.
Розрахунки за надані послуги з водопостачання та водовідведення до затвердження тарифів міською радою здійснювалися на підставі тарифів, затверджених Постановою НКРЕКП, в яких не враховувалися витрати на оплату праці, соціальні заходи та енергоносії, що призвело до недоотримання Відповідачем доходу з послуг водопостачання та водовідведення. У зв`язку з чим Відповідач неодноразово звертався до НКРЕКП щодо збільшення розміру тарифу на послуги водопостачання та водовідведення.
Відповідно до п.1.4 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, затверджених постановою НКРЕКП від 22.03.2017 №307, відповідач виведений із підпорядкування НКРЕКП і передано повноваження щодо встановлення тарифів до повноважень органів місцевого самоврядування.
Рішенням виконавчого комітету Долинської міської ради 28.02.2018 №41 затверджено тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення (копія рішення наявна у матеріалах справи). Станом на сьогоднішній день тарифи на водопостачання та водовідведення наступні: на водопостачання - 17,93 грн. за їм , на водовідведення - 9,67 грн. на 1м3. Зазначені тарифи на думку відповідача не є економічно-обґрунтованими та не відповідають фактичним витратам на їх виробництво.
Розмір економічно-обґрунтованого тарифу на думку відповідача, який надавався на розгляд Долинської міської ради (позивача) станом на 01.08.2017 (з ПДВ) становив: водопостачання - 22,62 грн/м3, водовідведення - 14,71 грн/м3. Але був фактично затверджений міськрадою 28.02.2018: водопостачання - 17,93 грн/м3, водовідведення - 9,67 грн/м3.
У пакеті документів щодо затвердження тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення відповідач на письмову вимогу позивача (лист Долинської міської ради від 07.02.2019 №01-07/79/1, копія листа наявна у матеріалах справи) надало органу місцевого самоврядування інформацію щодо очікуваного рівня забезпечення фінансування, виділеного з державного бюджету, на покриття витрат статей "оплата праці" та "нарахування на заробітну плату" для працівників підприємства в цілому - 53,8%, що знайшло своє відображення у встановлених тарифах. Відтак, у встановлених тарифах витрати на оплату праці з нарахуваннями враховані на рівні 46,2%о і складають 3 139,8 тис.грн., проти 100% - 6 974,2 тис. грн.
Відповідач добровільно погодився частину витрат на оплату праці з нарахуваннями погасити за рахунок коштів державного бюджету, а саме в сумі 3 834,4 тис. грн. (6974,2 тис.грн. - 3139,8 тис. грн.) на штатну чисельність працівників, задіяних у виробництві послуг з водопостачання та водовідведення (129 осіб).
На підставі обмеженого фінансування відповідача з державного бюджету останній надав позивачеві інформацією про те, що з урахуванням включення часткового погашення зазначених статей за рахунок встановлених тарифів на рівні 46,2%, очікується дефіцит коштів на оплату праці на рівні 17 323,8 тис. грн. на штатну чисельність працівників комбінату 490 осіб. Прогнозоване очікування заборгованості по заробітній платі на кінець року для працівників комбінату призвело до встановлення неповного робочого тижня.
Внаслідок обмеженого фінансування комбінату у плані використання бюджетних коштів на 2018 рік на оплату електроенергії коштів з державного бюджету не було передбачено взагалі. Відповідач повинен був погашати витрати за спожиту електроенергію із двох джерел:
- За електроенергію, спожиту на виробництво послуг водопостачання і водовідведення для потреб міста, що становить близько 60% від загального споживання електроенергії, - за рахунок встановлених тарифів на зазначені послуги. У 2018 році ця сума склала 6 111,6 тис.грн. з ПДВ;
- За електроенергію, спожиту на забезпечення потреб життєдіяльності комбінату, яка становить близько 40% від загального споживання електроенергії, - за рахунок власних коштів. У 2018 році ця сума склала 4 444,8 тис.грн. з ПДВ.
Щодо суми коштів у розмірі 37 млн.грн., які були виділені з державного бюджету 28 грудня 2018 року та на які посилається позивач, то зазначена сума коштів виділена відповідачеві для покриття заборгованості підприємства на кінець бюджетного року. А саме, із виділених коштів у сумі 37 млн.грн. погашена заборгованість на наступні потреби:
- по заробітній платі з нарахуваннями для всіх працівників комбінату (490 осіб) на суму 6 528,0 тис. грн. У тому числі за рахунок виділених додаткових асигнувань з державного бюджету наше підприємство (відповідач) виконало свої зобов`язання у частині покриття витрат на оплату праці з нарахуваннями працівників, задіяних у виробництві послуг водопостачання та водовідведення (129 осіб) на суму 4 674,0 тис.грн, тобто більше на 839,6 тис.грн. (4674,0 - 3834,0), що не було враховано у затверджених тарифах;
- погашена заборгованість за спожиту електроенергію, використану на забезпечення життєдіяльності комбінату, в сумі 3 683,8 тис.грн.
Отже, виділені з державного бюджету кошти в сумі 37 млн.грн. мали цільовий характер і були використані на потреби життєдіяльності державного підприємства "Дирекція КГЗКОР" та не мали і не мають жодного відношення до структури тарифу на водопостачання і водовідведення.
За позицією відповідача, діючим законодавством не передбачено такої окремої складової як "збільшення фінансування", оскільки обсяг фінансування та його збільшення взагалі не є складовою тарифу, а є джерелом покриття витрат господарської діяльності підприємства.
Крім того, за твердженням відповідача, останній фінансується з державного бюджету за напрямком: "утримання дирекції комбінату, працівників бази комплектування, устаткування та приладів, об`єктів незавершеного будівництва комбінату та забезпечення їх охорони". Напрямками використання бюджетних коштів не передбачено їх спрямування на покриття витрат на виробництво послуг з водопостачання та водовідведення для сторонніх споживачів.
Відповідно до даних матеріалів Аудиторського звіту від 19.11.2018 №06-21/2 за результатами державного фінансового аудиту діяльності державного підприємства "Дирекція Криворізького гірничо-збагачувального комбінату окислених руд" за період з 01.01.2015 по 30.06.2018, сторінки 55-60 звіту (копії зазначених сторінок додаються), протягом періоду затвердження тарифів на надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення відповідачем понесено значні витрати на енергоносії, оплату праці та відрахування на соціальні заходи. Крім того, протягом 2015-2017 років значно збільшилися витрати за іншими статтями, включеними до структури тарифу, а саме: вартість технічної води, хімреагенти, податки та збори, амортизаційні відрахування. У результаті чого відповідач отримав збитки від надання послуг з водопостачання і водовідведення, що підтверджується висновками Аудиторського звіту від 19.11.2018 №06-21/2.
Тарифи на послуги з водопостачання та водовідведення повинні забезпечувати відшкодування всіх економічно обґрунтованих витрат на виробництво та постачання питної води. Але, станом на сьогоднішній день, відповідач реалізує надання послуг з водопостачання та водовідведення на підставі затверджених позивачем тарифів нижче за собівартість, у результаті чого підприємство недоотримує доходи, що, відповідно, призводить до збільшення збиткової діяльності відповідача.
Підтвердженням цього факту є Звітність "Звіт про фінансові результати та виконання структури тарифів за видами діяльності ліцензіата за 12 місяців 2018 року", де у розрізі показників детально зазначено структуру тарифу на водопостачання та водовідведення та фактичні дані по тарифу і, у результаті, розмір збитку за наданими послугами (показники 21-22) (звітність додається).
Згідно з Рекомендаціями по результатам Аудиторського звіту від 19.11.2018 №06-21/2 за результатами державного фінансового аудиту діяльності державного підприємства "Дирекція Криворізького гірничо-збагачувального комбінату окислених руд" за період з 01.01.2015 по 30.06.2018, сторінки 76-77 (копії зазначених сторінок додаються) відповідачу рекомендовано вжити заходів щодо забезпечення беззбитковості господарської діяльності комбінату шляхом надання робіт та послуг не нижче їх фактичної собівартості.
Також, як повідомляв відповідач позивача у листі від 29.01.2019 №02-14-/99 (копія листа наявна у матеріалах справи) за комунальним підприємством "Координаційний центр по обслуговуванню населення" при Долинській міській раді станом на 01 січня 2019 року рахувалася дебіторська заборгованість за надані послуги водопостачання і водовідведення у сумі 3 600,1 тис.грн. Таким чином, через невиконання комунальним підприємством "Координаційний центр по обслуговуванню населення" при Долинській міській раді своїх договірних зобов`язань в частині розрахунків за надані послуги відповідач перебував під загрозою повного відключення від електропостачання всіх об`єктів комбінату.
У результаті перегляду та зменшення тарифів на водопостачання та водовідведення відповідач понесе збитки на відповідній діяльності з водопостачання і водовідведення. Крім того, як наслідок, це призведе до триваючого порушення відповідачем вимог бюджетного законодавства - нераціонального використання бюджетних коштів. Оскільки частина структури тарифу на послуги відшкодовується саме за рахунок коштів з державного бюджету.
За ст. 16 Цивільного кодексу України - кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути:
1) визнання права;
2) визнання правочину недійсним;
3) припинення дії, яка порушує право;
4) відновлення становища, яке існувало до порушення;
5) примусове виконання обов`язку в натурі;
6) зміна правовідношення;
7) припинення правовідношення;
8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди;
9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди;
10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Суд може відмовити у захисті цивільного права та інтересу особи в разі порушення нею положень частин другої - п`ятої статті 13 цього Кодексу.
Відповідно до статті 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" №1875-IV від 24.06.2004 (у редакції чинній на момент виникнення правовідносин) - виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів.
Органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання). Встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижче розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво не допускається. У разі зміни протягом строку дії цін/тарифів обсягу окремих складових економічно обґрунтованих витрат з причин, які не залежать від виконавця/виробника, зокрема, збільшення або зменшення податків і зборів, мінімальної заробітної плати, орендної плати та амортизаційних відрахувань, підвищення або зниження цін на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси, виконавці/виробники проводять коригування встановлених цін/тарифів на житлово-комунальні послуги і подають на затвердження до органу, уповноваженого здійснювати встановлення таких цін/тарифів. При цьому перерахунок цін/тарифів може проводитися шляхом коригування лише тих складових структури цін/тарифів, за якими відбулися цінові зміни в бік збільшення або зменшення. При коригуванні додатково враховується компенсація втрат (або вилучення необґрунтовано отриманих прибутків) від застосування не скоригованої на зміну вартості окремих витрат ціни/тарифу в період до встановлення скоригованих цін/тарифів. Орган, уповноважений здійснювати встановлення цін/тарифів, зобов`язаний прийняти рішення про коригування тарифу не пізніше ніж через 10 днів з дня отримання відповідного подання.
У відповідності до п. 7 Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги" - у разі зміни протягом строку дії тарифів обсягу окремих витрат, пов`язаних із провадженням ліцензованої діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, з причин, які не залежать від ліцензіата, зокрема збільшення або зменшення податків і зборів, мінімальної заробітної плати, орендної плати та амортизаційних відрахувань, підвищення або зниження цін і тарифів на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси, може проводитися перерахування тарифів шляхом коригування лише тих складових частин структури тарифів, за якими відбулися цінові зміни в бік збільшення або зменшення. Метою коригування тарифів, що розраховуються згідно з цим Порядком, є забезпечення відшкодування у повному обсязі економічно обґрунтованих планованих витрат, що враховуються під час визначення повної собівартості послуг, планованого прибутку та податку на додану вартість.
Згідно ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.
У відповідності до ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території. Місцеві органи виконавчої влади, підприємства, установи та організації, а також громадяни несуть встановлену законом відповідальність перед органами місцевого самоврядування за заподіяну місцевому самоврядуванню шкоду їх діями або бездіяльністю, а також у результаті невиконання рішень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, прийнятих у межах наданих їм повноважень.
За ст. 145 Конституції України права місцевого самоврядування захищаються в судовому порядку.
Відповідно до ст. 6 Господарського кодексу України загальними принципами господарювання в Україні, зокрема, є заборона незаконного втручання органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб у господарські відносини.
Частиною 1 ст. 19 та ч. 4 ст. 23 Господарського кодексу України передбачено, що суб`єкти господарювання мають право без обмежень самостійно здійснювати господарську діяльність, що не суперечить законодавству. Незаконне втручання органів та посадових осіб місцевого самоврядування у господарську діяльність суб`єктів господарювання забороняється.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Вищевказаними нормами діючого законодавства не передбачено права чи обов`язку органів місцевого самоврядування, приймати рішення щодо зобов`язання виконавців/виробників провести коригування встановлених цін/тарифів на житлово-комунальні послуги і подати на затвердження до органу, уповноваженого здійснювати встановлення таких цін/тарифів, оскільки такий обов`язок безпосередньо передбачений Законом України "Про житлово-комунальні послуги" №1875-IV від 24.06.2004 (у редакції чинній на момент виникнення правовідносин) та Порядком формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги".
Відповідно до підпункту 2 п. “а” ст. 28 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” від 21 травня 1997 № 280/97 - до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, у тому числі, встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, послуги з постачання гарячої води, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), транспортні та інші послуги.
Пунктом 10 ст. 13 Закону України “Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення” від 10.01.2002 №2918 до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері питної води, питного водопостачання та водовідведення, зокрема, належить встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання комісією, що і водовідведення (крім тарифів на ці послуги, які встановлюються національною здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг).
При цьому, обов`язковою передумовою коригування виконавцями/виробниками, в даному випадку відповідачем, встановлених цін/тарифів на житлово-комунальні послуги і подача такого корегування на затвердження до органу, уповноваженого здійснювати встановлення таких цін/тарифів, в даному випадку позивача, є - збільшення або зменшення податків і зборів, мінімальної заробітної плати, орендної плати та амортизаційних відрахувань, підвищення або зниження цін на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси.
За ст. 76-77 Господарського процесуального кодексу України - належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
При цьому, позивачем на надано суду жодного належного та допустимого доказу на підтвердження обставини збільшення або зменшення податків і зборів, мінімальної заробітної плати, орендної плати та амортизаційних відрахувань, підвищення або зниження цін на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси відповідача.
Позаяк, витяг з єдиного веб-порталу використання публічних коштів: Edata, не є доказом вищевказаних обставин.
Більше того, відповідач в даний час знаходиться в процедурі санації, за ухвалою суду від 16.06.2009 у справі №05-01/184/6-12а/10.
За ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції до набрання чинності Законом України від 22.12.2011 №4212-VI): санація - система заходів, що здійснюються під час провадження у справі про банкрутство з метою запобігання визнанню боржника банкрутом та його ліквідації, спрямована на оздоровлення фінансово-господарського становища боржника, а також задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів шляхом кредитування, реструктуризації підприємства, боргів і капіталу та (або) зміну організаційно-правової та виробничої структури боржника.
Тобто, перебування відповідача у процедурі санації говорить про те, що фінансово-господарське становище боржника є скрутним і вказана обставина підтверджується матеріалами Аудиторського звіту відповідача від 19.11.2018 №06-21/2, який міститься в матеріалах справи.
При цьому, виділені відповідачеві з державного бюджету кошти в сумі 37 млн.грн. мали цільовий характер і використані відповідачем на потреби життєдіяльності останнього та не мали і не мають жодного відношення до структури тарифу на водопостачання і водовідведення.
Діючим законодавством не передбачено такої окремої складової як "збільшення фінансування", оскільки обсяг фінансування та його збільшення взагалі не є складовою тарифу, а є джерелом покриття витрат господарської діяльності підприємства - відповідача. В даному випадку суд погоджується з позицією відповідача.
Крім того, відповідач фінансується з державного бюджету за напрямком: "утримання дирекції комбінату, працівників бази комплектування, устаткування та приладів, об`єктів незавершеного будівництва комбінату та забезпечення їх охорони". Напрямками використання бюджетних коштів не передбачено їх спрямування на покриття витрат на виробництво послуг з водопостачання та водовідведення для сторонніх споживачів.
За таких обставин, у зв`язку з тим, що, зокрема, п. 3 рішення виконавчого комітету Долинської міської ради №41 від 28.02.2018 "Про встановлення для ДП "Дирекція КГЗКОР" тарифів на виробництво послуг з централізованого водопостачання та водовідведення" в частині формулювання: "у разі зміни обсягів фінансування" не ґрунтується на нормах діючого законодавства, а також з недоведеністю обставини збільшення або зменшення податків і зборів, мінімальної заробітної плати, орендної плати та амортизаційних відрахувань, підвищення або зниження цін на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси відповідача, правові підстави для задоволення позову відсутні.
Судові витрати зі сплати судового збору, відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються судом на позивача.
Керуючись ст. 3, 12, 14, 74, 76-77, 123, 129, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Центрального апеляційного господарського суду через Господарський суд Кіровоградської області.
Копії рішення направити сторонам.
Повне рішення складено 05.11.2019
Суддя Н.М. Коваленко
Повідомити учасників справи про відсутність у суду технічної можливості надавати інформацію про веб-адресу судового рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень, одночасно з врученням (надсиланням/видачі) копії повного або скороченого такого рішення до затвердження Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Повідомити учасників справи про можливість ознайомитись з електронною копією судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень за його веб-адресою: http://reyestr.court.gov.ua.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://court.gov.ua/fair/sud5013.