
Справа № 305/2049/19
Номер провадження № 3/305/637/19
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.11.2019. Суддя Рахівського районного суду Закарпатської області Марусяк М.О., ознайомившись з матеріалами, які надійшли від Рахівського відділення поліції Тячівського ВП ГУНП в Закарпатській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого АДРЕСА_1 мешканця АДРЕСА_2 , з середньою освітою, одруженого, на утриманні має 4 н/л дітей, непрацюючого,
за ч.1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ВСТАНОВИВ:
До Рахівського районного суду, Закарпатської області надійшли матеріали про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Вивчивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, вважаю за необхідне повернути їх до Рахівського ВП Тячівського ВП ГУНП в Закарпатській області для належного оформлення, виходячи з наступних підстав. Положеннями ст.276 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен вирішити, у тому числі й питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення (п.2), а в разі неправильного складання такого протоколу повернути матеріали адміністративної справи органу внутрішніх справ для належного (додаткового) оформлення.
Згідно з приписами ст.245 КУпАП завданням провадження у справі про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й обєктивне зясування обставин справи, вирішення її у точній відповідності із законом.
Відповідно до вимог ст.256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, імя, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. В межах зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення обставин інкримінованого особі адміністративного правопорушення, і повинен провадитися їх, у тому числі, і судовий розгляд, а тому протокол про адміністративне правопорушення є не лише джерелом доказів у справі, але й актом обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення. Вивченням протоколу про адміністративне правопорушення встановлено, що він не відповідає вимогам ст.256 КУпАП, оскільки в ньому не конкретизовано об`єктивну сторону складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-3 КУпАП. Так, відповідно до ч.1 ст.173-2 КУпАП передбачено відповідальність за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисного вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоровю потерпілого. Також, нормами Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» від 07 грудня 2017 року закріплено визначення поняття «домашнього насильства» як умисного систематичного фізичного, психологічного або економічного насильства по відношенню до нинішнього або колишнього чоловіка або іншого родича, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоровя, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілого. З цього слідує, що обов`язковими ознаками обєктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, є умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоровю потерпілого. Разом з тим, в порушення зазначених вимог нормативно-правових актів у протоколі про адміністративне правопорушення серії ГР№ 352313 від 30.10.2019, який є документом, що офіційно засвідчує факт неправомірних дій і являється одним із джерел доказів, не зазначено, чи діями ОСОБА_1 могла бути або чи була завдана шкода фізичному або психічному здоровю потерпілої ОСОБА_2 , зазначено лише, що ОСОБА_1 вчинив відносно своєї дружини домашнє насильство в сім`ї, а саме, умисні дії психологічного характеру, які полягали в образах нецензурною лайкою та виганяв з будинку, без зазначення вище вказаних інших обов`язкових ознак об`єктивної сторони правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП. Отже, формулювання обвинувачення у вищевказаній формі є неконкретним і не зрозумілим, оскільки не відображає усіх ознак об`єктивної сторони правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, що позбавляє можливості особу ефективно захищатися від пред`явленого обвинувачення і робить неможливим об`єктивний розгляд справи.
Окрім того, в суді встановлено, що 15.03.2019, ОСОБА_1 , вже притягався до відповідальності по ч.1 ст.173-2 КУпАП, однак до матеріалів справи не додано постанови про притягнення останнього до адміністративної відповідальності з відміткою про набрання нею законної сили, або ж підтверджуючі документи, що ОСОБА_1 було притягнуто протягом року до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.173-2 КУпАП в зв?язку з чим необхідно було скласти протокол за ч.2 ст.173-2 КУпАП.
Таким чином встановлено, що матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.173-2 КУпАП оформленні з порушенням вимог чинного законодавства, у зв`язку з чим підлягають поверненню до Рахівського ВП Тячівського ВП ГУНП в Закарпатській області для належного оформлення. Керуючись ст.ст.256,278 КУпАП, -
ПОСТАНОВИВ:
Повернути матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.173-2 КУпАП, щодо ОСОБА_1 до Рахівського відділення поліції Тячівського відділу поліції Головного управління національної поліції в Закарпатській області, для належного оформлення.
Постанова в апеляційному порядку оскарженню не підлягає.
Суддя Рахівського районного суду: Марусяк М.О.