
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/1932/19
30 жовтня 2019 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі судді Осташа А. В. за участю: секретаря судового засідання Гавіловської Х.М., представника позивача - Зими В . І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації (далі - відповідач), у якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії працівників управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації щодо: складання акту від 23 травня 2019 року в частині припинення з травня 2019 року надання житлової субсидії ОСОБА_2 та необхідності повернення ОСОБА_2 нарахованої і виплаченої йому житлової субсидії за період з листопада 2018 року по квітень 2019 року у розмірі 7642,90 грн; надіслання ОСОБА_2 письмових повідомлень від 24.05.2019 №06-9/1340 та від 12.06.2019 №06-9/1504 за підписом начальника управління Ігоря Соболя про необхідність повернення ОСОБА_2 нарахованої і виплачено йому житлової субсидії за період з листопада 2018 року по квітень 2019 року у розмірі 7642,90;
- зобов`язати управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації в подальшому утримуватись від будь-яких дій, спрямованих на повернення ОСОБА_2 нарахованої і виплаченої йому житлової субсидії за період з листопада 2018 року по квітень 2019 року у розмірі 7642,90 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_2 подав до відповідача заяву про призначення житлової субсидії від 12.11.2018, про що йому прийшло повідомлення про призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період з листопада 2018 року по квітень 2019 року включно. Однак, в подальшому відповідач надіслав ОСОБА_2 повідомлення від 24.05.2019 №06-9/1340 та від 12.06.2019 за №06-9/1504 про необхідність повернення ОСОБА_2 зайво нарахованої і виплаченої йому житлової субсидії у розмірі 7642,90 грн. Відповідно до акта працівників управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації від 23.05.2019 вбачається, що ОСОБА_2 не повідомив управління про те, що син ОСОБА_3 , за даною адресою зареєстрований, але фактично не проживає, надання житлової субсидії ОСОБА_2 з травня 2019 року припиняється, а надана йому житлова субсидія за період з листопада 2018 року по квітень 2019 року у розмірі 7649,90 грн підлягає поверненню. На підставі цього акту йому було припинено надання житлової субсидії за місцем його реєстрації відповідно до витягу з протоколу №10 від 27 травня 2019 року. З такими діями відповідача позивач не погоджується, оскільки надання ж заявником інформації про фактичне проживання члена домогосподарства в іншому місці не визначено на законодавчому рівні в якості підстави для припинення раніше призначеної субсидії та/або повернення наданої йому субсидії.
Відповідач позов не визнав, надав до суду 19.09.2019 відзив на позов (аркуш справи 34-38) в якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю. Зокрема зазначено, що позивач звернувся до управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації про призначення житлової субсидії, де не зазначив інформації стосовно фактичного місця проживання свого сина - ОСОБА_3 , зокрема по договору оренди в м.Тернопіль, та інформацію, що він користувався субсидією за місцем свого проживання станом на 01.11.2018. Позивачу на підставі інформації викладеної в заяві та декларації та відповідно до п.8 та п.9 Положення на загальних підставах призначено житлову субсидію на опалювальний сезон з листопада 2018 року по квітень 2019 року в розмірі 1419,86 грн в місяць. Враховуючи те, що житлова субсидія не може призначатися одночасно за зареєстрованим місцем проживання особи та за місцем її фактичного проживання та відповідно до акта перевірки державного соціального інспектора, на підставі рішення комісії по розгляду конфліктних ситуацій, які виникають при призначенні житлової субсидії та соціальних допомог від 27.05.2019, оформлене протоколом №10 та керуючись п.14 Порядку заявнику припинено житлову субсидію з травня 2019 року та визначеного суму переплати незаконно отриманої субсидії за період з листопада 2018 року по квітень 2019 року в розмірі 7642,90 грн. (сума виплаченої субсидії за період з листопада 2018 року по квітень 2019 року) та направлено заявнику повідомлення про необхідність повернення зайво отриманої субсидії від 12.06.2019 №06-9/1504.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 29.08.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено у справі судове засідання.
У судовому засіданні 30.10.2019 представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання 30.10.2019 не прибув, подав клопотання про розгляд справи без участі їхнього представника, просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Заслухавши вступне слово представника позивача, дослідивши позовну заяву, відзив на позов, з`ясувавши доводи та аргументи, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення сторін, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив та врахував такі фактичні обставини справи.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 12.11.2019 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації із заявою про призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, у якій вказав зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 (аркуш справи 9) та надав декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (аркуш справи 9) та довідку про склад зареєстрованих у житловому приміщенні осіб №668 від 12.11.2018.
На підставі заяви позивача про призначення житлової субсидії та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії відповідачем була призначена з 20.12.2018 житлова субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з листопада 2018 року по квітень 2019 року в розмірі 1419,86 грн відповідно до повідомлення №021382 (аркуш справи 11).
Проте, відповідачем складено акт від 23.05.2019, в якому зазначено, що при перевірці подвійних справ за даними підсистемами «Сегмент Житлової субсидії» від 12.04.2019 №04-01/1173 виявлено, що гр. ОСОБА_3 (син позивача) зареєстрований в с.Хлопівка Гусятинського району Тернопільської області, але фактично проживає в м. Тернопіль без реєстрації та отримує житлову субсидію з жовтня 2018 року по договору оренди житла. З 12.11.2018 за призначення житлової субсидії звертається із заявою батько - ОСОБА_2 , який не повідомив управління, що син - ОСОБА_3 за даною адресою зареєстрований, але фактично не проживає. У зв`язку з цим виникло порушення, тому житлова субсидія припиняється з травня 2019 року та підлягає поверненню з листопада 2018 року (аркуш справи 15).
Управлінням праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації прийнято рішення про припинення виплат та повернення житлової субсидії ОСОБА_2 в розмірі 7642,90 грн., яке оформлене протоколом №10 від 27.05.2019 засідання комісії по розгляду конфліктних ситуацій, які виникають при призначенні житлової субсидії та соціальних допомог малозабезпеченим сім`ям, житлових субсидій та пільг (аркуш справи 16).
Листами від 24.05.2019 та від 12.06.2019 Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації позивача повідомлено, що йому зайво нарахована і виплачена житлова субсидія в розмірі 7642,90 грн, яка виникла внаслідок подання недостовірних (неповних) відомостей. Та йому необхідно повернути вищевказану суму на зазначений рахунок та пред`явити квитанцію (аркуш справи 12-13).
Не погоджуючись із рішенням відповідача позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 №1875-IV, житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.
Пунктом 5 частини 3 статті 20 Закону №1875-IV закріплений обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Порядок призначення та надання житлових субсидій встановлюється Кабінетом Міністрів України.
З метою спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового Постановою Кабінетів Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848 затверджено Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Положення №848).
Відповідно із п.1 Положення №848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.
Відповідно до п. 3 Положення призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
Згідно із п. 2 Положення право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Житлова субсидія на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива призначається у разі, коли домогосподарство не отримує комунальну послугу з постачання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) та не використовує природний газ або електричну енергію для індивідуального опалення.
Якщо для опалення житлового приміщення (будинку) одночасно використовується теплова енергія та/або природний газ, та/або електрична енергія, соціальні нормативи для опалення (теплопостачання) приміщення (будинку) під час розрахунку житлової субсидії застосовуються тільки на одну комунальну послугу.
Якщо в установленому порядку здійснено відключення споживачів від централізованого опалення (теплопостачання) і громадяни для обігріву приміщень використовують побутові електроприлади, для розрахунку житлових субсидій в опалювальний сезон застосовуються соціальні нормативи на комунальну послугу з постачання та розподілу електричної енергії для індивідуального опалення.
Зазначені розрахунки здійснюються на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства та акта обстеження стану зовнішньо- і внутрішньобудинкових електромереж щодо їх відповідності вимогам нормативно-правових актів, що проведені організаціями, які здійснюють обслуговування таких мереж
Згідно із п.8 Положення №848 житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку).
За рішенням комісії житлова субсидія може призначатися одному із членів домогосподарства, які не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому на підставі договору найму (оренди) житла (далі - орендарі), або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію, у разі, коли їм нараховується плата за житлово-комунальні послуги.
Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії у випадках, передбачених абзацами другим і третім цього пункту, приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
Житлова субсидія не може призначатися одночасно за зареєстрованим місцем проживання особи та за місцем її фактичного проживання.
Відповідно до п.9 Положення №848 житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.
До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.
Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.
Під час призначення житлової субсидії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично в ньому не проживають у зв`язку з призовом на строкову військову службу. При цьому фактичні доходи таких осіб не враховуються в сукупний дохід домогосподарства.
Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.
У разі коли у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих членів домогосподарства є меншою за кількість членів домогосподарства, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), за рішенням комісії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на фактично проживаючих зареєстрованих за даною адресою членів домогосподарства. Рішення комісії в такому випадку приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці десятому пункту 7 цього Положення.
За рішенням комісії доходи членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично за даною адресою не проживають, в сукупний дохід домогосподарства не враховуються. Рішення комісії в такому випадку приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці десятому пункту 7 цього Положення, і не може поширюватися на випадок, визначений в абзаці третьому цього пункту.
На підставі рішення комісії управителі, об`єднання, виконавці комунальних послуг не нараховують плати за житлово-комунальні послуги, внески/платежі на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком на членів домогосподарства, які зареєстровані, але фактично не проживають у житловому приміщенні (будинку)
Згідно із п.13 Положення № 848 для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява); декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; договір найму (оренди) житла (у разі наявності).
Заява та декларація можуть бути надіслані структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання заявника (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання) поштою або в електронній формі через офіційний веб-портал Мінсоцполітики або інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з накладенням електронного цифрового або електронного підпису, створеного шляхом додавання до заяви в електронній формі ідентифікаційних даних декларанта, підтверджених у процесі автентифікації з використанням електронної системи ідентифікації, що використовує базу клієнтських даних банків.
Під час прийому документів для призначення житлової субсидії забороняється вимагати від громадян документи, подання яких не передбачено цим Положенням.
Відповідно до п.14 Положення №848 структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів приймається рішення про: призначення житлової субсидії; відмову в призначенні житлової субсидії; подання документів на розгляд комісії.
У разі прийняття рішення про призначення житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення самостійно обирає форму такого повідомлення (в паперовому або електронному (за наявності адреси електронної пошти) вигляді або смс-повідомлення).
У разі прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення надсилає повідомлення заявнику в паперовому вигляді рекомендованим листом із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення.
У разі прийняття рішення про подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення надсилає таке повідомлення заявнику в паперовому вигляді рекомендованим листом із зазначенням підстав для подання таких документів на розгляд комісії і порядку оскарження відповідного рішення.
Відповідно до п.22 Положення №848 за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли:
- у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії;
- під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення житлової субсидії, які вплинули на право призначення житлової субсидії або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії.
У випадках, зазначених в абзацах четвертому - восьмому цього пункту, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальної послуги, громадянином.
Системний аналіз наведених норм свідчить, що на момент виникнення спірних відносин субсидія на оплату житлово-комунальних послуг призначалась на підставі звернення зареєстрованої у житловому приміщенні особи або особи, яка фактично проживала у житловому приміщенні на підставі договору найму (оренди) житла.
Оцінюючи підстави для припинення надання житлової субсидії позивачу, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що підставою для прийняття відповідачем оскаржуваного рішення стало подання позивачем при призначенні житлової субсидії у листопаді 2018 року недостовірних (неповних) відомостей про те, що його син - ОСОБА_3 за даною адресою зареєстрований, але фактично не проживає, що підтверджується протоколом засідання комісії з питань призначення державних соціальних допомог, надання населенню пільг при Гусятинській районній державній адміністрації від 10 від 27.10.2019 та актом від 23.05.2019.
Позивач у поданій до Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації заяві про призначення субсидії від 12.11.2018, а саме у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії зазначив, що його син - ОСОБА_3 входить до складу домогосподарства та зареєстрований в житловому будинку, проте в примітках не повідомив, що він фактично не проживає за місцем реєстрації та проживає в м. АДРЕСА_1 .
Проте, згідно із довідки від 09.11.2018 за вих. №987 виданою МКП «Комунальник», яка також була долучена ОСОБА_2 до документів для призначення субсидії, зазначено, що у АДРЕСА_1 проживає один чоловік (аркуш справи 19).
Суд зазначає, що дійсно, позивач не вказав інформацію про те, що його син фактично не проживає за місцем своєї реєстрації, однак на момент звернення позивача із заявою про призначення субсидії на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в будинку за адресою АДРЕСА_1 , він зазначив, що один проживав за даною адресою.
Також, суд враховує, що даний факт не вплинув на розмір нарахованої суму субсидії на сплату житлово-комунальних послуг ОСОБА_2 .
Суд критично оцінює твердження відповідача, що позивач не зазначив у заяві, що його син - ОСОБА_3 користується субсидією за місцем свого фактичного проживання станом на 01.11.2018, оскільки, як випливає із досліджених в судовому засіданні письмових доказів, а саме, із повідомлення про надання субсидій №860015, з якого вбачається, що ОСОБА_3 призначено субсидію для відшкодування витратна оплату житлово-комунальних послуг лише з 29.11.2019.
Також, суд не погоджується із застосуванням відповідачем норми Положення №848 щодо того, що житлова субсидія не може призначатися одночасно за зареєстрованим місцем проживання та за місцем її фактичного проживання, оскільки дане твердження не може застосовуватись у даній ситуації, як на підставу для припинення виплати субсидії позивачу, тому, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не є однією і тою ж самою особою.
Також, відповідно до довідки Управління праці та соціального населення Гусятинської районної державної адміністрації від 24.10.2018 №04-9/3271 ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 про те, що він не перебуває на обліку, як отримував житлової субсидії станом на 24.10.2018.
Крім того, суд звертає увагу, що структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від інших підприємств, установ і організацій інформацію, необхідну для призначення житлових субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за їх призначенням.
У разі коли кількість осіб, зазначених у відомостях про склад зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, відрізняється від кількості осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, внески/платежі об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком для призначення житлової субсидії використовуються дані, зазначені у відомостях про склад зареєстрованих у житловому приміщенні осіб.
У разі неподання органами місцевого самоврядування або уповноваженими ними органами відомостей про склад зареєстрованих у житловому приміщенні осіб у строки, встановлені цим Положенням, а також відсутності таких відомостей рішення про кількість членів домогосподарства, на яких призначається житлова субсидія, приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
Також, для розгляду питань, що належать до компетенції комісії, у випадках, передбачених цим Положенням, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може запропонувати громадянину подати додаткові документи, які не передбачені цим Положенням, але необхідні для розгляду комісією питань.
Натомість, відповідач не скористався наданим йому відповідно до пункту 14 Положення № 848 правом на формування та направлення запитів для проведення перевірки достовірності даних, отриманих від позивача, як особи яка звернулася за призначенням субсидії.
За приписами п.22 Положення № 848 (у редакції станом на 27.04.2019) за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли: під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення житлової субсидії, які вплинули на право призначення житлової субсидії або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії.
Аналіз вказаного дає підстави для висновку, що на момент прийняття відповідачем оскаржуваного рішення приписами Положення №848 було передбачено дві умови для прийняття рішення для повернення раніше наданої субсидії: 1) у разі надання заявником недостовірних даних, які стосуються виключно доходів осіб та їх майнового стану та 2) якщо такі недостовірні дані про доходи та майновий стан осіб вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру (на суму, яка перевищує 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії).
Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку, що ненадання заявником інформації про фактичне проживання члена домогосподарства в іншому місці не визначено на законодавчому рівні в якості підстави для припинення раніше призначеної субсидії та/або повернення наданої йому субсидії.
Отже, приймаючи рішення про припинення виплати та повернення житлової субсидії позивачу, відповідач діяв поза межами наданих повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що рішення Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації про припинення виплати та повернення житлової субсидії ОСОБА_2 в розмірі 7 642 (сім тисяч шістсот сорок дві) грн 90 (дев`яносто) коп., оформлене Протоколом засідання комісії з питань призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, житлових субсидій та пільг №10 від 27.05.2019, є протиправним.
Згідно з частиною 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до пункту 10 частини 2 статі 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
У пункті 145 рішення від 15.11.1996 року у справі «Чахал проти Об`єднаного Королівства» Європейський суд з прав людини зазначив, що норма статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
Отже, «ефективний засіб правого захисту» у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.
Суд, з метою ефективного захисту прав та інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єкта владних повноважень, приймаючи до уваги встановлення під час розгляду справи ознак протиправності рішення відповідача щодо припинення виплати та повернення житлової субсидії позивачем, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації про припинення виплати та повернення житлової субсидії ОСОБА_2 в розмірі 7 642, 90 грн., оформлене Протоколом засідання комісії з питань призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, житлових субсидій та пільг №10 від 27.05.2019.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідача в подальшому утриматись від будь-яких дій, спрямованих на повернення ОСОБА_2 нарахованої і виплаченої йому житлової субсидії за період з листопада 2018 року по квітень 2019 року у розмірі 7642,90 грн., суд зазначає наступне.
Обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення. Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим. Наведені положення не дозволяють скаржитися щодо певних обставин абстрактно, лише тому, що права позивача можуть бути порушені в майбутньому.
Таким чином суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо утримання від будь-яких дій в майбутньому, не підлягають задоволенню.
За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково.
Відповідно до частини третьої статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
У зв`язку із частковим задоволенням даного адміністративного позову суд дійшов висновку про стягнення з відповідача на користь позивача судових витрат зі сплати судового збору в розмірі 768,40 грн.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації про припинення виплати та повернення житлової субсидії ОСОБА_2 в розмірі 7 642 (сім тисяч шістсот сорок дві) грн 90 (дев`яносто) коп., оформлене Протоколом засідання комісії з питань призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, житлових субсидій та пільг №10 від 27.05.2019.
3. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення в користь ОСОБА_2 частину сплаченого судового збору в розмірі 768 грн 40 коп.
Реквізити сторін:
- позивач: ОСОБА_2 - АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ;
- відповідач: Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації - 48201, Тернопільська область, смт.Гусятин, проспект Незалежності, 19, код ЄДРПОУ 03195607.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 04 листопада 2019 року.
Головуючий суддя Осташ А.В.
копія вірна
Суддя Осташ А.В.