Рішення № 85362034, 01.10.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.10.2019
Номер справи
480/1037/19
Номер документу
85362034
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 жовтня 2019 р. Справа №480/1037/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соп`яненка О.В.,

за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.,

представника позивача Дмитренка В. В.,

представника відповідача Берестка Б.П.,

представника третьої особи Турченка С .П . ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальність «Сервіс-Маркет» до Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради, третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю "Сенс", про визнання відмов протиправними та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом, який мотивує тим, що 04.02.2019 звернувся до відповідача з заявами про надання містобудівних умов та обмежень для проектування 5 будинків по просп. М. Лушпи в м. Суми.

Листами від 15.02.2019 відповідач відмовив у видачі містобудівних умов та обмежень При цьому відповідачем як підстави для відмови зазначені не ті обставини, що визначені спеціальною нормою закону, а вказано на необхідність розробки містобудівної документації. Також зазначає, що у поданих документах відсутні попередні договори про пайову участь у розвитку інфраструктури міста, оскільки такий договір зазначено у інформаційній картці з надання адміністративної послуги з видачі містобудівних умов та обмежень.

Такі рішення вважає протиправними. Відповідно до вимог закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" містобудівні умови та обмеження віднесено до основних складових вихідних даних. Підстави для відмови у їх наданні визначені ч. 4 ст. 29, зазначеного закону, їх перелік є вичерпним. Підстави ж,зазначені відповідачем, переліком не встановлені. Просить визнати протиправними відмови у наданні містобудівних умов та обмежень, викладені у листах управління архітектури та містобудування від 15.02.2019 № 08/08.01-12, № 09/08.01-12, № 10/08.01-12, № 11/08.01-12, № 12/08.01-12. Зобов`язати відповідача видати містобудівні умови та обмеження для проектування будинків по просп. М. Лушпи 5 у м. Суми.

Відповідач у письмовому відзиві позов не визнав. Пояснив, що позивач дійсно звернувся з заявами про надання містобудівних умов та обмежень для проектування п`яти багатоквартирних будинків на ділянці, яку він орендує. При цьому заявив про намір будівництва 10, 14, та 16-ти поверхових будинків по проспекту М . Лушпи , 5 в м. Суми.

Рішенням Сумської міської ради від 19.12.2012 затверджено Генеральний план м. Суми, а рішенням від 06.03.2013 план зонування території міста. Відповідно до плану зонування земельна ділянка, яку орендує позивач, знаходиться у зоні багатоквартирної житлової та громадської забудови Ж-3 та Ж -4. Відповідно до пояснювальної записки до плану зона Ж-3 призначена для змішаної житлової та громадської забудови від 4 до 9 поверхів. Зона Ж-4 також передбачає забудову будинками поверховістю від 4 до 9, а також будинками від 9 до 16 поверхів (відповідно до розробленої містобудівної документації в якості архітектурних акцентів).

Існуюча містобудівна документація не містить відомостей щодо детальної планувальної організації та параметрів забудови земельних ділянок. Таким документом відповідно до ст. 19 закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" є детальний план території. На земельну ділянку, яку має намір забудовувати позивач, детальний план території не затверджений, а тому наміри забудови ділянки 14 та 16 поверховими будинками не відповідають вимогам Плану зонування території міста Суми. За таких обставин відповідач правомірно відмовив у наданні містобудівних умов та обмежень.

Крім того, необхідність розроблення детального плану території визначена ДБН Б.1.1-22:2017.

Відповідно до ст. 40 закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", замовник, який має намір забудови земельної ділянки, зобов`язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту. Величина пайової участі визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування, з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва.

Відповідно до вимог ст. 1 п. 1 закону України " Про адміністративні послуги" видача містобудівних умов та обмежень є адміністративною послугою. Відповідно до ст. 8 закону суб`єктом надання адміністративних послуг затверджуються інформаційні та технологічні картки. Ці картки містять інформацію про перелік документів, необхідних для отримання адміністративної послуги, порядок та спосіб їх подання, а у разі потреби - інформацію про умови чи підстави отримання адміністративних послуг.

Відповідно до п. 9 Інформаційної картки щодо видачі містобудівних умов та обмежень для їх отримання до заяви замовником має бути додано договір про пайову участь у розвитку інфраструктури міста Суми. Позивачем такого договору не надано, що є підставою для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень у відповідності до вимог ст. 29 ч. 4 п. 1 закону України "Про регулювання містобудівної діяльності". Просить у задоволенні позову відмовити.

3-тя особа на стороні відповідача - ТОВ "Сенс" позов вважає необґрунтованим. Вважає, що відповідачем правомірно відмовлено у наданні містобудівних умов та обмежень, оскільки наміри забудови позивача не відповідають вимогам містобудівної документації. Позивач у містобудівних розрахунках посилається на детальний план території, але такий не затверджений у встановленому порядку, тобто наміри забудови ґрунтуються на незатвердженій містобудівній документації та не відповідають містобудівній документації на місцевому рівні. Комплексна забудова території між вул. Харківська, проспектом М. Лушпи та вул. Сірка має здійснюватися з урахуванням розташування на цій території автомобільної стоянки ТОВ "Сенс".

Додані до заяв містобудівні розрахунки виконані позивачем на підставі Постанови КМ України від 20.052009 № 489 та ДБН Б2.2.-12:2018, але ці нормативні акти на момент подання документів не були чинними.

Позивачем надано недостовірні відомості щодо права оренди земельної ділянки, але у поданому договорі оренди строк будівництва закінчився.

Наміри забудови не відповідають вимогам містобудівної документації в частині дотримання відстані до земельної ділянки ТОВ "Сенс".

У судовому засіданні представники сторін та третьої особи підтримали свої вимоги та заперечення із зазначених підстав.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню. Судом встановлено, що ТОВ "Сервіс - Маркет" 04.02.2019 звернулось до відповідача з заявами про видачу містобудівних умов та обмежень для проектування 10-ти, 14-ти поверхового багатоквартирного будинку пр. М. Лушпи 5 , корпуси 12, 12/1 м. Суми ; 14-ти поверхового багатоквартирного будинку пр. М. Лушпи 5, корпус 13 ; 14-ти поверхового багатоквартирного будинку пр. М . Лушпи 5, корпус 23/2 м. Суми ; 16-ти поверхового багатоквартирного будинку пр . М . Лушпи 5 , корпус 24/1 м. Суми ;14-ти поверхового багатоквартирного будинку пр. М. Лушпи 5, корпус 24 / 2 м . Суми. До заяв були додані копії договору оренди земельної ділянки, ситуаційні плани, витяги з ДЗК, викопіювання з топографо-геодезичного плану, фотокопії земельної ділянки, містобудівні розрахунки. Ці обставини відповідачем не оспорюються. Листами від 15.02.2019 № 8/08.01-12, № 12/08.01-12, № 11/08.01-12, № 10/08.01-12, № 3/08.01-12 відповідачем було відмовлено у наданні містобудівних умов та обмежень на підставі п.п. 2, 3 ч. 4 закону України "Про регулювання містобудівної діяльності". При цьому Управлінням архітектури та містобудування в усіх листах наведено однакові підстави для відмови у задоволенні заяв позивача: неможливість будівництва будинків поверховістю від 10 до 16 без розроблення містобудівної документації та відсутністю затвердженого детального плану території на ділянку, що має намір забудовувати позивач. Також зазначено про відсутність у доданих до заяв документах попередніх договорів про пайову участь у розвитку інфраструктури міста (а.с. 35-102).

Відповідно до ст. 1 ч. 1 п. 8 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об`єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.

Відповідно до копії договору оренди земельної ділянки між Сумською міською радою та ТОВ "Сервіс - Маркет" від 29.10.2015 останнім отримано на умовах оренди земельну ділянку площею близько 15 га в м. Суми, проспект М. Лушпи, 5. Відповідно до п. 2.2 договору його укладено строком до 21.07.2020 року (термін будівництва 2 роки) (а.с. 12-26). Суд вважає безпідставним твердження 3-ї особи щодо закінчення терміну будівництва та надання у зв`язку з цим позивачем недостовірної інформації щодо права на земельну ділянку. Сторонами та 3-ю особою не подано будь-яких доказів щодо заперечення сторонами договору, зокрема Сумською міською радою, його чинності або закінчення права позивача на забудову орендованої ділянки. Крім того, к наданні містобудівних умов та обмежень відповідачем було відмовлено з інших підстав. Вирішуючи питання про правомірність таких відмов, суд не приймає до уваги обставини, що не були підставою для зазначених відмов.

Відповідно до вимог ст. 29 ч. 1 п. 1 закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" містобудівні умови та обмеження віднесено до основних складових вихідних даних для проектування об`єкта будівництва. Відповідно до ч. 3 ст. 29 закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника, до якої додаються: 1) копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію; 2) копія документа, що посвідчує право власності на об`єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці, або згода його власника, засвідчена в установленому законодавством порядку (у разі здійснення реконструкції або реставрації); 3) викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000; 4) витяг із Державного земельного кадастру. Для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовник також додає містобудівний розрахунок, що визначає інвестиційні наміри замовника, який складається у довільній формі з доступною та стислою інформацією про основні параметри об`єкта будівництва. Цей перелік документів для надання містобудівних умов та обмежень є вичерпним.

Відповідно до ст. 29 ч. 4 закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" підставами для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є: 1) неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень; 2) виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об`єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці; 3) невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні. Відмова у наданні містобудівних умов та обмежень здійснюється шляхом направлення листа з обґрунтуванням підстав такої відмови відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури у строк, що не перевищує встановлений строк їх надання.

З наведених норм вбачається, що законом визначено вичерпний перелік документів, які мають подаватися для отримання містобудівних умов та обмежень та підстав для відмови у їх наданні. До переліку документів попередній договір про пайову участь у розвитку інфраструктури міста не віднесено, тобто замовник не зобов`язаний був його подавати для отримання містобудівних умов та обмежень. Відповідно, неподання такого договору не є підставою для відмови у їх видачі відповідно до вимог ст. 29 ч. 4 закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", а зазначення відповідачем такої підстави у листах, що оскаржується, є протиправним.

У листах про відмову у наданні містобудівних умов та обмежень відповідачем наведено посилання на п.2 ч. 4 ст. 29 закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", якою як підстава для такої відмови передбачено виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об`єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці. При цьому відповідачем ні у листах з відмовами надання містобудівних умов та обмежень, які оскаржуються, ні у судовому засіданні не повідомлено які саме недостовірні відомості ним були виявлені. Не подано ніяких доказів недостовірності таких відомостей. Суд вважає, що відповідачем не доведено правомірність відмови у наданні містобудівних умов та обмежень за цією підставою.

Іншою підставою для відмови зазначено обставину, передбачену п. 3 ч. 4 ст. 29 закону України "Про регулювання містобудівної діяльності": невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

Відповідно до вимог ст.ст. 16-19 закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" до містобудівної документації на місцевому рівні віднесено генеральний план населеного пункту, план зонування території, що розробляється на підставі генерального плану, детальний план території, що уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території.

Обґрунтовуючи правомірність відмови у задоволенні заяв позивача Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради вказує на відсутність затвердженого детального плану території на земельну ділянку, яку має намір забудовувати ТОВ "Сервіс-Маркет", а розробка такої документації є обов`язковою.

Порядок розробки та затвердження детального плану території визначено ст. 19 закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" , відповідно до частин 6-8 якої (у редакції на момент виникнення правовідносин) склад, зміст, порядок розроблення та затвердження детального плану території визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. Матеріали детального плану території не можуть містити інформацію з обмеженим доступом та бути обмеженими в доступі. Загальна доступність матеріалів детального плану території забезпечується відповідно до вимог Закону України "Про доступ до публічної інформації" шляхом надання їх за запитом на інформацію, оприлюднення на веб-сайті органу місцевого самоврядування, у тому числі у формі відкритих даних, на єдиному державному веб-порталі відкритих даних, у місцевих періодичних друкованих засобах масової інформації, у загальнодоступному місці у приміщенні органу місцевого самоврядування. Детальний план території у межах населеного пункту розглядається і затверджується виконавчим органом сільської, селищної, міської ради протягом 30 днів з дня його подання, а за відсутності затвердженого в установленому цим Законом порядку плану зонування території - відповідною сільською, селищною, міською радою.

З наведених норм вбачається, що розробка та затвердження детального плану території, як складової містобудівної документації на місцевому рівні, є обов`язком відповідного органу місцевого самоврядування. Розробка та затвердження детального плану території та його затвердження не є обов`язком замовника, що звертається із заявою про надання містобудівних умов та обмежень, зокрема позивача, та не залежить від його волевиявлення.

Судом встановлено, що рішенням Сумської міської ради від 06.03.2013 № 2180-МР затверджено "План зонування території м. Суми" (а.с. 138-145). Як зазначено самим відповідачем, ділянка, яку має намір забудовувати позивач, відноситься до Ж-3 та Ж -4. Відповідно до пояснювальної записки до "Плану зонування території м. Суми) Ж- та Ж-4 є зонами змішаної багатоквартирної житлової та громадської забудови. Переважними видами їх використання серед іншого є житлові будинки 4-9 поверхів, окремо розташовані або зблоковані; житлові будинки від 9-ти до 16-ти поверхів (відповідно до розробленої містобудівної документації в якості архітектурних акцентів) (а.с. 144-145).

Рішенням Сумської міської ради від 26.03.2014 № 3198-МР вирішено розробити містобудівну документацію "Детальний план території між вул. Харківська та проспектом Михайла Лушпи у м. Суми". Замовником визначено департамент містобудування та земельних відносин Сумської міської ради, який зобов`язано до 01.05.2014 здійснити заходи з організації і розроблення містобудівної документації та проведення громадських слухань (а.с. 150). Рішенням Сумської міської ради від 28.09.2016 № 11349-МР внесено зміни до рішення від 26.03.2014 № 3198-МР: вирішено розробити містобудівну документації "Детальний план території між вул. Харківська проспектом Михайла Лушпи і вул. Івана Сірка у м. Суми". Замовником визначено управління архітектури та містобудування Сумської міської ради, на яке покладено обов`язки здійснити заходи з організації розроблення містобудівної документації та проведення громадських слухань (а.с. 151).

Судом встановлено, що на момент звернення позивача з заявами про надання містобудівних умов та обмежень "Детальний план території між в. Харківська та проспектом Михайла Лушпи і вул. Івана Сірка у м. Суми" затверджений не був. Як було зазначено вище, план зонування території м. Суми не містить заборони будівництва у зонах Ж-3 та Ж-4 будинків поверховістю від 10 до 16. Розробка і затвердження детального плану території є обов`язком органів місцевого самоврядування, а не позивача. Тривале невиконання цього обов`язку створює невизначеність у правовідносинах та обмежує права позивача як користувача земельної ділянки.

На підставі викладеного, суд вважає, що відповідачем не доведено обґрунтованість висновку про те, що наміри забудови земельної ділянки позивачем не відповідають вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

Суд вважає безпідставним твердження третьої особи про здійснення позивачем забудови без врахування мінімально-допустимих відстаней до автостоянки, зведення будівель на під`їзній дорозі. Як було зазначено, містобудівні умови та обмеження є складовою вихідних даних для проектування, надаються до початку проектування та будівництва. Саме у містобудівних умовах та обмеженнях мають визначатися умови будівництва, існуючи обмеження, зокрема і наявність інших землекористувачів суміжних ділянок, під`їзних доріг, інших комунікацій, тощо.

Позивач просить зобов`язати відповідача видати містобудівні умови та обмеження за заявами від 15.02.2018. Суд вважає, що вимоги у цій частині задоволенню не підлягають. Відповідно до ст. 16 закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" планування територій на місцевому рівні віднесено до повноважень відповідних органів місцевого самоврядування та здійснюється шляхом затвердження містобудівної документації на місцевому рівні. Реалізація наданих повноважень з регулювання забудови території здійснюється у тому числі і шляхом встановлення умов та обмежень будівництва, також відмови у їх наданні за наявності встановлених законом підстав. Суд вважає, що втручання у здійснення повноважень відповідача є неприпустимим. Разом з тим, для повного захисту прав позивача, вважає необхідним вийти за межі заявлених позовних вимог та зобов`язати управління архітектури та містобудування Сумської міської ради повторно розглянути заяви ТОВ "Сервіс-Маркет" про надання містобудівних умов та обмежень від 15.02.2019.

На підставі ст. 139 КАС України суд вважає необхідним стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідач судовий збір, сплачений при зверненні до суду в сумі 9576грн.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальність «Сервіс-Маркет» до Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради про визнання відмов протиправними та зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради, викладену у листі від 15.02.2019 року № 12/08.01-12, у наданні товариству з обмеженою відповідальністю "Сервіс-Маркет" містобудівних умов та обмежень для проектування 14-ти поверхового багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованим приймальним пунктом хімчистки корпус 13 у м. Суми, проспект М. Лушпи, 5.

Визнати протиправною відмову Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради, викладену у листі від 15.02.2019 року № 8/08.01-12, у наданні товариству з обмеженою відповідальністю "Сервіс-Маркет" містобудівних умов та обмежень для проектування 10-ти, 14-ти поверхового багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованим Центром сімейної медицини з поліклінікою корпус 12, 12/1 у м. Суми, проспект М. Лушпи, 5.

Визнати протиправною відмову Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради, викладену у листі від 15.02.2019 року № 11/08.01-12, у наданні товариству з обмеженою відповідальністю "Сервіс-Маркет" містобудівних умов та обмежень для проектування 14-ти поверхового багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими офісними приміщеннями та виставковими залами корпус 23/2 у м. Суми, проспект М. Лушпи, 5.

Визнати протиправною відмову Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради, викладену у листі від 15.02.2019 року № 9/08.01-12, у наданні товариству з обмеженою відповідальністю "Сервіс-Маркет" містобудівних умов та обмежень для проектування 14-ти поверхового багатоквартирного житлового будинку корпус 24 / 2 у м . Суми, проспект М . Лушпи, 5.

Визнати протиправною відмову Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради, викладену у листі від 15.02.2019 року № 10/08.01-12, у наданні товариству з обмеженою відповідальністю "Сервіс-Маркет" містобудівних умов та обмежень для проектування 16-ти поверхового багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованим Центром художньої творчості корпус 24/1 у м. Суми, проспект М. Лушпи, 5.

Зобов`язати Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради (код ЄДРПОУ 40462253) повторно розглянути заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервіс-Маркет" (код ЄДРПОУ 31814196) від 04 лютого 2019 року про видачу містобудівних умов та обмежень для проектування об`єктів будівництва за адресою: м. Суми, проспект М.Лушпи, 5: 14-ти поверхового багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованим приймальним пунктом хімчистки корпус 13; 10-ти, 14-ти поверхового багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованим Центром сімейної медицини з поліклінікою корпус 12, 12/1; 14-ти поверхового багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими офісними приміщеннями та виставковими залами корпус 23/2; 14-ти поверхового багатоквартирного житлового будинку корпус 24/2; 16-ти поверхового багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованим Центром художньої творчості корпус 24/1.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради (код ЄДРПОУ 40462253) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервіс-Маркет" (код ЄДРПОУ 31814196) судовий збір в розмірі 9576 грн. 00 коп. (дев`ять тисяч п`ятсот сімдесят шість грн. 00 коп.), сплачений при зверненні до суду.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення виготовлено 15.10.2019.

Суддя О.В. Соп`яненко