
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №500/2157/19
30 жовтня 2019 рокум. ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючого судді Мартиць О.І.
за участю:
секретаря судового засідання Ногас С.В.
позивача ОСОБА_1
представника позивача Кривої І.І.
представника відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області Мацевко І.Г., довіреність від 22.08.2019 №27/07
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
27 вересня 2019 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, в якій просить:
визнати протиправною та скасувати рішення Чортківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області №8 від 28.03.2019 щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (Майдан Волі, 3, м. Тернопіль, 46000, код ЄДРПОУ 14035769) призначити та виплачувати ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: село Милівці Чортківського району Тернопільської області, РНОКПП НОМЕР_1 ), пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 27 березня 2019 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в зв`язку з досягненням віку 55 років, необхідного для призначення пенсії із його зменшенням як потерпілому внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, 27.03.2019 року звернувся до Чортківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільській області про призначення пенсії на пільгових умовах, подавши всі необхідні документи, що передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій. Таке право позивача випливає із положення статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ, якою передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, а саме за умови, що станом на 1 січня 1993 року вони прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 роки. Однак, відповідач своїм рішенням №8 від 28.03.2019 відмовив позивачу в призначенні пенсії мотивуючи тим, що робота позивача проходила в організаціях, які знаходяться на радіаційно забрудненій території, однак робота в якості шофера потребує уточнення конкретного місця її проходження, яке позивач не може надати. Тому прийшов до висновку, що позивач не підтвердив факт роботи чи проживання на території зони посиленого радіологічного контролю в період з моменту аварії по 01.01.1993 року (не менше 4 років), тому відмовив у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку.
З таким рішенням відповідача позивач не погодився, що стало підставою для звернення з даним позовом до суду.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 02.10.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, призначено у справі судове засідання на 30.10.2019.
19.10.2019 від відповідача Головного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області через відділ документального забезпечення Тернопільського окружного адміністративного суду поступив відзив на позовну заяву. (арк.спр.29-30)
В судовому засіданні 30.10.2019 позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали повністю з мотивів викладених у позовній заяві та просили позов задовольнити.
Представник відповідача Головного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечила, з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення учасників справи, свідків, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.
Положення статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ зокрема, передбачають, що особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій у розрахунку 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Згідно паспорта громадянина України № НОМЕР_2 та Витягу з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання, ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Милівці Чортківського району Тернопільської області, проживає в селі Милівці Чортківського району Тернопільської області. (арк.спр.8-9)
27.03.2019 позивач ОСОБА_1 у зв`язку з досягненням віку, необхідного для призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, для чоловіків 55 років, як потерпілий внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, звернувся до Чортківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про призначення пенсії відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ, подавши необхідні документи.
Відповідно до підпункту 5 абзацу 7 пункту 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які підтверджують особливий статус особи, а саме посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).
Позивачем було подано заяву, копію паспорта, копію ідентифікаційного коду, копію чорнобильського посвідчення В НОМЕР_3 , витяг з ЄДДР щодо реєстрації місця проживання, копію трудової книжки НОМЕР_4 .
Згідно рішення №8 про відмову в призначенні пенсій Чортківського управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 28.03.2018 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, оскільки специфіка роботи в якості водія потребує уточнення щодо безпосереднього місця виконання своїх обов`язків.(арк.спр.11)
Суд зазначає, що згідно копії трудової книжки НОМЕР_4 позивач перебував у трудових відносинах з Чортківським АТП-19036 (АТП-16142 з 30.05.1986) у період з 04.03.1986 по 26.11.1986 (записи 4-5), з 08.12.1988 по 13.04.1994 (записи 12-13). В подальшому з 13.04.1995 по 27.08.1998 обіймав посаду шофер в Племптахорадгоспі "Чортківський" (записи 14-15), з 27.08.1998 по 14.04.2000 переведений в ВАТ "Племптахорадгосп" Чортківський" (записи 16-17).
Згідно довідки товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільське АТП-19142" від 22.08.2019 №92 позивач дійсно працював на даному підприємстві водієм з 04.03.1986 (наказ №31-к від 03.03.1986) по 26.11.1986 (наказ №186-к від 25.11.1986), з 08.12.1988 (наказ №179 від 07.12.1988) по 14.04.1994 (наказ №33 від 13.04.1994). З квітня 1991 року по 14 квітня 1994 року ОСОБА_1 отримував чорнобильські відпустки. (арк. спр.19-22)
Відповідно до довідки про реорганізацію підприємства товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільське АТП-19142" від 22.08.2019 №93 30.05.1986 Чортківське автотранспортне підприємство 19036 перейменовано в Чортківське автотранспортне підприємство 16142.
04.10.1995 Чортківське АТП - 16142 перетворено в ВАТ "Чортківське АТП - 16142". 05.03.2010 ВАТ "Чортківське АТП-16142" перетворено в товариство з обмеженою відповідальністю "Чортківське АТП-16142".(арк. спр.22)
Відповідно до архівної довідки Чортківського районного комунального підприємства "Трудовий архів" від 24.09.2019 №315 у відомостях нарахування зарплати працівникам Чортківської інкубаторної станції птахівництва за 1995-2000 роки значиться ОСОБА_1 , 1962 року народження.(арк.спр.25)
Таким чином, трудова діяльність позивача відбувалася на території зони посиленого радіологічного контролю з 04.03.1986 по 26.11.1986, з 08.12.1988 по 13.04.1994, з 13.04.1995 по 27.08.1998, з 27.08.1998 по 14.04.2000.
Даний факт підтвердили також допитані в судовому засіданні 30.10.2019 свідки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
Крім того, ОСОБА_1 надано статус громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4) та 15.12.1993 Тернопільською обласною державною адміністрацією видано посвідчення серії НОМЕР_5 .(арк.спр.12)
Відповідно до статті 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Статтею 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ (далі - Закон №796-XII) передбачено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема пунктом 4 частини першої цієї статті:
- особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.
Відповідно до абзацу першого та абзацу шостого пункту 2 частини першої статті 55 Закону №796-ХІІ особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування":
- особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років пенсії - 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 23.07.1991 №106 затверджено перелік населених пунктів, віднесених до зони посиленого радіоекологічного контролю, куди входить м. Чортків Тернопільської області.
Відповідно до статті 65 Закону №796-ХІІ потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Посвідчення "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Відповідно до частин третьої, четвертої статті 15 Закону №796-ХІІ підставами для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.
Видача довідок про період роботи (служби) на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - місцевими Радами народних депутатів на цих територіях.
Підпунктом 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою управління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846, передбачено подання до заяви про призначення пенсії за віком документів, які підтверджують особливий статус особи, а саме: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, виданої органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону №796-ХІІ.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом також приймається до уваги, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Закріплений у частині першій статті 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини другої статті 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За змістом частини першої статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Таким чином, суд вважає, що факт роботи позивача на радіоактивно забрудненій території підтверджено зібраними в матеріалах справи доказами та показами свідків.
Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що відмовляючи у призначенні пільгової пенсії за віком позивачу відповідач порушив його право на призначення пенсії із зниженням віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 27.03.2019.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 1536, 80 грн., сплачений згідно квитанції №0.0.1477329614.1 від 26.09.2019.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Чортківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області №8 від 28.03.2019 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області призначити і виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 27 березня 2019 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області в користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 1536 (одну тисячу п`ятсот тридцять шість) грн. 80 (вісімдесят) коп., сплачений згідно квитанції №0.0.1477329614.1 від 26.09.2019.
Реквізити учасників справи:
позивач ОСОБА_1 (місце проживання: село Милівці Чортківського району Тернопільської області, РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: Майдан Волі, 3, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ 14035769)
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 04 листопада 2019 року.
Головуючий суддя Мартиць О.І.
копія вірна
Суддя Мартиць О.І.