
Справа № 420/5667/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 жовтня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,
за участю секретаря судового засідання Закуріної А.М.,
за участю
від позивача: ОСОБА_1 , - за паспортом
від відповідача: не з`явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про зобов`язання здійснити перерахунок пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
До суду 27 вересня 2019 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про зобов`язання здійснити перерахунок пенсії з 18.07.2018 року по 31.12.2018 року на підставі Довідки від 07.08.2019 року №1-24.2.2/4631/19 «Про розмір грошового забезпечення» наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України без обмежень максимального розміру пенсії та виплату заборгованої суми згідно проведеного перерахунку на користь позивача.
Ухвалою від 01 жовтня 2019 року цю позовну заяву прийнято справу та відкрито спрощене позовне провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено перше судове засідання на 29 жовтня 2019 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, щоГоловне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (надалі - ГУПФУ в Одеській області) листом від 03.09.2019 року №2045/с-11 відмовило позивачу в перерахунку та виплати заборгованої суми згідно з проведеного перерахунку з 18.07.2019 рокупо 31.12.2018 року на підставі Довідки від 07.08.2019 року №1-24.2.2/4631/19 «Про розмір грошового забезпечення».
Позивач зазначив, що не погоджується з такими висновками ГУПФУ в Одеській області, оскільки вони не відповідають діючому законодавству України з питань пенсійного забезпечення військовослужбовців, що відряджалися для виконання службових обов`язків до державних підприємств та були звільнені зі служби, у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували.
Позивач вважає, що відповідно до ч. 1, 2, 4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»,перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям проводиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Також,позивач зазначив, що відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 19 липня 1999 року №1281 «Про створення об`єднаної цивільно-військової системи організації військовослужбовців, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України», грошове та матеріальне забезпечення здійснюється у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2001 року №104 «Про порядок і норми грошового і матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів установ виконання покарань…».
Таким чином, позивач вважає, що Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі, директору ДП «Украероруху», визначати розмір посадових окладів військовослужбовців, які відряджені до Украероруху, тому фактична зміна розміру грошового забезпечення військовослужбовців є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України №2263-ХІІ.
Також, позивач вважає, що відповідно до рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зобов`язано здійснити виплату пенсії без обмеження максимальним розміром пенсії.
У встановлений судом строк, відповідач подав до суду відзив на позовну заяву (вхід. №38927/19 від 22.10.2019 року).
Відповідно до відзиву на позовну заяву, відповідач позовні вимоги не визнав та просив відмовити в задоволенні позову повністю, зазначивши, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб», ГУПФУ в Одеській області 17.04.2018 року проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення поданої уповноваженим органом.
Також, відповідач зазначив, що стосовно проведення перерахунку пенсії на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 07.08.2019 року №1-24.2.2./4631/19, Головне управління листом від 02.10.2018 року за вих. №.16150/03 звернулось до Пенсійного фонду України щодо надання роз`яснень з даного питання та Пенсійний фонд України листом від 28.11.2018 року за вих. № 39702/02-12 зазначив, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», перерахунок пенсій колишнім військовослужбовцям, які були відряджені для проходження служби до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України проводиться на підставі довідок, виданих уповноваженим органом Міністерства оборони України за посадами, які ці особи займали до відрядження.
Враховуючи викладене, на думку відповідача, для проведення перерахунку пенсії на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 07.08.2019 року №1-24.2.2./4631/19,підстави відсутні.
Стосовно позовної вимоги про виплату пенсії без обмеження максимальним розміром, відповідач зазначив, що відповідно до ст. 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчогозабезпечення реформування пенсійної системи»,максимальнийрозмір пенсії, призначених, перерахованих відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Зазначений закон є чинним та неконституційним не визнавався.
Позивач відмовився від права на підготовку відповіді на відзив.
До суду 22 жовтня 2019 року (вхід. №28931/19) від відповідача на виконання ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 01.10.2019 року надійшли належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи позивача.
На першому відкритому судовому засіданні позивач підтримав заявлені позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Відповідач на відкрите судове засідання не з`явився, повідомлений належним чином та завчасно, про що свідчить розписка,до суду 22 жовтня 2019 року (вхід. №38930/19) надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача.
Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, заслухавши пояснення позивача, та вивчивши зміст відзиву на позовну заяву, суд у справі встановив такі факти та обставини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується паспортом серії НОМЕР_2 (а.с.52-54).
Матеріалами справи підтверджено, що майор ОСОБА_1наказом Міністра оборони України №600 від 19.10.1999 року був відряджений у розпорядження Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, де проходив службу на різних посадах та отримував грошове забезпечення (а.с.13-14).
Наказом Міністра оборони України від 27.10.2005 року №45, підполковник ОСОБА_1 звільнений у запас за пунктом 67 підпункт «б» з правом носіння військової форми одягута виключений із списків особового складу Одеського РСП Державного підприємства обслуговування повітряного руху України та відповідно до наказу директора Одеського РСП від 26.11.2005 року №93/к «З особового складу», підполковник ОСОБА_1 звільнений з посади заступника керівника польотів районного диспетчерського центру Одеського РСП Украероруху та направлений для зарахування на військовий облік до Київського РВК м. Одеси (а.с.15-16).
З матеріалів пенсійної справи вбачається, що позивач перебуває на обліку в органах пенсійного фонду України та йому призначена та виплачується пенсія за вислугу років з 01 грудня 2005 року.
Суд встановив, що відповідно до наказу директора Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 17.07.2018 року №417 «Про затвердженняштатних розписів підрозділів Украероруху (військові) та від 26.04.2019 року №383 «Про затвердження переліків назв посад та розмірів окладів військовослужбовців за прирівняними посадами» з 18.07.2018 року по 31.12.2018 року збільшено розмір грошового завезення за прирівняною посадою заступника керівника польотів районного диспетчерського центру РСП, а саме: додано до розміру грошового забезпечення -надбавка за роботу з відомостями, які становлять державну таємницю у розмірі 10 відсотків від посадового окладу.
На підставі зазначених наказів Державним підприємством обслуговування повітряного руху України оформлено та видано позивачу довідку про розмір грошового забезпечення від 07.08.2019 року вих. №1-24.2.2/4631/19 за прирівняною посадою заступник керівника польотів диспетчерського центру РСП, відповідно до якої посадовий оклад становить 17 555 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням (ОВЗ) підполковник становить 1410 грн.; надбавка за вислугу років у розмірі 50 відсотків (від ПО+ОВЗ) у розмірі 9482,50 грн.; надбавка за відомостями, які становлять державну таємницю у розмірі 10 відсотків від ПО у розмірі 1755,50 грн. та усього у розмірі 30 203 грн. (а.с.17).
Матеріалами справи підтверджено, що 20 серпня 2019 року позивач звернувся до начальника ГУПФУ в Одеській області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок та виплату заборгованості по пенсії з 18.07.2018 року по 31.12.2018 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 07.08.2019 року №1-24.2.2./4631/19 наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України без обмежень максимального розміру пенсії (а.с.18).
ГУПФУ в Одеській області листом від 03.09.2019 року вих. №2045/с-11 повідомило позивача про те, що відсутні підстави для перерахунку пенсії, оскільки повідомлення Мінсоцполітики про підстави перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям відповідно до наказу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 07.07.2019 року №417 «Про затвердженняштатних розписів підрозділів Украероруху (військові) та від 26.04.2019 року №383 «Про затвердження переліків назв посад та розмірів окладів військовослужбовців за прирівняними посадами» до Пенсійного фонду України не надходило (а.с. 19).
Судом досліджена належним чином засвідчена копія пенсійної справи позивача.
Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку щодо задоволення позовних вимог повністю з огляду на таке.
Відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 19 липня 1999 року № 1281 «Про створення об`єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України», грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, здійснюється у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2001 року № 104 "Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ".
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 р. № 104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ» визначено, що військовослужбовцям, особам начальницького складу органів внутрішніх справ та Державної кримінально-виконавчої служби, відрядженим до державних органів, установ та організацій, виплачується грошове та здійснюється матеріальне забезпечення, передбачене законодавством для військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, особового складу органів внутрішніх справ та Державної кримінально-виконавчої служби.
При цьому грошове забезпечення виплачується виходячи з окладів за посадами, займаними вказаними особами в державних органах, установах та організаціях, до яких вони відряджені, інших виплат, установлених для відповідних працівників цих органів, установ та організацій, а також окладів за військовими (спеціальними) званнями і надбавки за вислугу років у розмірах і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Порядок № 45).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 45, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом 3 вказаного Порядку передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Особам, що відряджалися для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.
Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби). Особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у відповідних випадках.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах визначених затвердженими цією постановою, схемами згідно з відповідними додатками за аналогічними посадами.
Таким чином, Кабінет Міністрів України делегував керівникам державних органів право визначати розміри посадових окладів керівникам державних органів, в тому числі Державного підприємства обслуговування повітряного руху України.
Матеріалами справи підтверджено, що довідку від 07.08.2019 року №1-24.2.2/4631/19 «Про розмір грошового забезпечення» видано Державним підприємством обслуговування повітряного руху Українивідповідно до наказів директора Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 17.07.2018 року №417 «Про затвердженняштатних розписів підрозділів Украероруху (військові)» та від 26.04.2019 року №383 «Про затвердженняпереліків назв посад та розмірів окладів військовослужбовців за прирівняними посадами», з якої вбачається, що з 18.07.2018 року по 31.12.2018 року, цими наказами збільшено розмір грошового завезення за прирівняною посадою заступника керівника польотів районного диспетчерського центру РСП.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Аналіз ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» дає підстави для висновку, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного із видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Таким чином, у ОСОБА_1 виникло право на перерахунок пенсії, а пенсія, яку отримує позивач підлягає перерахунку відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку зі зміною розміру грошового забезпечення на підставі наказу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, якому Кабінет Міністрів України делегував своє право визначати розміри посадових окладів.
Аналогічну позицію висловлено Верховним Судом у постанові від 24 квітня 2018 року по справі № 461/939/17, постанові від 10 липня 2018 року по справі № 461/6479/16-а, постанові від 16 жовтня 2018 року по справі № 522/16882/17, постанові від 06 листопада 2018 року по справі № 522/3093/17.
Таким чином, з аналізу вище приведених норм права, суд доходить висновку, що ГУПФУ в Одеській областіпомилково відмовило позивачу у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки від 07.08.2019 року №1-24.2.2/4631/19 «Про розмір грошового забезпечення», виданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України.
У зв`язку з цим, суд вважає, що позовні вимоги в частині зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 18.07.2018 року по 31.12.2018 року на підставі довідки від 07.08.2019 року № 1-24.2.2/4631/19 «Про розмір грошового забезпечення» наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, є правомірними та належать задоволенню.
Також суд доходить висновку щодо задоволення позовних вимог про виплату нарахованої пенсії без обмежень максимальним розміром пенсії,з огляду на таке.
Відповідно до частини першої статті 43 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»№ 2262-ХІІ (надалі - Закон № 2262-ХІІ), пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з яких було сплачено внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Частиною 7 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Разом з тим, суд зазначає, що вище зазначене положення в цілому визнано неконституційним відповідно до рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року.
Зокрема, Конституційний суд України зазначив, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п`ятою статті 17 Конституції України, які зобов`язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.
Так, у резолютивній частині рішення Конституційний суд України зазначив: визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII зі змінами, а саме:
- частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Згідно з вимогами пункту 2 резолютивної частини Рішення № 7-рп/2016, зокрема, частина сьома статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Відповідно до норм чинного законодавства рішення Конституційного суду України є обов`язковим до виконання на всій території України, остаточним та не може бути оскарженим.
Таким чином, суд зазначає, що з 20 грудня 2016 року відсутня ч. 7 ст. 43 в Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 1774-VIII, який прийнятий 6 грудня 2016 року, вперше опублікований в газеті «Голос України» 27 грудня 2016 року та набрав чинності відповідно до прикінцевих положень з 1 січня 2017 р., у частині сьомій статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» слова і цифри «у період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2016 р.» замінено словами і цифрами «по 31 грудня 2017 р.».
Таким чином, зміни, внесені Законом України № 1774-VIII з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року дозволяє стверджувати, що у Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відсутня частина сьома статті 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр є нереалізованими.
Даний висновок узгоджується з позицією, що викладена в постановах Верховного Суду від 3 жовтня 2018 року у справі № 127/4267/17, від 16 жовтня 2018 року у справі № 522/16882/17, від 31 січня 2019 року у справі № 638/6363/17, від 15 квітня 2019 року у справі № 127/4270/17 та від 15 квітня 2019 року у справі № 522/16973/17.
Суд відхиляє аргументи відповідача щодо застосування до спірних правовідносин ст. 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», з огляду на таке.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI, який набрав чинності з 01.10.2011 року, в редакції чинній на час здійснення позивачу перерахунку пенсії, максимальний розмір пенсій, призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсій, призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не може перевищувати 10740 грн.
Між тим, суд вважає, що до спірних правовідносин має бути застосовані норми прямої дії Конституції України та Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на підставі та межах якого позивачу й призначена пенсія.
Відповідно до ч. 4 ст. 7 КАС України, якщо суд доходить висновку, що закон чи інший правовий акт суперечить Конституції України, суд не застосовує такий закон чи інший правовий акт, а застосовує норми Конституції України як норми прямої дії.
Отже, враховуючи, що ч. 7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якою було передбачено обмеження пенсій максимальним розміром, визнана неконституційною та втратила чинність з часу проголошення рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/201, аналогічні положення в Законі України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не можуть бути застосовані судом.
Тому враховуючи наведені обставини та факти, та застосовані норми матеріального права, суд доходить висновку, що відповідач не довів правомірність своїх дій, а тому позовні вимоги в цій частині належать задоволенню.
Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи вищевикладені встановлені та з`ясовані обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань належать стягненню на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 768, 40 грн.
Посилання відповідача на нецільове використання коштів Пенсійного фонду, у разі стягнення судового збору, відхиляються судом, оскільки приписами КАС України та Законом України «Про судовий збір» не передбачено такого випадку звільнення від обов`язку сплати судового збору за результатами його розподілу на підставі прийнятого судом рішення.
Керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про зобов`язання здійснити перерахунок пенсії, - задовольнити у повному обсязі.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) за період з 18.07.2018 року по 31.12.2018 року на підставі довідки від 07.08.2019 року № 1-24.2.2/4631/19 «Про розмір грошового забезпечення» наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, без обмежень максимальним розміром пенсії та виплатити нараховану пенсію з урахуванням здійснених виплат.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) на користь ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір в розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок).
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний « 04» листопада 2019 року.
Суддя Л.Р. Юхтенко
.