
Справа № 420/4234/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 жовтня 2019 року м. Одеса
У залі судових засідань № 18
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
при секретарі судового засідання - Донець В.Р.
за участю сторін:
представника позивача - Гніденко Б.Ю. (по довіреності)
представника відповідача - Пономаренко К.В. (по довіреності)
відповідача - Довгань Т.В.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу за позовною заявою Комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» до Головного управління Держпраці в Одеській області, інспектора праці Головного управління Держпраці в Одеській області Довгань Тетяни Валеріївни про визнання незаконними дій та скасування припису,-
ВСТАНОВИВ:
До суду звернулося Комунальне підприємство «Теплопостачання міста Одеси» з позовною заявою до Головного управління Держпраці в Одеській області, інспектора праці Головного управління Держпраці в Одеській області Довгань Тетяни Валеріївни про визнання незаконними дій посадової особи - інспектора праці Головного управління Держпраці в Одеській області Довгань Тетяни Валеріївни під час проведення інспекційного відвідування Комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» з 14:00 год. 25.06.2019 року по 16:00 год. 08.07.2019 року, складання нею Акту інспекційного відвідування (невиїзного інспектування) юридичної особи (фізичної особи), яка використовує найману працю від 08.07.2019 року №ОД754/1588/АВ та Припису про усунення виявлених порушень від 09.07.2019 року №ОД754/1588/АВ/П, скасування Припису Головного управління Держпраці в Одеській області про усунення виявлених порушень від 09.07.2019 року №ОД 754/1588/АВ/П.
За цією позовною заявою відкрито загальне позовне провадження у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачам строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу відповіді на відзив.
Представник позивача в судове засідання з`явився, позовні вимоги підтримав в повному обсязі. Позов та відповідь на відзив обґрунтовані позивачем тим, що інспекційне відвідування позивача інспектором праці Головного управління Держпраці в Одеській області здійснено на підставі «Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю», затвердженого 26.04.2017 року постановою Кабінетом Міністрів України №295, однак ця постанова визнана не чинною рішенням суду, яке набрало законної сили. Таким чином, проведення інспекційного відвідування на підставі нормативно-правового акту, який втратив чинність, не може вважатися правомірним, тобто, дії інспектора праці є протиправними, а припис підлягає скасуванню.
Представник відповідача - Головного управління Держпраці в Одеській області та відповідач - інспектор праці Головного управління Держпраці в Одеській області Довгань Тетяна Валеріївна в судове засідання з`явилися. Відзив на позовну заяву, заперечення на відповідь на відзив обґрунтовані відповідачем тим, що інспектор праці при проведенні інспекційного відвідування керувався нормами Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», а форма акту затверджена наказом Міністерства соціальної політики України №1338 від 18.08.2017 року. При цьому, інспектор праці не керувався нормами «Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю», затвердженого 26.04.2017 року постановою Кабінетом Міністрів України №295, а зазначення цих норм в акті і приписі обумовлено не внесенням змін до форми акту, затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України №1338 від 18.08.2017 року.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги позивача та заперечення відповідачів, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Наказом Головного управління Держпраці в Одеській області №1221 від 24.06.2019 року призначено позаплановий захід державного контролю за додержанням законодавства про працю у формі інспекційного відвідування КП «Теплопостачання міста Одеси», який мають провести головні державні інспектори Головного управління Держпраці в Одеській області та оформити результати інспекційного відвідування у відповідності до наказі Міністерства соціальної політики України від 18.08.2017 року №1338 (аркуш справи 42).
З зазначеного наказу вбачається, що він прийнятий відповідно до вимог Конвенції міжнародної організації праці, Закону України «Про звернення громадян», Закону України «Про оплату праці», керуючись положеннями Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», «Положення про Державну службу України з питань праці», «Положення про Головне управління Держпраці в Одеській області», за зверненнями фізичних осіб щодо несвоєчасної виплати заробітної плати.
На підставі наказу №1221 від 24.06.2019 року Головним управлінням Держпраці в Одеській області виписано направлення на здійснення інспекційного відвідування КП «Теплопостачання міста Одеси» №15/01-29-2209 від 21.06.2019 року (аркуш справи 43).
На підставі зазначеного наказу та направлення, інспектором праці Довгань Тетяною Валеріївною у період з 25.06.2019 по 08.07.2019 року проведено позаплановий захід державного контролю за додержанням законодавства про працю у формі інспекційного відвідування Комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси», за результатами якого 08.07.2019 року складений акт інспекційного відвідування № ОД754/1588/АВ (аркуші справи 44-53) та 09.07.2019 року складений припис про усунення виявлених порушень № ОД 754/1588/АВ/П (аркуші справи 54-56).
Позивач вважає дії інспектора праці Довгань Т.В. щодо проведення інспекційного відвідування та складання за його результатами акту і припису протиправними, а також просить скасувати припис, складений за результатами такого інспекційного відвідування, оскільки «Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю», затверджений 26.04.2017 року постановою Кабінетом Міністрів України №295, є не діючим, з підстав його визнання не чинним рішенням суду, яке набрало законної сили.
Суд вважає не обґрунтованими твердження позивача та приходить до висновку щодо правомірності дій відповідача - інспектора праці Довгань Т.В. та оскаржуваного припису, з огляду на наступне.
Відповідно до положень ст. 1, 2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом, зокрема, центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Заходи контролю здійснюються, в тому числі, органами державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами, але вони зобов`язані забезпечити дотримання вимог статті 1, статті 3, частин першої, четвертої, шостої - восьмої, абзацу другого частини десятої, частин тринадцятої та чотирнадцятої статті 4, частин першої - четвертої статті 5, частини третьої статті 6, частин першої - четвертої та шостої статті 7, статей 9, 10, 19, 20, 21, частини третьої статті 22 цього Закону.
Зазначеним Законом передбачений порядок здійснення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) та у відповідності до ч. 6, 7 ст. 7 цього Закону за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, а у разі необхідності може вжити заходів реагування шляхом складання припису, розпорядження, або іншого розпорядчого документу щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
При цьому, відповідно до ч. 5 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» суб`єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред`явили документів, передбачених цією статтею.
Крім того, наказом Міністерства соціальної політики України № 1338 від 18 серпня 2017 року «Про затвердження форм документів, що складаються при здійсненні заходів державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, зайнятість та працевлаштування інвалідів», який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 12 грудня 2017 року за №1500/31368, затверджені форми акту інспекційного відвідування (невиїзного інспектування) юридичної особи (фізичної особи), яка використовує найману працю та припису про усунення виявлених правопорушень.
Таким чином, навіть за обставини не чинності «Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю», затвердженого 26.04.2017 року постановою Кабінетом Міністрів України №295, існують нормативно-правові акти, які регулюють здійснення відповідачем перевірок з питань праці, а тому інспектор праці діяв у відповідності до вимог законодавства здійснюючи інспекційне відвідування позивача та складаючи акт за його результатами.
Суд звертає увагу, що в разі, якщо позивача не був згодний з проведення перевірки Головним управлінням Держпраці в Одеській області, він міг скористатися правами, передбаченими ч. 5 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та не допустити відповідача до перевірки, однак таким правом він не скористався, надавав документи для проведення перевірки, фактично перевірка була проведена та будь-яких зауважень в акті не міститься.
Щодо тверджень позивача про те, що в акті перевірки та приписі міститься посилання на норми «Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю», затвердженого 26.04.2017 року постановою Кабінетом Міністрів України №295, який є не чинним, слід зазначити що за твердженнями інспектора праці він такими нормами не керувався, а форма акту і припису затверджена наказом Міністерства соціальної політики України № 1338 від 18 серпня 2017 року до якого не вносилися будь-які зміни.
При цьому, в наказі на проведення перевірки та направленні на перевірку норм «Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю» не міститься.
Враховуючи викладені обставини, суд не вбачає протиправності в діях інспектора праці Довгань Т.В . при проведенні перевірки позивача та складанні акту перевірки і припису.
Крім того, враховуючи що позивач обґрунтовує протиправність припису виключно протиправністю проведення щодо нього перевірки та складання акту, з чим суд не погодився, відсутні підстави у задоволенні позову Комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» в частині визнання протиправним та скасування Припису Головного управління Держпраці в Одеській області від 09.07.2019 року №ОД754/1588/АВ/П.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги Комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовної заяви Комунального підприємство «Теплопостачання міста Одеси» (вул. Балківська, 1-Б, м. Одеса, 65029, код ЄДРПОУ 34674102) до Головного управління Держпраці в Одеській області (пр-т. Шевченка, 2, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 39781624), інспектора праці Головного управління Держпраці в Одеській області Довгань Тетяни Валеріївни (вул. Колонтаївська, 7, м. Одеса, 65091) про визнання незаконними дій посадової особи - інспектора праці Головного управління Держпраці в Одеській області Довгань Тетяни Валеріївни під час проведення інспекційного відвідування Комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» з 14:00 год. 25.06.2019 року по 16:00 год. 08.07.2019 року, складання нею Акту інспекційного відвідування (невиїзного інспектування) юридичної особи (фізичної особи), яка використовує найману працю від 08.07.2019 року №ОД754/1588/АВ та Припису про усунення виявлених порушень від 09.07.2019 року №ОД 754/1588/АВ/П, скасування Припису Головного управління Держпраці в Одеській області про усунення виявлених порушень від 09.07.2019 року №ОД 754/1588/АВ/П - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складений та підписаний 04.11.2019 року.
Суддя Л.І. Свида
.