
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа 1.380.2019.003460
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 жовтня 2019 року
11 год. 10 хв. м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Кушика Й.-Д.М., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Шахта «Надія» (80086, Львівська область, Сокальський район, с. Сілець) до Державного реєстратора Сектору з питань державної реєстрації Мостиської районної державної адміністрації (81300, Львівська область, м. Мостиська, вул. Грушевського, 22) про скасування рішення державного реєстратора про зупинення реєстрації,
у с т а н о в и в:
Публічне акціонерне товариство «Шахта «Надія» (далі - позивач, ПАТ «Шахта «Надія») звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Державного реєстратора Сектора з питань державної реєстрації Мостиської районної державної адміністрації (далі - відповідач), в якій просить про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора з питань Державної реєстрації Мостиської державної адміністрації, яке було прийняте 08.07.2019, яким було зупинено державну реєстрацію змін до відомостей ПАТ «Шахта «Надія», пов`язаних із затвердженням нової редакції Статуту згідно із наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 222 від 23.05.2019.
В обґрунтування заявлених позовних вимог вказує, що у зв`язку із затвердженням нової редакції статуту позивач 05.07.2019 подав пакет документів до відповідача на державну реєстрацію змін відомостей про юридичну особу. Однак, відповідач повідомленням від 08.07.2019 повідомив позивача про зупинення державної реєстрації змін до установчих документів ПАТ «Шахта «Надія» та надав строк для усунення недоліків протягом 15 днів. Додатково, відповідач зазначив, що у випадку неусунення виявлених недоліків буде прийнято рішення про відмову в проведенні вказаних змін до установчих документів позивача. Підставою для зупинення державної реєстрації змін до установчих документів було надання позивачем документів не в повному обсязі, невідповідність документів вимогам, установленим ст. 15 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань». Втім, на переконання позивача, такі підстави для зупинення державної реєстрації документів позивача є надуманими і такими, що не ґрунтуються на нормах матеріального права. Відтак він звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 15.07.2019 позовну заяву було залишено без руху для усунення її недоліків.
Ухвалою суду від 01.08.2019 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою від 11.09.2019 судом витребувано від відповідача матеріали реєстраційної справи ПАТ «Шахта «Надія» та від позивача копії Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 14.05.2013 № 241 «Про затвердження Статуту Публічного Акціонерного товариства «Шахта «Надія».
Ухвалою суду від 01.10.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
09.09.2019 за вх. № 2829ел від відповідача надійшов відзив на позов, у якому він заперечив позовні вимоги, просив у задоволенні позову відмовити. Вказав, що відповідно до Закону є чіткий порядок проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр) - єдина державна інформаційна система де Міністерство юстиції України, держатель Єдиного державного реєстру. Для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи» юридична особа відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» повинна подати пакет відповідних документів, передбачених Законом. Публічне акціонерне товариство «Шахта «Надія» не надало відповідні документи, що стало підставою зупинення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи. Таким чином, відповідач вважає, що «Повідомлення про зупинення розгляду документів поданих для державної реєстрації» державного реєстратора від 08.07.2019 № 372 є обґрунтованим, таким, що винесене з дотриманням норм чинного законодавства.
В судове засідання представники сторін не прибули, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, подали клопотання про розгляд справи без їх участі, відтак суд, відповідно до ст. 205 КАС України, вважає за можливе провести такий без їх участі.
Суд з`ясував підстави позовних вимог, відзиву, фактичні обставини та відповідні їм правовідносини, дослідив письмові докази та встановив таке.
05.07.2019 публічне акціонерне товариство «Шахта «Надія» подало державному реєстратору Мостиської районної державної адміністрації документи про внесення змін до відомостей про юридичну особу у зв`язку із затвердженням нової редакції статуту.
Як вбачається з Опису документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи» (а.с. 12), заявник для проведення вказаної реєстраційної дії надав наступні документи: реєстраційна картка на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; рішення про внесення змін до установчих документів (ксерокопія); нова редакція установчих документів; витяг з ЄДР; наказ № 246 від 08.05.2018 (копія).
При проведенні перевірки документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів, державним реєстратором було встановлено, що ПАТ «Шахта «Надія» не надала відповідні документи, що стало підставою зупинення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.
Повідомленням про зупинення розгляду документів поданих для державної реєстрації від 08.07.2019 № 372 (а.с. 42) державний реєстратор сектору з питань державної реєстрації Мостиської районної державної адміністрації Приймак Галина Романівна повідомила позивача про зупинення державної реєстрації змін до установчих документів ПАТ «Шахта «Надія» та надала строк для усунення недоліків протягом 15 днів. Додатково зазначено, що у випадку неусунення виявлених недоліків буде прийнято рішення про відмову в проведенні вказаних змін до установчих документів позивача.
Розгляд документів, поданих для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи», зупинено на підставі наступного :
- невідповідність документів вимогам цього Закону п. 6 ч. 1 ст. 15 - рішення уповноваженого органу управління юридичної особи повинно бути оформлено з дотриманням вимог, встановлених законом, та відповідати законодавству;
- невідповідність документів вимогам цього Закону - п. 9 ч. 1 ст. 15 - установчий документ викладається у письмовій формі, прошивається, пронумеровується та підписується засновниками (учасниками), уповноваженими ними особами або головою та секретарем загальних зборів (у разі прийняття такого рішення загальними зборами, крім випадків заснування юридичної особи). Справжність підписів на установчому документі нотаріально засвідчується, крім випадків, передбачених законом.;
- п. 4 ст. 27 Закону - невідповідність відомостей, зазначених у документах поданих для державної реєстрації, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає таке.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців врегульовані Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» в редакції, чинній на період спірних правовідносин.
Статтею 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» визначено, що Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадські формування, що не мають статусу юридичної особи.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» державний реєстратор: 1) приймає документи; 2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 3) перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; 4) проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 5) веде Єдиний державний реєстр; 6) веде реєстраційні справи; 7) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
Згідно з ч. 1 ст. 14 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» документи для державної реєстрації можуть подаватися у паперовій або електронній формі. У паперовій формі документи подаються особисто заявником або поштовим відправленням.
Відповідно до ч. 2 ст. 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає: 1) заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника); 2) прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі; 3) виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі; 4) внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру; 5) перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 6) перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації; 7) прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об`єднання; 8) проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 9) формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів юридичної особи.
В силу ч.1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, подаються такі документи: 1) заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі; 2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення звя`зку з юридичною особою; 3) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) протоколу засідання керівного органу громадського формування, на якому відповідно до установчого документа було скликано засідання вищого органу управління, - у разі державної реєстрації змін до відомостей про громадське формування; 4) документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення відповідно до статуту громадського формування про внесення змін до Єдиного державного реєстру, - у разі державної реєстрації змін до відомостей про громадське формування; 5) відомості про керівні органи громадського формування (ім`я, дата народження керівника, членів інших керівних органів, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), посада, контактний номер телефону та інші засоби зв`язку) - у разі внесення змін до складу керівних органів; 6) документ, що підтверджує реєстрацію іноземної особи в країні її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського, судового реєстру тощо), - у разі змін, пов`язаних із входженням до складу засновників юридичної особи іноземної юридичної особи; 7) документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36 цього Закону; 8) установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі; 9) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) передавального акта - у разі внесення змін, пов`язаних із внесенням даних про юридичну особу, правонаступником якої є зареєстрована юридична особа;10) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про вихід із складу засновників (учасників) та/або заява фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників), та/або договору, іншого документа про перехід чи передачу частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, та/або рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про примусове виключення із складу засновників (учасників) юридичної особи або ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - у разі внесення змін, пов`язаних із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи.
Статтею 15 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» встановлено вимоги до оформлення документів, що подаються для державної реєстрації
Згідно із ч. 1 вказаної статті документи, що подаються для державної реєстрації, повинні відповідати вимогам визначеним у частині 1 цієї статті.
Як вбачається з матеріалів справи, за результатами проведеної перевірки документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів, державним реєстратором було встановлено, невідповідність документів вимогам Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» п.6, п.9 ч.1 ст. 15 та п. 4 ст. 27.
Щодо невідповідності документів вимогам п.6 ч.1 ст.15 цього Закону, відповідно до якого рішення уповноваженого органу управління юридичної особи повинно бути оформлено з дотриманням вимог, встановлених законом, та відповідати законодавству суд зазначає таке.
Із копії наказу від 23.05.2019 № 222, який надавався позивачем для проведення реєстраційної дії не вбачається хто завірив цю копію, оскільки не зазначено прізвище, ім`я, по батькові, посаду та дату засвідчення копії наказу. Наведене є порушенням п.70 постанови КМУ «Деякі питання документування управлінської діяльності» від 17.01.2018 р. № 55.
Щодо невідповідності документів вимогам п.9 ч.1 ст. 15 Закону, відповідно до яких установчий документ викладається у письмовій формі, прошивається, пронумеровується та підписується засновниками (учасниками), уповноваженими ними особами або головою та секретарем загальних зборів (у разі прийняття такого рішення загальними зборами, крім випадків заснування юридичної особи). Справжність підписів на установчому документі нотаріально засвідчується, крім випадків, передбачених законом, суд зазначає таке.
Разом з тим, із наданої нової редакції Статуту підприємства, вбачається, що такий не був пронумерований, не зазначено посаду особи, яка завірила його своїм підписом, що не відповідає вимогам Закону.
Щодо невідповідність відомостей, зазначених у документах поданих для державної реєстрації, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі, суд зазначає таке.
Пунктом 5 наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 23.05.2019 № 222 визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 08.05.2018 року № 246 «Про зміну типу про перейменування Публічного акціонерного товариства «Шахта «Надія».
Згідно п.5 наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 08.05.2018 року № 246 «Про зміну типу та перейменування публічного акціонерного товариства «Шахта «Надія» було визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 14.05.2013 р. № 241 «Про затвердження Статуту Публічного Акціонерного Товариства «Шахта «Надія».
В силу ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином, суд приходить до переконання, що станом на день подачі документів наказ від 14.05.2013 № 241 залишався чинним. Відтак, у позивача були відсутні підстави для реєстрації змін до Статуту з Публічного акціонерного товариства «Шахта «Надія» на Приватне акціонерне товариство «Шахта «Надія».
Відтак матеріалами справи підтверджено наявність наведених відповідачем недоліків документів, поданих позивачем до реєстрації.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 та ч. 2 ст. 73 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно із ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи зазначене, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд констатує, що оскаржуване повідомлення про зупинення розгляду документів позивача від 08.07.2019 прийняте відповідачем у відповідності з вимогами ч. 2 ст. 2 КАС України.
Таким чином, суд дійшов висновку, що оскаржуване повідомлення, прийняте відповідачем в межах компетенції та у спосіб, що передбачені законодавством, що регулює спірні правовідносини та обґрунтовано, відтак заявлені позовні вимоги необґрунтовані та задоволенню не підлягають.
В силу дії ч.1 ст. 139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 25,72-77, 90, 139, 241-246, 250, пп. пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, суд -
в и р і ш и в:
1. У задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства «Шахта «Надія» (80086, Львівська область, Сокальський район, с. Сілець, ЄДРПОУ 00178175) до Мостиської районної державної адміністрації Державного реєстратора Сектору з питань державної реєстрації (81300, Львівська область, м. Мостиська, вул. Грушевського, 22, ЄДРПОУ 04056434) про скасування рішення державного реєстратора про зупинення реєстрації - відмовити.
2. Судові витрати покласти на позивача.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 01.11.2019
Суддя Р.П. Качур