
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.004559
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 жовтня 2019 року зал судових засідань № 11
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
за участю:
секретаря судового засідання Тронки О.В.,
представника позивача Бойко Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Львові в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Головного управління Держпраці у Львівській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафу, -
в с т а н о в и в:
06.09.2019 до суду надійшов позовна заява Головного управління Держпраці у Львівській області код ЄДРПОУ 39778297, місцезнаходження: 79005, м.Львів, пл. Міцкевича, 8 до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , в якому позивач просить стягнути штраф у розмірі 8346 грн, накладений уповноваженими посадовими особами Головного управління Держпраці у Львівській області відповідно до постановою №13/01/240/0206 від 03.07.2019.
Ухвалою від 10.09.2019 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач в порушення вимог статті 36 Закону України «Про зайнятість населення» допустив несвоєчасне подання звітності - інформації про кількість працевлаштованих громадян суб`єктами господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні та здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в інших роботодавців протягом 2017-2018 років, внаслідок чого позивач наклав штраф у розмірі 8346 грн відповідно до постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами № 13/01/240/0206 від 12.06.2019, який підлягає стягненню в судовому порядку.
Відповідач відзив на позовну заяву чи заяву про визнання позову до суду не подав.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, викладених в позові, просила позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з`явилась, належним чином повідомлена про час, дату і місце розгляду справи. Заяв про розгляд справи без участі відповідача до суду не надходило.
Заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
02.06.2017 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис про проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , основний вид економічної діяльності - діяльність агентств працевлаштування.
06.05.2019 Головне управління Держпраці у Львівській області на підставі листа Львівського обласного центру зайнятості від 19.02.2019 вих.№20-615/0-19 про суб`єктів господарювання, що надають послуги з посередництва у працевлаштуванні в Україні та, які не подали форму звітності 1-ПА за результатами роботи у 2017 та 2018 роках, прийняло наказ за №1261-П про проведення позапланової перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (надалі-наказ).
На підставі наказу позивач видав направлення № 1261 від 07.06.2019 для проведення позапланової перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 щодо дотримання вимог законодавства про зайнятість населення.
В період з 12.06.2019 (10 год 45 хв) до 12.06.2019 (11 год 50 хв) посадовими особами позивача проведено перевірку відповідача, за наслідками якої 12.06.2019 складено акт за результатами проведення перевірки щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства про зайнятість населення, зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю за № 13/01/240/0206 .
У вказаному акті перевірки встановлено, що відповідач за 2017-2018 роки не подала до Львівського обласного центру зайнятості звіти за формою 1-ПА «Інформація про кількість працевлаштованих громадян суб`єктами господарювання, що надають послуги з посередництва у працевлаштуванні».
Згідно з поясненнями від 12.06.2019, наданого відповідачем головному державному інспектору Головного управління Держпраці у Львівській області Ракубовчук С. Б . при проведенні позапланової перевірки, звіт за формою 1-ПА за 2017-2018 роки вона не подавала у зв`язку з непоінформованістю щодо необхідності подання такого звіту.
12.06.2019 позивач вніс відповідачу припис про усунення порушень законодавства про зайнятість населення, зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю за №13/01/240/0206-0052.
03.07.2019 Головне управління Держпраці у Львівській області, на підставі акта за №13/01/240/0206 від 12.06.2019 прийняло постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами, якою застосовано до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 штраф у розмірі 8346 гривень.
У зв`язку з несплатою відповідачем штрафу у розмірі 8346 гривень позивач звернувся до суду.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про Державну службу України з питань праці» за № 96 від 11.02.2015 затверджено Положення про Державну службу України з питань праці (далі - Положення).
Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб (пункт 1 Положення).
Відповідно до підпункту 11 пункту 4 Положення Державна служба України з питань праці відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний контроль за дотриманням підприємствами, установами та організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, які використовують найману працю, законодавства про зайнятість та працевлаштування інвалідів у частині подання звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
Державна служба України з питань праці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи (пункт 7 Положення).
Правові, економічні та організаційні засади реалізації державної політики у сфері зайнятості населення, гарантії держави щодо захисту прав громадян на працю та реалізації їхніх прав на соціальний захист від безробіття визначає Закон України «Про зайнятість населення».
Згідно частини 1 статті 2 Закону України «Про зайнятість населення» відносини у сфері зайнятості населення регулюються Конституцією України, вказаним Законом, Кодексом законів про працю України, Господарським та Цивільним кодексами України, Законом України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", іншими актами законодавства.
Стаття 36 Закону України «Про зайнятість населення» визначає діяльність суб`єктів господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні.
Пунктом 4 частини 4 статті 36 Закону України «Про зайнятість населення» встановлено, що суб`єкти господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні, та суб`єкти господарювання, які здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні у інших роботодавців, зобов`язані подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, відомості про чисельність працевлаштованих ними осіб у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за погодженням з центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у галузі статистики.
Відповідно до пункту 4 частини четвертої статті 36 Закону України "Про зайнятість населення" наказом Міністерства соціальної політики України за № 815 від 07.08.2015 затверджено форму звітності № 1-ПА "Інформація про кількість працевлаштованих громадян суб`єктами господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні та здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в інших роботодавців" та Порядок подання форми звітності № 1-ПА "Інформація про кількість працевлаштованих громадян суб`єктами господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні та здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в інших роботодавців".
Згідно з Порядком подання форми звітності № 1-ПА "Інформація про кількість працевлаштованих громадян суб`єктами господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні та здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в інших роботодавців" (в редакції, чинній на момент виникнення даних правовідносин) форма звітності № 1-ПА "Інформація про кількість працевлаштованих громадян суб`єктами господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні та здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в інших роботодавців" (далі - звітність) заповнюється суб`єктами господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні, та суб`єктами господарювання, які здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в інших роботодавців (пункт 1 Порядку).
Звітність подається щороку не пізніше 15 січня після звітного року районним, міським, міськрайонним, районним у містах органам державної служби зайнятості за місцем здійснення діяльності. Якщо останній день строку попадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, днем закінчення строку подачі звіту є перший після нього робочий день (пункт 3 Порядку).
Згідно з частиною 1 статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» підставами для здійснення позапланових заходів є неподання суб`єктом господарювання документів обов`язкової звітності за два звітні періоди підряд без поважних причин або без надання письмових пояснень про причини, що перешкоджали поданню таких документів.
Частиною 4 статті 53 Закону України «Про зайнятість населення» встановлено, що у разі неподання або порушення порядку подання суб`єктом господарювання, який надає послуги з посередництва у працевлаштуванні, відповідно до вказаного Закону відомостей про працевлаштованих ним осіб стягується штраф у двократному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виявлення порушення.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про Державний бюджет на 2019 рік» розмір мінімальної заробітної плати з 01.01.2019 становить 4173 грн.
Суд встановив, що відповідач порушуючи вимоги пункту 3 Порядку подання форми звітності № 1-ПА "Інформація про кількість працевлаштованих громадян суб`єктами господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні та здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в інших роботодавців" не подала до органу центру зайнятості звітності № 1-ПА "Інформація про кількість працевлаштованих громадян суб`єктами господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні та здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в інших роботодавців" за 2017 і 2018 роки, що є підставою для стягнення штрафу у двократному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виявлення порушення.
Таким чином, позивач правомірно прийняв постанову про накладення штрафу.
Суд зазначає, що відповідач не подав до суду доказів оскарження такої постанови в адміністративному чи судовому порядку.
Частиною 10 статті 53 Закону України «Про зайнятість населення» встановлено, що у разі несплати (відмови від сплати) протягом місяця передбачених вказаною статею штрафів їх стягнення здійснюється в судовому порядку.
Враховуючи те, що відповідач не сплатив штраф у розмірі 8346грн, накладеного відповідно до постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №13/01/240/0206 від 03.07.2019, у строк, встановлений частиною 10 статті 53 Закону України «Про зайнятість населення», то стягнення такого штрафу здійснюється за рішенням суду.
У зв`язку з викладеним, суд вважає за необхідне стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в дохід Державного бюджету України штраф у розмірі 8346 гривень, накладений відповідно до постанови про накладення штрафу №13/01/240/0206 від 03.07.2019.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст.78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до ст.139 КАС України судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 КАС України, суд, -
в и р і ш и в :
позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 штраф у розмірі 8346 (вісім тисяч триста сорок шість) грн до Державного бюджету України.
Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.
Повне рішення суду складене і підписане 04.11.2019.
Суддя А.Г. Гулик