
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 листопада 2019 року м. Кропивницький Справа № 340/1705/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач: Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради (28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Шевченка, 109, код ЄДРПОУ 03197641)
про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 , через адвоката Швеця С.В., звернулася до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради (надалі - УПСЗН Олександрійської міської ради) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії.
Позов ОСОБА_1 мотивовано тим, що її чоловік ОСОБА_2 був ліквідатором наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії. Після його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 позивачка вчасно звернулася до УПСЗН Олександрійської міської ради з відповідним зверненням щодо виплати їй одноразової компенсації як дружині померлого ліквідатора аварії на ЧАЕС. Однак їй було відмовлено у цьому, оскільки згідно з довідкою про смерть №1822/323 причиною смерті чоловіка вказана "виразка дванадцятипалої кишки з перфорацією". Такого ж висновку дійшов судово-медичний експерт в акті судово-медичного дослідження трупа №323. Не погоджуючись з таким висновком, позивачка у січні 2019 року звернулася до Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ України по встановленню причинного зв`язку хвороб, що призвели до інвалідності та смерті, з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Згідно з експертним висновком №2836 від 25.03.2019 року захворювання ОСОБА_2 , що призвело до його смерті, пов`язане з виконанням обов`язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Отримавши цей висновок поштою 05.04.2019 року, позивачка 08.04.2019 року подала його до УПСЗН Олександрійської міської ради разом із письмовою заявою про виплату їй одноразової компенсації відповідно до вимог статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Але листом від 19.04.2019 року відповідач повідомив, що на момент подання заяви сплинув 6-місячний строк звернення з дати смерті годувальника за отриманням одноразової компенсації, установлений пунктом 3 Порядку виплати одноразової компенсації за шкоду, заподіяну внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №760 від 26.10.2016 року. Позивачка з цим не погоджується та зазначає, що право на отримання одноразової компенсації як дружині померлого громадянина, смерть якого пов`язана з Чорнобильською катастрофою, вона повинна була підтвердити відповідним експертним висновком, за відсутності якого вона не мала можливості звернутися до відповідача із заявою раніше. З цих підстав просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність УПСЗН Олександрійської міської ради з приводу відмови їй у виплаті одноразової грошової компенсації по втраті годувальника, передбаченої статтею 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов`язати УПСЗН Олександрійської міської ради здійснити їй виплату одноразової компенсації в розмірах, встановлених постановою КМУ від 14 травня 2015 року №285 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов КМУ".
Ухвалою судді від 02.08.2019 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач надав відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що позивачка не дотрималася вимог Порядку виплати одноразової компенсації за шкоду, заподіяну внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій, ядерних випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та щорічної допомоги на оздоровлення деяким категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №760 від 26.10.2016 року, оскільки заява про виплату одноразової компенсації за втрату годувальника подана нею 15.04.2019 року, тобто після закінчення шести місяців з дати смерті годувальника, та без документів, що підтверджували її статус (пільгового посвідчення дружини померлого учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії). Тому УПСЗН Олександрійської міської ради правомірно відмовило позивачці у виплаті одноразової компенсації за втрату годувальника. З цих підстав представник відповідача просила суд у позові відмовити.
Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
ОСОБА_1 з 25.09.1976 року перебувала у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 . (а.с. 10)
ОСОБА_2 був учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та мав статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії. (а.с. 20)
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . (а.с. 11)
Згідно з експертним висновком №2836 від 25.03.2019 року Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв`язку хвороб, що привели до інвалідності та смерті, з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, захворювання ОСОБА_2 , що призвело до його смерті, пов`язане з виконанням обов`язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. (а.с. 17)
09.04.2019 року ОСОБА_1 звернулася до УПСЗН Олександрійської міської ради із заявою, у якій просила порушити перед обласною комісією з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, клопотання про видачу їй посвідчення як дружині померлого громадянина, смерть якого пов`язана з Чорнобильською катастрофою. (а.с. 69 - 73)
Ця заява та додані до неї документи 12.04.2019 року направлені відповідачем до Кіровоградської обласної державної адміністрації.
На засіданні обласної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, при Кіровоградській обласній державній адміністрації 17.04.2019 року прийнято рішення про встановлення ОСОБА_1 статусу дружини померлого громадянина із числа ліквідаторів першої категорії, смерть якого пов`язана з Чорнобильською катастрофою, та видано відповідне посвідчення. (а.с. 19, 74 - 76)
Крім того, 15.04.2019 року позивачка звернулася до УПСЗН Олександрійської міської ради із заявою, у якій просила розглянути питання про виплату їй одноразової компенсації як дружині померлого ліквідатора аварії на ЧАЕС. (а.с. 49)
Листом №Ш-653 від 19.04.2019 року відповідач повідомив ОСОБА_1 , що оскільки протягом шести місяців з дати смерті її чоловіка (до 09.04.2019 року) їй не встановлений статус дружини померлого ліквідатора аварії на ЧАЕС 1 категорії (не видане відповідне посвідчення), тому вона втратила право на отримання одноразової компенсації за втрату годувальника. (а.с. 22)
Позивачка, не погодившись з такою відповіддю, звернулася до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір, суд виходив з того, що його предметом є відмова відповідача у задоволенні заяви позивачки щодо виплати їй одноразової компенсації як дружині померлого громадянина, смерть якого пов`язана з Чорнобильською катастрофою.
Статтею 46 Конституцій України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Статтею 13 цього Закону передбачено, що держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов`язується відшкодувати її за втрату годувальника, якщо його смерть пов`язана з Чорнобильською катастрофою.
Відповідно до статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" одноразова компенсація виплачується учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали особами з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасникам ліквідації наслідків інших ядерних аварій, особам, які брали участь у ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, які стали особами з інвалідністю внаслідок відповідних ядерних аварій та випробувань, участі у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, дружинам (чоловікам), якщо та (той) не одружилися вдруге, померлих громадян, смерть яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою, участю у ліквідації наслідків інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, сім`ям, які втратили годувальника, та батькам померлого із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою, особам з інвалідністю з дитинства, інвалідність яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою.
Щорічна допомога на оздоровлення виплачується громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які брали участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, і постраждалим за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, віднесеним до категорії 1, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інших ядерних аварій, громадянам, які брали участь у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, і постраждалим за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, віднесеним до категорії 2 або 3, дітям з інвалідністю, інвалідність яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою, кожній дитині, яка втратила одного з батьків внаслідок Чорнобильської катастрофи, та евакуйованим із зони відчуження у 1986 році.
Компенсація та допомога, передбачені цією статтею, виплачуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №760 від 26.10.2016 року, якою затверджено Порядок виплати одноразової компенсації за шкоду, заподіяну внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій, ядерних випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та щорічної допомоги на оздоровлення деяким категоріям громадян (надалі - Порядок №760).
Порядок №760 регулює питання здійснення виплати передбачених статтею 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" одноразової компенсації за шкоду, заподіяну внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій, ядерних випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї (далі - одноразова компенсація), та щорічної допомоги на оздоровлення (далі - щорічна допомога) деяким категоріям громадян.
Відповідно до пункту 2 Порядку №760 одноразова компенсація виплачуються за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті України на відповідний рік для соціального захисту громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, центрами з нарахування та здійснення соціальних виплат, структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних і районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за місцем фактичного проживання (перебування) громадян.
Пунктом 3 Порядку №760 передбачено, що виплата одноразової компенсації здійснюється за єдиною заявою, передбаченою постановою Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2002 р. №1146 "Про вдосконалення механізму надання соціальної допомоги", поданою заінтересованою особою протягом шести місяців з дати встановлення інвалідності або смерті годувальника.
Згідно з пунктом 4 Порядку №760 одноразова компенсація виплачується в розмірах, установлених постановою Кабінету Міністрів України від 14 травня 2015 р. №285 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України".
Відповідно до пункту 7 Порядку №760 одноразова компенсація у зв`язку з втратою годувальника, смерть якого пов`язана з Чорнобильською катастрофою, участю у ліквідації наслідків інших ядерних аварій, ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, виплачується дружині чи чоловікові в разі, коли вони не одружилися вдруге, сім`ї померлого годувальника з числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, в якій є непрацездатні особи, що були на утриманні померлого на момент його смерті.
Належність до непрацездатних осіб та членів сім`ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, визначається згідно із статтею 36 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Виплата одноразової компенсації здійснюється на підставі:
- свідоцтва про смерть;
- документа, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, складення ядерних зарядів та здійснення на них регламентних робіт, із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;
- свідоцтва про шлюб;
- експертного висновку міжвідомчої експертної комісії з установлення причинного зв`язку хвороби, інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, іншої ядерної аварії, участі в ядерному випробуванні, військовому навчанні із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт або військово-лікарської комісії, що діє в системі МВС, СБУ чи Міноборони.
Отже, право на отримання одноразової компенсації, передбаченої статтею 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", мають, зокрема, дружини померлих громадян, смерть яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою, за умови якщо вони не одружилися вдруге. Компенсація виплачуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Як вбачається з листа відповідача №Ш-653 від 19.04.2019 року, той, розглянувши заяву позивачки від 15.04.2019 року, фактично відмовив їй у виплаті одноразової компенсації, пославшись на те, що вона втратила право на її отримання, оскільки протягом шести місяців від дня смерті її чоловіка їй не було встановлено статус дружини померлого ліквідатора аварії на ЧАЕС 1 категорії та не було видане відповідне посвідчення.
Частиною 1 та 3 статті 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Постановою Кабінету Міністрів України №551 від 11.07.2018 року "Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян" затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян (надалі - Порядок №551).
Пунктом 2 Порядку №551 передбачено, що посвідчення є документом, що підтверджує статус осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, громадян, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих, дружин (чоловіків) померлих громадян з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (потерпілих), смерть яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою або з участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, а також опікунам дітей (на час опікунства) померлих громадян, смерть яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою, і надає право користуватися пільгами та компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон), іншими актами законодавства.
Відповідно до пункту 10 Порядку №551 дружині (чоловіку) померлого (померлої) громадянина (громадянки) з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи, віднесеного (віднесеної) до категорії 1 або 2, або з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесеного (віднесеної) до категорії 3, смерть якого (якої) пов`язана з Чорнобильською катастрофою, а також дружині (чоловіку), якщо та (той) не одружилася (одружився) вдруге, померлого (померлої) громадянина (громадянки), віднесеного (віднесеної) до категорії 1, 2 або 3, смерть якого (якої) пов`язана з участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, або опікуну дітей (на час опікунства) померлого (померлої) громадянина (громадянки), смерть якого (якої) пов`язана з Чорнобильською катастрофою, видається посвідчення "Дружина (чоловік) померлого (померлої) громадянина (громадянки) з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (потерпілих) категорії ___, смерть якого (якої) пов`язана з Чорнобильською катастрофою або з участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, опікуна дітей померлого (померлої) громадянина (громадянки), смерть якого (якої) пов`язана з Чорнобильською катастрофою" темно-бордового кольору.
Згідно з пунктом 11 Порядку №551 посвідчення видаються: дружині (чоловіку) померлого (померлої) громадянина (громадянки) з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи, віднесеного (віднесеної) до категорій 1 або 2, або з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 3, смерть якого (якої) пов`язана з Чорнобильською катастрофою, а також дружині (чоловіку), якщо та (той) не одружилася (одружився) вдруге, померлого (померлої) громадянина (громадянки), віднесеного (віднесеної) до категорій 1, 2 або 3, смерть якого (якої) пов`язана з участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, - на підставі документів про підтвердження статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи, участі у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, відповідного посвідчення (за наявності) та експертного висновку щодо встановлення причинного зв`язку смерті з Чорнобильською катастрофою, участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт.
Відповідно до пункту 3 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов`язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.09.2005 року №936, виплата компенсацій, допомоги певних видів та надання пільг у разі, коли вперше встановлено відповідний статус постраждалої особи і видано відповідне посвідчення, проводиться з дня подання громадянином заяви, але не раніше ніж з дня видачі йому посвідчення встановленого зразка.
Як свідчить пункт 7 Порядку №760 та пункт 11 Порядку №551, обов`язковим документом як для встановлення статусу дружини (чоловіка) померлого громадянина з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, смерть яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою, так і для виплати дружині (чоловіку) померлого одноразової компенсації у зв`язку з втратою годувальника, смерть якого пов`язана з Чорнобильською катастрофою, є експертний висновок щодо встановлення причинного зв`язку смерті з Чорнобильською катастрофою.
Судом з`ясовано, що позивачка для встановлення причинного зв`язку смерті свого чоловіка, з метою користування пільгами й компенсаціями, передбаченими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у січні 2019 року звернулася до Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв`язку хвороб, що привели до інвалідності та смерті, з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Її звернення було розглянуте на засіданні Центральної міжвідомчої експертної комісії 12.03.2019 року. Висновок Центральної міжвідомчої експертної комісії складений 25.03.2019 року, направлений поштою та отриманий, як зазначає позивачка, нею 05.04.2019 року. Вже 09.04.2019 року позивачка звернулася за отриманням відповідного посвідчення та отримала його 17.04.2019 року.
Суд вважає, що викладені у листі №Ш-653 від 19.04.2019 року твердження відповідача про те, що позивачка втратила право на отримання одноразової компенсації у зв`язку з втратою годувальника через те, що протягом шести місяців від дня його смерті не отримала відповідне посвідчення, суперечать вимогам Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Вказаний Закон гарантує відповідальність держави за завдану шкоду громадянам за втрату годувальника і не містить обмежень у часі щодо виплати заінтересованій особі одноразової компенсації у зв`язку з втратою годувальника та не встановлює будь-якого строку для звернення за виплатою такої компенсації. Цим Законом Кабінету Міністрів України надано повноваження встановити порядок та розміри виплати одноразової компенсації, але не надано право встановлювати обмеження щодо строку звернення з відповідною заявою.
Суд дійшов до висновку, що право особи на одноразову компенсацію, передбачену статтею 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", не підлягає часовим обмеженням і не залежить від того, чи минув шестимісячний строк з дати смерті годувальника.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ні Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ні Порядком №760 не передбачено такої підстави для відмови у виплаті одноразової компенсації як порушення строку звернення за її виплатою.
Отже, відмова відповідача у виплаті позивачці одноразової компенсації, викладена у листі №Ш-653 від 19.04.2019 року, є протиправною, а позов у цій частині слід задовольнити.
Вирішуючи позов в частині вимог про зобов`язання УПСЗН Олександрійської міської ради здійснити виплату одноразової компенсації, суд дійшов до таких висновків.
Згідно зі статтею 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до частин 1, 2 статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Згідно з частиною 4 статті 245 КАС України суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Наведене свідчить, що адміністративний суд не обмежений у виборі способів захисту прав та інтересів особи, порушених суб`єктами владних повноважень, а вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення та фактичним обставинам справи.
За правилами Порядку №760 виплата одноразової компенсації здійснюється за єдиною заявою, поданою заінтересованою особою, на підставі документів, визначених у пункті 7 цього Порядку.
Постановою Кабінету Міністрів України №1146 від 17.08.2002 року "Про вдосконалення механізму надання соціальної допомоги" запроваджено з 1 січня 2003 року призначення всіх видів соціальної допомоги місцевими органами праці та соціального захисту населення за єдиною заявою.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України №441 від 21.04.2015 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28.04.2015 року за №475/26920, затверджено форму Заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг.
Як вбачається з матеріалів справи, подана позивачкою заява не відповідала формі єдиної заяви. Ця обставина не дає суду підстав для задоволення позову у спосіб зобов`язання відповідача здійснити виплату позивачці одноразової компенсації. У межах спірних правовідносин, з огляду на визнання протиправною відмови відповідача у виплаті позивачці одноразової компенсації, викладеної у листі №Ш-653 від 19.04.2019 року, мотиви якої суперечать чинному законодавству, суд вважає, що належним способом захисту прав позивачки є зобов`язання відповідача повторно розглянути питання про виплату їй такої компенсації та прийняти відповідне рішення, врахувавши висновки суду.
Суд наголошує, що при повторному розгляді цього питання відповідач не може прийняти рішення, яке по суті повторює рішення, що визнане судом протиправним, і повинен прийняти рішення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом обставинам у цій справі.
Частиною 1 статті 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачкою при зверненні до суду з позовом сплачено судовий збір у сумі 768, 40 грн., які слід стягнути на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 256, 257 - 261, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради (28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Шевченка, 109, код ЄДРПОУ 03197641) задовольнити.
Визнати протиправною відмову Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради у виплаті ОСОБА_1 одноразової компенсації у зв`язку з втратою годувальника, смерть якого пов`язана з Чорнобильською катастрофою, викладену у листі №Ш-653 від 19.04.2019 року.
Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради повторно розглянути питання про виплату ОСОБА_1 одноразової компенсації у зв`язку з втратою годувальника, смерть якого пов`язана з Чорнобильською катастрофою, та прийняти рішення з урахування висновків суду.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в сумі 768,40 гривень за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради.
Копію рішення суду надіслати учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш