
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 жовтня 2019 року м. Житомир справа № 240/9818/19
категорія 108120000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Семенюка М.М.,
з участю секретаря судового засідання Капустинської Г.О.,
представника відповідача Фещук К.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні питання про судові витрати по адміністративній справі за позовом Комунальне підприємство "Житомирводоканал" Житомирської міської ради до Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області про визнання протиправним та скасування висновку,
встановив:
Рішенням по даній справі від 22.10.2019 позов задоволено: визнано протиправними та скасовано висновок Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області від 25.07.2019 про результати моніторингу закупівлі Комунальним підприємством "Житомирводоканал" Житомирської міської ради.
До закінчення судових дебатів у справі представником позивача була подана заява про вирішення питання про судові витрати, пов`язанні з розглядом справи, - витрати на професійну правничу допомогу в сумі 17500 грн., після ухвалення рішення по суті позовних вимог.
Розгляд питання про судові витрати призначено в судовому засіданні на 30.10.2019.
23.10.2019 до суду позивач подав розрахунок розміру понесених витрат та обґрунтування розміру витрат, які КП "Житомирводоканал" Житомирської міської ради сплатило за надання професійної допомоги адвокатом згідно договору 30/19 від 02.08.2019 в справі № 240/9818/19, з документами, що підтверджують понесені витрати; просить судове засідання проводити без його участі (а.с.137-147).
Відповідач 29.10.2019 подав клопотання про зменшення розміру витрат на правничу допомогу (а.с.148-153), яке в судовому засіданні було підтримане його представником.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про ухвалення додаткового судового рішення.
Згідно розрахунку розміру понесених витрат за надання професійної допомоги адвокатом (а.с.137-141), договору № 30/19 про надання професійної правничої допомоги від 02.08.2019 (а.с.142), ордеру серії ЖТ № 0610027 від 06.08.2019 (а.с.29), виписки по особовим рахункам (а.с.143), платіжного доручення № 712 від 02.08.2019 (а.с.144), при розгляді даної справи адвокатом Яцківим В.С. Комунальному підприємству "Житомирводоканал" Житомирської міської ради була надана професійну правничу допомогу, за яку позивач сплатив на особовий рахунок адвоката фіксований розмір гонорару - 17500 грн.
Як вбачається з розрахунку розміру понесених витрат за надання професійної допомоги адвокатом, і це підтверджується матеріалами справи, останнім за договором № 30/19 про надання професійної правничої допомоги від 02.08.2019 були виконані наступні роботи, на яки затрачено 20 год. 45 хв.:
- ознайомлення з закупівлею UA-2019-06-14-002264-b та висновком Держаудитслужби, запереченнями на висновок в системі Прозоро;
- опрацювання законодавства, яке регулює спірні правовідносини;
- узгодження з клієнтом правової позиції;
- підготовка адвокатського запиту ТОВ "ЗАКУПКИ.ПРОМ.УА", документів, що додаються до нього та відправка запиту (а.с.33-34);
- підготовка адміністративного позову та додатків до нього, відправка адміністративного позову;
- підготовка клопотання про витребування висновку про результати моніторингу закупівлі (а.с.35-36), заяви про неможливість подання доказів разом з позовною заявою (а.с.31-32), заяви про виклик свідків (а.с.71-72);
- підготовка та відправка повторного адвокатського запиту ТОВ "ЗАКУПКИ.ПРОМ.УА", клопотання про приєднання додаткових доказів (а.с.52-60);
- ознайомлення з відзивом, запереченнями відповідача, підготовка та відправка відповіді на відзив (а.с.76-99);
- підготовка до розгляду справи та участь в судових засіданнях.
Відповідно до частини першої статті 134 КАС України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
Згідно із частиною другою статті 134 КАС України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Зазначені положення кореспондуються із європейськими стандартами, зокрема, пунктом 14 Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам Щодо шляхів полегшення доступу до правосуддя № R (81) 7 передбачено, що за винятком особливих обставин, сторона, що виграла справу, повинна в принципі отримувати від сторони, що програла відшкодування зборів і витрат, включаючи гонорари адвокатів, які вона обґрунтовано понесла у зв`язку з розглядом.
Відповідно до пунктів 1, 5, 6 статті 1 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", адвокат - фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом; захист - вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні захисту прав, свобод і законних інтересів підозрюваного, обвинуваченого, підсудного, засудженого, виправданого, особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру або вирішується питання про їх застосування у кримінальному провадженні, особи, стосовно якої розглядається питання про видачу іноземній державі (екстрадицію), а також особи, яка притягається до адміністративної відповідальності під час розгляду справи про адміністративне правопорушення; інші види правової допомоги - види адвокатської діяльності з надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення.
З приводу зазначеного питання висловлювався і Конституційний Суду України, так, пунктом 3.2 рішення від 30 вересня 2009 року № 23-рп/2009 передбачено, що правова допомога є багатоаспектною, різною за змістом, обсягом та формами і може включати консультації, роз`яснення, складення позовів і звернень, довідок, заяв, скарг, здійснення представництва, зокрема в судах та інших державних органах тощо. Вибір форми та суб`єкта надання такої допомоги залежить від волі особи, яка бажає її отримати. Право на правову допомогу - це гарантована державою можливість кожної особи отримати таку допомогу в обсязі та формах, визначених нею, незалежно від характеру правовідносин особи з іншими суб`єктами права.
Також Конституційний Суд України зазначив і про те, що гарантування кожному права на правову допомогу в контексті частини другої статті 3, статті 59 Конституції України покладає на державу відповідні обов`язки щодо забезпечення особи правовою допомогою належного рівня. Такі обов`язки обумовлюють необхідність визначення в законах України, інших правових актах порядку, умов і способів надання цієї допомоги.
Отже, з викладеного слідує, що до правової (правничої) допомоги належать, зокрема, надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру тощо.
За змістом пункту першого частини третьої статті 134 КАС України розмір витрат на правничу допомогу адвоката, серед іншого, складає гонорар адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, які визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою.
Частиною четвертою статті 134 КАС України встановлено, що для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Згідно з частиною п`ятою статті 134 КАС України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (частина сьома статті 134 КАС України).
Відповідно до статті 30 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація та досвід адвоката, фінансовий стан клієнта й інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним і враховувати витрачений адвокатом час.
Розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом, і може бути змінений лише за їх взаємною домовленістю. Суд не має права його змінювати і втручатися у правовідносини адвоката та його клієнта.
Платіжне доручення, як первинний документ, відповідає вимогам, встановленим статтею 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16 липня 1999 року №996-14, містять всі необхідні реквізити, в них вказано призначення платежу з посиланням на відповідний Договір, згідно п.1.1 якого правова допомога надавалась по даній справі.
Враховуючи складність справи, обсяг та якість виконаних адвокатом робіт, витрачений час, значення цієї справи для особи, яка є іншою стороною у справі, суд вважає обґрунтованими, співмірними та підтвердженими належними доказами понесені позивачем витрати на професійну правничу допомогу в сумі 17500 грн., а тому, відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, судові витрати на професійну правничу допомогу у вказаному розмірі стягує на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
При цьому суд звертає увагу на ч. 7 ст.134 КАС України, згідно якої обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Суд критично ставиться до твердження відповідача про нескладність справи, враховуючи, що суд призначив її до розгляду в загальному позовному провадженні.
Суд також вважає хибним і нічим не підтвердженим твердження відповідача, що гонорар адвоката повинен бути співмірним з сплаченим при подачи позову судовим збором.
Щодо відсутності доказів про сплату адвокатом з суми гонорару податків та зборів, на що посилається відповідач, то суд звертає увагу, що суд в даному випадку не перевіряє їх сплату, яка ніяким чином не може свідчити про те, що позивачем понесені менші витрати на професійну правничу допомогу, ніж 17500 грн.
Посилання відповідача на Методіку обчислення розміру винагороди адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, затверджену Постановою КМ України від 17.09.2014 № 465, як на неспівмірність розміру гонорару адвоката по даній справі, суд вважає безпідставним, враховуючи, що безоплатна правова допомога, це правова допомога, що гарантується державою та повністю або частково надається за рахунок коштів Державного бюджету України, місцевих бюджетів та інших джерел, і вказана методика не визначає ринкових цін адвокатських послуг.
Таким чином відповідач, заявивши клопотання про зменшення розміру витрат на правничу допомогу, в якому до речі не вказав який розмір він вважає співмірним, не довів неспівмірності таких витрат.
На підставі викладеного, керуючись статтями 139, 144, 242-246, 252 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Стягнути на користь Комунального підприємства "Житомирводоканал" Житомирської міської ради судові витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 17500,00 грн. з Північного офісу Держаудітслужби за рахунок бюджетних асигнувань Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Семенюк
Повне судове рішення складене 04 листопада 2019 року