
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
31 жовтня 2019 року №640/7872/19
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі судді Донця В.А. розглянув у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправною відмови, зобов`язання вчинити дії.
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про:
- визнання протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" довідки МВС України від 22.03.2018 №22/6-71499 (із грошовим 17876,16 грн.) у розмірі 76% грошового забезпечення та без обмеження максимального розміру пенсії з 01.01.2016;
- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" довідки МВС України від 22.03.2018 №22/6-71499 (із грошовим 17876,16 грн.) у розмірі 76% грошового забезпечення та без обмеження максимального розміру пенсії з 01.01.2016.
Ухвалою суду від 19.06.2019 відкрито спрощене (письмове) позовне провадження без повідомлення учасників справи, встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позов.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивачу, як пенсіонеру органів внутрішніх справ в квітні 2018 року Головне управління Пенсійного Фонду України в м. Києві здійснило на виконання рішення Шевченківського районного суду м. Києва перерахунок пенсії з 01.01.2016 на підставі довідки від 23.03.2017 №22/6-71499 водночас зменшивши її основний розмір з 76% до 70% сум грошового забезпечення, із застосуванням при перерахунку пенсії за 2016-2017 рік максимального розміру пенсії 10740,00 грн.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01.01.2018 та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету.
Позивачем подано відповідь на відзив, відповідно до зазначив, що реалізація особою права, що пов`язане з отриманням бюджетних коштів, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Дослідивши письмові докази, судом встановлено.
Рішенням Шевченківського районного суду м. Києва від 23.03.2018 у справі №761/45104/17 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено, визнано бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо непроведення перерахунку з 01.01.2016 протиправно, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно з довідкою МВС України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 23.05.2017 №22/6-71499 починаючи з 01.01.2016.
ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою від 15.03.2019, в якій просив здійснити перерахунок та виплату пенсії 01.01.2016 відповідно до довідки МВС України від 22.03.2018 №22/6-71499 в розмірі 76% грошового забезпечення та без обмеження максимального розміру.
Головне управління Пенсійного фонду України листом від 10.04.2019 №76752/02 повідомило позивача, що при проведенні з 01.01.2018 перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" обчислювався виходячи з 70 відсотків сум грошового забезпечення за посадою позивача відповідно до редакції закону, чинної на дату, з якої проводився перерахунок пенсії та щодо повного виконання рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 23.03.2018 у справі №761/45101/17 щодо здійснення перерахунок пенсії на підставі довідки від 23.03.2017 №22/6-71499.
Позивачем до позовної заяви надано наказ Міністерства внутрішніх справ України від 29.07.2011 №924 о/с, відповідно до якого вислуга років позивача на день звільнення в календарному обчислені для призначення пенсії складає 25 років 06 місяців 06 днів.
Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 23.11.2017 №28534/03/П-2702 розмір пенсії ОСОБА_1 становить 76% відсотків грошового забезпечення.
Позивачем додано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 22.03.2018 №22/6-71499, виданої Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України, згідно з якою відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України від 21.02.2019 №103 та від 11.11.2015 №988, розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 змінився.
Вважаючи протиправною відмову відповідача щодо неперерахування пенсії на підставі довідки від 22.03.2018 №22/6-71499 у розмірі 76% грошового забезпечення та без обмеження максимального розміру, позивач звернувся до суду.
Вирішуючи спір, суд виходить з такого.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначаються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ.
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку в зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII (набрав чинності 29.12.2015) внесено доповнення до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до яких: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
в) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" (пункт "в" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 3 проценти за кожний повний рік вислуги понад 20 років, але не більше ніж 65 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 23.11.2017 №28534/03-П-2702 розмір пенсії позивача відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" становив 76% грошового забезпечення.
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року №1166-VII, який набрав чинності з 01 квітня 2014 року, крім деяких положень, пунктом 23 Розділу ІІ якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри "80" замінено цифрами "70".
Приписами частини першої статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Отже, зміст наведених норм дає підстави для висновку, що внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" зміни до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка змін у зв`язку з прийняттям Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" не зазнала.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016 відповідно до статті 63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі Постанови Кабінету міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Зміни до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.
Постанови Кабінету Міністрів України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" і "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" також не містять жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.
Отже, зміна розміру пенсії з 76% до 70% сум грошового забезпечення, що відбулася внаслідок внесення змін до положень частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" після призначення пенсії позивачу, не може бути підставою для зменшення розміру вже призначеної пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку.
Аналогічний висновок викладено у рішенні Верховного Суду від 04.02.2019 в зразковій справі №240/5401/18, що залишений без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019.
Крім того, як зазначалось судом, позивачем до позовної заяви додано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 22.03.2018 №22/6-71499, виданої Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України, згідно з якою відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України від 21.02.2019 №103 та від 11.11.2015 №988, розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 змінився. Зазначена довідка отримана Головним управління Пенсійного фонду України в м. Києві 27.03.2018.
Враховуючи, що рішенням Шевченківського районного суду міста Києва від 23.03.2018 у справі №761/45104/17 встановлено право ОСОБА_1 на перерахунок пенсії у зв`язку із зміною розміру грошового забезпечення поліцейських, та враховуючи отримання Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві 27.03.2018 довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 22.03.2018 №22/6-71499, виданої Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України, згідно з якою відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України від 21.02.2019 №103 та від 11.11.2015 №988 змінився розмір грошового забезпечення поліцейських, суд приходить до висновку про протиправність відмови Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" довідки МВС України від 22.03.2018 №22/6-71499 у розмірі 76 % грошового забезпечення.
Щодо вимоги позивача про проведення перерахунку та виплати пенсії без обмеження максимального розміру то суд зазначає.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24.12.2015 №911-VIII (набрав чинності з 01.01.2016) частину п`яту статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено реченням: "Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень".
Разом з тим, згідно з пунктом 2 розділу ІІ Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24.12.2015 №911-VIII дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 01.01.2016.
Позивачем надано розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №2603016655 від 14.08.2018, відповідно до якого з січня 2016 по грудень 2017 року позивачу підлягала виплаті пенсія у розмірі 10740,00 грн.
Відповідно до наказу Міністерства Внутрішніх справ України від 29.07.2011 №924 о/с ОСОБА_1 звільнено з органів внутрішніх справ у відставку за пунктом 65 "а" (за віком). Згідно з позовною заявою, з 02.08.2011 ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Отже, до позивача наведене обмеження щодо виплати пенсії з 01.01.2016 не може бути застосоване (наприклад, постанова Верховного Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 03.10.2018 справа №127/4267/17, номер в реєстрі - 76941323).
З огляду на викладене, обґрунтованими є доводи та вимоги позивача щодо протиправного перерахунку пенсії у 2016-2017 роках з обмеженням максимального розміру.
Щодо строків звернення до суду, то Верховний Суд в складі колегії Касаційного адміністративного суду в рішенні від 15.02.2018 у зразковій справі 820/6514/17 дійшов висновку, що право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 не може бути обмежений будь-яким строком.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн. (квитанція від 07.05.2019 №17). Отже, судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 768,40 грн. підлягають присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно довідки від 22 березня 2018 року №22/6-71499 у розмірі 76% грошового забезпечення без обмеження максимального розміру пенсії з 01 січня 2016 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року відповідно довідки від 22 березня 2018 року №22/6-71499 виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 76% сум грошового забезпечення без обмеження максимального розміру.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві виплатити ОСОБА_1 перераховану пенсію з урахуванням раніше сплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім грн. 40 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (ідентифікаційний код 42098368, місцезнаходження: 04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, 16).
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Закону України від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя В.А. Донець