
Справа № 560/2167/19
УХВАЛА
01 листопада 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати бездіяльність відповідача протиправною через грубе порушення статей 3, 8, 19, 21, 22, 41, 58, 64 Конституції України, рішень Конституційного Суду України, Європейського Суду з прав людини та правових норм міжнародних договорів і зобов`язань до яких приєдналася Україна, під час перерахунку довічної пенсії;
- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії у розмірі 71% суми грошового забезпечення з урахуванням, посади, надбавок і премії встановлених у розмірі за останньою штатною посадою перед звільненням, згідно документів пенсійної справи, вимог Конституції України, тлумачень Конституційного Суду України, Декларації з прав людини, закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 №900, статті 63 закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, постанов Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, від 11.11.2015 №988 та інших нормативних актів;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок розміру премії, нарахування якої визначається у середніх розмірах;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок розміру посадового окладу згідно посади, яку займав позивач перед звільненням або рівноцінної.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подало клопотання, в якому просить позовну заяву ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 11.07.2019 залишити без розгляду.
В обґрунтування клопотання зазначило, що в квітні 2018 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України 21.02.2018 №103 позивачу здійснений перерахунок пенсії, тому з квітня 2018 року він знав про розмір виплачуваної пенсії, однак з вказаним позовом звернувся до суду лише в липні 2019, з пропуском строку звернення.
Вирішуючи питання щодо пропуску строку звернення до суду позивачем з вказаним позовом, суд враховує таке.
Строки звернення до суду визначені статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Суд встановив, що про порушення своїх прав позивач дізнався з листа від 25.02.2019 про відмову щодо перерахунку пенсії.
Згідно з частиною 3 статті 51 закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
У рішенні по справі "Іліан проти Туреччини" ЄСПЛ зазначив, що правило встановлення обмежень доступу до суду, у зв`язку з пропуском строку звернення, повинно застосовуватись з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру, перевіряючи його виконання слід звертати увагу на обставини справи.
Враховуючи положення частини 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв`язку з положенням частини 3 статті 51 закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" суд вважає, що у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, позов з вимогами, пов`язаними з виплатою сум пенсії за минулий час може бути поданий без обмеження будь-яким строком.
Суд вважає, що строк звернення до суду з вказаним позовом позивач не пропустив.
Керуючись статтями 121, 122, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про залишення позовної заяви за період з 01.01.2016 по 11.07.2019 без розгляду відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Головуючий суддя Г.В. Лабань