
Справа № 560/3154/19
РІШЕННЯ
іменем України
01 листопада 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в якому просить визнати протиправними дії відповідача, які полягають у не проведенні ним перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 14.08.2019 з урахуванням посадового окладу в розмірі 3080,00 грн. Зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення від 14.08.2019 № ХС52205 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням посадового окладу в розмірі 3080 грн. та проведених виплат, починаючи з 01.01.2018 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 01.01.2007 одержує пенсію за вислугу років на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закону).
З 01.01.2018 на підставі ч.4 ст.63 Закону та на виконання постанови КМ України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Хмельницького обласного військового комісаріату від 09.03.2018 № ХС52205.
На підставі направленої нової довідки Хмельницьким ОВК, якою збільшено надбавку за вислугу років позивача за тим самим номером, відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018.
Хмельницький обласний військовий комісаріат 14.08.2019 виготовив нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії якою збільшено посадовий оклад позивача в розмірі 3080,00 грн, та надіслав її до відповідача.
Однак управління Пенсійного фонду самостійно не здійснило перерахунок пенсії позивача згідно нової довідки, на що позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії та отримала відмову в перерахунку пенсії від 25.09.2019 №Г-1144-0-02.26-04.
Не погоджуючись із такими діями Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, позивач звернулась до суду з адміністративним позовом.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 09.10.2019 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Відповідно до п. 2 ч. 1 статті 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно ч.2 ст.263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Від представника відповідача на адресу суду 25.10.2019 надійшов відзив в якому останній зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України № 14 від 16 січня 2019 року затверджено бюджет Пенсійного фонду України на 2019 рік, яким видатки для виплати перерахованих пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 року, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" в іншому порядку, ніж це встановлено постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року та постановою Кабінету Міністрів України № 804 від 14.08.2019 не передбачено.
Враховуючи вищевикладене, підстав для визнання протиправними дій головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, які полягають у не проведені перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 14.08.2019 з урахуванням посадового окладу в розмірі 3080,00 грн та зобов`язання головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення від 14.08.2019 № ХС 52205 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням посадового окладу в розмірі 3080,00 грн з урахуванням проведених виплат починаючи з 01.01.2018року немає.
Просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Крім того, відповідачем подано 25.10.2019 клопотання про залучення до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Хмельницький обласний військовий комісаріат, однак таке клопотання не підлягає задоволенню, оскільки результат розгляду даної справи жодним чином не вплине на права та обов`язки Хмельницького обласного військового комісаріату.
Дослідивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв`язку та сукупності суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує з 01.01.2007 пенсію на підставі закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
На виконання постанови № 103 на підставі наданої Хмельницьким обласним військовим комісаріатом довідки від 09.03.2018 та уточнюючої довідки від 14.11.2018 № ХС52205 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.03.2018, головним управлінням Пенсійного фонду проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018.
На адресу головного управління Пенсійного фонду 19.08.2019 від Хмельницького обласного військового комісаріату листом від 16.08.2019 № 14/2811 надійшла довідка від 14.08.2019 № ХС52205 про розмір грошового забезпечення, для перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, у якій посадовий оклад встановлено у розмірі 3080,00 грн, тобто вищий а ні ж у попередніх довідках.
Позивач 12.09.2019 звернувся до Головного управління ПФ України в Хмельницькій області із заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі нової довідки від 14.08.2019 № ХС52205, оскільки вказана довідка є документом, який дає позивачу право на підвищення пенсії, а тому у ГУ ПФУ в Хмельницькій області з цих підстав виник обов`язок вчинити відповідні дії щодо перерахунку пенсії.
Листом № Г-1144-0-02.26-04 від 25.09.2019 відповідач відмовив у задоволенні заяви позивача з підстав того, що оскільки бюджетні асигнування з Державного бюджету України Пенсійному фонду не збільшувались, виплата підвищених пенсій продовжується з урахуванням бюджетних асигнувань, визначених на цю мету. Також вказано, що нормативно-правових актів щодо визначення нових умов, порядку та розмірів, за якими мають проводитися перерахунки пенсій, призначених згідно довідки від 14.08.2019 №ХС52205 про розмір грошового забезпечення, виданої Хмельницьким ОВК відповідно до постанови КМ України від 21.02.2018 №103, у Головного управління немає.
Не погоджуючись з такою відмовою відповідача вважає її протиправною та такою, що прямо суперечить нормам чинного законодавства, а тому змушена звернутись до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII), та Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Згідно з частиною 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до п. 23 Порядку №3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.
Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Пункт 24 Порядку №3-1, визначає, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Суд звертає увагу відповідача, що враховуючи наведені вище фактичні обставини справи встановлено, що при черговому проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 Хмельницьким ОВК до пенсійного фонду було надіслано довідку про розмір грошового забезпечення від 14.11.2018 № ХС52205 згідно якої посадовий оклад становив 2820,00 грн, однак в подальшому Хмельницьким ОВК було виготовлено нову довідку від 14.08.2019 № ХС52205 з збільшеним розміром посадового окладу 3080,00 грн, та надіслано до пенсійного фонду. Отже перинна довідка містить відомості для призначення позивачу пенсії у меншому розмірі, а ніж та згідно якої посадовий оклад становить 3080,00 грн, від 14.08.2019, що має бути врахована для проведення перерахунку пенсії відповідно до чинного законодавства.
Вирішуючи питання про застосування Закону № 2262-ХІІ у часі, суд зазначає, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до абзацу 2 пункту 2 рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 № 1-рп/99 за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині 1 статті 58 Конституції України, за якою дії нормативно-правового акту в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовуються той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян які під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 2, 3 названого Порядку передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Суд вважає, що в поданій Хмельницьким обласним військовим комісаріатом довідці зазначені усі види грошового забезпечення, передбачені пунктом 5 Порядку № 45 та пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Враховуючи те, що Хмельницький ОВК самостійно виготовив та направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідку про розмір грошового забезпечення № ХС52205 від 14.08.2019 згідно якої встановлено вищи посадовий оклад, для проведення перерахунку пенсії позивачу, та оскільки зазначена вище нормативна процедура Хмельницьким ОВК не була порушена, а тому позивач має повне право на перерахунок пенсії, згідно даної довідки.
А тому, відмова Головного управління ПФУ в Хмельницькій області щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення № ХС52205 від 14.08.2019 згідно якої посадовий оклад становить 3080,00 грн, викладена в листі №Г-1144-0-02.26-04 від 25.09.2019 є протиправною.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Враховуючи вищевикладене, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та письмових доказів по справі, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах відповідач діяв без дотримання вимог ч.2 ст.2 КАС України, тому позовні вимоги ОСОБА_1 є законними, обґрунтованими, підтвердженими належними та допустимими доказами, а тому їх необхідно задовольнити в повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №ХС52205 від 14.08.2019 з урахуванням посадового окладу в розмірі 3080,00 грн.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення від 14.08.2019 № ХС52205 для перерахунку пенсії з урахуванням посадового окладу в розмірі 3080,00 грн, з урахуванням вже проведених виплат, починаючи з 01.01.2018.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , ідентифікаційний код - 21318350)
Головуючий суддя О.П. Шевчук