Рішення № 85351995, 23.10.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.10.2019
Номер справи
520/6782/19
Номер документу
85351995
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 жовтня 2019 р. № 520/6782/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Волошина Д.А.,

за участю секретаря судового засідання - Суховарової О.А.,

представника позивача - Мороз К.І. ,

представника відповідача - Варламова Д.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, Державного кадастрового реєстратора Головного управління Держгеокадастру у Харківській області Карабан Вікторії Юріївни про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

Фізична особа - підприємець ОСОБА_2 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Державного кадастрового реєстратора Головного управління Держгеокадастру у Харківській області Карабан Вікторії Юріївни про відмову у прийнятті заяви про внесення відомостей (змін) до Державного земельного кадастру від 23.04.2019 р. №ПВ-6300006632019;

- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Харківській області в особі Державного кадастрового реєстратора Відділу у м. Харкові прийняти заяву Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 та внести відомості (зміни до них) до Державного земельного кадастру про земельну ділянку, кадастровий номер 6310138200:05:005:047 (місце розташування: АДРЕСА_1 ), а саме, про внесення відомостей (змін) до Державного земельного кадастру щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що оскаржуване рішення Державного кадастрового реєстратора Головного управління Держгеокадастру у Харківській області Карабан Вікторії Юріївни про відмову у прийнятті заяви про внесення відомостей (змін) до Державного земельного кадастру від 23.04.2019 р. №ПВ-6300006632019 прийнято з порушенням норм діючого законодавства України, що є підставою для його скасування, посилаючись на відомості, які викладені в позовній заяві.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 11.07.2019 р. відкрито провадження у даній справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

Протокольною ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 02.10.2019 р. закрито підготовче провадження та справа призначена до судового розгляду по суті на 23.10.2019 р. о 12:30 год.

В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги, пославшись на обставини, викладені в адміністративному позові, просив суд позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача, Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог пославшись на обставини, викладені у відзиві на адміністративний позов, зазначив, що відповідно до п.116 Порядку ведення Державного земельного кадастру, що був затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 р. за №1051, передбачається, що внесення до Державного земельного кадастру відомостей (змін до них) про зареєстровану земельну ділянку, зазначених у п.24 цього Порядку, здійснюється шляхом внесення таких відомостей до відповідної Поземельної книги. На підставі ухвали Жовтневого районного суду м. Харкова від 08.02.2019 року у справі №639/235/19, у Відділі у м. Харкові було проведено вилучення, зокрема, оригіналу проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ФОП ОСОБА_2 для експлуатації та обслуговування виробничої будівлі літ. «Б-1» (цех) та нежитлової будівлі літ. «А-1» (склад) по АДРЕСА_1 кадастровий номер 6310138200:05:005:0047 разом із Поземельною книгою. У зв`язку з неможливістю виконання п. 120 Порядку ведення Державного земельного кадастру Державним кадастровим реєстратором за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру було відмовлено заявнику повідомленням від 23.04.2019 року за № ПВ-6300006632019 в про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру.

Відповідач, Державний кадастровий реєстратор Головного управління Держгеокадастру у Харківській області Карабан Вікторія Юріївна, в судове засідання не прибув, згідно наданого до суду відзиву на позов заперечував проти задоволення позовних вимог, зазначив, що на підставі ухвали Жовтневого районного суду м. Харкова від 08.02.2019 року у справі №639/235/19, у Відділі у м. Харкові було проведено вилучення, зокрема, оригіналу проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ФОП ОСОБА_2 для експлуатації та обслуговування виробничої будівлі літ. «Б-1» (цех) та нежитлової будівлі літ. «А-1» (склад) по АДРЕСА_1 кадастровий номер 6310138200:05:005:0047 разом із Поземельною книгою. У зв`язку з неможливістю виконання п. 120 Порядку ведення Державного земельного кадастру Державним кадастровим реєстратором за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру було відмовлено заявнику повідомленням від 23.04.2019 року за № ПВ-6300006632019 в про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, встановив наступне.

11 листопада 2015 р. між Харківською міською радою (орендодавець) та ФОП ОСОБА_2 (орендар) було укладено договір оренди землі на земельну ділянку площею 0,5358 га (кадастровий номер 6310138200:05:005:047) по АДРЕСА_1 .

Відповідно до рішення 23 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 28.11.2018 р. № 1304/18 ФОП ОСОБА_2 було надано згоду на відновлення меж земельної ділянки комунальної власності площею 0,5358 га (кадастровий номер 6310138200:05:005:047) для експлуатації та обслуговування виробничої будівлі літ. «Б-1» (цех) та нежитлової будівлі літ. «А-1» (склад) по АДРЕСА_1 .

Відповідно до ст.21 Закону України «Про Державний земельний кадастр» відомості про межі земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) - у разі встановлення (відновлення) меж земельної ділянки за її фактичним використанням відповідно до статті 107 Земельного кодексу України.

ФОП ОСОБА_2 було замовлено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки та 23.04.2019 р. через Центр надання адміністративних послуг у м. Харкові подано до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області заяву про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру разом з технічною документацією із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки, що не заперечується відповідачами по справі.

Згідно повідомлення Державного кадастрового реєстратора Головного управління Держгеокадастру у Харківській області Карабан Вікторії Юріївни про відмову у прийнятті заяви про внесення відомостей (змін) до Державного земельного кадастру від 23.04.2019 р. №ПВ-6300006632019, у прийнятті заяви про внесення відомостей (змін) до Державного земельного кадастру про земельну ділянку, поданій 23.04.2019 р. відмовлено у зв`язку з тим, що документи подані не в повному обсязі. Рекомендовано: на підставі ухвали суду та протоколу обшуку від 06.03.2019 р. в Управлінні було вилучено певні документи, зокрема, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ФОП ОСОБА_2 для експлуатації та обслуговування виробничої будівлі літ. «Б-1» (цех) та нежитлової будівлі літ. «А-1» (склад) по АДРЕСА_1 кадастровий номер 6310138200:05:005:0047 разом із Поземельною книгою. У зв`язку з цим, на даний час неможливо внести зміни до Державного земельного кадастру.

Позивач не погоджуючись з вказаним рішенням звернувся до суду для захисту своїх порушених прав та інтересів.

Вирішуючи спір суд зазначає, що відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державний земельний кадастр" від 07 липня 2011 року № 3613-VI (далі Закон № 3613) державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.

У відповідності до ч. 5 ст. 5 Закону № 3613, внесення відомостей до Державного земельного кадастру та користування такими відомостями здійснюється виключно на підставі та відповідно до цього Закону. Забороняється вимагати для внесення відомостей до Державного земельного кадастру та користування такими відомостями надання документів та здійснення дій, прямо не передбачених цим Законом.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону № 3613, внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Згідно із ч. 4 ст. 9 Закону № 3613, державний кадастровий реєстратор: здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей; перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства; формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг; здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні; присвоює кадастрові номери земельним ділянкам; надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні; здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі; передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки.

Відповідно до ч. 6, 7 ст. 9 Закону № 3613, державний кадастровий реєстратор має доступ до всіх відомостей Державного земельного кадастру, самостійно приймає рішення про внесення відомостей до нього, надання таких відомостей, про відмову у здійсненні таких дій. Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян чи їх об`єднань у діяльність Державного кадастрового реєстратора забороняється, крім випадків, встановлених цим Законом.

Згідно з ч.4 ст.24 Закону № 3613, для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються: заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин; оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки; документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.

Відповідно до ч. 5 ст. 24 Закону № 3613, державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.

Відповідно до ч. 6 ст. 24 Закону № 3613, підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є: розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора; подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі; невідповідність поданих документів вимогам законодавства; знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.

Процедура та вимоги щодо ведення Державного земельного кадастру визначені Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051 (далі Порядок 1051).

Згідно до п. 67 Порядку, внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру здійснюється виключно на підставі та відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр" та цього Порядку.

Забороняється вимагати для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру надання документів та здійснення дій, прямо не передбачених Законом України "Про Державний земельний кадастр".

Документи, які є підставою для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, мають відповідати таким вимогам:

текст документів має бути написаний розбірливо;

документи не мають містити підчищення або дописки, закреслені слова чи інші не обумовлені в них виправлення, орфографічні та арифметичні помилки, бути заповнені олівцем, а також з пошкодженнями, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст;

документи мають відповідати вимогам Закону України "Про Державний земельний кадастр" та цього Порядку.

Відповідно до п. 70 вказаного Порядку, державний кадастровий реєстратор у момент надходження до нього заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру разом з документами, зазначеними у пункті 69 цього Порядку, перевіряє: 1) повноваження особи, що звернулася за внесенням відповідних відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру; 2) наявність повного пакета документів, необхідних для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру; 3) розташування об`єкта Державного земельного кадастру на території дії його повноважень; 4) придатність електронного документа для проведення його перевірки за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру.

У разі звернення за внесенням відповідних відомостей (змін до них) неналежної особи (особи, яка не може бути заявником відповідно до цього Порядку), подання заявником не повного пакета документів та/або розташування об`єкта Державного земельного кадастру на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора Державний кадастровий реєстратор відмовляє такій особі, заявникові у прийнятті заяви безпосередньо у момент її подання або у день надходження рекомендованим листом зазначених документів за формою згідно з додатком 13 із зазначенням рекомендацій щодо усунення причин, що є підставою для такої відмови, зокрема найменування та місцезнаходження органу, до повноважень якого належить внесення відомостей (змін до них) про об`єкт Державного земельного кадастру.

Отже, законодавством встановлено виключні підстави, за наявності яких заявникові може бути відмовлено у прийнятті заяви про внесення відомостей (змін) до Державного земельного кадастру, а саме, звернення за внесенням відповідних відомостей (змін до них) неналежної особи, подання заявником не повного пакета документів та/або розташування об`єкта Державного земельного кадастру на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора.

Як вбачається з оскаржуваного рішення, підставою для відмови у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, за результатами розгляду заяви, поданої позивачем, зазначено подання документів не в повному обсязі.

При цьому, в графі рекомендую зазначено, що на даний час неможливо внести зміни до Державного земельного кадастру, оскільки, на підставі ухвали суду та протоколу обшуку від 06.03.2019 р. в Управлінні було вилучено певні документи, зокрема, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ФОП ОСОБА_2 для експлуатації та обслуговування виробничої будівлі літ. «Б-1» (цех) та нежитлової будівлі літ. «А-1» (склад) по АДРЕСА_1 , 26 кадастровий номер 6310138200:05:005:0047 разом із Поземельною книгою, інших обставин не встановлено, що було підтверджено представником відповідача.

Аналізуючи вищезазначені приписи законодавства, суд приходить до висновку, що вилучення документів не є законодавчо встановленою підставою для відмови у прийнятті заяви.

Суд зазначає, що повідомлення відповідача про відмову у прийнятті заяви про внесення відомостей (змін) до Державного земельного кадастру від 23.04.2019 р. №ПВ-6300006632019 і викладена в ньому позиція щодо відмови в прийнятті заяви, не містить визначених п. 70 Порядку № 1051 підстав для відмови у прийнятті заяви про внесення відомостей (змін) до Державного земельного кадастру.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач, відмовляючи у прийнятті заяви про внесення відомостей (змін) до Державного земельного кадастру діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені чинним законодавством України, а тому, позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Державного кадастрового реєстратора Головного управління Держгеокадастру у Харківській області Карабан Вікторії Юріївни про відмову у прийнятті заяви про внесення відомостей (змін) до Державного земельного кадастру від 23.04.2019 р. №ПВ-6300006632019 підлягають задоволенню.

З приводу позовної вимоги про зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Харківській області в особі Державного кадастрового реєстратора Відділу у м. Харкові прийняти заяву Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 та внести відомості (зміни до них) до Державного земельного кадастру про земельну ділянку, кадастровий номер 6310138200:05:005:047 (місце розташування: АДРЕСА_1 ), а саме, про внесення відомостей (змін) до Державного земельного кадастру щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки, суд зазначає наступне.

Оскільки заява Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру разом з технічною документацією із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки, подана 23.04.2019 р. до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, не була прийнята та розглянута відповідачем, суд приходить до висновку що належним та достатнім способом відновлення порушеного законного інтересу позивача буде зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Харківській області в особі Державного кадастрового реєстратора Відділу у м. Харкові прийняти заяву Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру про земельну ділянку, кадастровий номер 6310138200:05:005:047 (місце розташування: АДРЕСА_1 ) та розглянути її.

При цьому, відповідно до ст.9 Закону № 3613, внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Враховуючи, що Державний кадастровий реєстратор Відділу у м. Харкові є посадовою особою Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, а Відділ у м. Харкові є структурним підрозділом Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, то і прийняти заяву Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру про земельну ділянку, кадастровий номер 6310138200:05:005:047 (місце розташування: АДРЕСА_1 ) та розглянути її, належить зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Харківській області в особі Державного кадастрового реєстратора Відділу у м. Харкові.

Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Проте, в порушення статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідачем не доведено факту правомірності відмови у прийнятті заяви про внесення відомостей (змін) до Державного земельного кадастру, у зв`язку з чим позовні вимоги Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 ( АДРЕСА_3 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (вул. Космічна, буд. 21, 8-9 пов., м. Харків, 61145, код 39792822), Державного кадастрового реєстратора Головного управління Держгеокадастру у Харківській області Карабан Вікторії Юріївни (вул. Космічна, буд. 21, 8-9 пов., м. Харків, 61145) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державного кадастрового реєстратора Головного управління Держгеокадастру у Харківській області Карабан Вікторії Юріївни про відмову у прийнятті заяви про внесення відомостей (змін) до Державного земельного кадастру від 23.04.2019 р. №ПВ-6300006632019.

Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Харківській області в особі Державного кадастрового реєстратора Відділу у м. Харкові прийняти заяву Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру про земельну ділянку, кадастровий номер 6310138200:05:005:047 (місце розташування: АДРЕСА_1 ) та розглянути її.

В задоволенні іншої частини позову - відмовити.

Стягнути на користь Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 ( АДРЕСА_3 , код НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (вул. Космічна, буд. 21, 8-9 пов., м. Харків, 61145, код 39792822) суму сплаченого судового збору у розмірі 960,50 грн. (дев`ятсот шістдесят гривень 50 копійок).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення виготовлено 01 листопада 2019 року.

Суддя Д.А. Волошин