
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 листопада 2019 року ЛуцькСправа № 140/2638/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Волдінера Ф.А.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач), в якому просить: 1) визнати протиправними дії щодо зменшення розміру пенсії з 82% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку; 2) зобов`язати здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії з 01.01.2016 року у розмірі 82% відповідних сум грошового забезпечення, що визначені у довідці Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII), яка була призначена у розмірі 82 процентів від суми грошового забезпечення. У квітні 2018 року, у зв`язку з внесенням змін до грошового забезпечення поліцейських, затверджених постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 № 988 (далі - Постанова № 988), та на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 (далі - Постанова № 103), відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача, зменшивши її основний розмір з 82 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
20.11.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії в розмірі 82 процентів відповідної суми грошового забезпечення. Проте ГУ ПФУ у Волинській області листом від 03.12.2018 № 1344/Ш-01 повідомило про те, що перерахунок пенсії позивача, з урахуванням 70 процентів грошового забезпечення, здійснено за чинною редакцією Закону № 2262-XII.
Позивач вважає, що відповідач порушив ряд нормативно-правових актів, наведених у тексті позовної заяви, і такими діями, щодо зменшення основного розміру пенсії з 82 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, порушив права та законні інтереси позивача, в результаті чого останній одержує пенсію у меншому розмірі. При цьому, позивач вказує, що процедури призначення та перерахунку пенсій є різними за змістом та механізмом їх проведення, для перерахунку пенсії мають застосовуватися норми Закону № 2262-XII, що визначають її розмір у процентах відповідних сум грошового забезпечення, які діяли на момент первинного призначення пенсії, а розмір призначеної пенсії в процентному відношенні відповідних сум грошового забезпечення не може бути зменшений навіть при зміні діючого законодавства, з огляду на конституційні норми щодо незворотності дії нормативно-правових актів в часі.
З наведених підстав позивач просить позов задовольнити.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 21.12.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі, встановлено, що судовий розгляд справи необхідно проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У відзиві на позовну заяву від 04.01.2019 вих. № 114/06-39 відповідач позовних вимог не визнає, вважає позов безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню. В обґрунтування зазначає, що відповідно до чинної редакції статті 13 Закону №2262-XII (зі змінами, передбаченими Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростанні в Україні» від 27.03.2014 №1166-VII, законодавцем встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, такий максимальний розмір пенсії застосовується як при призначенні нових, так і при перерахунку раніше призначених пенсій. Вказує на те, що ця спірна норма законодавства не скасована та не визнана неконституційною, а тому є обов`язковою для застосування органами Пенсійного фонду України. Також вказує на те, що при призначенні пенсії ОСОБА_1 пенсія була визначена у розмірі 76 % відповідних сум грошового забезпечення, а у послідуючих перерахунках, починаючи з 01.09.2004 застосовували змінений процент - 82%.
Відтак, відповідач вважає, що вимога позивача про перерахунок пенсії у розмірі 82% грошового забезпечення не підлягає задоволенню, а тому просить в задоволенні позову відмовити повністю.
Крім того, у відзиві на позовну заяву, враховуючи складність справи, та те, що оскаржують ся норма Закону № 1166- ч.2 ст.13 Закону 2262, конституційність або неконституційність якої має розглядати Конституційний Суд України, так як адміністративний Суд І-ї інстанції не наділений такими повноваженнями, представник відповідача просить залишити позовну заяву без розгляду.
Також, представник відповідача просила розгляд даної справи проводити за правилами загального провадження з участю сторін.
Ухвалою суду від 11.01.2019 відмовлено в задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.
Ухвалою суду від 11.01.2019 відмовлено в задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про залишення позову без розгляду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.
Ухвалою суду від 17.01.2019 дану справу було визнано типовою, провадження у справі було зупинено до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №240/5401/18 за позовом Особа 1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.
Ухвалою суду від 29.10.2019 поновлено провадження у даній справі.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд приходить до висновку, що позов необхідно задовольнити з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 21.01.2002 перебуває на обліку у ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Пенсія позивачу за вислугу років призначена з 21.01.2002 у розмірі 76% грошового забезпечення (вислуга років 27).
29.03.2005 наказом начальника управління МВС України у Волинській областіи № 41 о/с "По особовому складу" внесено зміни в наказ УМВС від 17.01.2002 № 3 о/с в частині звільнення майора ОСОБА_1 (М-927832) - старшого дільничного інспектора міліції Ратнівського районного відділу, вислугу на день звільнення рахувати: календарна - 27 років 01 місяць 05 днів, в пільговому обчисленні - 29 років 05 місяців 07 днів, останнього прийому на службу в органи внутрішніх справ - 25 років 00 місяців 29 днів (а. с. 13).
Як вбачається з таблиці про перерахунок пенсії від 21.04.2005, розмір пенсії ОСОБА_1 становив 82 % грошового забезпечення.
На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» 01.04.2018 ГУ ПФУ у Волинській області здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 року у розмірі 70% від суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 22.03.2018 № 1545. Загальний розмір перерахованої пенсії складає 4746,27 грн.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, в якій просив, провести перерахунок та виплату пенсії у розмірі 82% від суми грошового забезпечення.
Листом від 03.12.2018 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 04.05.2017 року №372 проведено перерахунок пенсії позивача. Вказаний перерахунок здійснено за чинною редакцією Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсію позивача перераховано з нового грошового забезпечення у розмірі 70% (максимальний).
Вважаючи такі дії відповідача щодо перерахунку пенсії у розмірі 70% протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Згідно із пунктом "а" частини першої, частиною другою статті 13 Закону № 2262-XII (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення. Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.
Як вбачається із висновку про призначення пенсії від 18.02.2002, на день звільнення вислуга позивача в пільговому обчисленні становила 27 років, тому пенсія за вислугу років була обчислена у розмірі 76 процентів відповідних сум грошового забезпечення (а. с. 35). Проте, як також вбачається із матеріалів пенсійної справи, вислуга років позивача насправді становить 29 років 05 місяців 07 днів, відтак, йому з 01.04.2004 був здійснений перерахунок пенсії в розмірі 82 процентів відповідних сум грошового забезпечення (а. с. 10).
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 3 Постанови № 103 передбачено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Судом встановлено, що позивачу здійснено з 01.01.2016 перерахунок пенсії, виходячи із розміру 70 процентів від суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 22.03.2018 № 1545, при цьому, при здійсненні перерахунку та визначенні розміру пенсії відповідач застосував чинну норму частини другої статті 13 Закону № 2262-XII.
Згідно із частиною другою статті 13 Закону № 2262-XII (в редакції Закону № 1166-VII) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Разом з тим, при вирішенні даного спору суд, в силу приписів частини третьої статті 291 КАС України, враховує правові висновки, викладені у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04.02.2019 та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 у зразковій справі № 240/5401/18, які полягають у такому.
Відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону № 2262-XII на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України. Такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України. Відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону № 2262-XII, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії. На момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Разом з тим застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України. Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону № 2262-XII, яка змін не зазнавала, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
Відтак, при перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону № 2262-XII на підставі Постанови № 103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
З урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України та правових висновків Верховного Суду у зразковій справі № 240/5401/18, враховуючи, що позивач фактично оскаржує не бездіяльність, а дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії під час її перерахунку, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України суду повноважень, суд у даній типовій справі дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивачу з 82 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку та відмови у її перерахунку, та зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії за вислугу років, починаючи з 01.01.2016 у розмірі 82 процентів відповідних сум грошового забезпечення, що визначені у довідці Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області, і до настання обставин, з якими Закон пов`язує зміну розміру чи припинення виплати пенсії.
Керуючись статтями 243-246, 250, 257, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 82 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01 січня 2016 року та щодо відмови у проведенні її перерахунку.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22-В, ідентифікаційний код 13358826) здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), починаючи з 01 січня 2016 року, у розмірі 82 процентів відповідних сум грошового забезпечення, що визначені у довідці Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області, до настання обставин, з якими Закон пов`язує зміну розміру чи припинення виплати пенсії.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255, 295 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ф. А. Волдінер