Ухвала суду № 85350157, 31.10.2019, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.10.2019
Номер справи
140/3012/19
Номер документу
85350157
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про зупинення провадження у справі

31 жовтня 2019 року ЛуцькСправа № 140/3012/19 Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Дмитрука В.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Луцьку клопотання відповідача про зупинення провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною щодо не проведення нарахування та виплати складових пенсії, а саме: додаткової пенсії, щомісячної компенсації по втраті годувальника та підвищення до пенсії, передбачених статтями 51, 52, 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в період з 01.01.2014 по 02.08.2014 та з 17.07.2018 по даний час та зобов`язати:

- провести перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, як особі віднесеної до 3 категорії, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до вимог статті 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 25 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 01.01.2014 по 02.08.2014, з урахуванням раніше виплачених сум;

- провести перерахунок та виплату щомісячної компенсації в разі втрати годувальника, яка призначається на кожного непрацездатного члена сім`ї, який був на його утриманні, відповідно до вимог статті 52 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 01.01.2014 по 02.08.2014, з урахуванням раніше виплачених сум;

- провести перерахунок та виплату підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає в зоні гарантованого добровільного відселення, відповідно до статті 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі двох мінімальних заробітних плати за період з 01.01.2014 по 02.08.2014, з урахуванням раніше виплачених сум;

- провести мені з 17.07.2018 нарахування та виплату підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає в зоні гарантованого добровільного відселення, відповідно до статті 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

28 жовтня 2019 року відповідач, разом з відзивом подав до суду клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили судовими рішеннями касаційної інстанції у справах №510/1286/16-а та №240/4937/18.

Клопотання вмотивоване тим, що на розгляді Великої Палати Верховного Суду перебувають наступні адміністративні справи: №510/1286/16-а, предметом розгляду якої є в тому числі й питання щодо подачі позовної заяви з пропуском шестимісячного строку звернення до суду (перерахунок пенсії органом ПФУ), а також №240/4937/18 щодо визнання бездіяльності органу ПФУ та зобов`язання провести з 17.07.2018 нарахування та виплату підвищення до пенсії на підставі ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що клопотання відповідача про зупинення провадження у справі підлягає задоволенню з наступних мотивів та підстав.

Згідно із пунктом 5 частини другої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об`єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.

Судом встановлено, що відповідно до ухвали ВП ВС від 11.03.2019 в справі №240/4937/18 відкрито апеляційне провадження в адміністративній зразковій справі за позовом до Овруцького об`єднаного Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання провести нарахування та виплату підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на території радіоактивного забруднення в розмірі, визначеному статтею 39 Закону № 796-XII, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, що є серед іншого предметом судового розгляду й даної адміністративної справи №140/3012/19.

Крім того, ВП ВС в ухвалі від 26.06.2019 у справі №510/1286/16-а дійшла висновку про обґрунтованість позиції КАС ВС щодо існування виключної правової проблеми, яка полягає у необхідності формування відповідних правових позицій, для чого потрібно надати відповіді на такі питання:

1. Чи можуть судами застосовуватися у спорах стосовно соціального захисту (для обмеження розміру належних особі сум соціальних виплат) шестимісячні строки звернення до суду, встановлені процесуальним законом - КАС (стаття 99 у редакції, що діяла до 15 грудня 2017 року, та статті 122 в редакції, що є чинною на сьогодні), якщо предметом спору є неотримання особою регулярних (щомісячних тощо) соціальних виплат, які суб`єкт владних повноважень з власної вини не виплачував фізичній особі або виплачував у неповному розмірі?

2. Чи можуть суди застосовувати строки звернення до суду, встановлені процесуальним законом - КАС (стаття 99 у редакції, що діяла до 15 грудня 2017 року, та статті 122 в редакції, що є чинною на сьогодні), для фактичного встановлення строкових меж (може граничних меж) триваючого правопорушення у сфері реалізації соціальних прав та відповідно цим строком обмежувати доступ особи до суду?

3. Чи може бути факт нездійснення перевірки особою, якій державою призначено пенсію або інші постійні соціальні виплати, правильності нарахування уповноваженими суб`єктами владних повноважень конкретних сум таких виплат або невчасне звернення з відповідним позовом до адміністративного суду підставою для судового захисту її прав лише у межах останніх шести місяців, що передують даті звернення до суду?

4. Чи можуть суди не застосовувати відповідний процесуальний строк, а відповідно до частини шостої статті 7 КАС використовувати як аналогію закону до всіх зазначених вище спорів положення частини другої статті 87 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-ХІІ); статті 46 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV) та статей 51, 55 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, а деяких інших осіб» (далі - № 2262-ХІІ), в яких міститься норма, згідно з якою нараховані (первинно встановлені за відповідною заявою фізичної особи) суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком?

Питання застосування процесуального строку на звернення до суду в даній адміністративній справі №140/3012/19 висловлено відповідачем в поданому до суду відзиві на позов від 28.10.2019, а відтак вірне обрахування початку такого строку, його наявності щодо кожної з позовних вимог є важливим в світлі як об`єктивного вирішення спору по суті, так і вирішення питання про доступ (позбавлення доступу) особи до правосуддя.

Враховуючи наведене, а також з огляду на поєднання в адміністративній справі №140/3012/19 обставин, що є предметами дослідження двох адміністративних справ, які перебувають на розгляді ВП ВС, суд вважає, що клопотання Головного управління ПФУ у Волинській області про зупинення провадження у справі підлягає до задоволення.

Керуючись пунктом 5 частини другої статті 236, статтею 248 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Клопотання відповідача про зупинення провадження у справі задовольнити.

Провадження в адміністративній справі №140/3012/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії, - зупинити до набрання законної сили судовими рішеннями Великої Палати Верховного Суду в адміністративних справах №510/1286/16-а та №240/4937/18.

Копію ухвали надіслати учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня підписання ухвали суддею до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.

Суддя В.В. Дмитрук