
Справа № 349/1036/19
Провадження № 2/349/365/19
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
28 жовтня 2019 року м. Рогатин
Рогатинський районний суд Івано-Франківської області
у складі головуючого судді Лошак О.О.
з участю секретаря судового засідання Мартиновської І.П.
розглянув у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Вербилівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області про зобов`язання вчинити дії,
учасники справи:
позивачка ОСОБА_1
представник відповідача Білоус І ОСОБА_2 .
встановив:
У червні 2019 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_3 , голови Вербилівської сільської ради про зобов`язання сільського голови ОСОБА_3 . вирішити питання щодо встановлення межі між позивачкою ОСОБА_1 та суміжним землекористувачем ОСОБА_4 .
В обгрунтування позову зазначено, що позивачка постійно проживає в АДРЕСА_1 . Є власником вищезазначеного домоволодіння. Має намір приватизувати земельну ділянку, яка передана їй у користування. Суміжним з нею землекористувачем є ОСОБА_4 . У неї виникли підозри щодо захоплення частини земельної ділянки, переданої їй у користування, сусідом ОСОБА_4 . З метою встановлення меж між суміжими землекористувачами, а саме між нею та ОСОБА_4 вона неодноразово зверталася до голови Вербилівської сільської ради. Однак на її звернення відповідач не реагує. Просила позовні вимоги задовольнити. Зобов`язати відповідача вчинити дію - встановити межі між земельними ділянками позивачки по справі та суміжного землекористувача ОСОБА_4 .
Ухвалою суду від 20 червня 2019 року позовну заяву ОСОБА_1 було залишено без руху.
Ухвалою від 02 липня 2019 року відкрито провадження у справі. Судове засідання призначено на 01 серпня 2019 року.
Ухвалою від 02 жовтня 2019 року проведено заміну неналежного відповідача сільського голову Вербилівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області на виконавчий комітет Вербилівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області.
Відповідач письмові заперечення суду не надав.
У судовому засіданні ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала повністю. Пояснила, що має намір набути право власності на земельну ділянку, яку їй було надано у користування шляхом приватизації земельної ділянки. Однак суміжним землекористувачем ОСОБА_4 було самовільно захоплено частину земельної ділянки, яка передана їй у користування. З метою врегулювання земельного спору вона звернулася із заявою до Вербилівської сільської ради щодо встановлення меж між суміжними земельними ділянками. На її заяву не було надано жодної відповіді, не скликано земельної комісії, не здійснено виїзду для встановлення меж між суміжними землекористувачами. Просила позовні вимоги задовольнити.
Представник відповідача - сільський голова Білоус І.М. у судовому засіданні позов визнав частково. Пояснив, що між суміжними землекористувачами ОСОБА_1 та ОСОБА_4 з 1993 року існує межа, яку було встановлено на піставі акта від 09 липня 1993 року та з встановленням якої погодилися суміжні землекористувачі. З цього часу встановлено бетонний фундамент між суміжними землекористувачами по якому натягнена сітка. Саме з цих підстав виконавчий комітет вважав, що спір відсутній. У випадку задоволення позову ним буде здійснено організацію обмірів земельних ділянок на відповідність даним, які зазначені в погосподарських книгах.
Суд, вислухавши доводи заявниці, пояснення представника відповідача, дослідивши та перевіривши усі докази в їх сукупності, встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є власником домоволодіння АДРЕСА_1 , що підтверджується свідоцтвом про право власності на жилий будинок від 20 лютого 1989 року, зареєстрованого в Івано-Франківському обласному бюро технічної інвентаризації 20 лютого 1989 року.
Згідно довідки, виданої виконавчим комітетом Вербилівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області Федик С.Т. для обслуговування житлового будинку та ведення особистого селянського господарства на підставі рішення Вербилівської сільської ради від 23 грудня 1993 року виділено у користування земельну ділянку площею 0,65 га.
12 грудня 2017 року ОСОБА_1 зверталася до Вербилівської сільської ради із заявою щодо встановлення межі між земельними ділянками суміжних землекористувачів ОСОБА_1 та ОСОБА_4 , жителя АДРЕСА_1 . Дана обставина підтверджується копією заяви ОСОБА_1 , яка 12 грудня 2017 року зареєстрована за вх.№88 у виконавчому комітеті Вербилівської сільської ради.
Згідно частини 1 статті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до роз`яснень п.11 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 18.12.2009 року «Про судове рішення у цивільній справі», оскільки правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, то суд повинен встановити, чи були порушені, невизнані або оспорені права, свободи чи інтереси цих осіб, а якщо були, то вказати, чи є залучений у справі відповідач відповідальним за це.
Відповідно до положень, викладених у ст.ст.13,81 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Статтею 12 ЦПК України, передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
У відповідності до ст. 76 ЦПК України доказами є будь - які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно п.п. «а», «б» ст. 12 Земельного Кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Нормами ст. 81 ЗК України передбачено, що громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі: б) безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності; в) приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм для користування.
Згідно п. г ч.1 ст. 91 Земельного кодексу України власники земельних ділянок зобов`язані не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів.
Відповідно дост. 152 Земельного кодексу Українидержава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; відшкодування заподіяних збитків.
Згідно з ст. 189 Земельного кодексу України самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами.
За змістом статті 12 ЗК України до повноважень сільських рад у галузі земельних відносин на території сіл належить, зокрема, і вирішення земельних спорів.
Частинами першою, третьою статті 158 ЗК України визначено, що земельні спори вирішуються судами, органами місцевого самоврядування та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Органи місцевого самоврядування вирішують земельні спори у межах населених пунктів щодо меж земельних ділянок, що перебувають у власності і користуванні громадян, та додержання громадянами правил добросусідства, а також спори щодо розмежування меж районів у містах.
За змістом статті 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження, зокрема, вирішення земельних спорів у порядку, встановленому законом.
За змістом статті 159 ЗК України земельні спори розглядаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, та органами місцевого самоврядування на підставі заяви однієї із сторін у тижневий строк з дня подання заяви за участю зацікавлених сторін, які повинні бути завчасно повідомлені про час і місце розгляду спору. У разі відсутності однієї із сторін при першому вирішенні питання і відсутності офіційної згоди на розгляд питання розгляд спору переноситься. Повторне відкладання розгляду спору може мати місце лише з поважних причин. У рішенні органу місцевого самоврядування або центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, визначається порядок його виконання.
Статтею 160 ЗК України визначено, що сторони, які беруть участь у земельному спорі, мають право знайомитися з матеріалами щодо цього спору, робити з них виписки, брати участь у розгляді земельного спору, подавати документи та інші докази, порушувати клопотання, давати усні і письмові пояснення, заперечувати проти клопотань та доказів іншої сторони, одержувати копію рішення щодо земельного спору і у разі незгоди із цим рішенням оскаржувати його.
Пунктами 2.3, 2.4 Положення визначено, що земельні спори розглядаються за місцем знаходження спірних земельних ділянок за участю сторін спору, які завчасно повідомляються про час та місце розгляду спору. У випадку відсутності однієї із сторін при першому розгляді спору та відсутності письмової згоди на розгляд спору без її участі розгляд спору переноситься.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У разі незгоди власників землі або землекористувачів з рішенням органів місцевого самоврядування спір вирішується судом (частина п`ята статті 158 ЗК України).
Сторони, які беруть участь у земельному спорі, мають право знайомитися з матеріалами щодо цього спору, робити з них виписки, брати участь у розгляді земельного спору, подавати документи та інші докази, порушувати клопотання, давати усні і письмові пояснення, заперечувати проти клопотань та доказів іншої сторони, одержувати копію рішення щодо земельного спору, і, у разі незгоди з цим рішенням, оскаржувати його Судом встановлено , що звернення ОСОБА_1 до Вербилівської сільської ради щодо вирішення земельного спору від 12 грудня 2017 року не розглянуто. дана обставина визнана представником відповідача у судовому засіданні.
Вищенаведені обставини дають підстави суду зробити висновок про наявність правових підстав для задоволення позову.
Керуючись ст. ст. 206, 263-265 ЦПК України,
вирішив:
Позов задовольнити повністю.
Зобов`язати виконавчий комітет Вербилівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області вирішити земельний спір щодо встановлення межі між суміжними землекористувачами ОСОБА_1 та ОСОБА_4 в АДРЕСА_1 .
Стягнути з виконавчого комітету Вербилівської сільської ради на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 200 грн. (двісті грн.) та судовий збір в сумі 568, 40 (п`ятсот шістдесят вісім грн. 40 коп.), який сплатити на рахунок UA798999980000031211256026001, отримувач коштів ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходу 22030106.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Івано-Франківського апеляційного суду через Рогатинський районний суд Івано-Франківської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач:виконавчий комітет Вербилівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області, місцезнаходження: Івано-Франківська область, Рогатинський район, с.Вербилівці, код ЄДРПОУ 04354812.
Повне судове рішення складено 01 листопада 2019 року.
Суддя О.О.Лошак