Рішення № 85337252, 23.10.2019, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
23.10.2019
Номер справи
522/199/19
Номер документу
85337252
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 522/199/19

Провадження № 2/522/66/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2019 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого – судді Чернявської Л.М.,

за участю секретаря судового засідання Пейкова О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань суду в місті Одесі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Обслуговуючий кооператив «Асташкіна» про визнання дій протиправними та зобов`язання провести перерахунок заборгованості та вартості послуг за користування житлом та плати за користування комунальними послугами,

встановив:

04 січня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Обслуговуючий кооператив «Асташкіна» про визнання дій протиправними та зобов`язання провести перерахунок заборгованості та вартості послуг за користування житлом та плати за користування комунальними послугами, в якому просить:

Визнати дії Обслуговуючого кооперативу «Асташкіна» щодо нарахування ОСОБА_1 вартості послуг за користування житлом та плати за користування комунальними послугами за адресою: АДРЕСА_1 за період з 01 вересня 2017 року без урахуванням 75 % знижки, встановленої пунктами 4-5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» протиправними; Зобов`язати Обслуговуючий кооператив «Асташкіна» провести перерахунок заборгованості та вартості послуг за користування житлом та плати за користування комунальними послугами за адресою: АДРЕСА_1 за період з 01 вересня 2017 року з урахуванням 75 % знижки, встановленої пунктами 4-5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Мотивує вимоги тим, що з 16 січня 2017 року він є власником квартири, загальною площею 35,3 кв.м., зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Він є учасником бойових дій, тому має пільги на сплату комунальних послуг. Проте, відповідач порушує його права, оскільки здійснює нарахування комунальних платежів в повному розмірі.

09 січня 2019 року по справі відкрито провадження, встановлений загальний розгляд справи.

06.06.2019 року до суду надійшов відзив Обслуговуючого кооперативу «Асташкіна» в якому зазначено, що він є суб`єктом господарювання, а відтак не є постачальником чи виробником комунальних послуг. Крім того, кооператив зазначає, що він є неприбутковою організацією і не має власних джерел для витрат на пільги та субсидії, та відшкодування пільг і субсидій жителям багатоквартирних будинків, що обслуговуються кооперативом, а тому позов не підлягає задоволенню (а.с. 38-39).

Також, 06 червня 2019 року Голова правління Обслуговуючого кооперативу «Асташкіна» звернулась до суду з клопотанням про розгляд справи без участі представника кооперативу.

06 червня 2019 року закрито підготовче провадження.

26 липня 2019 року ОСОБА_1 надав відповідь на відзив (а.с.50-54).

21 жовтня 2019 року позивач звернувся до суду з клопотанням про розгляд справи за його відсутності та його представника за наявними матеріалами справи.

В судове засідання 23 жовтня 2019 року учасники справи не з`явились.

23 жовтня 2019 року Обслуговуючий кооператив «Асташкіна» звернувся до суду з клопотанням про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору управління соціального захисту населення у Приморському районі м.Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради.

Ухвалою суду від 23 жовтня 2019 року відмовлено у залученні третьої особи.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

З 16 січня 2017 року ОСОБА_1 є власником квартири, загальною площею 35,3 кв.м., зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

З 29 червня 2017 року Обслуговуючий кооператив «Асташкіна» (Код ЄДРПОУ 41424989, м.Одеса, вул. Асташкіна, 29) набув статус юридичної особи. Основна діяльності Кооперативу полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав членів (асоційованих членів) Кооперативу на володіння то користування спільним майном, належне утримання будинків та прибудинкової території.

Рахунки на сплату комунальних послуг виставляються безпосередньо кооперативом.

Відповідно до листа АТ «Одесаобленерго» від 29 листопада 2018 року № 101/32/03-8591 за адресою: АДРЕСА_2 . Одеса, вулиця Асташкіна АДРЕСА_3 електропостачання та розрахунки за спожиту електричну енергію здійснюється на підставі договору про постачання електричної енергії, укладеного між ОК «Асташкіна», як управителем багатоквартирного будинку та Центральним РЕМ АТ «Одесаобленерго». Між мешканцями зазначеного будинку та Центральним РЕМ АТ «Одесаобленерго» договірні відносини відсутні.

Згідно листа Філії «Інфоксводоканал» ТОВ «Інфокс» від 21 листопада 2018 року № К-584 Філія не є виконавцем (постачальником) послуг з централізованого постачання холодної води, водовідведення для мешканців багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_3 . Виконавцем послуг для мешканців вищезазначеного будинку є ОК «Асташкіна».

Згідно листа ПАТ «Одесагаз» від 26 листопада 2018 року № 02/06-907 між ПАТ «Одесагаз» та ОК «Асташкіна» укладено угоду на розподіл природного газу для підприємств, що виробляють теплову енергію для опалення житла, а згідно листа КП «Теплопостачання міста Одеси» від 12 листопада 2018 року № 01-22/3368 (копія додається) будинок за адресою: АДРЕСА_3 не входить в дислокацію об`єктів, підключених до теплових мереж, що знаходяться в зоні господарського ведення КП, з чого вбачається, що саме ОК «Асташкіна» є постачальником послуг з опалення.

Таким чином, з викладеного вище вбачається, що ОК «Асташкіна» виступає постачальником або виконавцем послуг, так і фактично управителем багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_3 .

Отже, обслуговуючий кооператив за своєю природою призначений для надання послуг членам кооперативу та іншим особам, що не узгоджується з твердженнями Відповідача про те, що вказаний кооператив не може надавати певні послуги.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про кооперацію» одним з джерел кооперативу є кошти, що надходять від провадження господарської діяльності та інші надходження, не заборонені законодавством. Право провадити господарську діяльність прямо передбачене також і ч. 3 ст. 23 Закону.

Згідно ст. 24 Закону України «Про кооперацію» кооперативи реалізують товари та надають послуги за цінами і тарифами, встановленими самостійно, а у випадках, передбачених законом, - за державними цінами і тарифами.

Тобто чинним законодавством прямо передбачена можливість провадити господарську діяльність юридичним особам, які за своєю організаційно-правовою формою виступають як обслуговуючі кооперативи.

Як зазначають сторони та вбачається із матеріалів справи, рахунки на сплату житлово-комунальних послуг ОСОБА_1 нараховуються безпосередньо кооперативом та позивач сплачує ці кошти на рахунок відповідача в загальному розмірі.

Як стверджує позивач, він має право на сплату комунальних витрат в пільговому режимі.

Відповідно до посвідчення Учасника бойових дій НОМЕР_1 № НОМЕР_2 та Довідки військової частини 3057 про безпосередню участь особи в антитерористичній організації, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України № 6666 від 25 травня 2017 року ОСОБА_1 є учасником бойових дій та має відповідний статус, а також перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, як учасник бойових дій з 24 травня 2017 року та користується 75 % знижкою на житлово-комунальні послуги згідно Довідки Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради від 06 жовтня 2017 року № 124.

Відповідно довідки Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради від 06 жовтня 2017 року № 124, видана ОСОБА_1 про те, що останній користується 75 % знижкою на житлово-комунальні послуги та з 24 травня 2017 року перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, як учасник бойових дій.

Відповідно до п. 4 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій надається пільга у вигляді 75-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю).

Згідно п. 5 ст. 12 Закону учасникам бойових дій надається пільга 75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.

Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю.

Відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 06 серпня 2014 року № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» встановлено соціальну норму житла, в межах якої держава надає громадянам пільги на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком для:

-оплати житлової послуги – послуги з управління багатоквартирним будинком; витрат на управління багатоквартирним будинком – 21 кв.м. загальної площі на одну особу та додатково 10,5 кв.м. на сім`ю.

-централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання) незалежно від джерела та виду енергії - 21 кв. метр опалюваної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю.

Як вбачається зі змісту рахунків на сплату за житлово-комунальні та інші послуги за вересень 2017 – грудень 2018 року Відповідач нараховує Позивачу повну вартість житлово-комунальних та інших послуг.

З питання оформлення пільг під час сплати вартості послуг за користування житла позивач неодноразово звертався до відповідача. Проте, питання не було вирішено відповідачем.

Враховуючи законодавчі зміни, які відбулися останнім часом у житлово-комунальній сфері, а також зважаючи на вимоги чинної нормативно-правової бази з питань соціального захисту населення, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України інформує, що 10 червня 2018 року на законодавчому рівні було визначено послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.

При наданні пільг та субсидій для відшкодування витрат на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій мешканцям житлових будинків, у яких створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (житлово-будівельні кооперативи) застосовувався механізм, визначений постановою Кабінету Міністрів України від 13.11.2013 № 860 «Про надання пільг та субсидій для відшкодування витрат на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій мешканцям житлових будинків, у яких створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (житлово-будівельні кооперативи)».

Зокрема, згідно з вимогами пункту 1 зазначеної постанови Кабінету Міністрів України передбачалося, що для надання пільг та субсидій для відшкодування витрат на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій мешканцям житлових будинків, у яких створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (житлово-будівельні кооперативи), застосовується розмір внесків, що спрямовуються на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (з розрахунку на 1 кв. метр загальної площі квартири), визначений загальними зборами об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (житлово-будівельного кооперативу), але не більше найвищого тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, встановленого відповідним органом місцевого самоврядування для будинків такої самої поверховості, а у разі їх відсутності - не більше найвищого тарифу на такі послуги, встановленого відповідним органом місцевого самоврядування.

10.06.2018 року введено в дію Закон України від 9 листопада 2017 року № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» в частині регулювання послуги з управління багатоквартирним будинком.

При цьому, Закон України від 24.06.2004 № 1875 «Про житлово-комунальні послуги» визнано таким, що втратив чинність з 10.06.2018 року в частині норм, що регулюють надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, управління будинком, спорудою або групою будинків, ремонту приміщень, будинків, споруд (пункт 2 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону).

Згідно із статтею 5 Закону до житлово-комунальних послуг віднесено житлову послугу - послугу з управління багатоквартирним будинком). Відповідно до вимог цього Закону, а також Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» наразі в Україні відбуватиметься перехід від послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій до послуг з управління багатоквартирним будинком.

Абзацом п`ятим пункту 9 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону Кабінету Міністрів України доручено забезпечити в межах своїх повноважень перегляд та скасування нормативно-правових актів, що суперечать цьому Закону.

Водночас статтею 22 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено, що з метою надання населенню, що проживає в багатоквартирних будинках, в яких створено об`єднання, пільг та субсидій для відшкодування витрат на управління багатоквартирним будинком внески і платежі визначаються у розмірах, затверджених загальними зборами об`єднання, але не більше встановленого згідно із законодавством граничного розміру відповідних витрат.

У зв`язку з цим, відповідно до вищенаведених вимог законодавства, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 26.07.2018 року № 606 «Про визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 13 листопада 2013 р. № 860».

Зазначена постанова Кабінету Міністрів України набирає чинності з 1 січня 2019 року.

У зв`язку із цим передбачається, що соціальний захист населення, що проживає в будинках, де створено ОСББ та ЖБК (надання пільг та житлових субсидій) здійснюватиметься виходячи з витрат на управління багатоквартирним будинком.

1 травня 2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 року № 329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. № 1022».

Цією постановою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 р. № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування», визначивши для громадян, які отримують пільги чи субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, соціальну норму житла та соціальний норматив оплати житлової послуги – послуги з управління багатоквартирним будинком, а також витрат на управління багатоквартирним будинком - для громадян, що проживають у будинках, де створено ОСББ/ЖБК.

Згідно з формулою, передбаченою у підпункті 9 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409, соціальний норматив витрат на управління багатоквартирним будинком (граничний розмір) станом на 01.12.2018 становить 5,69 грн./м2.

Враховуючи зазначене, для громадян, що проживають у будинках, де створено ОСББ/ЖБК, пільги та субсидії для відшкодування витрат на управління багатоквартирним будинком мають надаватися виходячи із соціальної норми житла та соціального нормативу витрат на управління багатоквартирним будинком (граничного розміру), встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 р. № 409.

Отже, з метою забезпечення соціального захисту населення, ЖБК, які наразі використовують для розрахунків з мешканцями відповідних будинків внески на утримання будинку і прибудинкової території мають забезпечити їх перегляд (визначивши внески на управління багатоквартирним будинком) враховуючи вимоги законодавства та нормативно-правової бази.

Прийняття рішень про встановлення внесків на управління багатоквартирним будинком здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства.

Отже, вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню, з метою забезпечення ефективного захисту особи, яка має статус учасника бойових дій, якій держава гарантує соціальні пільги.

При цьому, в порядку п. 1ч.2 ст.141 ЦПК України, необхідно покласти на відповідача судовий збір в розмірі 768,4 грн за звернення до суду з вимогами немайнового характеру, який позивач повинен був сплатити при подані позову, але звільнений.

Керуючись 141, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд

вирішив:

1.Позов ОСОБА_1 задовольнити.

2.Визнати дії Обслуговуючого кооперативу «Асташкіна» (Код ЄДРПОУ 41424989, м.Одеса, вул. Асташкіна, 29) щодо нарахування ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_1 ) вартості послуг за користування житлом та плати за користування комунальними послугами за адресою: АДРЕСА_1 за період з 01 вересня 2017 року без урахуванням 75 % знижки, встановленої пунктами 4-5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» протиправними.

3.Зобов`язати Обслуговуючий кооператив «Асташкіна» (Код ЄДРПОУ 41424989, м.Одеса, вул. Асташкіна, 29) провести ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_1 ) перерахунок заборгованості та вартості послуг за користування житлом та плати за користування комунальними послугами за адресою: АДРЕСА_1 за період з 01 вересня 2017 року з урахуванням 75 % знижки, встановленої пунктами 4-5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

4.Стягнути з Обслуговуючого кооперативу «Асташкіна» (Код ЄДРПОУ 41424989, м.Одеса, вул. Асташкіна, 29) на користь держави судовий збір в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.

Рішення може бути оскаржено позивачем до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів.

Рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заява про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Повний текст рішення складений 01 листопада 2019 року.

Суддя Л. М. Чернявська

23.10.2019