Постанова № 8533135, 01.12.2008, Гірницький районний суд м. Макіївки

Дата ухвалення
01.12.2008
Номер справи
2а-107/08
Номер документу
8533135
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2 А-107/ 08р.

ПОСТАНОВА

Іменем України

01 грудня 2008 р. м. Макіївка

Гірницький районний суд міста Макіївки Донецької області в складі: головуючого судді Завгороднього Є.П. при секретарі Мінку В.В. за участю представника відповідача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради про стягнення недоотриманих сум щорічної допомоги на оздоровлення,

встановив:

Позивач звернувся до суду з вищевказаним адміністративним позовом.

В судовому засіданні позивач збільшив позовні вимоги, але про стягнення недоотриманої суми допомоги на оздоровлення за 2000 р. - відмовився і пояснив суду, що він являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, у зв’язку з чим відповідно до ст. 48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 p., має право на щорічну допомогу на оздоровлення у розмірі 5 мінімальних заробітних плат, при чому розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати. Розмір мінімальної заробітної плати складав: 2001 р. - 118 грн., 2002 р. - 165 грн., 2003 р. - 205 грн., 2004 р. - 237 грн., 2005 р. - 332 грн., 2006 р. - 350 грн., 2007 р. - 406 грн., 2008 р. - 498 грн. Отже, відповідач повинен був йому сплатити: у 2001 р. - 590 грн., у 2002 р. - 825 грн., у 2003 р. - 1025 грн., у 2004 р. - 1185 грн., у 2005 р. - 1660 грн., у 2006 р. - 1750 грн., у 2007 р. - 2030 грн, у 2008 р. - 2490 грн. Однак, відповідач виплачував допомогу на оздоровлення не в повному обсязі, у зв’язку з чим згідно з діючим законодавством відповідач повинен доплатити йому 11148 грн. щорічної допомоги на оздоровлення, яку він відмовляється виплатити. Просить визнати неправомірною відмову відповідача у виплаті щорічної допомоги на оздоровлення, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС 2-ї категорії та стягнути цю суму на його користь.

Представник відповідача адміністративний позов не визнала і пояснила суду, що дійсно позивач значиться на обліку у відповідача як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС 2-ї категорії і має право на щорічну допомогу на оздоровлення у розмірі 5-ти мінімальних заробітних плат. Однак, позивачу було виплачено у 2001-2004 p.p. - по 26, 70 грн., у 2005-2007 p.p. - по 100 грн. згідно встановленого розміру, визначеного постановою КМУ за № 836, а у 2008 р. допомога на оздоровлення не нараховувалась та не сплачувалась.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач являється учасником ліквідації наслідків аварії на ЧДЕС 2-ї категорії і значиться на обліку у відповідача, у зв’язку з чим відповідно до ст. 48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 p., має право на щорічну допомогу на оздоровлення у розмірі 5 мінімальних заробітних плат. Однак, відповідач виплачував допомогу на оздоровлення не в повному обсязі.

З листа відповідача вбачається, що ОСОБА_2 було виплачено у 2001-2004 p.p. - по 26, 70 грн., у 2005-2007 p.p. - по 100 грн., а у 2008 р. допомога на оздоровлення не нараховувалась та не сплачувалась.

Відповідно до абз. 4 ч.3 ст. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист населення, яке постраждало внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії щорічна допомога на оздоровлення повинная сплачуватись у розмірі 5-ти мінімальних заробітних плат.

Відповідно до ст. 67 цього Закону конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій збільшуються КМУ згідно із зміною вартості життя і збільшення мінімальної заробітної плати.

Відповідно до ст. ст. 17, 19 ЗУ «Про державні соціальні стандарти і державні соціальні гарантії» виключно Законами України визначається мінімальний розмір заробітної плати.

На підставі п. 30 ст. 71 ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 p.», яким зупинено на 2007 рік дію в частині виплати компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати - абзаців 2, 3, 4, 5, 6 та 7 ч. 1, ч. 3, абзаців 2, 4, 5, 6, 7 ч.4 та ч.7 ст. 48 ЗУ "Про статус та соціальний захист населення, яке постраждало внаслідок Чорнобильської катастрофи» визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України № 6-рп від 09.07.2007 р.

Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.

При виплаті щорічної допомоги на оздоровлення відповідач керувався постановою КМУ від 26.07.1996 р. № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Постанова № 836), якою розмір такої допомоги встановлений для 2-ї категорії у розмірі, а з 2005 р. - постановою КМУ

№ 562 12.07.2005 р. «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Постанова № 562).

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами при вирішенні даного спору підлягає застосуванню ст.. 48 ЗУ № 796 -XII та закони України про встановлення розміру мінімальної заробітної плати на 2003, 2004, 2005 та 2007 p., а не постанови № № 836, 562, який встановив розмір щорічної допомоги, як величину, кратну відносно до розміру мінімальної заробітної плати, визначеної Законом на час здійснення виплати, установлено конкретні розміри такої допомоги в твердій грошовій сумі.

Виплату одноразової грошової допомоги здійснюють органи праці та соціального захисту населення, починаючи з 29 жовтня 2003 р. відповідно до п. 2 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенції і державного бюджету, затвердженого Постановою КМУ від 04.05.2002 р. № 256 (із змінами та доповненнями).

Суд вважає, що в порушення ст. 113 ч. 3 Конституції України відповідач фактично зменшив розмір допомоги, що звужує право позивача на отримання матеріальної допомоги (встановлений законом розмір щорічної допомоги на оздоровлення - 5 мінімальних заробітних плат) не повинен зменшуватися ніякими нормативно - правовими актами.

Згідно ст. 9 ч. 4 КАС України у разі невідповідності будь - якого нормативно - правового акту Конституції або Закону України, суд повинен застосовувати правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Крім того, право позивача на утримання щорічної допомоги на оздоровлення гарантовано ст. 17 Закону України «Про державний та соціальний стандарти та державні соціальні гарантії».

Розмір мінімальної заробітної плати складав: 2001 р. - 118 грн., 2002 р. - 165 грн., 2003 р. - 205 грн., 2004 р. - 237 грн., 2005 р. - 332 грн., 2006 р. - 350 грн., 2007 р. - 406 грн., 2008 р. - 498 грн. Однак, позивачу було виплачено у 2001-2004 p.p. - по 26, 70 грн., у 2005-2007 p.p. - по 100 грн. згідно встановленого розміру, визначеного постановою КМУ за № 836.

Таким чином, з відповідача за рахунок державного бюджету на користь позивача необхідно стягнути недоотримані суми допомоги на оздоровлення за 2003, 2004, 2005, 2007 p.p., виходячи із розміру мінімальної заробітної плати на момент виплати

На підставі ст. 113 ч. 3 Конституції України, ст. 48, 67 ЗУ «Про статус і соціальних захист громадян, потерпілих в слідстві Чорнобильської катастрофи», ст. 17, 19 ЗУ «Про державний та соціальний стандарти та державні соціальні гарантії», ст. 9 ч. 4 КАС України, та керуючись ст. ст. 104, 107, 111, 158 -163 КАС України,

постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради про стягнення недоотриманих сум щорічної допомоги на оздоровлення - задовольнити частково.

Визнати неправомірною відмову управління праці і соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради у виплаті щорічної допомоги на оздоровлення ОСОБА_2 за 2003, 2004, 2005 і 2007 p.p.

Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради за рахунок Державного бюджету (р/р 35212049001515 МФО 834016 ОКПО 25987421 ГУДК у Донецькій області Головне управління держказначейства) на користь ОСОБА_2 недоотримані суми щорічної допомоги на оздоровлення за 2003, 2004, 2005, 2007 p.p. у розмірі 5 696, 60 грн.

В інший частині позову в задоволенні - відмовити.

На постанову може бути подана заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга до Донецького апеляційного адміністративного суду через Гірницький районний суд м. Макіївки шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови, а апеляційна скарга - протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.