
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №293/1663/19
Провадження № 3/293/1049/2019
30 жовтня 2019 рокусмт Черняхів
Черняхівський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого- судді Бруховського Є.Б.
секретаря судового засідання Давиденко Л.П.
з участю особи щодо якої складено протокол ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Черняхів матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Національного агенства з питань запобігання корупції Департаменту з питань запобігання політичній корупції щодо:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст. 212-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення-,
ВСТАНОВИВ:
23.09.2019 року до Черняхівського районного суду Житомирської області надійшли вищезазначені матеріали.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №50-25/840, складеного 15.08.2019 року вбачається, що ОСОБА_1 порушив порядок надання внеску на підтримку політичної партії.
Так, національне агентство відповідно до частин чотирнадцятої та п`ятнадцятої статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» (далі - Закон) здійснило аналіз Звіту про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру за І квартал 2019 року (далі - Звіт), поданого політичною партією «Комуністична партія України», код за ЄДРПОУ - 00049147 (далі - Партія).
За даними Звіту ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) надав 25.01.2019 грошовий внесок на користь Партії в сумі 14 990,00 грн.
З метою державного контролю за дотриманням встановлених законом обмежень щодо фінансування політичної партії Національним агентством направлено запит до Державної фіскальної служби України щодо надання інформації про наявність непогашеного податкового боргу у фізичних осіб, що здійснили внески на користь Партії протягом І кварталу 2019 року.
В отриманій відповіді від 24.06.2019 № 12300/5/99-99-17-02-16 зазначено, що за даними інформаційної системи органів ДФС у ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) станом на дату внеску обліковувався податковий борг у розмірі 459,02 грн. Відповідно до пункту 8 частини першої статті 15 Закону не допускається здійснення внесків на підтримку політичних партій фізичними та юридичними особами, які мають непогашений податковий борг.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ст. 212-15 КУпАП.
Дата виявлення правопорушення - 02.07.2019 року.
Дата вчинення правопорушення – 25.01.2019 року.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину свою у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав. Вказав, що дійсно ним було зроблено перерахунок в сумі 14 990,00 грн. на користь політичної партії «Комуністична партія України». Членом даної партії він є з 1977 року, в 2013 році ухвалено судом рішення про заборону діяльності вказаної партії, на даний час заборона дії даної партії оскаржується в Європейському суді. Також зазначив, що складання протоколу про адміністративне правопорушення відбулось з грубим порушенням вимог чинного законодавства, його не було повідомлено належним чином про час та місце складання протоколу, а тому він не мав можливості ознайомитись з матеріалами справи, надати особисті пояснення, надати докази, заявити клопотання, скористатися юридичною допомогою адвоката або іншого фахівця у галузі права. Також просив звернути увагу суду на те, що протягом 2016, 2017,2018 року та 2019 року податкові органи не надсилали йому будь-яких повідомлень-рішень про земельний податок, та те, що дана земельна ділянка з якої не сплачено податок перебуває в оренді біля двох років. У зв`язку з цим просив закрити провадження по справі за відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення. Вказав, що станом на сьогодні перераховані ним кошти на користь партії йому повернуто.
Вислухавши ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, слід прийти до наступного висновку.
Так, диспозицією ст. 212-15 КУпАП передбачена відповідальність за порушення встановленого законом порядку надання або отримання внеску на підтримку політичної партії, порушення встановленого порядку надання або отримання державного фінансування статутної діяльності політичної партії, а так само порушення встановленого законом порядку надання або отримання фінансової (матеріальної) підтримки для здійснення передвиборної агітації, агітації з всеукраїнського або місцевого референдуму.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов`язок щодо збирання доказів вчинення того чи іншого правопорушення покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
Згідно з ч.ч. 2, 3, 4 ст. 256 КУпАП протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснюються її права і обов`язки, передбачені ст. 268 КУпАП, про що робиться відмітка у протоколі. Діючим КУпАП не передбачено складання протоколу без участі особи, відносно якої він складається.
У порушення вказаних вище норм, протокол про адміністративне правопорушення № 50-25/840 від 15.08.2019 було складено без участі ОСОБА_1 без роз`яснення йому прав і обов`язків та вручення примірника протоколу про адміністративне правопорушення у визначеному законом порядку.
В доданих до протоколу копій письмових повідомлень щодо надання пояснень із зазначенням адресата ОСОБА_1 . відсутні відповідний номер та дата такого направлення, зокрема не зазначено, якою саме кореспонденцією відправлено дане повідомлення та відомості того, що воно отримано адресатом, тому такі копії повідомлень як належне повідомлення особи про дату та час складання протоколу суд до уваги не приймає.
Таким чином суд не може розцінювати протокол про адміністративне правопорушення № 50-25/840 від 15.08.2019 як належний доказ вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-15 КУпАП.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
У відповідності до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно зі ст. 14 Закону України «Про політичні партії в Україні» держава гарантує політичним партіям право на кошти та інше майно для здійснення своїх статутних завдань.
При цьому, ст. 15 даного Закону передбачені обмеження у здійсненні внесків на підтримку політичних партій.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 15 Закону України «Про політичні партії» не допускається здійснення внесків на підтримку політичної партії фізичними та юридичними особами, які мають непогашений податковий борг.
Судом встановлено, що підставою складання Національним агентством з питань запобігання корупції протоколу про адміністративне правопорушення № 50-25/840 від 15.08.2019 є наявність податкового боргу, про що було зазначено у відповіді органів ДФС від 24.06.2019 № 12300/5/99-99-17-02-16 на запит Національного агентства.
Відповідно до положень Податкового кодексу податковий борг – це сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до ст.ст. 19,20,35 Податкового кодексу України саме податковий орган наділений повноваженнями та має обов`язки щодо належного інформування платника податків про існування у нього податкового боргу, а також здійснення контролю та вжиття заходів щодо своєчасного погашення податкових зобов`язань платника податків.
Відповідно до норм податкового законодавства платник податків несе відповідальність лише за узгоджене податкове зобов`язання, що у разі не сплати у встановлені строки стає податковим боргом платника податку.
Положеннями пункту 58.3 ст. 58 Податкового кодексу України передбачено, що податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Між тим, 19.09.2017 набрав чинності наказ Мінфіну від 21.07.2017 р. № 658 «Про затвердження Змін до Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків». Цим наказом внесено зміни до наказу Міністерства фінансів України від 28.12.2015 р. № 1204 «Про затвердження Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків». Зокрема, відповідно до п. 3 розділу ІІІ Порядку, податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи рекомендованим листом з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному пунктом 42.4 ст. 42 Податкового кодексу України.
Відповідно до ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків. Жодних належних та допустимих доказів про те, що ОСОБА_1 знав про наявність податкового боргу, тобто був належним чином повідомлений про нього, суду надано не було.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на викладене, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутня суб`єктивна сторона правопорушення, тобто склад адміністративного правопорушення, а тому відповідно положень п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 245-249,251, 256, 268, 279,280,283-285 КУпАП,-
ПОСТАНОВИВ:
Справу про адміністративне правопорушення за ст. 212-15 КУпАП відносно ОСОБА_1 закрити у зв`язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 КУпАП, особою, щодо якої її винесено та потерпілим протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного суду через Черняхівський районний суд Житомирської області.
Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови і може бути пред`явлена до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.
Суддя: Копія:вірно Є.Б. Бруховський