Рішення № 85327001, 30.10.2019, Господарський суд Чернігівської області

Дата ухвалення
30.10.2019
Номер справи
927/765/19
Номер документу
85327001
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

РІШЕННЯ

Іменем України

30 жовтня 2019 року м. Чернігів справа № 927/765/19

Господарський суд Чернігівської області у складі судді Моцьора В.В., за участю секретаря судового засідання Гринчук О.К., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження господарську справу

за позовом: Чернігівської міської ради,

вул. Магістратська, 7, м. Чернігів, 14000,

до відповідача: Публічного акціонерного товариства "Чернігівбуд",

вул. Івана Мазепи, 76-А, м. Чернігів, 14014

про стягнення 1 534 212,00грн,

Представники сторін:

від позивача: Миколаєнко Р.С., довіреність від 01.08.2019 №569/1-04/вих./01,

від відповідача: не прибув.

У судовому засіданні 30.10.2019 була проголошена вступна та резолютивна частини рішення на підставі ст.240 Господарського процесуального кодексу України.

Чернігівською міською радою подано позов до Публічного акціонерного товариства "Чернігівбуд" про стягнення 1534212,00грн збитків.

Позовні вимоги обґрунтовані протиправною поведінкою відповідача, який в порушення вимог закону не уклав договір про пайову участь (внесок) замовників (інвесторів) у створенні і розвитку інженерно-транспортнї та соціальної інфраструктури міста Чернігова та пайовий внесок не заплатив.

Ухвалою суду від 09.09.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 03.10.2019. Відповідно до ст.165 ГПК України вказаною ухвалою відповідачу було встановлено 15 денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для надання відзиву на позовну заяву.

Ухвала суду від 09.09.2019, направлена на адресу відповідача, вказану в позовній заяві, 11.09.2019 повернута до суду з відміткою відділення поштового зв`язку "за місцем обслуговування".

02.10.2019 від позивача на адресу суду надійшло клопотання про перенесення підготовчого засідання у зв`язку з неможливістю явки уповноваженого представника, пов`язаної з необхідністю участі у засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради, яке відбудеться 03.10.2019 о 9:00. До клопотання додано порядок денний засідання виконавчого комітету Чернігівської міської ради.

Судом були вчинені дії щодо перевірки статусу та місця реєстрації відповідача, у зв`язку з чим отримано Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо відповідача станом на 03.10.2019, відповідно до якого в реєстрі значиться Публічне акціонерне товариство "Чернігівбуд", місцезнаходження: вул. Щорса (Івана Мазепи), 76-А, м. Чернігів, 14014; не перебуває в процесі припинення.

У підготовчому засіданні 03.10.2019 суд задовольнив клопотання позивача про відкладення розгляду справи та постановив протокольну ухвалу про відкладення підготовчого засідання на 22.10.2019, про що сторони були повідомлені ухвалою від 03.10.2019.

Ухвала суду від 03.10.2019, направлена на адресу відповідача, вказану в позовній заяві і яка відповідає місцезнаходженню, що значиться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 07.10.2019 повернута до суду з відміткою відділення поштового зв`язку "за закінченням терміну зберігання".

У судове засідання 22.10.2019 прибув повноважний представник позивача.

Суд постановив протокольну ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 30.10.2019, про що представник позивача був повідомлений під розписку. На адресу відповідача направлено ухвалу повідомлення від 22.10.2019.

Ухвала суду від 22.10.2019, направлена на адресу відповідача, 29.10.2019 повернута до суду з відміткою відділення поштового зв`язку "за закінченням встановленого строку зберігання".

У судовому засіданні 30.10.2019 суд розпочав розгляд справи по суті.

Повноважний представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві.

За загальними принципами здійснення судочинства, що також відображені у ст. 13, 14 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах диспозитивності та змагальності сторін.

Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Враховуючи, що відповідач своїм правом на подання відзиву у визначений судом у відповідності до господарського процесуального кодексу строк не скористався, що неявка відповідача у судове засідання не перешкоджає розгляду спору по суті, суд відповідно до вимог ч. 9 ст. 165, ч.2 ст.178 та ч. 1 ст. 202 ГПК України вважає за можливе здійснити розгляд справи за відсутності представника відповідача за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши подані матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи по суті, господарський суд встановив таке.

01.06.2010 між Виконавчим комітетом Чернігівської міської ради (надалі – Виконавчий комітет) та Відкритим акціонерним товариством "Чернігівбуд", правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство "Чернігівбуд" (надалі - інвестор) укладено договір про згоду замовника сплатити пайовий внесок (надалі – договір) (а.с. 49).

Відповідно до умов п.1 договору сторони зобов`язуються не пізніше 15 робочих днів до одержання дозволу на виконання будівельних робіт багатоповерхових жилих будинків з об`єктами соціального призначення в кварталі вулиць Зеленої, Горького, Київської, Мстиславської (надалі Об`єкт) в м. Чернігові (1-ша черга) укласти і належним чином згідно чинного законодавства України оформити Договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Чернігова (далі - Договір про пайову участь).

08.07.2010 пунктом 1.1 рішення Виконавчого комітету Чернігівської міської ради №48 "Про будівництво" затверджені та надані містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки Комунальному підприємству "Чернігівбудінвест" Чернігівської міської ради для будівництва першої та другої блок-секції багатоквартирного житлового будинку №1 з автономним джерелом теплопостачання в кожній квартирі та підземним паркінгом в кварталі вул. Зеленої, Горького, Київської і Мстиславської (район школи № 8) на земельній ділянці, яка знаходиться в постійному користуванні з виділенням черговості:

перша черга - будівництво першої та другої блок-секції багатоквартирного житлового будинку №1 з автономним джерелом теплопостачання в кожній квартирі;

друга черга - будівництво підземного паркінгу (а.с. 50).

21.08.2010 між комунальним підприємством "Чернігівбудінвест" Чернігівської міської ради в особі директора Собиченка Віталія Миколайовича (Сторона 1) відкритим акціонерним товариством "Чернігівбуд" в особі голови правління Красного Анатолія Петровича (Сторона 2) укладений договір № 01/44-10 (а.с. 54-57).

Відповідно до пункту 2.1. Договору № 01/44-10 предметом даного Договору є будівництво Стороною-2 на замовлення Сторони-1, здійснене за рахунок власних та залучених коштів Сторони-2 першої та другої блок-секції багатоквартирного житлового будинку №1 з автономним джерелом теплопостачання в кожній квартирі - перша черга будівництва першої та другої блок-секції багатоквартирного житлового будинку № 1 з автономним джерелом теплопостачання в кожній квартирі та підземним паркінгом в кварталі вулиць Зеленої, Горького, Київської і Мстиславської (район школи № 8) з інженерними спорудами і мережами та благоустроєм земельної ділянки (далі Об`єкту), відповідно до проектно-кошторисної документації. Загальна площа будинку орієнтовно складає 6400 кв. м.

Пунктом 3.2.10 Договору №01/44-10 передбачено, що Сторона - 2 зобов`язується сплатити відсоток відрахувань на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Чернігова Чернігівської міської ради.

04.10.2012 пунктом 2 рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради № 255 "Про будівництво" були внесені зміни до пункту 1.1. рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 08.07.2010 № 148 "Про будівництво" і викладений в такій редакції: "Комунальному підприємству "Чернігівбудінвест" Чернігівської міської ради для будівництва першої та другої блок-секції багатоквартирного житлового будинку № 1 із автономним джерелом теплопостачання в кожній квартирі, підземного паркінгу, офісних приміщень та приміщень для стоматологічного кабінету на першому поверсі, господарських приміщень в підвалі в кварталі вул. Зеленої, Горького, Київської і Мстиславської (район школи № 8) на земельній ділянці, яка знаходиться в постійному користуванні з виділенням черговості:

перша черга - будівництво першої та другої блок-секції багатоквартирного житлового будинку №1 з автономним джерелом теплопостачання в кожній квартирі;

друга черга - будівництво підземного паркінгу;

третя черга - будівництво офісних приміщень та приміщень для стоматологічного кабінету на першому поверсі, господарських приміщень в підвалі" (а.с. 51).

Листами від 13.06.2013 № 186-01, від 19.06.2013 № 01/390 ПАТ "Чернігівбуд" зверталося до Чернігівського міського голови Соколова О.В. з проханням зменшення внеску на розвиток інфраструктури міста на суму 310642,1грн; звільнення товариства від сплати коштів пайової участі за згаданим вище об`єктом будівництва та зарахування, як пайову участь в розвитку інфраструктури міста витрати на будівництво мереж каналізації, водопроводу, телефону та зовнішніх мереж освітлення, які будуть передані у комунальну власність на суму 310642,1грн (а.с. 62, 63).

Листом від 01.07.2013 № 01/410 ПАТ "Чернігівбуд" звернулося з проханням зарахувати, як пайову участь в розвитку інфраструктури міста витрати на будівництво мереж каналізації, водопроводу, телефону та зовнішніх мереж освітлення, які будуть передані у комунальну власність на суму 310642,1грн відповідно до чинного порядку, а по решті суми пайової участі вирішити питання про відтермінування оплати та укладення договору до введення 2-ї черги та об`єкту в цілому (а.с. 64).

03.07.2013 пунктом 2 рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради №194 "Про затвердження та надання містобудівних умов і обмежень забудови земельних ділянок" внесені зміни до пункту 2 рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 04.10.2012 №255 "Про будівництво" і викладений в такій редакції: "Внести зміни до пункту 1.1. рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 08.07.2010 № 148 "Про будівництво" і викласти в такій редакції: "Комунальному підприємству "Чернігівбудінвест" Чернігівської міської ради для будівництва першої та другої блок-секції багатоквартирного житлового будинку №1 із автономним джерелом теплопостачання в кожній квартирі, підземного паркінгу, офісних приміщень та приміщень для стоматологічного кабінету на першому поверсі, господарських приміщень в підвалі в кварталі вул. Зеленої, Горького, Київської і Мстиславської (район школи № 8) на земельній ділянці, яка знаходиться в постійному користуванні з виділенням черговості:

перша черга - будівництво першої та другої блок-секції багатоквартирного житлового будинку №1 з автономним джерелом теплопостачання в кожній квартирі;

друга черга - будівництво підземного паркінгу;

третя черга - будівництво офісних приміщень та приміщень для стоматологічного кабінету на першому поверсі, господарських приміщень в підвалі.

Враховуючи договір про інвестування встановити інвестору будівництва, публічному акціонерному товариству "Чернігівбуд", розмір пайового внеску на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста: 4% загальної кошторисної вартості будівництва багатоповерхового житлового будинку; 10 % загальної кошторисної вартості будівництва нежитлових приміщень.

Сплатити пайовий внесок до введення в експлуатацію другою черги будівництва" (а.с. 52).

16.08.2013 Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Чернігівській області під № ЧГ 143132280753 зареєстрована Декларація про готовність об`єкта до експлуатації "Будівництво першої та другої блок-секції багатоквартирного житлового будинку № 1 з автономним джерелом теплопостачання в кожній квартирі, підземного паркінгу, офісних приміщень та приміщень для стоматологічного кабінету на першому поверсі, господарських приміщень в підвалі, в кварталі вул. Зеленої, Горького, Київської і Мстиславської (район школи № 8) з виділенням черговості:

Перша черга - будівництво першої та другої блок-секції багатоквартирного житлового будинку №1 з автономним джерелом теплопостачання в кожній квартирі, код 1122.2, III категорія складності." (а.с. 58-61).

Листом від 30.09.2015 № 01-04/682 КП "Чернігівбудінвест" ЧМР звернулося до Чернігівського міського голови Соколова О.В. та вказало, що у зв`язку з відмовою ПАТ "Чернігівбуд" продовжувати виконувати зобов`язання забудовника просило внести зміни до пункту 2 рішення виконавчого комітету від 03.07.2013 № 194: останній абзац "сплатити пайовий внесок до введення в експлуатацію другої черги будівництва" відмінити (а.с. 65).

05.10.2015 пунктом 2 рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради № 257 "Про затвердження та надання містобудівних умов і обмежень забудови земельних ділянок" внесені зміни до пункту 2. рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 03.07.2013 № 194 "Про затвердження та надання містобудівних умов і обмежень забудови земельних ділянок", а саме: останній абзац пункту визнати таким, що втратив чинність (а.с. 53).

Згідно з Декларацією про готовність об`єкта до експлуатації під № ЧГ 143132280753, зареєстрованою Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Чернігівській області 16.08.2013 кошторисна вартість будівництва за затвердженою проектною документацією 38355,3 тис. грн, у тому числі: витрати на будівельно-монтажні роботи 27 198,6 тис. грн, витрати на машини, обладнання та інвентар 678,4 тис. грн.

Отже, ПАТ "Чернігівбуд" мало сплатити Чернігівській міській раді пайовий внесок на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста в розмірі 1 534 212 грн (38 355 300 грн. / 100% х 4% = 1 534 212 грн).

Пайовий внесок відповідачем не був сплачений, тому позивач вважає, що Чернігівській міській раді завдані збитки в зазначеній сумі.

Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.

Замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов`язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.

Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об`єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.

Величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об`єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами.

Встановлений органом місцевого самоврядування для замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може перевищувати граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.

Граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту з урахуванням інших передбачених законом відрахувань не може перевищувати:

1) 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва об`єкта - для нежитлових будівель та споруд;

2) 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об`єкта - для житлових будинків.

Відповідно до пункту 1.2. Положення про цільовий фонд розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста, затвердженого рішенням Чернігівської міської ради (сорок п`ята сесія п`ятого скликання) від 25.12.2009 чинного станом на 16.08.2013 (реєстрацію Декларації про готовність об`єкту до експлуатації): інвестор - юридична (фізична) особа України, іноземних держав, яка приймає рішення про вкладення власних, запозичених або залучених коштів в об`єкти будівництва та забезпечує фінансування їх спорудження (а.с. 23-28).

Пунктами 1.3., 1.4. зазначеного вище Положення передбачено, що цільовий фонд розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста (надалі - цільовий фонд) створений для фінансування заходів спрямованих на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Чернігова.

Джерелом надходжень до цільового фонду є кошти замовника, який у разі здійснення будівництва залучається до участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Чернігова шляхом сплати пайового внеску, а також благодійні та спонсорські внески на виконання певних доручень.

26.09.2014 прийнято рішення Чернігівської міської ради "Про затвердження Положення про порядок залучення та встановлення розміру пайової участі (внеску) фізичних та юридичних осіб у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Чернігова" (сорок четверта сесія шостого скликання) (а.с. 29-48).

Пунктом 1.1. Положення про порядок залучення та встановлення розміру пайової участі (внеску) фізичних та юридичних осіб у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Чернігова передбачалося, що Замовник (інвестор), який має намір щодо забудови земельної ділянки у м. Чернігові, відповідно до діючого законодавства України зобов`язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста.

Згідно з пунктами 2.1.2., 2.1.3., 2.1.4. 2.1.5. Положення договір про пайову участь (внесок) замовників (інвесторів) у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Чернігова - договір про пайову участь (внесок) замовників (інвесторів) у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Чернігова, укладений виконавчим комітетом Чернігівської міської ради із замовником (інвестором) будівництва, перепланування будь-якого об`єкта, у тому числі самочинного будівництва, перепланування будь-якого об`єкта (далі - Договір про пайову участь).

замовник - фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву (далі - замовник);

зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва - кошторисний документ, що визначає повну кошторисну вартість усіх об`єктів, передбачених проектом або робочим проектом, включаючи кошторисну вартість будівельних і монтажних робіт, витрати на придбання устаткування, меблів та інвентарю, а також всі супутні витрати, складений відповідно до ДСТУ Б Д.1.1 – 1:2013 "Правила визначення вартості будівництва"; інвестор - суб`єкт інвестиційної діяльності, який приймає рішення про вкладення власних, позичкових і залучених майнових та інтелектуальних цінностей в об`єкти інвестування (далі - інвестор);

Пунктом 2.1.10 Положення визначено, що пайова участь (внесок) — грошові кошти у вартісному вираженні, що вносяться замовниками (інвесторами) до цільового фонду розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста (далі - пайова участь) як оплата за право забудови земельної ділянки.

Згідно з п.3.4. Положення пайова участь замовників (інвесторів) у розвитку інфраструктури міста є обов`язковим внеском, який замовник (інвестор) має сплатити до бюджету міста Чернігова.

Враховуючи викладене вище, ПАТ "Чернігівбуд" зобов`язаний був з моменту прийняття рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 05.10.2015 № 257 укласти з виконавчим комітетом Чернігівської міської ради договір про пайову участь (внесок) замовників (інвесторів) у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Чернігова, типова форма якого була затверджена 26.09.2014 як додаток до рішення Чернігівської міської ради "Про затвердження Положення про порядок залучення та встановлення розміру пайової участі (внеску) фізичних та юридичних осіб у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Чернігова" (сорок четверта сесія шостого скликання) та сплатити до бюджету м. Чернігова пайовий внесок у сумі 1 534 212 грн.

ПАТ "Чернігівбуд" свої зобов`язання не виконало, договір не уклало та пайовий внесок не сплатило.

Згідно зі ст. 216 ГК України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставі і в порядку, передбаченому цим Кодексом, іншими законами та договором.

Відповідно до ст. 217 ГК України господарськими санкціями, визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки. У сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій, як відшкодування збитків, штрафні санкції, оперативно-господарські та адміністративно-господарські санкції.

Статтею 224 ГК України, яка кореспондується зі статтею 623 ЦК України, передбачено, що учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов`язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб`єкту, права або законні інтереси якого порушено.

Згідно з ч.2 ст. 224 ГК України під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов`язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.

Приписами ст. 22 ЦК України встановлено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є, зокрема, доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Статтею 1166 ЦК України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної особи або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Отже, для застосування такої міри відповідальності як стягнення збитків необхідним є наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення, а саме: протиправної поведінки, збитків, причинного зв`язку між протиправною поведінкою боржника, збитками та вини.

Відсутність хоча б одного з вищевказаних елементів, які утворюють склад цивільного правопорушення, звільняє боржника від відповідальності за невиконання або неналежне виконання ним взятих на себе зобов`язань.

Відповідач в порушення вимог частин другої, третьої статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", пункту 3.2.10 Договору №01/44-10 та Положення про порядок залучення та встановлення розміру пайової участі (внеску) фізичних та юридичних осіб у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Чернігова не уклав договір про пайову участь (внесок) замовників (інвесторів) у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Чернігова, що свідчить про його бездіяльність у вчиненні передбачених законодавством обов`язкових дій щодо такого звернення і укладення договору та є протиправною формою поведінки, внаслідок якої Чернігівська міська рада була позбавлена права отримати на розвиток інфраструктури населеного пункту відповідну суму коштів, яка охоплюється визначенням "упущена вигода".

При цьому, наслідки у виді упущеної вигоди перебувають у безпосередньому причинному зв`язку з наведеною неправомірною бездіяльністю відповідача.

Таким чином, в діях ТОВ "Чернігівбуд" наявний склад цивільного правопорушення, а саме:

- протиправна поведінка: договір про пайову участь (внесок) замовників (інвесторів) у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Чернігова всупереч вимогам статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" відповідачем не укладено;

- збитки: внаслідок не виконання відповідачем вимог статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" територіальна громада м. Чернігова в особі Чернігівської міської ради не отримала кошти у розмірі 1 534 212 грн;

- причинний зв`язок між протиправною поведінкою відповідача та завданими збитками: внаслідок протиправних дій відповідача територіальній громаді м. Чернігова завдано збитки у вигляді недоотримання надходжень до місцевого бюджету в розмірі 1 534 212 грн;

- вина: відповідач, не зважаючи на наявність у нього встановленого законом обов`язку брати участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, не звернувся до виконавчого комітету Чернігівської міської ради з приводу укладення договору та не перерахував 1 534 212 грн пайового внеску на створення та розвиток інфраструктури м. Чернігова.

Відповідно до частин 1 та 3 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч.1 ст.86 ГПК України).

Відповідач доказів, які б спростували викладені вище обставини не надав.

За таких обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю.

Відповідно до ст.129 ГПК України судові витрати у сумі 21013,18грн покладаються на відповідача.

Керуючись ст. 129, 232-233, 236-238, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Чернігівбуд" (вул. Івана Мазепи, 76-А, м. Чернігів, 14014, код ЄДРПОУ 14236516) на користь Чернігівської міської ради (вул. Магістратська, 7, м. Чернігів, 14000, отримувач: УК у м. Чернігові/м. Чернігів/24170000, код отримувача: 38054398, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), номер рахунку (ІВАN) UА 978999980000031513921025002, ККД 24170000, найменування ККД: надходження коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту) збитки у розмірі 1 534 212 грн.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Чернігівбуд" (вул. Івана Мазепи, 76-А, м. Чернігів, 14014, код ЄДРПОУ 14236516) до міського бюджету м. Чернігова, отримувач УК у м. Чернігові (м. Чернігів/24060300, код ЄДРПОУ 38054398, р/р НОМЕР_1 , МФО 853592) 21013,18грн витрат зі сплати судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили у строк та в порядку, встановленому ст.241 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду в строк, встановлений ст.256 Господарського процесуального кодексу України та в порядку, передбаченому ст.257 Господарського процесуального кодексу України з урахуванням приписів п.п.17.5 п.17 Розділу ХІ "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України.

Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.

Повне рішення складено та підписано 31.10.2019.

Суддя В.В. Моцьор