Рішення № 85326397, 15.10.2019, Господарський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
15.10.2019
Номер справи
909/745/19
Номер документу
85326397
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15.10.2019 м. Івано-ФранківськСправа № 909/745/19

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Шіляк М. А., секретар судового засідання Феденько Н. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу

за позовом: Державної екологічної інспекції Карпатського округу

до відповідача: Косівського районного підприємства "Райагроліс"

про стягнення шкоди заподіяної лісу внаслідок порушення норм лісового законодавства в сумі 269 521,37 грн.

За участю:

від позивача: ОСОБА_1 Н. В.

від відповідача: Мельничук Я. В.

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду Івано-Франківської області подано позов Державною екологічною інспекцію Карпатського округу до Косівського районного підприємства "Райагроліс" про стягнення шкоди заподіяної лісу внаслідок порушення норм лісового законодавства в сумі 269 521, 37 грн.

Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 17.07.2019 постановлено прийняти позовну заяву до розгляду, відкрити провадження у справі, розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження та підготовче засідання призначити на 06.08.2019.

В підготовчому судовому засіданні 06.08.2019 оголошувалась перерва до 12.09.2019, про що представників сторін повідомлено під розписку.

Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 12.09.2019 постановлено підготовче провадження у справі закрити, розгляд справи по суті призначити на 03.10.2019.

Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 03.10.2019 постановлено відкласти розгляд справи на 15.10.2019.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги викладені у позовній заяві та відповіді на відзив на позовну заяву підтримав в повному обсязі та просив суд позов задовольнити. В обґрунтування позову зазначено, що відповідач є постійним лісокористувачем та зобов`язаний здійснювати охорону лісів в порядку визначеному природоохоронним законодавством. За наслідками проведених перевірок встановлено факти незаконної рубки дерев на територіях підвідомчих відповідачу, як наслідок розраховано шкоду, завдану лісовому фонду.

В судовому засіданні представник відповідача щодо позову заперечив з підстав викладених у відзиві на позовну заяву та запереченнях на відповідь на відзив та просив суд у задоволенні позову відмовити. В обґрунтування заперечень зазначено, що позивачем не доведено обставини, які утворюють склад правопорушення законодавства про охорону природного навколишнього середовища, не доведено наявності шкоди і неправомірної поведінки відповідача, його вини, отже відсутні підстави для стягнення з відповідача шкоди, завданої навколишньому природному середовищу.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, оцінивши докази у відповідності до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд встановив наступне.

Згідно ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", стосовно розгляду звернення жителя с. Кути Косівського району, Івано-Франківської області - гр. ОСОБА_2 від 15.02.2019, погодження Міністерства екології та природних ресурсів України від 10.04.2019 № 5/4.1- 11/3863-19, відповідно до наказу Державної екологічної інспекції Карпатського округу № 12 від 15.04.2019 та направлення на проведення позапланового заходу № 15 від 15.04.2019 Державною екологічною інспекцією Карпатського округу з 16.04.2019 по 17.04.2019 проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) за додержанням суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів на території лісового фонду Кобаківського лісництва Косівського районного підприємства "Райагроліс". За результатами перевірки виявлено низку порушень та розраховано розмір шкоди 186 977,50 грн.

Факт правопорушення, яке вчинено Косівським районним підприємством "Райагроліс" зафіксований актом позапланового заходу від 17.04.2019, складеного з метою перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони, використання відтворення лісів на території Кобаківського лісництва, що є складовою загальної площі лісового фонду, що знаходиться у підпорядкуванні Косівського районного підприємства "Райагроліс".

Згідно розрахунку розміру шкоди, що проведений відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.07.2013 № 541 по місцю перевірки вищеназваного лісництва, підпорядкованого Косівському районному підприємству "Райагроліс", а саме: Кобаківське лісництво: при натурному обстеженні виявлено:

- у кварталі 17 вид. 20 - незаконна рубка 10 сироростучих дерев породи бука з діаметром пня - 55; 42; 47; 48; 51; 33; 40;38; 33; 36 см і 4 сухостійних дерева породи модрина з діаметром пня 62; 55; 78; 60 см та 1 сироростуче дерево породи модрина з діаметром 40 см, що є порушення ст. 105 Лісового кодексу України, Закону України "Про природно-заповідний фонд України", за що розраховано 68 962,00 грн шкоди, суму яких необхідно перерахувати у відповідний фонди охорони навколишнього природного середовища селищних, сільських, та/або міських рад на території, якої вчинені дані правопорушення;

- у кварталі 17 вид. 24 - незаконна рубка 3 сироростучих дерев породи бука з діаметром пня - 37; 32; 39 см, що є порушення ст. 105 Лісового кодексу України, Закону України "Про природно-заповідний фонд України", за що розраховано 9 366,00 грн шкоди, суму яких необхідно перерахувати у відповідний фонди охорони навколишнього природного середовища селищних, сільських, та/або міських рад на території, якої вчинені дані правопорушення;

- у кварталі 16 вид. 26, 27 - незаконна рубка 14 сироростучих дерев породи дуба з діаметром пня - 47; 50; 45; 40; 48; 53; 22; 50; 23; 49; 43; 50; 44; 29 см, 8 сухостійних дерев породи дуба з діаметром пня 62; 61; 26; 61; 67; 61; 61; 61 см, 1 сухостійного дерева породи ялина з діаметром 43 см , 1 сухостійного дерева породи бука з діаметром 61 см та 1 сироростучого дерева породи бука з діаметром 60 см.

Листом від 19.04.2019 № 150 Державною екологічною інспекцією Карпатського округу надіслано матеріали перевірки до Косівського ВП ГУНП в Івано-Франківській області для внесення відомостей в ЄРДР та проведення досудового розслідування.

25.04.2019 зареєстроване кримінальне провадження № 12019090190000160 за ч. 1 ст. 367 Кримінального кодексу України.

Позивачем з метою досудового врегулювання спору надіслано відповідачу претензію від 22.04.2019 № 01/19 про сплату шкоди в розмірі 186 977,50 грн заподіяну відповідачем державі внаслідок незаконної рубки дерев. Претензія отримана відповідачем 25.04.2019, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу. Станом на 15.07.2019 претензія не задоволена.

Згідно ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", стосовно розгляду звернення жителя уч. Гримали, с. Річка Косівського району, Івано-Франківської області - гр. ОСОБА_3 від 18.03.2019, погодження Міністерства екології та природних ресурсів України від 25.04.2019 № 5/4.1-11/4513-19, відповідно до наказу Державної екологічної інспекції Карпатського округу № 39 від 08.05.2019 та направлення на проведення позапланового заходу № 53 від 08.05.2019 Державною екологічною інспекцією Карпатського округу з 10.05.2019 по 15.04.2019 проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) за додержанням суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів на території лісового фонду Яворівського лісництва Косівського районного підприємства "Райагроліс". За результатами перевірки виявлено низку порушень та розраховано розмір шкоди 82 543,87 грн.

Факт правопорушення, яке вчинено Косівським районним підприємством "Райагроліс" зафіксований актом позапланового заходу від 15.05.2019, складеного з метою перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони, використання відтворення лісів на території Яворівського лісництва що є складовою загальної площі лісового фонду, що знаходиться у підпорядкуванні Косівського районного підприємства "Райагроліс".

Згідно розрахунку розміру шкоди, що проведений відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 № 665 з урахуванням індексації минулих років по місцю перевірки вищеназваного лісництва, підпорядкованих Косівському районному підприємству "Райагроліс", а саме: Яворівське лісництво: при натурному обстеженні виявлено:

- у кварталі 7 вид. 19 - незаконна рубка 1 сироростучого дерева породи береза з діаметром пня - 32 см; 1 сироростучого дерева породи ялиця з діаметром пня - 64 см; 3 сухостіних дерева породи ялина з діаметром пня - 15; 14; 24 см; 1 сухостійного дерева породи береза з діаметром пня - 30 см та 1 вітровального дерева породи береза з діаметром пня - 23 см;

- у кварталі 7 вид. 18 - незаконна рубка 3 сухостіних дерева породи ялина з діаметром пня - 64; 65; 39 см та 2 сироростучих дерев породи ялиця з діаметром пня - 58; 53 см.

Листом від 17.05.2019 № 02.5-12/320 Державною екологічною інспекцією Карпатського округу надіслано матеріали перевірки до Косівського ВП ГУНП в Івано-Франківській області для внесення відомостей в ЄРДР та проведення досудового розслідування.

23.05.2019 зареєстроване кримінальне провадження № 12019090190000209 за ч. 1 ст. 367 Кримінального кодексу України.

Позивачем з метою досудового врегулювання спору надіслано відповідачу претензію від 17.05.2019 № 06/19 про сплату шкоди в розмірі 82 543,87 грн заподіяну відповідачем державі внаслідок незаконної рубки дерев. Претензія отримана відповідачем 21.05.2019, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу. Станом на 15.07.2019 претензія не задоволена.

Матеріали справи не містять доказів сплати шкоди заподіяної лісу внаслідок незаконної рубки дерев.

Суд вважає позовні вимоги обґрунтованими з огляду на наступне.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час (контролю) визначені Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Згідно зі ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних контрольних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушення вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", відносини у галузі охорони навколишнього природного середовища в Україні регулюються цим Законом, а також земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.

Приписами ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та Положенням про Державну екологічну інспекцію Карпатського округу, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 27.11.2018 № 258 визначено, що до компетенції Інспекції належить здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів.

Відповідно до п. 7 та 8 розділу 2 Положення про Державну екологічну інспекцію Карпатського округу, Інспекція для виконання покладених на неї завдань має право розраховувати розмір шкоди, збитків і втрат, заподіяних внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції, а також вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах. Аналогічні положення містяться в п. ґ) та й) ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".

Згідно вимог ч. 6 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства. В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом. Якщо суб`єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб`єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід`ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю). У разі відмови суб`єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис. Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).

Судом встановлено, що акти від 17.04.2019 та 15.05.2019 містять відомості зазначені у п. 6 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності". В актах зазначено детальний опис виявлених порушень з посиланням на відповідні вимоги законодавства. Примірники актів отримано директором Косівського районного підприємства "Райагроліс" ОСОБА_4 , про що зроблено відповідні відмітки у них. Акти підписано без зауважень державними інспекторами з ОНПС Карпатського округу Півторак М. В. та Івасів В. В., директором Косівського районного підприємства "Райагроліс" ОСОБА_5 В ОСОБА_6 ., головним інженером Косівського районного підприємства "Райагроліс" ОСОБА_7 В. та в.о. лісничого Кобаківського лісництва Косівського районного підприємства "Райагроліс" Сенюк ОСОБА_8 . П. по акту від 17.04.2019 та лісничим Яворівського лісництва Косівського районного підприємства "Райагроліс" ОСОБА_9 по акту від 15.05.2019.

Отже, акти є належним доказом, в якому зафіксовані фактичні дані про протиправні діяння і порушення природоохоронного законодавства, а саме незаконна рубка дерев на території Кобаківського і Яворівського лісництв, підпорядкованих Косівському районному підприємству "Райагроліс", і які є носіями доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та його дотримання.

Статтею 1 Лісового кодексу України передбачено, що ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцерозташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах. Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.

Відповідно до ст. 16 та ч. 1 ст. 17 Лісового кодексу України право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування лісами. У постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.

Як передбачено ч. 1 ст. 69 Лісового кодексу України, cпеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно.

За приписами п. 1 ч. 2 ст. 19 та ч. 1, 5 ст. 86, ст. 90 Лісового кодексу України постійні лісокористувачі зобов`язані, зокрема, забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень. Організація охорони і захисту лісів передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів від пожеж, незаконних рубок, пошкодження, ослаблення та іншого шкідливого впливу, захист від шкідників і хвороб. Забезпечення охорони і захисту лісів покладається на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, та органи місцевого самоврядування, власників лісів і постійних лісокористувачів відповідно до цього кодексу. Основними завданнями державної лісової охорони є: здійснення державного контролю за додержанням лісового законодавства; забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, захист від шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу.

Положеннями статті 63 Лісового кодексу України передбачено, що ведення лісового господарства полягає у здійсненні комплексу заходів з охорони, захисту, раціонального використання та розширеного відтворення лісів.

Згідно з п. 5 ст. 64 Лісового кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни здійснюють ведення лісового господарства з урахуванням господарського призначення лісів, природних умов і зобов`язані здійснювати охорону лісів від пожеж, захист від шкідників і хвороб, незаконних рубок та інших пошкоджень.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 № 761 "Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів" підприємства, установи, організації і громадяни, які здійснюють спеціальне використання лісових ресурсів, зобов`язані, зокрема забезпечувати збереження підросту і не призначених для рубки дерев.

Відповідно до п. 1, 5 ч. 2 ст. 105 Лісового кодексу України відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи: винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників; винні у порушенні строків лісовідновлення та інших вимог щодо ведення лісового господарства, встановлених законодавством у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів.

Статтею 107 Лісового кодексу України передбачено, що підприємства, установи, організації і громадяни зобов`язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 1166 Цивільного кодексу України визначено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоду, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоду завдано не з її вини.

Частиною 4 статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Підставою для настання цивільно-правової відповідальності за заподіяння шкоди є правопорушення, що включає в себе певні елементи: шкода; протиправність поведінки особи, яка заподіяла шкоду; причинний зв`язок між ними; вина. Відсутність хоча б одного елемента складу правопорушення, за загальним правилом, виключає настання відповідальності.

Судом встановлено, що відповідач є постійним лісокористувачем, тому, з урахуванням приписів ст. 19 Лісового кодексу України зобов`язаний забезпечувати охорону та захист лісів.

Факти незаконної порубки дерев, внаслідок чого лісу завдано шкоду, підтверджено складеним за наслідками перевірки Державної екологічної інспекції Карпатського округу актами від 17.04.2019 та 15.05.2019 які є чинними станом на час вирішення спору.

Оскільки при вирішенні даного спору слід виходити з презумпції вини правопорушника, то саме відповідач повинен довести, що шкоду завдано не з його вини, або ж у діях його працівників відсутня вина у заподіянні шкоди. Відповідач не подав доказів відсутності вини у вчиненні правопорушення - незабезпечення охорони та захисту лісів від незаконних рубок на підвідомчих йому територіях.

Вироком Верховинського районного суду Івано-Франківської від 06.08.2019 майстра лісу Кобаківського лісництва Косівського районного підприємства "Райагроліс" ОСОБА_10 визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 367 Кримінального кодексу України (по кримінальному провадженню в ЄРДР № 12019090190000160).

Вироку суду по кримінальному провадженню в ЄРДР № 12019090190000209 майстра лісу Яворівського лісництва Косівського районного підприємства "Райагроліс" матеріали справи не містять.

За змістом ч. 6 ст. 75 Господарського процесуальногокодексу України, вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для господарського суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.

Організація і забезпечення охорони та захисту лісів, яка передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження та охорону лісів, зокрема, від незаконних рубок та інших пошкоджень, покладається на постійних лісокористувачів. Порушення вимог щодо ведення лісового господарства, встановлених у сфері охорони, захисту та використання лісів, є підставою для покладення на постійного лісокористувача цивільно-правової відповідальності. При цьому, не важливо, хто конкретно здійснював незаконне вирубування дерев на ділянках лісу, наданих у постійне користування, оскільки визначальним є факт порушення постійним лісокористувачем встановлених правил лісокористування, що спричинило завдання державі збитків внаслідок незаконної рубки дерев третіми особами на підконтрольній постійному лісокористувачу ділянці лісу. Аналогічну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 27.03.2018 у справі № 909/1111/16.

Системний аналіз статей 19, 63, 64 Лісового кодексу України свідчить, що обов`язок щодо забезпечення охорони лісових насаджень покладено саме на постійних лісокористувачів, які відповідають за невиконання або неналежне виконання таких обов`язків, в тому числі, у разі незабезпечення охорони та захисту лісів від незаконних порубок дерев. Отже, цивільно-правову відповідальність за порушення лісового законодавства мають нести не лише особи, які безпосередньо здійснюють самовільну вирубку лісів (пошкодження дерев), а й постійні лісокористувачі, вина яких полягає у протиправній бездіяльності у вигляді невчинення дій щодо забезпечення охорони та збереження лісу від незаконних рубок на підвідомчих їм ділянках із земель лісового фонду, що має наслідком самовільну рубку (пошкодження) лісових насаджень третіми (невстановленими) особами. Аналогічну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 15.02.2018 у справі № 927/1096/16.

Доводи відповідача викладені у відзиві на позовну заяву та запереченнях на відповідь на відзив спростовуються вищенаведеними нормами законодавства України.

Отже, беручи до уваги матеріали справи, керуючись вищезазначеними нормами законодавства суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 47 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються Державний, Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища. Місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища утворюються у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок, зокрема, частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством.

Таким чином, відшкодування шкоди завданої навколишньому природному середовищу слід здійснити на користь відповідних бюджетів за місцем заподіяння екологічної шкоди.

Згідно з ч. 1 ст. 123 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

За поданий позов позивач сплатив судовий збір у розмірі 4 042,82 грн.

Відповідно до приписів ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, враховуючи задоволення позову, судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст. 2, 75, 86, 123, 129, 233, 236-238, 240, 241, п. 17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

позов Державної екологічної інспекції Карпатського округу до Косівського районного підприємства "Райагроліс" про стягнення шкоди заподіяної лісу внаслідок порушення норм лісового законодавства в сумі 269 521,37 грн задовольнити.

Стягнути з Косівського районного підприємства "Райагроліс" (вул. Незалежності, 48 б, с. Смодна, Косівський район, Івано-Франківська область, 78607; код ЄДРПОУ 13658480) на користь держави шкоди в сумі 269 521,37 грн, яку перерахувати в фонд охорони навколишнього природного середовища, а саме: 186 977,50 грн (сто вісімдесят шість тисяч дев`ятсот сімдесят сім грн 50 коп.) шкоди у фонд охорони навколишнього природного середовища с. Старі Кути Косівського району р/р 33115331009296, отримувач УК у Косівському районі /с. Ст. Кути/ 24062100, код ЄДРПОУ 38026046, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП) МФО 899998 на території якої вчинені дані правопорушення; 82 543,87 грн (вісімдесят дві тисячі п`ятсот сорок три грн 87 коп.) шкоди у фонд охорони навколишнього природного середовища с. Річка Косівського району р/р 33113331009287, отримувач УК у Косівському районі /с. Річка/ 24062100, код ЄДРПОУ 38026046, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП) МФО 899998 на території якої вчинені дані правопорушення.

Стягнути з Косівського районного підприємства "Райагроліс" (вул. Незалежності, 48 б, с. Смодна, Косівський район, Івано-Франківська область, 78607; код ЄДРПОУ 13658480) на користь Державної екологічної інспекції Карпатського округу (вул. Сахарова, 23А, м. Івано-Франківськ, 76014; код ЄДРПОУ 42702233) судовий збір в сумі 4 042,82 грн (чотири тисячі сорок дві грн 82 коп.) на р/р 35215084095363 в ДКСУ м. Київ, МФО 820172, код ЄДРПОУ 42702233.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається відповідно до п.п 17.5 п. 17 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 31.10.2019.

Суддя М. А. Шіляк