
Справа № 203/3119/19
2-а/0203/87/2019
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 жовтня 2019 року Кіровський районний суд м.Дніпропетровська в складі:
головуючого-судді - Казака С.Ю.
при секретарі - Дикаленко А.В.
за участю позивача - ОСОБА_1
представника третьої особи - Бут Д.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпро справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до головного спеціаліста-інспектора з паркування відділу контролю за стоянкою і зупинкою інспекції з питань контролю за паркуванням Дніпровської міської ради Євдощак Романа Івановича, третя особа - Інспекція з питань контролю за паркуванням Дніпровської міської ради, про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з вищезазначеним позовом, в обґрунтування якого посилався на те, що постановою відповідача від 14.08.2019 року серії ІД №00006540 його було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.122 КУпАП у вигляді штрафу в сумі 255 грн., за порушення вимог п.п.3.34 п.3 розділу 33, п.п.«а» п.15.10 ПДР України. Вважав вказану постанову необгрунтованою та винесеною з порушенням чинного законодавства, оскільки вимоги дорожнього знаку 3.34 ПДР України він не порушував, вказаний знак в зоні дії його зупинки був відсутній. Відповідачем не враховано норми п.8.2-1 ПДР України щодо розміщення дорожніх знаків. В зв`язку з цим, позивач просив скасувати постанову від 14.08.2019 року.
В судовому засіданні позивач підтримав заявлений позов та просив його задовольнити.
Відповідач за викликами до суду повторно не з`явився, про причини своєї неявки не повідомив.
Представник третьої особи в наданих письмових поясненнях та поясненнях під час розгляду справи, просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на правомірність винесеної постанови.
Заслухавши пояснення позивача та представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Згідно ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Статтею 245 КУпАП встановлено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 цього Кодексу.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колекти-ву, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Вимоги до постанова по справі про адміністративне правопорушення встановлені ст.283 КУпАП.
Згідно ч.ч.1,2,5 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Отже, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення, виходячи з його правової природи та завдання, уповноважена особа має всебічно, повно і об`єктивно з`ясувати обставини справи, зокрема на підставі належних доказів, які підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, зазначити ці докази в постанові про накладення адміністративного стягнення.
Судом встановлено та вбачається з матеріалів справи, що постановою відповідача серії ІД №00006540 від 14.08.2019 року, винесеної в порядку, передбаченому ст.ст.142, 2791-2794 КУпАП, позивача було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.122 КУпАП у вигляді штрафу в сумі 255 грн.
Як зазначено в постанові, 19.07.2019 року о 14-32 г., в м.Дніпро на вул.Центральна2/4, здійснено стоянку транспортного засобу Mercedes-Benz н/з НОМЕР_1 , у зоні дії дорожнього знаку 3.34 «Зупинку заборонено», чим порушено вимоги п.п.3.34 п.3 розділу 33, п.п.«а» п.15.10 ПДР України.
Частиною 1 ст.122 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за порушення вимог дорожніх знаків, зупинки, стоянки.
Підпунктом «а» п.15.10 ПДР України визначено, що стоянка забороняється у місцях, де заборонена зупинка.
Згідно п.3 розділу 33 ПДР України, знак 3.34 віднесено до заборонних знаків, що забороняє зупинку і стоянку транспортних засобів, крім таксі, що здійснює посадку або висадку пасажирів (розвантаження чи завантаження вантажу).
Також п.3 розділу 33 ПДР України визначено, що дія знаків 3.9, 3.10, 3.34-3.37 поширюється лише на той бік дороги, на якому вони встановлені.
В свою чергу п.8.2-1 ПДР України встановлено, що дорожні знаки застосовуються відповідно до цих Правил і повинні відповідати вимогам національного стандарту.
Дорожні знаки встановлюються обабіч дороги на тому її боці, що відповідає напрямку руху. Для поліпшення сприйняття дорожніх знаків вони можуть бути розміщені над проїзною частиною. Якщо дорога має більше ніж одну смугу для руху в одному напрямку, установлений обабіч дороги відповідного напрямку дорожній знак дублюється на розділювальній смузі, над проїзною частиною або на протилежному боці дороги (у разі, коли для руху в зустрічному напрямку є не більше ніж дві смуги).
Дорожні знаки розміщуються таким чином, щоб інформацію, яку вони передають, могли сприймати саме ті учасники руху, для яких вона призначена.
Згідно примітки до ст.142 КУпАП режим фотозйомки (відеозапису) передбачає здійснення уповноваженою посадовою особою фото/відеофіксації обставин порушення правил зупинки, стоянки або паркування транспортних засобів, а саме: дати, часу (моменту), місця розташування транспортного засобу по відношенню до нерухомих об`єктів та/або географічних координат, інших ознак наявності складу адміністративного правопорушення, передбаченого відповідною статтею Особливої частини цього Кодексу.
Поряд з цим, зроблені відповідачем під час фіксації правопорушення фотознімки не містять даних, які б свідчили, що зафіксований на них транспортний засіб Mercedes-Benz н/з НОМЕР_1 стоїть в зоні дії знаку, визначеного п.п.3.34 п.3 розділу 33 ПДР України.
При цьому, згідно наданих позивачем фотознімків розташування знаку 3.34 на вул.Центральній в м.Дніпро, вбачається, що останній розташовано посередині між двома трамвайними коліями, а тому згідно наведених вище положень п.8.2-1 та п.3 розділу 33 ПДР України, що встановлюють порядок встановлення дорожніх знаків та зону дії дорожнього знаку 3.34, відповідно, останній забороняв стоянку та зупинку транспортних засобів обабіч дороги між трамвайними коліями.
Частиною 3 ст.286 КАС України встановлено, що за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Таким чином, оскільки матеріали фотофіксації, зробленої відповідачем, не містять відомостей щодо здійснення позивачем стоянки транспортного засобу в зоні дії дорожнього знаку 3.34 та таким чином, не відповідають критеріям, наведеним в примітці до ст.142 КУпАП, інших доказів, які б підтверджували факт вчинення позивачем адміністративного правопорушення відповідачем та третьою особою під час розгляду справи в суді не надано, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позову, скасування оскаржуваної постанови із закриттям справи про адміністративне правопорушення.
Керуючись ст.ст.2,5,6,9,72-78,241-248,250,268,286 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до головного спеціаліста-інспектора з паркування відділу контролю за стоянкою і зупинкою інспекції з питань контролю за паркуванням Дніпровської міської ради Євдощак Романа Івановича, третя особа - Інспекція з питань контролю за паркуванням Дніпровської міської ради, про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності - задовольнити повністю.
Постанову серії ІД №00006540 від 14 серпня 2019 року про накладення на позивача ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 255 грн. за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.122 КУпАП - скасувати.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.122 КУпАП, відносно ОСОБА_1 - закрити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана учасниками справи до Третього апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Повний текст постанови складено 30 жовтня 2019 року.
Суддя С.Ю.Казак