Рішення № 85311375, 28.10.2019, Луцький міськрайонний суд Волинської області

Дата ухвалення
28.10.2019
Номер справи
161/11054/19
Номер документу
85311375
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 161/11054/19

Провадження № 2/161/2830/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 жовтня 2019 року місто Луцьк

Луцький міськрайонний суд Волинської області

в складі: головуючого - судді Філюк Т.М.,

за участю секретаря судового засідання Бортнюка А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії,-

В С Т А Н О В И В :

Департамент соціальної політики Луцької міської ради звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів субсидії у розмірі 10 512,62 грн.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що Департаментом соціальної політики Луцької міської ради відповідачу ОСОБА_1 на підставі заяви від 04 листопада 2014 року та Декларації про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії та поданої у них інформації було надано субсидію на період з листопада 2014 року по квітень 2015 року, а далі в порядку автоматичного перерахунку на період з травня 2015 року по квітень 2016 року, а також на період з травня 2016 року по квітень 2017 року.

При вибірковій перевірці справ отримувачів житлових субсидій державним соціальним інспектором Департаменту було виявлено, що відповідач не задекларувала в розділі ІІ нараховані та виплачені за період з 01 травня 2014 року по 31 жовтня 2014 року щомісячні страхові виплати через Фонд соціального страхування України в розмірі 10200,68 грн. За результатами проведеної перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення державних соціальних допомог, складено акт №336 від 25 липня 2018 року. Внаслідок подання відповідачем недостовірної інформації про доходи (не зазначила один із видів доходів) їй були виплачені кошти у вигляді житлових субсидій, тому протоколом про припинення надання призначеної житлової субсидії від 30 липня 2018 року відповідальними особами Департаменту прийнято рішення про припинення житлової субсидії ОСОБА_1 з серпня 2018 року. Рішенням №1/21-317 про визначення обсягу надміру виплачених коштів у вигляді житлових субсидій від 30 липня 2018 року встановлено, що обсяг надміру виплачених коштів ОСОБА_1 становить 12045,26 грн, термін для повернення вказаних коштів визначено до 25 грудня 2018 року. Внаслідок додаткової перевірки справи відповідача вирішено визначити новий обсяг надміру виплачених коштів у сумі 10512,62 грн. Відповідачу було надіслано повідомлення про повернення надміру виплачених коштів щодо необхідності повернення виплаченої субсидії за період з листопада 2014 року по квітень 2017 року в сумі 12045,26 грн., а також повідомлення про внесення змін від 31 серпня 2018 року, де визначено новий обсяг надміру виплачених коштів у сумі 10512,62 грн. На момент звернення до суду відповідач не повернула надміру виплачену їй житлову субсидію в розмірі 10512,62 грн.

З наведених підстав та з посиланням на положення Постанови КМУ від 21 жовтня 1995 року №848 (із змінами та доповненнями), позивач просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради надміру виплачені кошти житлової субсидії в сумі 10512,62 грн та судові витрати по справі.

Ухвалою судді від 24 липня 2019 року ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін та запропоновано відповідачу подати відзив на позов протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення вказаної ухвали.

Станом на 28 жовтня 2019 року відзив на позов від відповідача до Луцького міськрайонного суду Волинської області не надійшов.

Від представника Колачинської Т.В. надійшла заява, в якій вона просила розгляд справи проводити за її відсутності, вказувала, що позов підтримує у повному обсязі, просить задовольнити.

Від відповідача надійшла заява в якій вона просить розгляд справи проводити за її відсутності, у судовому засіданні 17.10.2019 року вказувала, що позовні вимоги не визнає у повному обсязі.

У відповідності до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з таких підстав.

Правовідносини сторін регулюються приписами ЦК України, Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (далі - Положення), Порядком повернення коштів, надмірно виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 29 грудня 1997 року № 39/283/90/5 (далі - Порядок).

Пунктом 12 Положення (в редакції чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного сукупного доходу осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні.

За змістом п. 13 Положення (в редакції чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) отримувач субсидії несе відповідальність за надані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 04 листопада 2014 року звернулася до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради із заявою про призначення житлової субсидії на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.13).

Згідно з поданою декларацією про доходи та майновий стан, ОСОБА_1 була попереджена про відповідальність за подання недостовірної інформації як про її доходи та майновий стан, так і про доходи та майновий стан членів її сім`ї, зареєстрованих у жилому приміщенні, про що свідчить підпис цієї особи у заявах про отримання житлових субсидій.

Також встановлено, що на підставі вищевказаної заяви та поданих документів відповідач користувалася субсидією для відшкодування витрат по оплаті за житлово-комунальних послуг з листопада 2014 року по квітень 2017 року.

Згідно з п. 20 Положення (в редакції чинній станом на час виникнення спірних правовідносин), якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані, у тому числі про доходи ( не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, або не повідомив про купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 Положення, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. Сума субсидії перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру виплачену суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.

За результатами проведеної перевірки правильності та повноти інформації, що надається для призначення житлової субсидії відділом державних соціальних інспекторів Департаменту соціальної політики Луцької міської ради складено акт №336 від 25 липня 2018 року, яким встановлено, що ОСОБА_1 не задекларувала доходи, отримані в Фонді соціального страхування України (а.с.10, зворот).

Відповідно до довідки про доходи від 22 травня 2018 року, виданій ОСОБА_1 , загальна сума нарахованої щомісячної грошової суми в разі часткової чи повної втрати працездатності за період з січня 2014 року по грудень 2014 року включно становить 29 191,75 грн (а.с.11).

Про вищевказаний вид доходу відповідач Департамент соціальної політики не повідомила.

Отже, наведене підтверджує ту обставину, що відповідачем при поданні заяви про призначення житлової субсидії була зазначена недостовірна інформація, яка вплинула на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Протоколом Департаменту соціальної політики Луцької міської ради від 30 липня 2018 року ОСОБА_1 припинено надання раніше призначеної житлової субсидії з серпня 2018 року в зв`язку з виявленням не задекларованих доходів (а.с.10).

Рішенням №1/21-317 про визначення обсягу надміру виплачених коштів у вигляді житлових субсидій від 30 липня 2018 року встановлено, що обсяг надміру виплачених коштів ОСОБА_1 становить 12045,26 грн, термін для повернення вказаних коштів визначено до 25 червня 2018 року (а.с.7).

В подальшому, 31 серпня 2018 року, рішення №1/21-317 про визначення обсягу надміру виплачених коштів у вигляді житлових субсидій від 30 липня 2018 року скасовано, визначено новий обсяг надміру виплачених коштів в розмірі 10 512,62 грн (а.с.6).

Судом встановлено, що відповідачу було надіслано повідомлення про повернення надміру виплачених коштів щодо необхідності повернення виплаченої субсидії за період з листопада 2014 року по квітень 2017 року в сумі 12045,26 грн., а також повідомлення про внесення змін від 31 серпня 2018 року, де визначено новий обсяг надміру виплачених коштів у сумі 10512,62 грн (а.с. 6,7, зворот). Проте, на день звернення до суду відповідач не повернула надміру виплачену їй житлову субсидію в розмірі 10512,62 грн.

Положеннями статей 1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Підсумовуючи все вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення повному обсязі.

Порядок розподілу та відшкодування судових витрат регламентується ст. 141 ЦПК України. Якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від оплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч. 6 цієї статті).

Зазначене стосується й випадку, коли рішення ухвалено на користь позивача, а відповідач звільнений від сплати судового збору.

Згідно з п.9 ч.1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняютьсяособи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю.

Суд встановив, що відповідач ОСОБА_1 є особою з інвалідністю ІІ групи, що підтверджується копією пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 .

З наведеного слідує, що вимога позивача про стягнення з відповідача понесених судових витрат за подання позовної заяви не підлягає до задоволення, а судові витрати Департаменту соціальної політики Луцької міської ради в розмірі 1921,00 грн. підлягають компенсації за рахунок держави.

Керуючись ст. ст. 4, 10, 12, 18, 19, 42, 81, 82, 141, 263-265280-282 ЦПК України, Положенням «Про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848, суд

У Х В А Л И В :

Позов Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради 10 512 (десять тисяч п`ятсот дванадцять) гривень 62 копійки надміру виплачених коштів житлової субсидії.

Судові витрати Департаменту соціальної політики Луцької міської ради в розмірі 1921 (однієї тисячі дев`ятиста двадцяти однієї) гривні компенсувати за рахунок держави.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, в разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Позивач: Департамент соціальної політики Луцької міської ради (місцезнаходження: 43025, м. Луцьк, пр. Волі, 4а; код ЄДРПОУ 03191963);

Відповідач: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; ІПН: НОМЕР_2 ).

Дата складення повного тексту рішення - 31 жовтня 2019 року.

Суддя

Луцького міськрайонного суду Т.М. Філюк