Рішення № 85302338, 29.10.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
29.10.2019
Номер справи
826/16575/18
Номер документу
85302338
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

29 жовтня 2019 року № 826/16575/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Патратій О.В., розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи адміністративну справу

за позовом Київського міського військового комісаріату

до Відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-

підприємців Оболонської районної в місті Києві державній адміністрації

про зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Київський міський військовий комісаріат звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Оболонської районної в місті Києві державній адміністрації (далі - відповідач), в якому просив суд:

- визнати неправомірним відмову Відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Оболонської у місті Києві державної адміністрації у виключені Оболонського районного у місті Києві військового комісаріату з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців

- зобов`язати Відділ з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Оболонської у місті Києві державної адміністрації виключити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Оболонський районний у місті Києві військовий комісаріат.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.10.2018р. відкрито спрощене позовне провадженні без повідомлення (виклику) учасників справи та запропоновано відповідачу у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати суду відзив на позовну заяву та всі докази на підтвердження, які наявні у відповідача.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що Оболонський районний у місті Києві військовий комісаріат входить до складу Збройних Сил України, а отже, відомості, що характеризують організацію, чисельність, дислокацію (розміщення) та підпорядкованість цієї військової частини становлять державну таємницю, а тому, державний реєстратор неправомірно відмовив у внесенні запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців "Включення відомостей про юридичну особу", інших дій/записів щодо Оболонського районного у місті Києві військового комісаріату.

Відповідач у відзиві на позовну заяву проти позовних вимог заперечив, зазначивши про відсутність законодавчо врегульованої процедури виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців попередньо внесених відомостей. При цьому, за твердженням останнього, оскаржувані відомості внесені державним реєстратором до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців правомірно.

Дослідивши обставини справи та оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

З наявних у матеріалах відомостей з Єдиного державного реєстру вбачається, що Оболонський районний у місті Києві військовий комісаріат зареєстровано в якості юридичної особи з ідентифікаційним кодом 09809393, а також із визначенням місцезнаходження останнього. Дата державної реєстрації: 01.01.1996р. Дата запису: 26.04.2006р. Номер запису: 1 069 120 0000 007428.

З урахуванням викладеного, Київський міський військовий комісаріат звернувся до відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з листом від 21.06.2018р., в якому просив виключити з державних реєстрів Оболонський районний у місті Києві військовий комісаріат, оскільки відомості, що характеризують організацію, чисельність та дислокацію військового комісаріату становлять державну таємницю.

У відповідь на вказане звернення Оболонська районна в місті Києві державна адміністрація у листі від 22.06.2018р. №104-5587 процитувала ряд положень Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".

З аналогічною заявою Київський міський військовий комісаріат звернувся також до Міністерства юстиції України від 06.07.2018 №4823, у відповідь на яку листом від 27.08.2018р. повідомлено, що приписами Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" не встановлено порядку виключення відомостей, попередньо внесених до Єдиного державного реєстру. Натомість, відомості про Деснянський районний у місті Києві військовий комісаріат були включені до Єдиного державного реєстру на підставі інформації, наданої відповідною юридичною особою. Крім того, Міністерство юстиції України наголошено, що питання щодо виключення відомостей з Єдиного державного реєстру слід вирішувати у судовому порядку.

З огляду на викладене, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.

Нормативно-правовим актом, який регулює відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців, є Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".

У силу ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (далі - Закон України №755-IV), відносини, що виникають у сфері державної реєстрації, регулюються Конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.

Якщо міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені законодавством України про державну реєстрацію, застосовуються норми міжнародного договору.

Дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців. Законом може бути встановлено особливості державної реєстрації громадських формувань, релігійних організацій (ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань").

Згідно з ч. 4 ст. 7 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", до Єдиного державного реєстру не вносяться відомості, що становлять державну таємницю.

Аналогічні за змістом положення також містились у ч. 4 ст. 16 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" у редакції, яка діяла станом на момент внесення до Єдиного державного реєстру запису про Деснянський районний у місті Києві військовий комісаріат.

У свою чергу, приписами п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України "Про державну таємницю" визначено, що до державної таємниці у порядку, встановленому цим Законом, відноситься інформація наступна у сфері оборони: про зміст стратегічних і оперативних планів та інших документів бойового управління, підготовку та проведення військових операцій, стратегічне та мобілізаційне розгортання військ, а також про інші найважливіші показники, які характеризують організацію, чисельність, дислокацію, бойову і мобілізаційну готовність, бойову та іншу військову підготовку, озброєння та матеріально-технічне забезпечення Збройних Сил України та інших військових формувань; про напрями розвитку окремих видів озброєння, військової і спеціальної техніки, їх кількість, тактико-технічні характеристики, організацію і технологію виробництва, наукові, науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи, пов`язані з розробленням нових зразків озброєння, військової і спеціальної техніки або їх модернізацією, а також про інші роботи, що плануються або здійснюються в інтересах оборони країни; про дислокацію, характеристики пунктів управління, зміст заходів загальнодержавного та регіонального, у разі необхідності міського і районного рівня, щодо приведення у готовність єдиної державної системи цивільного захисту населення і територій до виконання завдань в особливий період та про організацію системи зв`язку (оповіщення) в особливий період, можливості населених пунктів, регіонів і окремих об`єктів щодо евакуації, розосередження населення і забезпечення його життєдіяльності; забезпечення виробничої діяльності об`єктів національної економіки у воєнний час; про геодезичні, гравіметричні, картографічні та гідрометеорологічні дані і характеристики, які мають значення для оборони країни.

З аналізу наведених законодавчих положень вбачається, що до державної таємниці віднесено, зокрема, показники, які характеризують організацію, чисельність, дислокацію, бойову і мобілізаційну готовність, бойову та іншу військову підготовку, озброєння та матеріально-технічне забезпечення Збройних Сил України та інших військових формувань.

Згідно з ч. 2 ст. 3 Закону України "Про Збройні Сили України", Збройні Сили України мають таку загальну структуру: Генеральний штаб Збройних Сил України як головний орган військового управління; Об`єднаний оперативний штаб Збройних Сил України як орган управління міжвидовими та міжвідомчими угрупованнями військ (сил); види Збройних Сил України - Сухопутні війська, Повітряні Сили, Військово-Морські Сили; з`єднання, військові частини, військові навчальні заклади, установи та організації, що не належать до видів Збройних Сил України; окремий рід військ - Десантно-штурмові війська Збройних Сил України; окремий рід сил - Сили спеціальних операцій Збройних Сил України. Організаційно Збройні Сили України складаються з органів військового управління, з`єднань, військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій.

Статтею 4 Закону України "Про господарську діяльність у Збройних Силах України" встановлено, що порядок реєстрації військових частин як суб`єктів господарської діяльності у Збройних Силах України ( 749-2000-п ) визначається Кабінетом Міністрів України.

До приведення чинних нормативно-правових актів України у відповідність із Законом України №755-IV, в частині проведення державної реєстрації, зокрема, військових частин як суб`єктів господарської діяльності, їх реєстрація проводиться Міністерсвом оборони України відповідно до Порядку реєстрації військових частин, як суб`єктів господарської діяльності у Збройних Силах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.2000 №749 (далі - Порядок).

У відповідності до п. 3 Порядку Міністерством оборони України занесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України Оболонський районний військовий комісаріат, як юридичну особу, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України №711/12 від 22.01.1996.

Згідно з ч.3 ст.16 Закону України №755-IV до Єдиного державного реєстру вносяться відомості щодо: назва юридичної особи може складатися з власної назви юридичної особи, а також містити інформацію про мету діяльності, вид, спосіб утворення, залежність юридичної особи та інші відомості згідно з вимогами до найменування окремих організаційно-правових форм юридичних осіб, установленими Цивільним, Господарським кодексами України та цим Законом.

Приписами п. 1 Положення про військові комісаріати, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2013 №389, визначено, що військові комісаріати є місцевими органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації в особливий період людських і транспортних ресурсів на відповідній території.

Таким чином, оскільки військові комісаріати входять до структури Збройних Сил України, відомості щодо дислокації (місцезнаходження) останніх, у силу п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України "Про державну таємницю", становлять державну таємницю та не підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру. Суд також звертає увагу, що тлумачення поняття "організація", наведене у п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України "Про державну таємницю", не є тотожним поняттям "підприємства, установа, організація", а розуміється як "структура" відповідного військового формування чи елемента Збройних Сил України. Разом з тим, запис від 26.04.2006р. за номером 1 069 120 0000 007428 інформації щодо структури Оболонської районного у місті Києві військового комісаріату не містить.

У силу наведеного, до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців не підлягає включенню лише інформація щодо дислокації (місцезнаходження) Оболонського районного у місті Києві військового комісаріату, а не запис у цілому. Доказів того, що решта інформації, викладена у записі від 26.04.2006р. за номером 1 069 120 0000 007428, містить державну таємницю, позивачем не наведено, а з матеріалів справи не вбачається.

У разі виявлення у відомостях Єдиного державного реєстру помилки (описки, друкарської, граматичної, арифметичної помилки), допущеної суб`єктом державної реєстрації, заявник письмово в паперовій або електронній формі повідомляє про це суб`єкта державної реєстрації, який перевіряє відповідність відомостей Єдиного державного реєстру інформації, що міститься в документах, що стали підставою для внесення цих відомостей. Якщо факт невідповідності підтверджено, суб`єкт державної реєстрації безоплатно виправляє допущену помилку в день надходження повідомлення (ч. 1 ст. 32 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань").

Виходячи з того, що у силу наведених законодавчих положень, до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців не підлягала включенню інформація щодо дислокації (місцезнаходження) Оболонського районного у місті Києві військового комісаріату, відповідачу слід було внести відповідні виправлення у запис за зверненням позивача, чого зроблено не було, суд дійшов до висновку про визнання протиправною бездіяльності Відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації щодо не внесення виправлень до запису від 26.04.2006р. № 1 069 120 0000 007428 в частині вилучення інформації про місцезнаходження Оболонського районного у місті Києві військового комісаріату як державної таємниці та, як наслідок, про зобов`язання Відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації внести виправлення до запису від 26.04.2006р. № 1 069 120 0000 007428 в частині вилучення інформації про місцезнаходження Оболонського районного у місті Києві військового комісаріату як державної таємниці. В решті позовних вимог суд дійшов до висновку про відмову в їхньому задоволенні.

З огляду на викладене вище, внесення відомостей до Єдиного державного реєстру на підставі заяви про виключення відомостей з Єдиного державного реєстру чинним законодавством не передбачено.

Відповідно до положень п.2 ч.1 ст. 25 Закону України №755-IV державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі, зокрема судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження", щодо, в тому числі, скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі.

У силу ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги викладене, враховуючи межі заявлених предмету та підстав позову, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Згідно з частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.

Керуючись ст.ст. 77, 139, 246, 257-262, Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації щодо не внесення виправлень до запису від 26.04.2006р. № 1 069 120 0000 007428 в частині вилучення інформації про місцезнаходження Оболонського районного у місті Києві військового комісаріату як державної таємниці.

3. Зобов`язати Відділ з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації внести виправлення до запису від 26.04.2006р. № 1 069 120 0000 007428 в частині вилучення інформації про місцезнаходження Оболонського районного у місті Києві військового комісаріату як державної таємниці.

4. В іншій частині позову відмовити.

5. Присудити на користь Київського міського військового комісаріату (код ЄДРПОУ 07774420, адреса: 04112, м. Київ, вул. Парково-Сирецька, 19) документально підтверджені понесені ним судові витрати у розмірі 881,00 грн. (восьмиста вісімдесяти однієї грн. 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ 37371727, адреса: 04205, м. Київ, вул. Тимошенка 16).

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя О.В. Патратій