
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
30 жовтня 2019 року № 640/18745/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Чудак О.М. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі - ГУ ПФУ), в якій висловив прохання:
- визнати дії ГУ ПФУ щодо переведення з пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII), на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV), - протиправними;
- визнати дії ГУ ПФУ щодо обчислення пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, за 2014-2016 роки (3764,40 грн), - протиправними;
- зобов`язати ГУ ПФУ призначити та провести виплату пенсії за віком із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки, з 08.06.2018, з урахуванням виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що дії ГУ ПФУ щодо розрахунку його пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2014, 2015 та 2016 є неправомірними. Так, позивачем наголошено на тому, що до звернення до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком від 08.06.2018, позивачу пенсія відповідно до Закону №1058-IV не призначалась, тому при обрахунку пенсії має бути врахований показник заробітної плати за 2016-2017 роки.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.11.2018 позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
13.02.2019 від ГУ ПФУ до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача просить суд у задоволенні позову відмовити, оскільки, розмір пенсії позивача обрахований у відповідності до вимог чинного законодавства. Так, в зв`язку з набранням чинності 11.10.2017 Закону України від 03.10.2017 №2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» (далі - Закон №2148-VIII), розмір пенсії за віком ОСОБА_1 було обраховано із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016, з огляду на те, що він раніше отримував пенсію. Відповідачем наголошено на тому, що пенсія за вислугу років є пенсією, і після її призначення відбувається не призначення іншого виду пенсії, а перехід на інший вид пенсії. Так, у випадку позивача було здійснено перехід з пенсії за вислугу років на пенсію за віком.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 з 17.05.1995 по 31.05.2018 отримував пенсію за вислугу років відповідно Закону №2262-XII.
08.06.2018 після досягнення пенсійного віку звернувся до ГУ ПФУ із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV.
Позивачу з 08.06.2018 призначено пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV. При обрахунку пенсії за віком відповідачем застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2014-2016 роки, яка враховувалась для перерахунку раніше призначених пенсій за Законом №1058-IV, замість показника за 2016-2017 роки, як це передбачено частиною другою статті 40 Закону №1058-IV.
Разом з тим, позивач 16.08.2018 звернувся до ГУ ПФУ із заявою про застосування для його пенсії показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за два календарні роки (за 2016 та 2017 роки), що передують року звернення за призначенням пенсії.
ГУ ПФУ листом від 30.08.2018 №68565/02/К-6095 повідомило позивача, що для обчислення його пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески за два календарні роки (за 2016 та 2017 роки), що передують року звернення за призначенням пенсії немає підстав та розмір пенсії обчислено згідно документів, наявних в матеріалах пенсійної справи, відповідно до норм чинного законодавства. Оскільки, ОСОБА_1 перебував на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ГУ ПФУ та отримував пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ. З огляду на зазначене, згідно заяви позивача, його було переведено на пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону.
Позивач вважаючи такий обрахунок пенсії безпідставним та таким, що не відповідає вимогам діючого законодавства, оскільки для обрахунку пенсії підлягає застосуванню частина друга статті 40 Закону №1058-IV, звернувся до суду з даним позовом.
Суд, визначаючись щодо заявлених вимог по суті, виходить з того, що згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до статті 7 Закону №1058-IV (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин), військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», призначається одна пенсія за її вибором.
При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону №2262-ХІІ, і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону №1058-IV, яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
Аналогічна норма закріплена приписами Закону №1058-IV. Так, відповідно до частин першої та другої статті 10 Закону №1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Частиною першою статті 9 Закону №1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:
1) пенсія за віком;
2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства);
3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Таким чином, позивач має право на отримання двох видів пенсій за різними законами - у зв`язку із вислугою років, відповідно до статті 12 Закону №2262-ХІІ, та за віком відповідно до статті 26 Закону №1058-IV.
Позивач набув право на отримання пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV, оскільки досяг пенсійного віку, та має достатній страховий стаж, перебуває на обліку у відповідача.
Відповідно до частини другої статті 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 01.01.2018 по 31.12.2018, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.
Відповідно до частини третьої статті 45 Закону №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
При цьому, слід зазначити, що переведення з одного виду пенсії на інший відповідно до вимог Закону №1058-IV проводиться в межах одного закону, а у цьому законі передбачені лише три види пенсії - за віком, по інвалідності, по втраті годувальника. У таких випадках і застосовується правова норма частини третьої статті 45 Закону №1058-IV щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
У даному випадку ОСОБА_1 , отримуючи пенсію за Законом №2262-ХІІ, звернувся з заявою до відповідача про призначення йому пенсії за іншим Законом. Так, відповідно до заяви від 08.06.2018 позивач просив призначити йому пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV, а не перевести його на пенсію за віком у межах одного Закону.
Після призначення пенсії за вислугу років позивач продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.
Таким чином, при призначенні позивачу у 2018 році пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV підлягає застосуванню середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком згідно частини другої статті 40 цього Закону.
Верховний Суд у постанові від 14.02.2018 провадження №К/9901/1071/17 зазначив, що при переведенні з пенсії призначеної згідно Закону №2262-ХІІ на пенсію згідно Закону №1058-IV показник заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії.
За таких обставин суд доходить висновку про наявність у позивача права на призначення пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки, що передують року звернення з заявою за призначенням пенсії за віком.
Аналогічного висновку дійшла колегія Верховного суду у складі Касаційного адміністративного суду в постанові від 13.11.2018 у справі №359/4777/17 (провадження №К/9901/43494/18).
Отже, доводи відповідача, що пенсія за вислугою років є пенсією, і після її призначення відбувається не призначення іншого виду пенсії, а перехід на інший вид пенсії, спростовуються вищевикладеним.
Разом з тим, з листа ГУ ПФУ від 30.08.2018 №68565/02-К-6095 видно, що згідно із Законом №2148-VIII з 01.10.2017 проведено осучаснення раніше призначених пенсій відповідно до Закону №1058-IV з урахуванням середньої заробітної плати в Україні за 2014 - 2016 роки 3764,40 грн та величина оцінки одного року страхового стажу, один рік якого дорівнює 1%.
Як встановлено судом вище, позивач з 08.06.2018 отримує пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV проте, до цього позивач отримував пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ.
Згідно із Законом №2148-VIII (який набрав чинності 11.10.2017), розділ XV Закону №1058-IV доповнено пунктом 44, згідно з яким з 01.10.2017 по 31.12.2017 при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.
З 01.01.2018 по 31.12.2018 при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. У разі, якщо при однакових показниках індивідуального коефіцієнта заробітної плати (доходу) та тривалості страхового стажу розмір пенсії у 2018 році, обчислений відповідно до аналогічних показників, буде меншим, ніж пенсія, призначена у 2017 році, розмір якої обчислений з урахуванням положень абзацу першого цього пункту, Кабінет Міністрів України приймає рішення про збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується при призначенні пенсій з 01.01.2018 по 31.12.2018, таким чином, щоб пенсії, призначені у зазначений період, не були меншими за пенсії, що призначалися з 01.01.2017 по 31.12.2017.
З урахуванням того, що позивач звернувся з заявою про призначення пенсії за віком у 2018 році, мають застосовуватися положення частини другої статті 40 Закону щодо визначення показника середньої заробітної плати із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.
Інформація щодо показників середньої заробітної плати розміщена, зокрема, на офіційному веб-сайті Пенсійного фонду України: http://www.pfu.gov.ua/category/poslugi/zastrahovanim/pokazniki-serednoyi-zarobitnoyi-plat/arhiv-zapitannya-vidpovidi-peremishhenim-pokazniki-serednoyi-zarobitnoyi-plat/.
На зазначеному веб-сайті міститься інформація про те, що середня заробітна плата складає: у 2014 році 3149,45 грн, у 2015 році 3661,41 грн, у 2016 році 4482,35 грн, у 2017 році 6273,45 грн.
Отже, відповідач мав призначити пенсію, виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 (4482,35 грн) та 2017 (6273,45 грн) роки.
З огляду на наведене, суд доходить висновку про те, що відповідачем неправомірно застосовано розмір середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014-2016 роки.
Згідно з вимогами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, доводи сторін, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту на підставі 13 частини першої статті 5 Закону України від 08.07.2011 №3674-VI «Про судовий збір».
Оскільки в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження понесення сторонами судових витрат, підстави для стягнення з відповідача на користь позивача судових витрат та компенсації судових витрат за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, відсутні.
На підстав викладеного, керуючись статтями 72-77, 143, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 , - задовольнити повністю.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо переведення ОСОБА_1 з пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII, на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV із застосуванням при обчисленні пенсії показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, за 2014-2016 роки (3764,40 грн), - протиправними.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві призначити ОСОБА_1 та провести виплату пенсії за віком із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки, з 08.06.2018, з урахуванням виплачених сум.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач - ОСОБА_1 (місце проживання фізичної особи: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду в місті Києві (місцезнаходження юридичної особи: 04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 42098368).
Суддя О.М. Чудак