Рішення № 85302272, 29.10.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
29.10.2019
Номер справи
640/15883/19
Номер документу
85302272
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

29 жовтня 2019 року № 640/15883/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шулежка В.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, за участю третіх осіб - Державного науково-виробничого підприємства «Картографія», ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування рішення,

В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) з адміністративним позовом до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (далі - відповідач, Держгеокадастр), за участю третіх осіб - Державного науково-виробничого підприємства «Картографія» (далі - третя особа 1, ДНВП «Картографія»), ОСОБА_2 (далі - третя особа 2, ОСОБА_2 ), ОСОБА_3 (далі - третя особа 3, ОСОБА_3 ), про визнання протиправним та скасування рішення комісії з проведення конкурсного відбору керівників окремих підприємств Держгеокадастру від 12.08.2019 про визначення переможцем конкурсного відбору на посаду директора Державного науково-виробничого підприємства «Картографія» Репея Ф.В.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.08.2019 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем оголошено конкурс на заміщення вакантних посад керівників державних підприємств, що належать до сфери управління Держгеокадастру, у якому позивач взяв участь і подав документи на конкурс на заміщення вакантної посади директора ДНВП «Картографія».

Позивач стверджує, що конкурс на вказану посаду відповідачем проведений з численними порушеннями вимог чинного законодавства. Зокрема, позивач зазначає, що відповідачем до участі у конкурсі допущено кандидатів, документи яких містили істотні недоліки та які не дозволяли встановити відповідність їх кандидатур кваліфікаційним вимогам, зокрема, щодо подання декларації, підтвердження досвіду роботи.

Крім того позивач зазначає, що визначення переможця конкурсу відбулось з порушеннями принципу відкритості. Зокрема, на засіданні комісії можуть бути присутні представники засобів масової інформації, проте їм було відмовлено у допуску на засідання комісії.

Також, позивачем зазначено, що результати конкурсного відбору відповідачем опубліковано не у встановленому чинним законодавством порядку. За таких обставин, на думку позивача, спірне рішення, яке прийнято за результатом проведеного конкурсу, є протиправним і підлягає скасуванню.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.10.2019 відмовлено у прийнятті заяви про збільшення позовних вимог.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.10.2019 відмовлено у прийнятті заяви про уточнення позовних вимог.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що вважає її безпідставною, необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню. Натомість Конкурсною комісією дотримано вимоги чинного законодавства, у тому числі, Порядку проведення конкурсного відбору керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2008 №777, під час проведення конкурсного відбору на заміщення вакантних посад керівників державних підприємств, що належать до сфери управління Держгеокадастру.

Відповідач також просив продовжити розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Ухвалою суду від 26.09.2019 відмовлено у задоволенні клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Ухвалою суду від 22.08.2019 залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - ДНВП «Картографія», ОСОБА_2 та ОСОБА_3 та запропоновано третім особам подати до суду письмові пояснення з приводу заявлених позовних вимог.

Треті особи не скористались своїм правом на подачу пояснень чи заперечень з приводу заявлених позовних вимог.

Разом з позовом позивачем подана заява про забезпечення позову.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.09.2019 відмовлено у задоволенні заяви про забезпечення позову.

Враховуючи предмет і підстави позову, а також положення статей 12, 257, 262 КАС України, суд розглядає адміністративну справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Наказом Держгеокадастру від 10.07.2019 № 115-ок прийнято рішення про оголошення конкурсного відбору на заміщення вакантних посад керівників державних підприємств, що належать до сфери управління Держгеокадастру, у тому числі на посаду директора ДНВП «Картографія».

На офіційному веб-сайті Держгеокадастру 10.07.2019 оприлюднено оголошення про проведення конкурсного відбору на посади керівників суб`єктів господарювання, що належать до сфери управління Держгеокадастру, в якому визначено основні вимоги до претендентів та до конкурсної пропозиції з управління підприємством, вичерпний перелік необхідних документів та порядок їх подання, а також інша необхідна інформація.

На засіданні Конкурсної комісії 02.08.2019 (витяг з протоколу від 02.08.2019 №3) розглянуто заяви претендентів і доданих до них документів та ухвалено вмотивоване рішення про допуск трьох претендентів: ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та ОСОБА_3 до подальшої участі в конкурсному відборі на заміщення вакантної посади директора ДНВП «Картографія».

Усіх учасників конкурсного відбору, допущених до подальшої участі в конкурсі, повідомлено про прийняте рішення шляхом направлення відповідних листів, позивача повідомлено листом від 05.08.2019 № 31-28-0.15-2190/0/73-19.

Рішенням Конкурсної комісії від 16.08.2019 (витяг з протоколу від 16.08.2019 №5), результати якого оприлюднено на веб-сайті Держгеокадастру 19.08.2019, переможцем конкурсного відбору на посаду директора ДНВП «Картографія» визначено ОСОБА_3

Не погоджуючись із зазначеним рішенням комісії, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами , суд виходить з наступного.

Правові основи управління об`єктами державної власності визначені приписами Закону України від 21.09.2006 №185-V «Про управління об`єктами державної власності» (далі - Закон №185-V).

Пунктом 21 частини першої статті 6 Закону № 185-V встановлено, що уповноважені органи управління відповідно до покладених на них завдань організовують і проводять конкурси з визначення керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки.

Процедура проведення конкурсного відбору керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки регламентується Порядком проведення конкурсного відбору керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2008 № 777 (далі - Порядок №777).

Статтею 1 Порядку № 777 визначено, що він визначає процедуру конкурсного відбору керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки (далі - підприємства). Вимоги цього Порядку поширюються на відбір кандидатур на посаду голови виконавчого органу господарських товариств, які належать до державного сектору економіки.

Підставою для оголошення конкурсного відбору керівника підприємства (далі - конкурсний відбір) є рішення (наказ) міністерства, Фонду державного майна або іншого органу, який виконує функцію з управління підприємством (далі - суб`єкт управління), із зазначенням строку приймання заяв і проведення конкурсного відбору, яке для підприємства, що має стратегічне значення для економіки та безпеки держави і вартість активів якого за даними останньої фінансової звітності або річний розмір чистого доходу якого перевищує 200 млн. гривень, приймається не пізніше ніж через 20 днів після відкриття вакансії керівника підприємства (для підприємств, функції з управління якими виконує Кабінет Міністрів України, - рішення Кабінету Міністрів України) (п. 2 Порядку №777).

Згідно з пунктом 3 Порядку №777 передбачено, що для проведення конкурсного відбору керівників підприємств, крім керівників особливо важливих для економіки підприємств, суб`єкт управління утворює постійно діючу комісію або комісії для конкурсного відбору керівників окремих підприємств (далі - комісія).

Склад комісії затверджується відповідним актом суб`єкта управління.

Члени комісії розглядають документи і пропозиції, внесені особами, що виявили бажання взяти участь у конкурсному відборі (далі - претенденти), та його учасниками.

Пунктом 4 Порядку № 777 визначені обов`язки комісії, зокрема, комісія оприлюднює не пізніше ніж протягом 10 днів після прийняття рішення (наказу), зазначеного у пункті 2 цього Порядку, оголошення про проведення конкурсного відбору на посаду, яка стала вакантною (далі - оголошення).

Тобто, вказана норма є імперативною та зобов`язує комісію оприлюднити оголошення про проведення конкурсу не пізніше ніж протягом 10 днів після прийняття наказу суб`єктом управління про проведення такого конкурсу.

Пунктом 9 Порядку №777 визначено, що в оголошенні зазначаються такі відомості: найменування та місцезнаходження підприємства, основні напрями його діяльності з додержанням вимог законодавства про інформацію з обмеженим доступом; строк і місце приймання заяв на участь у конкурсному відборі (далі - заяви) та номер телефону для довідок; перелік документів, що подаються претендентом, та вимоги щодо їх оформлення; дата і місце проведення конкурсного відбору та оприлюднення його результатів; вимоги до претендента та конкурсної пропозиції; інформація, що стосується фінансово-економічного стану підприємства, - відомості про баланс (форма № 1), звіт про фінансові результати (форма № 2), звіт про рух коштів (форма № 3), звіт про власний капітал (форма № 4), примітки до річної фінансової звітності (форма № 5); адреса електронної пошти, на яку претендент надсилає заяву для участі в конкурсному відборі та документи, зазначені у пункті 10 цього Порядку.

Згідно пункту 10 вказаного Порядку, для участі в конкурсному відборі претендент особисто подає та/або надсилає електронною поштою комісії разом із заявою: належним чином завірені копію документа, що посвідчує особу, копію трудової книжки або документів, що засвідчують досвід роботи, копію документа про вищу освіту; біографічну довідку (резюме); конкурсну пропозицію; згоду на обробку персональних даних: рекомендації та інші документи на його розсуд. Відповідальність за недостовірність документів несе претендент. У разі подання заяви та документів, передбачених цим пунктом, лише електронною поштою учасник конкурсного відбору під час заслуховування конкурсних пропозицій додатково подає підписану заяву.

Судом встановлено, що наказом Держгеокадастру від 01.09.2016 №105-ок, з урахуванням внесених змін наказами від 13.02.2017 №15-ок, від 19.11.2018 №167-ок, від 08.07.2019 №114-ок, створено постійно діючу конкурсну комісію з проведення конкурсного відбору керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки, що належать до сфери управління Держгеокадастру.

Відповідно до пункту 21 частини першої статті 6 Закону України «Про управління об`єктами державної власності» та Порядку №777 наказом Держгеокадастру від 10.07.2019 №115-ок оголошено конкурсний відбір на заміщення вакантних посад керівників державних підприємств, що належать до сфери управління Держгеокадастру, у тому числі на посаду директора ДНВП «Картографія».

Згідно оголошення Держгеокадастру від 10.07.2019, останнім встановлено вимоги до претендентів для участі у конкурсному відборі на заміщення вакантних посад керівників державних підприємств, що належать до сфери управління Держгеокадастру:

громадянство України;

вища освіта за освітнім ступенем не нижче магістра в одній із галузей знань «Геодезія та землеустрій», «Економіка та підприємництво», «Право» та інші спеціальності за відповідним напрямком;

вільне володіння державною мовою;

відсутність заборон, визначених Законом України «Про очищення влади»;

стаж роботи на керівних посадах нижчого рівня - не менше ніж 5 років.

Професійний досвід:

знання законодавства у сфері, що регламентує діяльність державного підприємства;

знання принципів стратегічного планування;

знання основ економіки, менеджменту, праці та управління;

бачення перспектив та тенденцій розвитку підприємства;

знання етики ділового спілкування та ведення переговорів;

знання трудового законодавства.

Вимоги до конкурсної пропозиції:

конкурсна пропозиція має бути представлена у друкованому та електронному вигляді (формат Microsoft Word/PDF/пpeзeнтaцiя/Microsoft Power Point обсягом до 10 слайдів). Конкурсна пропозиція має складатися з трьох розділів:

поточна ситуація і проблеми підприємства та галузі;

шляхи вирішення проблем підприємства та перспективи його розвитку;

конкурентні переваги претендента.

Конкурсна пропозиція розробляється на підставі фактичних показників фінансово- господарської діяльності та має містити проект стратегічного плану розвитку підприємства на середньострокову перспективу, в якому передбачаються:

детальний першочерговий план реформування підприємства протягом одного року;

заходи з виконання завдань та результати аналізу можливих ризиків, а також з поліпшення техніко-економічних та фінансових показників підприємства, підвищення його конкурентоспроможності;

обсяг надходження коштів до бюджетів;

пропозиції щодо залучення інвестицій для розвитку підприємства;

пропозиції щодо очікуваної динаміки поліпшення основних показників фінансово- господарської діяльності.

З інформацією, що стосується фінансово-економічного стану підприємства. - відомості про баланс (форма № 1), звіт про фінансові результати (форма № 2), звіт про рух коштів (форма № 3), звіт про власний капітал (форма № 4), примітки до річної фінансової звітності (форма № 5), для підготовки конкурсної пропозиції, можна ознайомитися на офіційному веб- сайті Держгеокадастру в рубриці «Господарська діяльність ДП» за посиланням: https://land.gov.ua/info/hospodarska-diialnist-dp/.

Для участі в конкурсному відборі претендент особисто подає та/або надсилає електронною поштою:

заяву про участь у конкурсному відборі на заміщення вакантної посади керівника державного підприємства, що належить до сфери управління Держгеокадастру, написану власноруч (додаток 1);

належним чином завірену копію документа, що посвідчує особу;

належним чином завірену копію трудової книжки або документів, що засвідчують досвід роботи;

належним чином завірену копію документа про вищу освіту; біографічну довідку (резюме); конкурсну пропозицію;

згоду на обробку персональних даних (додаток 2);

заяву про згоду (заперечення) на присутність представників засобів масової інформації та громадськості під час заслуховування конкурсних пропозицій учасників конкурсного відбору, написану власноруч (додаток 3);

декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік (кандидата на посаду) шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (nazk.gov.ua) у роздрукованому вигляді;

рекомендації та інші документи на розсуд претендента.

Відповідальність за достовірність документів несе претендент.

Також, в оголошенні вказаного конкурсного відбору передбачалось, що заяви та документи щодо участі у конкурсному відборі приймаються протягом 15 календарних днів після дати оприлюднення даного оголошення (до 18 год. 00 хв. 25 липня 2019 року).

Для участі в конкурсному відборі позивачем подані передбачені оголошенням документи та на засіданні конкурсної комісії 02.08.2019 розглянуто заяви претендентів і доданих до них документів та ухвалено рішення про допуск трьох претендентів: ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 до подальшої участі в конкурсному відборі на заміщення вакантної посади директора ДНВП «Картографія», про що складено протокол від 02.08.2019 №3.

У зв`язку з тим, що вказаними учасниками дотримані всі вимоги, передбачені оголошенням від 10.07.2019, Департаментом кадрової політики та персоналу Держгеокадастру надіслано учасникам конкурсу листи, в яких повідомлялось про необхідність прибуття на засідання конкурсної комісії, яке призначено на 12.08.2019, на якому будуть заслухані конкурсні пропозиції учасників конкурсного відбору.

Про прийняте рішення позивача повідомлено листом від 05.08.2019 № 31-28-0.15-2190/0/73-19.

Позивач, обґрунтовуючи позовні вимоги, зазначив про непроведення 12.08.2019 Конкурсною комісією заслуховування конкурсних пропозицій учасників та відсутності на засіданні голови комісії ОСОБА_5 , що, на його думку, є підставою вважати про прийняте на цьому засіданні рішення в порушення пункту 19 Порядку №777.

Відповідно до пункту 5 Порядку №777 засідання комісії є правоможним у разі участі в ньому не менш як двох третин її складу. Рішення комісії приймається більшістю голосів присутніх на засіданні її членів і оформляється протоколом.

Тривалість конкурсного відбору не може перевищувати 30 календарних днів. Початком відбору вважається дата, на яку призначено засідання комісії з розгляду заяв претендентів і доданих до них документів (п. 6 Порядку №777).

Як пояснив відповідач у своєму відзиві, під час засідання Конкурсної комісії 12.08.2019 її головуючим дійсно був заступник голови комісії ОСОБА_6 , у зв`язку із відсутністю голови комісії ОСОБА_5 .

Водночас, як вбачається з протоколу №4 засідання постійно діючої конкурсної комісії з проведення конкурсного відбору керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки, що належать до сфери управління Держгеокадастру від 12.08.2019, на засіданні були присутніми 6 членів комісії з 8, тобто засідання комісії було правоможним.

Також у вказаному протоколі зазначено, що кандидати презентували свої конкурсні пропозиції та відповідали на запитання членів конкурсної комісії.

Відповідно до пунктів 15, 16, 19 Порядку №777, претенденти, допущені до участі в конкурсному відборі, є його учасниками.

Учасники конкурсного відбору подають пропозиції з управління підприємством - конкурсні пропозиції.

Комісія заслуховує на закритому засіданні конкурсну пропозицію учасника конкурсного відбору та враховує відповідність учасника та його конкурсної пропозиції встановленим вимогам. За рішенням комісії на її засіданні під час заслуховування конкурсних пропозицій учасників можуть бути присутніми представники засобів масової інформації та громадськості за умови згоди всіх учасників конкурсного відбору, які подали пропозиції з управління підприємством.

Згідно пункту 13 представники засобів масової інформації мають право бути присутніми на засіданнях комісії під час розкриття пакетів документів, поданих претендентами, їх розгляду та оголошення переможця.

Позивач посилається на те, що комісією відмовлено представникам засобів масової інформації у допуску на засідання Конкурсної комісії під час розкриття пакетів документів, поданих претендентами, їх розгляду та оголошення переможця.

В спростування зазначеного відповідач посилається на те, що представники засобів масової інформації не зверталися до Конкурсної комісії з проханням взяти участь у відповідному засіданні з метою висвітлення конкурсного відбору на заміщення вакантної посади директора ДНВП «Картографія» та те, що шість осіб, які виявили бажання взяти участь у конкурсному відборі ( ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_3 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та ОСОБА_11 ) подали заяви, які містять заперечення щодо присутності представників засобів масової інформації та громадськості під час заслуховування їх конкурсних пропозицій з управління підприємством.

Разом з тим, до відзиву додано лише копію заяви ОСОБА_3 , в якій останній зазначив, що на присутність представників засобів масової інформації та громадськості під час заслуховування його конкурсної пропозиції не згоден.

При цьому, будь-яких інших належних доказів відповідачем в підтвердження зазначеного не надано, а тому вказані твердження відповідача суд не бере до уваги, оскільки не підтверджені документально.

Окрім того, як передбачено пунктом 14 Порядку №777 за рішенням комісії претендент не допускається до участі в конкурсному відборі в разі: неподання ним одного із зазначених у пункті 10 цього Порядку документів; невідповідності встановленим комісією вимогам до претендентів та конкурсних пропозицій; наявності у претендента не знятої або не погашеної в установленому законом порядку судимості, заборони займати відповідні посади або займатися певними видами діяльності.

Позивач вважає, що Комісія не повинна була допускати ОСОБА_3 до подальшої участі в конкурсному відборі на заміщення вакантної посади директора ДНВП «Картографія», оскільки його конкурсна пропозиція не відповідає вимогам, передбачених оголошенням Держгеокадастру від 10.07.2019, зокрема, у зв`язку з неподанням декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік (кандидата на посаду).

Статтею 25 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VІІІ (далі - Закон № 889- VІІІ) передбачено, що особа, яка бажає взяти участь у конкурсі, разом з іншими документами подає в установленому порядку до конкурсної комісії декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік.

Відповідно до частини першої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 №1700-VІІ подання декларації здійснюється шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції за формою, що визначена Національним агентством.

Згідно із частиною третьою статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» особа, яка претендує на зайняття посади, зазначеної у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, та особа, зазначена у пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, до призначення або обрання на відповідну посаду, подає в установленому цим Законом порядку декларацію, за минулий рік.

Національне агентство з питань запобігання корупції у своєму роз`ясненні щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затвердженому рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції 11.08.2016 №3, розрізняє чотири типи декларацій: щорічна декларація, декларація суб`єкта декларування, який припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, декларація суб`єкта декларування, який припинив діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та декларація суб`єкта декларування, який є особою, що претендує на зайняття посад, зазначених у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції».

Як вбачається з оголошення Держгеокадастру від 10.07.2019 для участі в конкурсному відборі претендент особисто подає та/або надсилає електронною поштою, зокрема декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік (кандидата на посаду) шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (nazk.gov.ua) у роздрукованому вигляді.

Інших вимог щодо подачі декларацій умовами конкурсу не встановлено і не застережено.

Дослідивши наявні у справі документи, судом встановлено, що третьою особою 3 не подано декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік (кандидата на посаду) шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (nazk.gov.ua) у роздрукованому вигляді, як передбачено вимогами конкурсного відбору, затвердженими наказом Держгеокадастру від 10.07.2019, до 25 липня 2019 року.

Водночас, під час розгляду справи встановлено, що електронна декларація ОСОБА_3 як кандидата на посаду директора ДНВП «Картографія» опублікована в Єдиному державному реєстрі декларацій, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування лише 19.08.2019 (Кандидата на посаду), тобто з порушенням строку, встановленого наказом Держгеокадастру від 10.07.2019 №115-ок для подачі документів на конкурс.

В подальшому, 21.08.2019 ОСОБА_3 подана виправлена декларація (Кандидата на посаду) із зазначенням посади: Директор (Переможець конкурсу).

Суд не бере до уваги посилання відповідача на роз`яснення Національного агентства з питань запобігання корупції щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції», оскільки вказані роз`яснення стосуються правовідносин між позивачем як суб`єктом декларування, на якого поширюється дія цього Закону України «Про запобігання корупції» та Національним агентством з питань запобігання корупції, як центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який забезпечує формування та реалізує державну антикорупційну політику, а спірні правовідносини між позивачем та Конкурсною комісією повинні регулюватись на умовах конкурсного відбору.

Більш того, відповідач не надав належних доказів, які підтверджували б, що третьою особою 3 подано усі необхідні документи, у тому числі декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік у встановлений конкурсними вимогами строк.

Також позивач, обґрунтовуючи позовні вимоги, посилається на те, що Конкурсною комісією не дотримано пункту 14 Порядку №777 з приводу відсутності у третьої особи 3 необхідного п`ятирічного стажу роботи на керівних посадах нижчого рівня, передбаченого умовами конкурсу.

Щодо спростування вказаних тверджень позивача відповідач, посилаючись на протокол засідання від 02.08.2019 № 3, зазначив, що за результатами опрацювання поданих документів встановлено, що претендент на заміщення вакантної посади директора ДНВП «Картографія» ОСОБА_3 має загальний стаж роботи - 6 років 9 місяців, у тому числі стаж роботи на керівних посадах нижчого рівня - 2 роки 8 місяців 23 дні. Поряд з цим, у нього наявний стаж роботи в органах виконавчої влади - 9 місяців 16 днів.

Проте ні відповідачем, ні третьою особою 3 в підтвердження наявності стажу жодних належних, достатніх та достовірних доказів до суду не подано, що позбавляє суд перевірити відповідність поданих документів вимогам оголошеного конкурсу та правомірність прийняття Конкурсною комісією відповідного рішення про допуск цього учасника до конкурсу.

Стосовно доводів позивача про те, що рішення про визначення переможцем конкурсного відбору на посаду директора ДНВП «Картографія» оприлюднене не у встановлений строк, суд зазначає наступне.

Відповідач в спростовання вказаних тверджень у своєму відзиві зазначив, що ухвалення рішення Конкурсної комісії та затвердження результатів конкурсного відбору відбулося не 12.08.2019, як зазначає позивач, а 16.08.2019, про що складено відповідний протокол №5. Відповідач пояснив, що 12.08.2019 відбулося лише заслуховування конкурсних пропозицій та проведення співбесіди з учасниками.

Дослідивши наявні у справі матеріали, судом встановлено, що відповідно до оголошення конкурсу (додаток до наказу від 10.07.2019 №115-ок) засідання постійно діючої комісії з проведення конкурсного відбору керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки, що належать до сфери управління Держгеокадастру, на якому будуть заслухані конкурсні пропозиції учасників конкурсного відбору відбудеться в період з 12.08.2019 по 14.08.2019.

Як вбачається з протоколу №4 засідання постійно діючої комісії з проведення конкурсного відбору керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки, що належать до сфери управління Держгеокадастру від 12.08.2019, на порядку денному засідання розглядалось питання: заслуховування конкурсних пропозицій з управління підприємством та проведення співбесіди з учасниками конкурсного відбору.

У вказаному протоколі №4 зазначено, що кандидати презентували свої конкурсні пропозиції з управління підприємством та відповідали на запитання членів конкурсної комісії, за результатами чого комісія вирішила провести засідання, на якому буде ухвалено рішення про затвердження результатів вказаного конкурсного відбору на 16.08.2019.

Разом з тим, Порядок №777 не передбачає таку процедуру перенесення засідання конкурсної комісії.

До того ж, приписами Порядку №777 передбачено, що повідомлення учасників конкурсного відбору про дату і місце проведення конкурсу здійснюється шляхом оприлюднення відповідного оголошення.

Доказів оприлюднення оголошення про проведення заключного етапу конкурсного відбору 16.08.2019 суду не надано.

Крім того, як вбачається з роздруківки оголошення з офіційної електронної адреси Держгеокадастру за 19.08.2019, Держгеокадастр повідомив, що 12.08.2019 відбулося засідання постійно діючої комісії з проведення конкурсного відбору із заслуховування конкурсних пропозицій учасників конкурсного відбору задля відбору кандидатів на заміщення вакантних посад керівників державних підприємств, що належать до сфери управління Держгеокадастру; переможцями конкурсного відбору визначено, у тому числі: ОСОБА_3 (посада директора Державного науково-виробничого підприємства «Картографія»).

Тобто у вказаному оголошенні немає посилань на прийняте 16.08.2019 рішення комісією про затвердження результатів конкурсного відбору та визначення переможця конкурсу, що свідчить про порушення відповідачем встановленого порядку прийняття такого рішення та порядку повідомлення учасників конкурсу про його прийняття.

Виходячи з наведеного, суд вважає, що позивачем, як учасником конкурсу, вірно зауважено про порушення відповідачем порядку оприлюднення рішення про визначення переможцем конкурсного відбору на посаду ДНВП «Картографія», а саме Комісією оприлюднене відповідне рішення 19.08.2019, а не 15.08.2019 як того вимагає пункт 4 Порядку №777. Сам позивач не був повідомлений належним чином про прийняте комісією 16.08.2019 рішення.

Згідно з абзацом другим пункту 19 Порядку №777 переможцем конкурсного відбору визнається учасник, пропозиція якого визнана комісією найкращою.

Відповідач зазначив, що під час визначення переможця конкурсу для Конкурсної комісії вирішальне значення мали розгляд та оцінка поданих претендентами конкурсних пропозицій, а не, зокрема, наявність стажу роботи. Під час засідання 16.08.2019 члени Конкурсної комісії голосували за те, щоб визнати найкращою конкурсну пропозицію з управління підприємством наступним чином: стосовно ОСОБА_3 «за» - 3, «проти» - 1, «утримались» - 1, стосовно ОСОБА_1 «за» - 0, «проти» - 4, «утримались» - 1.

При цьому суд звертає увагу на те, що відповідач у своєму відзиві жодним чином не зазначив з яких причин та підстав конкурсна пропозиція не відповідає встановленим вимогам конкурсного відбору.

З наведеного можна дійти висновку, що Конкурсна комісія формально підійшла до проведення конкурсу, без відповідної належної перевірки конкурсних пропозицій усіх учасників конкурсу вимогам до претендентів для участі у конкурсному відборі, встановленим наказом Держгеокадастру від 10.07.2019 №115-ок, а рішення про затвердження результатів конкурсного відбору та визначення переможця конкурсу прийняте необ`єктивно, упереджено, не розсудливо та без урахування всіх необхідних обставин.

Таким чином, конкурсний відбір на заміщення вакантної посади на посаду ДНВП «Картографія» проведений з порушенням норм Порядку №777, тобто комісія діяла в межах повноважень, але не у спосіб, що передбачений діючим законодавством, тому доводи позивача про протиправність винесення рішення за результатами конкурсного відбору знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду.

Поряд з цим, право на захист це суб`єктивне право певної особи, тобто вид і міра її можливої (дозволеної) поведінки із захисту своїх прав. Воно випливає з конституційного положення «Права і свободи людини і громадянина захищаються судом» (стаття 55 Конституції України).

Отже, кожна особа має право на захист свого права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання у сфері цивільних, господарських, публічно-правових відносин та за наявності неврегульованих питань.

Порушення права означає необґрунтовану заборону на його реалізацію або встановлення перешкод у його реалізації, або значне обмеження можливостей його реалізації тощо.

Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Із наведеного випливає, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.

Разом з тим, як вбачається зі змісту предмету спору, фактично позивач оскаржує рішення, оформлене протоколом №4 від 12.08.2019, яким вирішено провести засідання комісії із заслуховування конкурсних пропозицій учасників конкурсного відбору. Спірним протоколом лише відкладено засідання комісії на іншу дату, що само по собі не породжує певних правових наслідків для позивача, відповідно, не порушує його прав, свобод та інтересів.

Враховуючи викладене, порушення порядку та строку проведення зазначеного конкурсу призвело до порушення прав та інтересів позивача як учасника конкурсного відбору, а тому з метою повного і належного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення постійно діючої комісії з проведення конкурсного відбору із заслуховування конкурсних пропозицій учасників конкурсного відбору задля відбору кандидатів на заміщення вакантних посад керівників державних підприємств, що належать до сфери управління Держгеокадастру, оформлене протоколом №5 від 16.08.2019.

Поряд з цим, основною метою адміністративного судочинства є прийняття рішення, яке гарантувало б дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин.

Відповідно до пункту 10 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Таким чином, з метою належного захисту порушеного права позивача необхідно зобов`язати відповідача вирішити питання щодо повторного проведення конкурсу на посаду директора ДНВП «Картографія» відповідно до вимог Порядку № 777.

Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Всупереч наведеним вимогам відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, не доведено правомірності винесення оскаржуваного рішення.

Натомість, позивачем надано достатньо доказів на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги.

Оцінюючи правомірність рішення відповідача, суд керується критеріями, закріпленими у частині другій статті 2 КАС України, які відображають принципи адміністративної процедури та повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень органу державної влади.

З урахуванням викладеного, системно проаналізувавши положення чинного законодавства України та надавши оцінку доказам, наявним у матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення.

Беручи до уваги положення частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, на користь позивача підлягають стягненню здійсненні ним судові витрати солідарно з відповідачів за рахунок бюджетних асигнувань.

Керуючись ст.ст. 72-77, 139, 241-246, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України суд,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, оформлене протоколом №5 постійно діючої комісії з проведення конкурсного відбору керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки, що належать до сфери управління Держгеокадастру від 16.08.2019 про визначення переможцем конкурсного відбору на посаду директора Державного науково-виробничого підприємства «Картографія» ОСОБА_3

Зобов`язати Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру вирішити питання про прийняття рішення щодо повторного проведення конкурсного відбору на посаду директора Державного науково-виробничого підприємства «Картографія» відповідно до вимог Порядку проведення конкурсного відбору керівників державних суб`єктів господарювання затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2008 року № 777.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 768,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (03151, м. Київ, вул. Народного Ополчення, 3).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст.293, 295-297 КАС України з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини першої Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції згідно з Законом України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII.

Суддя В.П. Шулежко