
УХВАЛА
29 жовтня 2019 року справа № 580/2744/19 м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю “Квелл” про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Черкаського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа №580/2744/19 за позовом Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю “Квелл” про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені.
Розгляд справи по суті розпочато 24.10.2019.
Позивач звернувся до суду із позовом про стягнення адміністративно-господарських санкцій за не зайняте робоче місце для особи з інвалідністю в 2017, 2018 роках та пені.
Частиною 4 статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» №875-ХІІ від 21.03.1991 визначено, що адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.
Таким чином, згідно вказаних приписів, право на стягнення несплачених підприємством самостійно сум санкцій у судовому порядку виникає у контролюючого органу з 16 квітня відповідного року.
Правові висновки щодо строку звернення до суду з позовом про стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» №875-ХІІ від 21.03.1991, викладені в постанові Верховного Суду від 21.02.2018 у справі №813/1897/17.
Враховуючи викладене, право на стягнення адміністративно-господарських санкцій в судовому порядку за 2017 рік виникло у позивача 16.04.2018, а за 2018 рік – 16.04.2019.
Строк звернення до суду визначений статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень.
Таким чином, строк звернення позивача до суду з позовом про стягнення адміністративно-господарських санкцій за 2017 рік збіг 16.07.2018, а за 2018 рік – 16.07.2019.
Позивач звернувся до суду 04.09.2019, тобто з пропуском строку звернення до суду.
Частиною 6 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Позивач заяву про поновлення строку звернення до суду та докази поважності причин його пропуску до позовної заяви не додав, тобто позивачем не дотримано вимоги статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Таким чином, невідповідність позовної заяви нормі частини 6 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України встановлена судом після надання відповідачем відзиву на позовну заяву та доказів на підтвердження заперечень проти позову під час розгляду справи, тобто після відкриття провадження у справі.
Частиною 13 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п`яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Враховуючи, що невідповідність позовної заяви нормі частини 6 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України встановлена судом після відкриття провадження у справі, суд надає позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
Керуючись статтями 161, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Надати позивачу п`ять днів з дня, наступного за днем отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху, для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин його пропуску.
2. Роз`яснити позивачеві, що у разі невиконання вимог ухвали позовна заява підлягає залишенню без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя А.В. Руденко