
Справа № 560/1147/19
РІШЕННЯ
іменем України
31 жовтня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ПРЕДМЕТ, ПІДСТАВИ ТА ОСОБА_2 ПОЗОВУ.
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним перерахунку пенсії та зобов`язання провести перерахунок та виплату пенсії виходячи з 76% сум грошового забезпечення відповідно до вимог ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про те, що йому призначено пенсію за вислугу років із розрахунку 76 % сум грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
При перерахунку пенсії з 01.01.2019 року відповідач визначив її розмір, виходячи із розрахунку 70% грошового забезпечення, не зважаючи на те, що попередньо судовим рішенням відповідача було зобов`язано перерахувати пенсію позивача виходячи з 76 % сум грошового забезпечення.
На звернення про проведення перерахунку пенсії із розміру 76% суми грошового забезпечення позивач отримав відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області мотивовану тим, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати 70% від суми грошового забезпечення.
Не погоджуючись з рішенням відповідача, позивач звернувся до суду.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ СУДУ ТА СТОРІН.
16 квітня 2019 року відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження. 06.05.2019 року надійшли матеріали пенсійної справи позивача.
Відповідачем 06 травня 2019 року поданий відзив, у якому у задоволенні позову просить відмовити. Покликається на діючу редакцію ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно з якою максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Покликається на те, що розмір пенсії ОСОБА_1 було перераховано 11.04.2018 року з 01.01.2016 року у розмірі 70% від суми грошового забезпечення та за рішенням Деражнянського районного суду 24.04.2018 року з 01.01.2016 року у розмірі 76% сум грошового забезпечення.
Разом з тим, після цього у грудні 2018 року відповідач провів новий перерахунок за період з 01.01.2016 року виходячи з 70% відповідних сум грошового забезпечення, виходячи зі змісту статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка визначає, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 відсотків сум грошового забезпечення. Відтак, оскільки перерахунок пенсії позивачу здійснено за чинною на час перерахунку пенсії редакцією Закону №2262-ХІІ, а саме у розмірі 70% грошового забезпечення, вважає, що перерахунок розміру пенсії позивача проведений правомірно.
08 травня 2019 року надійшли заперечення на відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
08 травня 2019 року суд відмовив у задоволенні клопотань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін та зупинив провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 240/5401/18.
29 жовтня 2019 року провадження у цій справі поновлене у зв`язку з набранням законної сили рішенням Верховного суду у зразковій справі № 240/5401/18.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 2002 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно з даними пенсійної справи, копії матеріалів якої є у адміністративній справі, на час призначення основний розмір пенсії позивача становив 76% грошового забезпечення з урахуванням вислуги, що відповідачем не заперечується.
На виконання постанови №103 та на підставі відповідної довідки про розмір грошового забезпечення відповідачем 11.04.2018 року проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 року на підставі статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», тобто в розмірі 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
Постановою Деражнянського районного суду Хмельницької області від 29.12.2017 року у справі №673/1673/17, яка набрала законної сили згідно ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 11.04.2018 року, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зобов`язано здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії без обмеження граничного розміру з 01 січня 2016 року згідно із Законом України “Про внесення змін ді деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Перерахунок пенсії позивача на виконання рішення суду проведений 24.04.2018 року з врахуванням перерахованих сум пенсії з 01.01.2016 року у розмірі 76% від суми грошового забезпечення.
Однак у грудні 2018 року відповідачем проведено повторний перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 року відповідно до вимог статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення, про що свідчить протокол про перерахунок пенсії, наявний у пенсійній справі та матеріалах судової справи (а.с. 77)
Позивач звертався до відповідача з заявами про перерахунок пенсії із розміру 76% від суми грошового забезпечення, з якого йому було призначено пенсію, на що відповідач листом від 03.04.2019 року №859/Д-8 повідомив, що при перерахунку пенсії позивачу було враховане чинне на цей час законодавство, яким обмежений розмір максимальної пенсії, обчислений відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 70% відповідних сум.
Вважаючи дії відповідача щодо повторного перерахунку пенсії протиправними, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
ЗАКОНОДАВСТВО ТА СУДОВА ПРАКТИКА. ОЦІНКА СУДУ.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII (далі - Закон) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (п. 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007).
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону №2262-XII (в чинній редакції) визначено розміри, в яких призначаються пенсії за вислугу років, а згідно з ч. 2 цієї статті максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
До цього, згідно з ч. 2 ст. 13 Закону №2262-XII (в редакції на час призначення пенсії позивачу) Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Судом встановлено, що норми пенсійного законодавства, які визначали розмір пенсійних виплат громадянам, державою неодноразово змінювались.
Так, Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-XII, згідно яких цифри "90" замінено цифрами "80". У той же час згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" цього ж закону обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
У подальшому Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VII внесено зміни у частину 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якими цифри "80" (відсотків) замінено цифрами "70".
Саме така, змінена редакція ст. 13 Закону № 2262-XII і була застосована відповідачем при визначені розміру пенсії позивача при проведенні перерахунку, хоча до часу проведення її перерахунку у 2019 році пенсія позивачу обчислювалась виходячи з розміру 76% грошового забезпечення.
Статтею 63 Закону №2262-ХІІ у редакції, чинній з 2004 року, визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.
Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.
При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей пенсії перераховуються з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Стаття 63 Закону №2262-ХІІ визначає як обов`язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Ця норма також делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.
Кабінет Міністрів України у Порядку №45 визначив, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права. У зв`язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", якою змінено грошове забезпечення, зокрема, працівників міліції за прирівняною посадою поліцейського у позивача виникло право на перерахунок призначеної пенсії.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ умови, порядок та розміри вказаного перерахунку визначені Постановою КМУ №103, якою постановлено здійснити перерахунок пенсій призначених згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського з 1 січня 2016 року.
Суд звертає увагу на те, що стаття 13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку. У той же час зміни до статті 63 Закону №2262-ХІІ ані Законом №3668-VI, ні Законом №1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносились.
Постанови Кабінету Міністрів України №45 і №103 також не містять положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.
Зважаючи на це, суд приходить до висновку про те, що внесені Законами №3668-VІ та №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються лише порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення.
У той же час ці норми не стосуються і не поширюються на випадки перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв`язку з прийняттям вищезгаданих Законів не зазнала.
Відтак, при здійсненні перерахунку пенсії позивачу у відповідача були відсутні підстави для обмеження розміру його пенсії 70 відсотками грошового забезпечення згідно з ч. 2 ст. 13 Закону №2262-XII, оскільки дане обмеження не стосується випадку з позивачем, якому пенсія не призначалась вперше, а вже була призначена раніше і виплачувалась.
04 лютого 2019 року Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду прийняте Зразкове рішення Іменем України у справі №240/5401/18, де суд прийшов до висновку про те, що при перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ. Тому, при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним. За таких обставин відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку.
Постановою Великої палати Верховного суду від 16.10.2019 року зазначене рішення залишене без змін.
Зазначена правова позиція висловлювалась і раніше у постановах Верховного суду від 03 квітня 2018 року у справі №175/1665/17, від 19 червня 2018 року у справі №583/2264/17 тощо.
Відтак, суд приходить до висновку, що слід визнати протиправним перерахунок пенсії позивача виходячи із розрахунку 70% грошового забезпечення, як такий, що обмежив його гарантії права на пенсійне забезпечення, набуті ним раніше.
Враховуючи це, слід зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити повторний перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року виходячи із розміру 76% грошового забезпечення, право на який він набув раніше.
При поданні позовної заяви позивач згідно з квитанцією від 12 квітня 2019 року №33 сплатив 768,40 грн. судового збору за подання позовної заяви, тому ці судові витрати слід стягнути на його користь.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задоволити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 за вислугу років з 01.01.2016 року виходячи із 70% суми грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести з 01 січня 2016 року на користь ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” виходячи з 76% сум грошового забезпечення.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 768,40 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 к. за рахунок асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 31 жовтня 2019 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя І.С. Козачок